TOPlist

BMW přináší virtuální realitu do vývoje automobilů, použije k tomu HTC Vive

Světoznámý výrobce luxusních vozů značky BMW oficiálně oznámil, že do svého vývojového procesu na výrobu vozidel zahrne pokročilou technologii virtuální reality, a to konkrétně se zařízením od společnosti HTC – HTC Vive. Podle oficiální zprávy je právě implementace této technologie velkým plusem a například takový návrh designu vozidel může být prováděn mnohem efektivněji, než tomu bylo doposud.

Ač má společnost BMW s virtuální realitou bohaté zkušenosti, jelikož této technologie využívá už od roku 1990, jejich vlastní řešení je mnohem nákladnější a HTC Vive se zdá být dobrou alternativou. Příjemnější cena a velký výkon jsou hlavními devízami zařízení od HTC a co je hlavní, BMW se tak stane první společností na světě, která do svého vývojového procesu na výrobu vozidel použije VR systém, který je primárně určený pro herní průmysl.

Německé BMW se pro HTC Vive rozhodlo už v průběhu roku 2015, kdy společnost prováděla analýzu ohledně toho, zda se jim taková investice vůbec vyplatí. Navíc mělo BMW po celý rok několik kitů k dispozici a zdá se, že HTC Vive zanechalo dobrý dojem. Oficiální zpráva jasně říká, že virtuální realita má oproti používání klasických počítačů výrazně navrch. VR je flexibilnější, poskytne rychlejší výsledky, má menší náklady a v prvotních fázích vývoje je tento systém k nezplacení.

P90214942_highRes_the-virtual-reality-

Pro BMW jsou klíčové součásti VR dvě obrazovky s vysokým rozlišením a laserový sledovací systém, který dokáže pokrýt plochu o velikosti 5 x 5 metrů. K tomu využívá BMW své vlastní aplikace. O grafické vykreslení se stará známá herní technologie Unreal Engine 4, kterou vyvinula společnost Epic Games. Díky těmto nejnovějším technologiím dosahují výsledky fotorealistických kvalit a BMW dokáže se svými modely pracovat s až 90 snímky za sekundu. Celý výkon zajišťují pořádné herní mašiny, které BMW přetaktovává, aby dosáhlo kýženého výsledku. V útrobách těchto počítačů tikají nejnovější procesory Core i7 od společnosti Intel chlazené kapalinou, těm pak sekundují grafické karty Nvidia Titan X.

Poslední zajímavostí je použití tzv. sledovacích stanic „Lighthouse”, které spolu vyvíjejí společnosti HTC a Valve. Tyto stanice (vysílače) doslova zaplaví místnost světlem v pro člověka neviditelném spektru. Výpočty pak probíhají tak, že rotující lasery, které jsou ve stanicích zabudované, snímají scénu horizontálně a vertikálně a měří zpoždění světelných paprsků. Přijímač je pak umístěn na samotných brýlích v podobě několika citlivých fotodiod z nichž jsou informace ihned zpracovávány. Celý systém dovoluje uživateli zprostředkovat opravdu špičkovou orientaci ve virtuálním světě, a to na milimetry přesně. BMW si tento způsob práce s VR oblíbilo, protože je daleko přesnější a plynulejší než například kamerové systémy a různé akcelerometry či gyroskopy.

Autor článku Xaver Jandura
Xaver Jandura
Milovník „road trip" cestování a exotického jídla, velký fanoušek a zároveň kritik Apple zařízení, rád boxuji, cvičím jógu a přemýšlím u sklenky vína.

Kapitoly článku