TOPlist

10 výdobytků technologie, které frčely před 20 lety: pamatujete si na všechny?

Rok 1997. Pro mnohé z nás dávná minulost, pro někoho rok narození, pro jiné rok plný velkých zvratů. V tomto roce se mimo jiné stala americkou ministryní zahraničí česká rodačka Madeleine Albrightová, film Kolja dostal svého Oscara, podařilo se naklonovat savce – ovečku Dolly, vyšla verze 4.0 jazyka HTML a do kin přišel Ztracený svět: Jurský park. Vzpomenete si, jaké technologie v této době, 20 let zpátky, byly pomyslným vrcholem? Nahlédněte s námi do minulosti a zavzpomínejte na kus technologické historie.

Motorola StarTAC

Toto véčko bylo představeno již v roce 1996, v následujícím roce však tento vrchol dosavadní mobilní technologie zažil raketový růst. S cenou 1000 dolarů (v té době zhruba 31 700 Kč) se nejednalo o levné zařízení, celkově se ho však prodalo 60 milionů kusů.

motorola-startac

A co bylo na této Motorole tenkrát tak převratného? Vážila jen 88 gramů, véčkový design také nebyl příliš obvyklý, ale také dokázala vibrovat namísto pouhého zvonění, připojení k síti indikovala zelená diodka a novější modely byly schopné posílat i SMS zprávy.

DVD přehrávače

Ano, zařízení, do kterých bylo možné zastrčit ony stříbrné disky s dírkou uprostřed, na které se tenkrát vypalovala data, přišly na trh v roce 1997. V Americe způsobily obrovský boom, dnes jsou však již téměř zapomenuty. A co se týče kapacity nosičů, která byla ve většině případů 4,7 GB, ta z dnešního srovnání s paměťovými kartami s kapacitou stovek GB také nevychází nejlépe.

dvd_player

První PlayStation

Při pohledu na dnešní hrací konzoli s pořadovým číslem 4 se jeví úplně první verze jako artefakt nalezený někde v jeskyni. Se 2 MB operační paměti a 1 MB grafickou jednotkou se však před 20 lety daly dělat divy a nejednomu hráči vzala tato konzole stovky hodin života. Za necelých 10 let, po které byla konzole na trhu, se prodalo přes 100 milionů kusů a rád u ní trávil čas i Bill Gates.

playstation

Tamagotchi

Pamatujete na malá kapesní zařízení s černobílým displejem, která bylo nutné tahat z kapsy každých pár hodin, aby se nakrmila zvířátka, která v něm žila? Ta se pak postupně vyvíjela (pokud jste ji nezapomněli nakrmit a nezemřela), a to i podle toho, jak moc jste si s nimi hráli, či je krmili. Průměrně se pak tento virtuální mazlíček dožíval 20 – 25 dnů.

tamagotchi

Windows 95

Zní to neuvěřitelně, ale před 20 lety jsme pracovali na PC s verzí Windows, které nesly číslo 95. Jednalo se o první verzi, kde se objevilo dnes již legendární tlačítko Start, jež se Microsoft pokusil ve Windows 8 odstranit. Uživatelská základna mu však dala jasně najevo, že na tento prvek se nesahá, a že i nadále zůstane ikonickým prvkem tohoto operačního systému. Aby systém na počítači běžel, potřeboval alespoň 4 MB operační paměti, 100 MB místa na disku a pro dnešní teenagery již asi nicneříkající procesor Intel 80386, neboli legendární třiosmšestku.

windows_95

Neomezený internet

Před dvaceti lety se ve světě začal šířit neomezený internet, spadly tedy bariéry jakéhosi FUP, které známe nyní z nabídek operátorů. V Americe bylo možné neomezeně surfovat u společnosti AOL za 20 dolarů měsíčně. Tato nabídka zákazníky zaujala tak hodně, že inženýři pracovali dnem i nocí, aby zvládali nápor na síť. To se jim zpočátku nedařilo, jelikož nikdo ve firmě nepočítal s tím, že by byla tato nabídka pro uživatele tak extrémně zajímavá.

RJ45 modular connector cable for computer network and telecommunications.

Grand Theft Auto

V roce 1997 byla odstartována velmi úspěšná série GTA, kterou dnes zná snad každý, kdo někdy hrál počítačové hry. Sympatie si titul u hráčů získal především obrovskou volností, s jakou bylo možné se po městech (mimochodem, jednalo se o města Liberty City, San Andreas a Vice City, se kterými se setkáme i v dalších dílech série) pohybovat. Navíc bylo možné si vyzkoušet roli zločince, který si vydělává na živobytí nepříliš legálními a morálně chvalitebnými činnostmi.

gta_1

PowerBook 1400

Samotný název laptopu asi příliš neprozradí, nicméně slovo „Book” určitou indícii nabízí. Stále nic? Nebudeme vás déle napínat, jedná se o notebook firmy Apple, dávného předchůdce MacBooků. Před dvaceti lety přišel na trh za cenu 2499 dolarů (v té době téměř 80 000 Kč), pokud jste chtěli i CD-ROM, bylo nutné ještě 400 dolarů připlatit. RAM paměť nabízela skvělou kapacitu 12 – 16 MB a byla rozšiřitelná až na 64 MB. Samotný laptop pak byl 4,6 cm tlustý a vážil přes 3 kilogramy.

powerbook_1400

Honda EV Plus

Elektromobily si v současné době pomalu ukrajují svůj podíl na trhu, jejich parametry jsou však pochopitelně trošku jinde, než u Hondy před 20 lety. EV Plus bylo vozítko pro 4 osoby, které na jedno nabití zvládlo ujet podle stylu jízdy mezi 130 a 160 kilometry. Elektromobil se dokázal dostat z 0 na 50 km/h za 4,9 sekund a maximální rychlost byla 130 km/h. Celkem bylo vyrobeno zhruba 340 kusů a zajímavostí je, že ani jeden z nich nikdy nebyl na prodej – auto bylo možné pořídit pouze na leasing, a po 3 letech bylo nutné jej vrátit zpět Hondě.

ev_plus

MP3

Formát zvukových souborů MP3 je s námi dodnes, většina z nás jich má v telefonu či jiném přehrávacím médiu i několik tisíc. Boom přišel právě v roce 1997 se spuštěním stránky mp3.com, kde bylo možné hudbu stahovat, nebo najít informace o písních, umělcích, albech. Stránka sloužila i nezávislým autorům, kteří chtěli svou tvorbu dostat do světa. V době největší slávy přes tuto stránku uživatelé stahovali přes 4 miliony „empétrojek” denně.

mp3

Budeme za další dvě desetiletí na stejném místě?

Stejně, jako se dnes nemůžeme ubránit úsměvu při pohledu na 20 let staré produkty, za dalších 20 let to nejspíše nebude jinak. Dnešní „ultratenké a ultravýkonné” notebooky budou v té době nejspíš také k smíchu, nicméně pomyšlení na to, jak daleko se lidstvo opět posunulo, a že my jsme mohli být u toho, nás může naplnit příjemnou nostalgií. A na jaké „vymoženosti” z přelomu milénia rádi vzpomínáte vy?

Autor článku David Preiss
David Preiss

Kapitoly článku