TOPlist

Recenze YotaPhone: Kozák se dvěma displeji

Rok a půl po světovém představení dorazil ze samotné matičky Rusi na český trh netradiční YotaPhone, který se od konkurence liší přítomností sekundárního e-ink displeje na zadní straně. Je ale vydařený i v ostatních ohledech, nebo na cenově srovnatelné soupeře ztrácí natolik, že o něm nemá smysl uvažovat?

První generace telefonu YotaPhone od ruské společnosti Yota Devices spatřila světlo světa již koncem roku 2012. Teprve nedávno zařízení ovšem stihlo zavítat na český trh a právě při této příležitosti jsme jej podrobili redakčnímu testu. Ptáte se v čem je telefon tak jedinečný, že se jím zabýváme více než rok po představení?

To, čím se YotaPhone vymyká z běžné produkce, je dvojice displejů. Přední stranu okupuje 4,3palcový LCD displej, místo nevyužité plochy ovšem na zadním krytu najdete ještě druhou obrazovku se zobrazovačem využívajícím elektronický inkoust. K čemu je to dobré? Na záda si můžete umístit například svoji oblíbenou fotografii, plánek cesty či nějakou poznámku. Současně také nemusíte rozsvěcet telefon, abyste zkontrolovali zmeškané události, jelikož i ty je možné na e-ink panelu zobrazovat.

Pokud vynecháme sekundární displej, je YotaPhone celkem standardní telefon, který bychom dnes výbavou zařadili někam do nižší střední třídy. Jeho doporučená cena pro český trh ovšem atakuje hranici 14 000 Kč a za tuto sumu můžete pořídit celou řadu podstatně lépe vybavených smartphonů. Má tedy YotaPhone vůbec čím argumentovat nebo na sobě bude ještě muset zapracovat?

Klady (+)

  • dobře využitelný e-ink displej na zádech
  • notifikace na sekundárním displeji
  • obsah a vzhled balení
  • dobrá ergonomie
  • 32GB interní paměť

Zápory (-)

  • vysoká cena
  • optimalizace operačního systému
  • slabá výdrž baterie
  • krkolomné ovládání gesty
  • kvalita fotografií a videa
  • absence NFC
  • nulová podpora ze strany výrobce
  • starší procesor

Obsah balení: Jde příkladem

Jestliže někde vysokou cenu poznáte v pozitivním slova smyslu, pak je to určitě balení. Elegantní kvádrová krabička s minimalistickým designem se otevře na tři oddíly, v nichž se nachází špuntová sluchátka, sponka pro vyjmutí šuplíčku se SIM kartou, telefon s příručkami a adaptér s oddělitelným microUSB kabelem. Zastavme se ještě u zmiňovaných sluchátek, která produkují nadprůměrný zvuk.

Projev sluchátek je basového charakteru, což bude vyhovovat majoritě posluchačů, ačkoliv pro některé jedince už to může být příliš. Sluchátka se nicméně vyznačují solidním prostorovým efektem, kdy zvuk působí poněkud „hutně“ a zábavně, investice do jiných je tak pro běžného posluchače naprostou zbytečností. Celkově tak v otázce balení hodnotíme velmi kladně, za fólii na displej či pouzdro bychom se na výrobce nezlobili, i přesto se ale jedná o vysoký nadprůměr, navíc ve velmi dobrém provedení.

  

Konstrukce, design: Bytelný a kompaktní

Balení působí velmi hodnotně, telefon samotný už ovšem takový dojem nevzbuzuje. Může za to výhradní použití matných plastů a také velké okraje okolo displeje, kvůli čemuž YotaPhone navozuje poněkud laciný dojem. Na jeho obranu musíme uznat, že zpracování je příkladné. Nikde nic nevrže, nenarazíte na žádné optické nedostatky a místo přívlastku hodnotný můžeme použít alespoň slovo bytelný.

Čelní stranu zaujímá 4,3palcový displej, okraje okolo něj jsou ovšem poměrně široké. U toho spodního to ospravedlňuje skutečnost, že místo chybějících tlačítek je dostupná dotyková plocha, která slouží k pohybu v systému. Posunem doleva se tak vrátíte o krok zpět, doprava na domovskou obrazovku, dvojitým poklepáním vprostřed otevřete multitasking a podržením zase Google Now.

  

Pravda, je to sice nepatrně zdlouhavější, ale zvyknout se na to dá. Přiznám se ale, že mi mnohem jednodušší a rychlejší přišlo ovládání přes softwarová tlačítka na displeji. Ta jsou sice ve výchozím stavu vypnutá, ale v nastavení displeje je lze aktivovat.

  
YotaPhone v bílé barvě

Na zádech poté naleznete 4,3palcovou e-ink obrazovku, o jejímž využití si povíme více v dalších odstavcích. Čočka fotoaparátu se poněkud nezvykle nachází ve spodním levém rohu, a pokud na podobné umístění nejste zvyklí (což nejspíše drtivá většina uživatelů není), budete se muset nějakou chvíli adaptovat.

  

Horní strana poté hostuje 3,5mm výstup pro připojení sluchátek a vypínací tlačítko, které je zároveň i šuplíkem na microSIM kartu. To je vcelku zajímavé řešení, byť nějaký praktický přínos postrádá. Kolébkový ovladač hlasitosti se nachází na levém boku, kde na něj dosáhnete ukazováčkem či prostředníčkem. MicroUSB konektor zaujal svou pozici uprostřed spodní strany, kde mu společnost dělá ještě mikrofon.

  

Primární displej: Solidní standard

LCD obrazovka na přední straně nabídne úhlopříčku 4,3 palce a HD rozlišení 720 x 1280 px. To znamená jemnost 341 ppi, což je hodnota více než dostačující, ačkoliv na současnou špičku nemá. Barevné podání je obstojné a ve standardních podmínkách jde o solidní podívanou.

  

Na přímém slunci bohužel nedostačuje maximální hodnota jasu, jednou rukou si tak budete muset stínit. Displej je krytý ochranným sklíčkem Gorilla Glass 3, nemusíte se tedy příliš obávat o případné škrábance. Nezapomnělo se na automatickou regulaci jasu, k jejíž funkčnosti nemáme výhrad.

Sekundární displej: Unikátní prvek

EPD obrazovka na zadní straně má taktéž úhlopříčku 4,3 palce, avšak rozlišení je poloviční, tedy 360 x 640 px. Výhodou technologie elektronického inkoustu je skutečnost, že spotřebovává energii pouze při překreslování, obraz vám na něm tak zůstane i poté, co se vybije baterie. Displej bohužel není dotykový a k jeho ovládání slouží, stejně jako v případě hlavního displeje, speciální dotyková plocha pod ním. Tahem zprava doleva jej odemknete, dvojitým poklepáním se poté dostanete k jednotlivým obrazovkám, které následně procházíte tahy do stran.

  

Ovládáním vás hned zpočátku provede interaktivní návod, bohužel pouze v anglickém jazyce. Několikrát se mi ovšem stalo, že sekundární obrazovka odmítala reagovat na pokyny a občas také neregistrovala pohyby po dotykové ploše pod ní. V tomto ohledu tak mám drobné výhry a na funkčnosti by výrobce určitě ještě měl zapracovat. Občas mě totiž ignorace dotyků na plošce pod e-ink displejem dováděla k šílenství.

 

Zadní displej slouží především pro zobrazování notifikací. K dispozici jsou poměrně široké možnosti nastavení, s tím, že si můžete zvolit, jaké aplikace budou zobrazovat upozornění, jestli se bude zobrazovat nápis „Smile for camera“ při focení a další podrobnosti. Absenci notifikační diody tak můžeme odpustit, jelikož sekundární obrazovka informuje mnohem efektivněji.

 
To je ale blbinka: při focení se na druhém displeji objeví grafika fotoaparátu s nápisem, po pořízení rovnou vidíte černobílou podobu snímku

Displej se navíc nemusí obnovovat celý, jelikož software umí překreslit pouze část obrazu. Zajímavou funkcí je také zobrazení určitého symbolu, pokud je v příchozí zprávě detekováno vybrané slovo. Obsahuje-li text například výraz „Love“ (Láska), objeví se na zadní straně také symbol srdce.


Zobrazení textové zprávy a vazba na klíčové slovo…

  
…slova společně s vlastními obrázky si do databáze můžete přidat sami, my jsme například na slovo Android zobrazili Jelly Bean tapetu.

Potenciál je ovšem výrazně vyšší a YotaPhone jej využívá pomocí balíku aplikací předinstalovaných v zařízení. Jako první zmiňme Bookmate. E-ink displej přímo vybízí k tomu, aby byl používán jako čtečka elektronických knih a přesně k tomu tento program slouží. K dispozici máte výběr mnoha bezplatných klasických děl v anglickém jazyce (Pýcha a předsudek, Bídníci, Jana Eyre, Tereza Raquinová) a především vyznavači realismu si přijdou na své.

 
Zadní strana může mít spoustu podob (notifikace, hodiny, upomínky, tapeta…)

  
Kalendář, poznámky nebo RSS čtečka: to vše si na zadní straně můžete nechat zobrazit

Internet Hub je RSS čtečka umožňující sledovat různé zdroje včetně sociálních sítí, přičemž samozřejmě nechybí možnost články procházet na zadní obrazovce (nutno podotknout, že ovládání je poněkud složitější). S Maps With Me si můžete na sekundární displej umístit mapu tak, abyste jejím sledováním zbytečně nečerpali energii.


Bonusové aplikace od výrobce, které využijete především s e-ink displejem

Notepad mluví sám za sebe, jedná se o jednoduchý poznámkový blok, kde nechybí možnost přidat seznam a upozornění pro jednotlivé události. Organiser je v podstatě očesaný kalendář, kde si lze přidat několik druhů událostí včetně upozornění, a samozřejmě si je všechny následně zobrazit na zadní displej. Je propojen s předchozí aplikací, tudíž pokud si zde uložíte nějakou událost, bude se vám zobrazovat i v tomto kalendáři.

 
Nastavení klíčových slov a obrázků pro SMS, správce zdrojů a RSS

Velmi zajímavým prográmkem a také posledním z našeho výčtu je TeachMe. Díky němu se může usnadnit učení se slovní zásoby cizího jazyka, jelikož si můžete nastavit dvě ze světových řečí a posléze procházet fráze. U slov je bohužel přítomen jeden zásadní nedostatek, a sice, že jedním z nich musí být Ruština. To poněkud zabíjí potenciál jinak vydařené aplikace, alespoň fráze naštěstí fungují s libovolnou dvojící jazyků.

 
Tvorba motivu a tapety na zadní displej

Užitečný je rovněž nástroj BackScreen, ve kterém lze vytvořit vlastní podobu tapety na e-ink displeji. Kromě výběru (vlastního) obrázku lze do plochy vložit hodiny, informace o datu, teplotě, nastavit si zobrazování notifikací (hovory, SMS, e-maily, budíky…). Můžete si také nastavit změnu tapety a motivu v určitém časovém intervalu.

  
Pokročilá nastavení aplikace BackScreen

Hardware a zvuk: Před dvěma lety špička, dnes průměr

Stáří první generace YotaPhone je patrné mimo jiné v jeho útrobách, kde tepe již léty prověřený dvoujádrový procesor Qualcomm Snapdragon S4 Pro s jádry Krait na frekvenci 1,7 GHz. Jeho součástí je také grafický akcelerátor Adreno 320 a dvojici doplňuje 2GB operační paměť RAM. V praxi to znamená dostatek výkonu pro většinu současně dostupných her a přehrání videa ve full HD rozlišení, současná špička je ovšem výkonem úplně někde jinde, což dokazují výsledky z benchmarků. Na telefonu si zahrajete i náročnější hry jako Real Racing 3 či Asphalt 8, přesto bychom u Yoty mnohem raději viděli nějaký výkonnější čip.


S náročnějšími tituly si YotaPhone poradí, nižší výkon ale poznáte při delším spouštění a pomalejších reakcích

  • AnTuTu benchmark: 18 041 bodů
  • Quadrant Standart: 5 580 bodů
  • 3DMark 11 Unlimited: 9 516 bodů

Vnitřní paměť je 32 GB, volno po spuštění je přibližně 26,5 GB. To je hodnota, která by měla naprosté většině uživatelů stačit a nic jiného jim ostatně nezbývá, jelikož slot na paměťovou kartu zde chybí.

 

Zvukový výstup je naladěn do trochu basovějšího podání, avšak není to nic tragického a běžnému posluchači bude naprosto vyhovovat. Hlasitý reproduktor sice nepředvádí nejkvalitnější výkony, hlasitost je však naprosto dostačující a vyzvánění nepřeslechnete ani v hlučnějším prostředí.

Baterie a výdrž: E-ink displej to vážně nezachrání

Kapacita 1800 mAh nepůsobí příliš důvěryhodně a praxe to jen potvrzuje. Při běžném používání zahrnujícím hodinu a půl brouzdání po internetu střídavě přes 3G/LTE/WiFi, několik hovorů a zpráv a šedesáti minutách poslouchání hudby jsme měli velký problém dočkat se po vytažení v 9:00 z nabíječky večera téhož dne.

V praxi tak rozhodně neuděláte chybu, spočine-li ve vašem batohu záložní nabíječka či externí baterie, ukazatel nabití se totiž mnohdy zasekl a tak bylo velmi těžké odhadnout, kolik energie ještě zbývá. YotaPhone jsme podrobili také testu zahrnujícím přehrávání HD videa ve smyčce s maximálním jasem, vyjmutou SIM a připojenými sluchátky se telefon vybil už po 4 hodinách a 25 minutách. Právě přítomnost e-ink displeje by měla snížit celkovou energetickou náročnost telefonu, jelikož na něm můžete provádět celou řadu úkonů. Přesto se výrobci zařízení nepovedlo příliš dobře energeticky optimalizovat a výdrž tak pravděpodobně bude jedním z prvků, který vás u Yoty bude hodně omezovat.

Operační systém & bonusové aplikace: Podpora od výrobce na bodu mrazu

Jako operační systém je použit takřka čistý Android ve verzi 4.2.2 Jelly Bean. U takto drahého telefonu bychom očekávali o něco lepší podporu ze strany výrobce, jelikož rozhodně je co zlepšovat; sekce „System update“ ale bohužel žádnou aktualizaci nenabízí a zatím to nevypadá, že by se novější verze 4.3 nebo 4.4 měla objevit. Tím se dostáváme k dalšímu bodu, kterým je lokalizace – většina položek sice v češtině je, občas ale na angličtinu narazíte a v ojedinělých případech se dočkáte i azbuky. Nejde o nic hrozného, přesto bychom u telefonu za čtrnáct tisíc čekali v tomto ohledu absolutní dokonalost, a ta se jaksi nedostavila.

 

Plynulost a stabilita rovněž nepatří mezi silné stránky tohohle ruského kozáka. Ačkoliv systém většinu času funguje vcelku rychle, občas se objeví nějaké to zaváhání a aplikace mají také někdy tendence padat. Telefon je normálně použitelný, nicméně jako perfektní bychom odladěnost systému rozhodně neoznačili.

Prostředí je naprosto standardní, po odemčení se dostanete na základní plochy, kam můžete přidávat widgety, zástupce aplikací a další prvky. Odsud je přístup do hlavní nabídky, která má ještě speciální záložku pro programy, jež jsou určeny primárně pro použití se sekundárním displejem. Notifikační lišta je rozdělena na oznamovací oblast a druhou s přepínači a informacemi o běhu zařízení, tak, jak je to známé ze všech čistých Androidů.

 
Klasickou nabídku s aplikacemi doplňuje ještě speciální záložka s Yota aplikacemi

Jak jsme zmínili, oproti čistému Androidu se ten v YotaPhone liší de facto pouze přítomností bonusových aplikací. Ty, které se týkají zadního displeje, jsme si rozebrali v předchozí kapitole, a mimo nich zde naleznete v podstatě pouze slovník ABBYY Lingvo s několika bezplatnými balíčky, čímž výčet bonusového obsahu končí. K dispozici je standardní balík Google aplikací včetně Map, galerie či kancelářského balíku OfficeSuite, s nímž můžete dokumenty nejen číst, ale také vytvářet a upravovat. U telefonu s takto vysokou cenou je to skoro málo.

 

Multimédia

YotaPhone má dostatek výkonu pro to, aby bez problému přehrál video ve full HD rozlišení a lze jej tak bez problému používat pro sledování filmů, jen opět počítejte s mizivou výdrží. Nedostatek pokročilých funkcí u základního Android videopřehrávače můžete jednoduše vyřešit stažením libovolné alternativy z Obchodu Play, my tradičně doporučujeme propracovaný MX Player.

 

Jak jsme již zmiňovali v kapitole o zvuku, výstup do sluchátek je pro běžného uživatele naprosto vyhovující a jako přehrávač hudby tak YotaPhone poslouží i díky 32 GB interní paměti velmi dobře. Připravena je aplikace Hudba Play, která umožňuje procházet knihovnu podle id3 tagů a z funkcí náhodné či opakované přehrávání, popřípadě přeskládávní pořadí skladeb v playlistu. Bohužel, pro pokročilejší funkce je opět třeba sáhnout po některé z aplikací v Google Play.

Telefonování, zprávy, organizace: V hlučném prostředí si nezavoláte

Aplikace pro telefonování je rozdělena na číselník s možností rychlého vyhledávání, odkud se následně můžete přesunout do seznamu kontaktů a výpisu hovorů. Reproduktor hraje dostatečně nahlas a vyzvánění nepřeslechnete, bohužel sluchátko je i na nejvyšší hlasitost tak tiché, že na trochu rušnější ulici budete mít velký problém druhé straně rozumět.

 

SMS zprávy jsou rozděleny do konverzací s možností mazat jednotlivé položky. Klávesnice je základní od Googlu, nechybí ovšem ani pokročilejší funkce jako predikce, psaní tahem nebo automatické opravy.

 

Budíky naleznete v aplikaci Hodiny, kde můžete sledovat světový čas a používat stopky či časovač. K dispozici je samozřejmě opakování, nastavení hlasitosti a délky odložení, můžete si také určit funkci pro stisknutí některého z tlačítek pro regulaci hlasitosti (odložení či ukončení).

Standardní Google Kalendář asi netřeba příliš představovat. Můžete využít denního, týdenního či měsíčního přehledu. U událostí si poté můžete nastavit různé podrobnosti jako třeba místo konání, opakování či vícero upozornění.

Konektivita, prohlížení internetu: Na NFC se zapomnělo

U YotaPhone samozřejmě nechybí Wi-Fi 802.11 (a/b/g/n), přičemž příjemným překvapením byla citlivost. Tam, kde mnoho ostatních telefonů signál již ztrácí, si YotaPhone na ukazateli držel jednu čárku a umožňoval využívat připojení. Mimo to je přítomno Bluetooth ve verzi 4.0 a GPS. Ta fungovala obstojně i v hustěji zastavěných oblastech a použití jako navigace rozhodně je bezproblémové. Opomenuto nebylo ani LTE (pásma 800/1800 a 2600 MHz). Naopak na NFC se bohužel nedostalo, což je v době, kdy se tato technologie začíná významně rozšiřovat, poměrně velký nedostatek, obzvláště u telefonu za 14 tisíc.

 
Volba je jen na vás: klasický prohlížeč a Google Chrome

K prohlížení internetu jsou připraveny rovnou dva prohlížeče, standardní Prohlížeč známý ze starších verzí Androidu a Google Chrome. První jmenovaný je na tom o trochu lépe v otázce rychlosti a stability, nicméně s oběma můžete bez problému brouzdat po vašich oblíbených internetových stránkách. Z pokročilých funkcí můžeme jmenovat namátkou anonymní režim u Chrome či možnost vynutit verzi webu pro PC.

Fotoaparát a video: Ani tady nečekejte zázraky

Snímač na zadní straně dostal do vínku 13Mpx rozlišení, a tak s sebou nese poměrně velká očekávání. Výsledky už ale tak dobré nejsou. Úroveň detailů je sice solidní u objektů blízko objektivu, s větší vzdáleností se to ale výrazně zhoršuje. Automatika nefunguje úplně nejlépe a snímky často vyjdou podexponované či přeexponované, a to i za dobrých světelných podmínek. Barevné podání je dobré, ačkoliv s velkými přílivy světla si fotoaparát moc dobře neporadí.

-

- - -
Další snímky včetně odkazu pro zobrazení v plném rozlišení najdete v naší galerii

Situace je obdobná u videa nahrávaného v rozlišení 1920 x 1080 px při 30 fps. Barvy by mohly být o chlup živější, stejně jako celkový jas, nicméně ostrost a úroveň detailů jsou na tom dobře. I za dobrého světla bylo video často nepřiměřeně tmavé, o čemž se můžete přesvědčit z přiložené ukázky. Nahrávaný zvuk je bohužel velmi tichý a to může představovat problém. Celkově bychom tak fotoaparát u YotaPhone zhodnotili spíše jako průměrný až podprůměrný.

-
Další snímky včetně odkazu pro zobrazení v plném rozlišení najdete v naší galerii

- - -

- - -

Prostředí fotoaparátu opět neprošlo žádnými změnami oproti čistému Androidu, a tak neobsahuje některá pokročilejší nastavení. Nechybí nicméně možnost snímat panoramatické snímky, HDR, patero scénických režimů nebo rozpoznání tváře. Spoušť je přítomna pouze na displeji, hardwarové tlačítko chybí. Za zmínku stojí také mnoho barevných filtrů, s nimiž můžete vytvořit poměrně zajímavé kreace. Příznivci Instagramu se tak vyřádí již při focení samotném.

Konkurence YotaPhonu pořádně zatopí

Vybrat konkurenci pro YotaPhone je složité, jelikož sekundární e-ink displej na zádech je naprosto unikátní vlastnost. Pokud jej ovšem opomeneme, za stejné či dokonce peníze můžete získat některé z následujících zařízení, které jsou na tom po hardwarové stránce nesrovnatelně lépe. Vezměme si třeba Sony Xperia Z1 Compact (recenze). Z hlediska hardwaru i optimalizace YotaPhone naprosto rozpráší, po stránce vzhledu a rozměrů je na tom také lépe a navíc nabídne voděodolnost. Opomenut nebyl ani slot pro paměťové karty či NFC. Sony je navíc k sehnání za necelých 10 000 Kč, a to znamená o čtyři tisíce méně za po všech stránkách lepší smartphone.

A jatka pokračují, jelikož za čtrnáct tisíc můžete sáhnout také po LG G3 (recenze). Pravda, 5,5 palců může být pro někoho příliš, jenže Quad HD rozlišení, lepší výdrž baterie, svižnější systém, lepší fotoaparát či nesrovnatelně vyšší výkon jsou velmi pádné argumenty, proč raději zvolit jihokorejského konkurenta. A ani tentokrát nechybí NFC ani slot pro paměťové karty.

Tvrdým soupeřem je také loňská vlajková loď Samsungu, model Galaxy S4 (recenze). Ten ale seženete za podstatně lepší cenu a opět s sebou přináší několik podstatných výhod. Jmenovitě jde například o lepší výdrž baterie, výkonnější hardware, kvalitnější fotoaparát či větší a výrazně vydařenější displej.

Pokud vás neoslovuje Android, Nokia začíná prodávat svůj top model s označením Lumia 930 (recenze). Oproti YotaPhone opět boduje rychlostí systému, fotografickými schopnostmi, výkonnějším hardwarem, lepší výdrží baterie a NFC.

Konkurence je v této cenové hladině opravdu tvrdá a pokud Yota Devices nezmění svou cenovou politiku, na příliš velké prodejní úspěchy bychom u první generace YotaPhonu nevsázeli.

Závěr: Za hodně peněz málo muziky

E-ink displej na jinak obvykle nevyužité zadní straně je určitě zajímavý nápad, který má solidní potenciál. Výrobce se ovšem chlubí především tím, že má velmi pozitivní dopad na spotřebu energie, ale to se v praxi vůbec nepotvrdilo. Výdrž baterie totiž patří k těžkému podprůměru a u náročnějších uživatelů YotaPhone jen stěží dosáhne jednodenní výdrže. A nevýhod je více – systém obsahuje drobné nedodělky z hlediska optimalizace, podpory a lokalizace (občas naleznete položku v angličtině, v ojedinělých případech dokonce v ruštině), úplně chybí podpora NFC a poté je tu největší nedostatek ze všech – cena.

 

13 990 Kč je částka, za kterou můžete sehnat telefony, jež jsou výbavou na nesrovnatelně vyšší úrovni a sekundární displej na zádech tu spoustu nevýhod oproti zařízením v podobné cenové hladině zkrátka nevyváží. Mezi vyložené klady tak můžeme zařadit snad jen dobrou ergonomii, elegantní balení se solidním obsahem a samozřejmě e-ink displej na zádech. Druhá generace (preview) by měla spoustu nedostatků napravit, nicméně její uvedení je naplánováno až na konec tohoto roku. Doufeme tedy, že se výrobce z chyb u první generace hodně poučí, jelikož tomuto modelu příliš šancí na úspěch nedáváme.

Autor článku Martin Pavlović
Martin Pavlović
O technologie se zajímám odjakživa. Kromě nich mě baví také urbanismus a městská mobilita, hudba a společenská témata. Nejraději trávím čas v sedle kola, na kulturních akcích, s analogem v ruce nebo doma u knih, filmů i videoher.

Kapitoly článku