TOPlist

Recenze Xiaomi Redmi 4A: bohatý základ za hubičku

Smartphony řady Xiaomi Redmi se již od první generace skvělým poměrem ceny a výkonu bez zásadních ústupků na kvalitě. Současnou čtvrtou generaci reprezentují hned tři verze zařízení a nám do redakce dorazila ta nejnižší s označením Redmi 4A. V současnosti je k dostání v internetovém obchodě Beryko.cz, který nám telefon na test zapůjčil, za zaváděcí cenu 3 360 Kč, ani poté však nepřesáhne hranici čtyř tisíc.

Kvalitní plasťák

Rozměry 139,5 x 70,4 x 8,5 mm jsou s ohledem na velikost displeje (pět palců) přijatelné, potěší i příjemně nízká hmotnost 132 gramů. To je způsobeno i výhradním zastoupením plastu v konstrukci telefonu, je však příjemný na dotek a celé zařízení je vskutku solidně zpracované.

Vše na svém místě drží jako přibité, ani tlačítka se neviklají, jak u smartphonů v této cenové kategorii bývá zvykem. Ta jsou navíc dobře rozmístěna po pravém boku a v kombinaci se zaobleným tělem to znamená velice příjemný úchop v ruce. Trochu obtížnější je snad jen manipulace se šuplíčkem na microSIM a nanoSIM/microSD kartu, s ním však příliš často do styku asi přicházet stejně nebudete.

Xiaomi u posledních vydaných zařízení nabízí všehovšudy dvě barevné kombinace, a to zlato-bílou či decentní růžovo-bílou. Nejde o zrovna tradiční barvy, minimálně námi testovaná zlatá verze je však poměrně nenápadná a přinejhorším se stále dá dodatečně zakrýt pouzdrem.

Výbava postačí nejen začátečníkům

Dominantou přední strany je pětipalcový IPS displej s rozlišením 720 x 1280 px, tedy s ohledem na cenu naprosto dostačující hodnota. Velmi věrné je podání barev a široká je také škála nastavení jasu. Nejnižší hodnota je totiž za světla prakticky neviditelná, za tmy ji však velmi oceníte. Naopak je-li světla přebytek, displej Redmi 4A dokáže stále zářit dostatečně k tomu, abyste z něj něco vyčetli.

redmi4a10

Čtyřjádrový procesor Qualcomm Snapdragon 425 sice nepatří zrovna ke špičce, krásně však ilustruje, jak moc se rozdíly mezi hi-endy a low-endy snížily. Jeho výkon totiž plně dostačuje k přehrávání Full HD videa i hraní náročnějších her, jmenovitě třeba Real Racing 3. Je samozřejmě potřeba počítat se sníženým grafickým nastavením, ale jen málokdy vyloženě narazíte. V AnTuTu jsme telefonu naměřili 34 941 bodů.

05

Díky 2GB operační paměti mají navíc aplikace běžící na pozadí dostatek manévrovacího prostoru. 16GB interní úložiště lze v případě jedné aktivní SIM rozšiřovat dále pomocí paměťových karet, při prvním spuštění je pro vaše data k dispozici okolo 9 GB prostoru.

Xiaomi se poučilo a Redmi 4A dodává v Global verzi, kde jsou přítomna všechna česká LTE pásma s výjimkou 900 MHz, od nějž však Vodafone již upouští. Po stránce konektivity jinak nemůžeme vytknout zhola nic, příjemným překvapením je infračervený port, kterým můžete ovládat televize, přehrávače apod.

redmi4a_global_lte
Globální verzi Redmi 4A od té čínské poznáte snadno, na krabičce je červený štítek s textem Global version :-)

Menší baterie, nadprůměrná výdrž

Oproti vyšším modelům řady Redmi má 4A sníženou kapacitu baterie na 3120 mAh, v praxi však příjemně překvapilo. Pokud nehrajete hry a nejste na telefonu přilepeni po celý den, dvoudenní interval mezi nabíjeními je bez potíží dosažitelný. Méně nároční uživatelé pak klidně budou moci nabíječku tasit jednou za tři dny.

redmi4a02

Smartphone sice podporuje technologii Qualcomm Quickcharge 2.0, dodávaná nabíječka však nedisponuje 2A výstupem a do poloviny tak nabíjení zabere zhruba hodinu a dvacet minut, do plna pak téměř tři hodiny. Výkonnější nabíječkou však tento čas lze zkrátit až o třetinu.

MIUI 8 plné novinek

Xiaomi Redmi 4A dostalo do vínku systém MIUI 8.1 postavený na operačním systému Android 6.0 Marshmallow. Oproti MIUI 7 je k dispozici kromě lehké redesignu spousta novinek a nechybí ani kompletní česká lokalizace. Již na zamykací obrazovce si všimnete stylových tapet z několika zdrojů, jejichž výběr si můžete dle libosti přizpůsobit.

Zajímavější funkce však objevíte v nastavení. První je vytvoření dvou účtů mezi nimiž můžete přepínat (podobně jako na Android tabletech), lze si tak vytvořit například jeden pracovní a jeden na ostatní použití. Stejně tak můžete i aplikaci rozdělit na dvě a mít ke každé přiřazena jiná uživatelská data. Zástupci jsou na ploše odlišeni.

Vývojáři také dostali více z konceptu pořizování screenshotů. Po klasickém dvojhmatu power + volume down se vám objeví miniatura v pravém horním rohu a po kliknutí na tu snímek můžete libovolně rozšířit. Chcete-li si tak například na cestu metrem stáhnout doma článek nebo potřebujete seznam spojů, tuto funkci rozhodně oceníte.

Maximum bylo vytaženo také z kalkulačky, která obsahuje převodník jednotek, měn a dokonce možnost si vypočítat výhodnost hypotéky. Nechybí různé praktické utility jako nové poznámky s mřízkovým zobrazením či skener, kterým vyfotíte papír a získáte uhlazený PDF soubor. Zastavím se ještě u softwarové klávesnice – na výběr máte buď klasickou Google, nebo Swiftkey, u které mě vždy potěší pátý řádek s numerickou řadou.

Zkrátka a dobře, již v základu systém umí takřka vše, na co jen dokážete pomyslet. Do karet u hraje i velice slušné odladění, jakkoliv při náročnějších úkonech občas mírný výkonový handicap zaznamenáte. S ohledem na cenu je nicméně softwarová stránka vysoce nadprůměrná.

Průměrný fotograf

Redmi 4A disponuje 13Mpx fotoaparátem se světelností f/2.2 doplněným přisvětlovací LED diodou. Nijak úchvatné výsledky od něj nečekejte, za dobrého světla ovšem dokáže vytvořit solidní snímky a u makro fotografií vykazuje i velice dobrou ostrost. Problémem jsou jednolité plochy (především tmavé), na nichž je znát post-processing a kromě slévání trpí také na výskyt šumu. Ten se razantně zvyšuje s ubývajícím světlem.

Zaznamenávané Full HD video (30 fps) má vzhledem k ceně telefonu přijatelnou obrazovou kvalitu, za zhoršeného světla je ovšem patrný pokles snímkovací frekvence – obraz se pak stává trhaný. Dvojice mikrofonů není z nejcitlivějších, záznamy z koncertů tak k nejlepším rozhodně patřit nebudou.

Aplikace pro fotoaparát má tendence občas reagovat se zpožděními, krkolomný je také přístup do nastavení, do nějž musíte přes nabídku režimů a až poté se vám v rohu objeví ikona ozubeného kolečka. Lehce zavádějící je také manuální režim, v němž ale ve skutečnosti ovládnete jen ISO, vyvážení bílé a HDR. Fotografickými schopnostmi tak Redmi 4A neoslní, na danou cenovou kategorii jsou ale přijatelné.

Závěrečné hodnocení recenze Xiaomi Redmi 4A

Za cenu okolo 3 400 Kč je Xiaomi Redmi 4A vskutku zajímavou nabídkou. Plynulý systém MIUI přecpaný funkcemi je doplněn kvalitním zpracováním, výkonem dostačujícím všem nenáročným uživatelům a vyložené slabiny budete hledat marně. Někomu může vadit nižší (HD) rozlišení displeje, v této cenové hladině je to však normální.

redmi4a01

Tip: podívejte se na Zboží.cz a zjistěte, kde tento produkt můžete pořídit za nejvýhodnější cenu

Fotoaparát úplně neoslní a hardware samozřejmě taktéž neláme rekordy, důležité však je, že je telefon dobře odladěný a nepostrádá žádný zásadní funkční prvek, ba dokonce nabízí i pár nadstandardů, jako například vestavěný infraport či FM rádio. Nic více si totiž za danou cenou přát nemůžeme.

Xiaomi Redmi 4A

Xiaomi Redmi 4A
6.7

design a zpracování

7.4/10

výkon a optimalizace

7.3/10

hardwarová výbava

6.2/10

kvalita fotografií a videa

5.1/10

výdrž baterie

7.3/10

Klady

  • skvělý poměr cena/výkon
  • dobře odladěný software
  • kvalitní zpracování
  • dostatečný výkon
  • podpora dualSIM (hybridní slot)
  • přítomnost infraportu

Zápory

  • jen průměrný fotoaparát
  • pomalejší nabíjení
Autor článku Martin Pavlović
Martin Pavlović
O technologie se zajímám odjakživa. Kromě nich mě baví také urbanismus a městská mobilita, hudba a společenská témata. Nejraději trávím čas v sedle kola, na kulturních akcích, s analogem v ruce nebo doma u knih, filmů i videoher.

Kapitoly článku