TOPlist

Nový objev: dočkáme se displejů s mechanickými pixely z grafenu?

O žádném jiném materiálu se poslední roky nehovoří tolik, jako o grafenu. Většina odborné komunity jej dokonce považuje za svatý grál, který se má stát základním kamenem nové generace spotřební elektroniky. Za vším stojí unikátní fyzikální vlastnosti v čele s elektrony, které se dokážou pohybovat téměř rychlostí světla. Není tedy divu, že grafen patří mezi často studované materiály, u nichž se pátrá po nových formách komerčního využití.

image001-0

Poměrně zásadní objev se nedávno podařil týmu výzkumníků z holandského Delftu, kteří narazili na doposud nepublikovanou schopnost. Předmětem zájmu se stal perforovaný panel z oxidu křemičitého, který následně překryli vrstvou grafenu.

Vlivem tlaku se grafenová vrstva začala roztahovat a smršťovat, čímž vytvářela jakési malé bublinky procházející perforovaným substrátem. A jelikož mezi vlastnosti grafenu patří také transparentnost, vědečtí pracovníci rychle zaregistrovali, že v závislosti na poloze prohnutí dochází k různým odrazům světla. Pokud by se podařilo projekt dotáhnout do kýženého konce, může jít o zlom na poli zobrazovacích technologií.

screen_shot_2016_11_24_at_11-57-30_am

Stejně jako E-Ink displeje by zobrazovače s fyzickými pixely grafenu potřebovaly energii pouze na překreslení. Kromě nízkých energetických nároků se mezi další pozitiva řadí mechanická odolnost a flexibilita. Bohužel nic není tak růžové, jak to na první pohled vypadá. Kromě problémů se získáním „čistých“ barev, bude největší výzvou nalezení efektivního způsobu podsvícení a přesného tlakování mikroskopických otvorů.

Autor článku Richard Streit
Richard Streit
Redaktor serveru SMARTmania.cz, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří hudba, příroda a moderní vědy. Jeho velkou vášní je Apple a partnerský web CeskyMac.cz.

Kapitoly článku