SmartMania.cz

Nokia N9: Předem odsouzená k zániku, neprávem (zkušenosti)

Dojmy, zkušenosti, rady a tipy a v neposlední řadě i kritika „výstavní skříně“ moderních technologií finského výrobce. Tím Nokia N9 bezesporu je. Má však šanci uspět na trhu?

Na začátek se musím přiznat, že testování Nokia N9 byla v podstatě náhoda, možná řízení osudu, jak kdo chce. Nejprve byl nápad, myšlenka, ta vedla k soutěži na Facebooku a s notnou dávkou štěstí se zadařilo. Tímto chci poděkovat společnosti Nokia Czech Republic s.r.o. a organizátorovi soutěže, společnosti První multimediální s.r.o., za možnost prohrát si a otestovat Nokii N9.

V pátek odpoledne jsem si tedy Nokii N9 vyzvedl na pražském Smíchově a po menších peripetiích s microSIM od T-Mobilu (nenechávejte si ji stříhat, nechte si původní vyměnit za novou) jsem se jal telefon poznávat. Patřičně natěšen, protože již delší dobu jsem žádný telefon intenzivně netestoval. Můj koníček byl po dost dlouhou dobu upozaděn.

- - -

Předesílám, že nečtete recenzi telefonu, ale zkušenosti bežného uživatele, který se postupně „prokousal“ od původního dotykového i nedotykového Pocket PC, přes dotykový i nedotykový Symbian, Windows Mobile 6.5, BlackBerry OS od RIM, drobné zkušenosti s Bada OS a Androidem, až po současný iOS, aktuálně ve verzi 5. Ač tedy běžný uživatel, velmi náročný, možná někdy rozmazlený, ale s jasnou vizí co od telefonu chce, co od něj očekává. Vězte tedy, že se mnohdy nevyhnu srovnání s jinými platformami. Zdali ve prospěch N9, nebo ne, dozvíte se dále.

Pokud si chcete nejprve přečíst poutavé recenze Nokia N9, abyste věděli, o čem budete číst, doporučuji projít si následující články - MobilMania.cz, Engadget.com.

Určitě neopomeňte oficiální prezentaci, která je velmi dobře zpracovaná a také tuto stránku v angličtině. A zajímat by vás mohlo i srovnání s Nokia Lumia 800.

Technické parametry Nokia N9

Operační systém: MeeGo 1.2
Čipová sada a procesor: TI OMAP 3630 1 GHz single-core, GPU POWERVR SGX SGX530
Displej: 3,9", AMOLED, kapacitní, FWVGA (480 × 854 px) , 16 milionů barev, Gorilla Glass
Paměť: 1 GB RAM, 64 GB int. pam., pam. karta: ne
Podporované sítě: GSM: 850/900/1800/1900 MHz, EDGE, GPRS
3G: 900/2100 MHz, HSDPA, HSUPA
Konektivita: Wi-Fi: 802.11a/b/g/n, Bluetooth: 2.1, microUSB, USB 2.0
GPS: ano, A-GPS, digitální kompas
Fotoaparát: 8 Mpx, duální LED, autofocus, HD video (720p), VGA kamerka pro videohovory, geotagging, panorama assistant
Rozměry: 116,45 x 61,2 x 12,1 milimetrů
Hmotnost: 135 gramů
Baterie: Li-ion, 1450 mAh
Doplňující informace: 3,5mm výstup na sluchátka , FM rádio , DLNA

Jak jsem již zmínili, nepíšu recenzi, ale zkušenosti. Proto se připravte i na kritiku. Mnohdy drsnou. Bezhlavé a nekritické vychvalování přenechám jiným „specialistům“. Zároveň je možné, že v mém článku nenajdete to, co byste očekávali. Zaměřím se totiž pouze na to, co v telefonu využívám já. A chcete vědět jaká Nokia N9 ve skutečnosti je? Dobrá, velmi dobrá, spíš vynikající. Proč? To vám teď neřeknu.


Poslední komentáře Celkem: 21 komentářů


Nepřehlédněte

Alcatel OneTouch Fire E: V České republice se začal prodávat první smartphone se systémem Firefox OS

Od dnešního dne je na českém trhu dostupný levný smartphone Fire E, u kterého se výrobce rozhodl vsadit na systém Firefox OS. V kombinaci s povedeným designem to zní zajímavě, bude to ale…
Alcatel OneTouch Fire E: V České republice se začal prodávat první smartphone se systémem Firefox OS