TOPlist

V roce 2023 údajně připadne na jednoho amerického vojáka až 10 robotů

Roboti míří do armády, a ve velkém. A za deset let má prý na jednoho amerického vojáka připadat až deset robotů, kteří mu budou pomáhat nejen v boji, ale i při plnění rutinních úkonů.

Není žádnou novinkou, že armáda Spojených států amerických usilovně pracuje na vývoji robotických zařízení, která by plně nahradila pozemní vojenské jednotky. Nově se také můžeme podívat na demonstrativní video, které bylo natočeno v americkém institutu pro spolupráci v otázkách bezpečnosti ve Fort Benning v Georgii.


101. st Airborne – výsadková divize americké armády 

Spoluzakladatel 5D robotiky Scott Hartley, který vyvíjel své stroje ve společnostech jako Northrop Grumman a QinetiQ prohlásil, že za deset let bude pravděpodobně na každého amerického vojáka připadat až deset robotů, kteří ho budou doprovázet za účelem sledování nepřátel a hledání nášlapných min. Hartley také dodal, že roboti mohou zachraňovat životy, jelikož vojákům pomáhají přežít za nepřátelskou linií, usnadňují každodenní úkony a také jsou schopni zabíjet.

Na videu lze vidět robota, který disponuje kulometem M240 výrobní ráže 7,62 x 51 mm NATO. Jeho úkolem je zasáhnout stacionární cíle vzdálené až 800 metrů. A je zřejmé, že se mu to úspěšně daří. Dalším vysněným cílem inženýrů je umístit na roboty zbraně jako kulomet M2 Browning, granátomet MK19 nebo dokonce protitankové samonaváděcí střely typu “Fire and forget“ FGM 148 Javelin.

 
Kulomet M240 ráže 7,62 x 51 mm NATO

Šéf bezpilotní pozemní techniky podplukovník Willie Smith prohlásil, že se zdaleka tyto druhu robotů nemohou v otázce umělé inteligence srovnávat s oblíbenými Termínátory, ale alespoň snižují počty padlých vojáků. Je pravda, že vojenští roboti jako podpůrné jednotky budou chránit vojáky, jelikož bude možné do válečných konfliktů poslat čety tvořené z „plechových bojovníků” a tím pádem budou ztráty na životech minimální.

 
Hummer typu M1114

Musíme přiznat, že se nemůžeme dočkat, s jakými vymoženostmi přijde americká armáda v budoucnu, ale pokud bude vývoj tak rychlý, jako u bezpilotní techniky, můžeme se novinek dočkat ve velmi krátkém časovém období.

Autor článku Michael Krahulec
Michael Krahulec

Kapitoly článku