TOPlist

V Praze se testují telefony pro 13 zemí. Nahlédněte s námi do speciální laboratoře T-Mobile

T-Mobile testovací centrum

V sídle operátora T-Mobile na pražských Roztylech najdeme speciální místo, ve kterém se testuje chování telefonů v mobilních sítích, a to nejen ve vztahu k České republice, ale i k dalším dvanácti evropským zemím, ve kterých působí Deutsche Telekom. Jedná se o mezinárodní kompetenční centrum, které zajišťuje služby na míru pro mobilní i fixní zařízení.

V českém testovacím centru pracuje 26 lidí, další tři se pak nacházejí v Německu (Bonn, Darmstadt a Rotenburg) a společně zaměstnávají dalších 54 lidí. Centrum v Roztylech tak poskytuje podporu pro 13 mobilních operátorů (pouze skupina Deutsche Telekom), které mají v součtu více než 100 milionů zákazníků.

Stručně řečeno – každý telefon, který přijde na trh (nejen ten český) pod křídly Deutsche Telekom, musí projít testovacím centrem. V něm se ověří, jak se zařízení chová v GSM/3G a LTE síti, zjištěné chyby se pak komunikují s výrobci a tohle kolečko se opakuje tak dlouho, dokud zařízení v testech nedosáhne potřebné kvality. Tyto testy se neprovádějí jen při uvádění nových modelů do nabídky, ověřením v centru musí projít i všechny nové aktualizace softwaru.

Jinými slovy, pokud se například nizozemský T-Mobile rozhodne zařadit do nabídky nejnovější telefon od Samsungu, v Praze na Roztylech se ve speciální stíněné komoře nasimuluje chování nizozemské sítě a následně se vyhodnotí, jak se v ní dané zařízení chová. A nejde samozřejmě jen o telefony (chytré i „hloupé“), testují se zde i terminály či IoT zařízení; zkrátka cokoliv, do čeho lze vložit SIM kartu.

Přísně tajné: Prototypy a nová zařízení s předstihem

Aby bylo zařízení dostatečné otestované k výrobcem stanovenému termínu uvedení na trh, musejí zde logicky jednotlivé modely prověřovat s dostatečným předstihem. Určitě vás tedy napadne otázka, zda zde mají k dispozici prototypy zařízení ještě před uvedením na trh? Ano, mají, ale platí zde přísná bezpečností pravidla, aby nedošlo k případnému úniku informací.

Testovací komoru jsme navštívili v době, kdy ještě nebyl oficiálně představen Samsung  Galaxy Note7 (preview), a odpověď na dotaz, zda jej již zde mají k dispozici, byla kladná. Fyzicky jsme zařízení logicky vidět nemohli, jelikož zde platí přísná bezpečnostní opatření, ale dozvěděli jsme se, že se jedná o dobře maskovaný prototyp. S doposud nepředstavenými modely se nesmí fotit (kvůli EXIF informacím, které by mohly vést k jejich odhalení), a stejně tak se s nimi nesmí přihlašovat na sociální sítě či používat benchmarkovací programy (ano, přesně takhle v zahraničí vznikají “leaky” :-) ).

Můj druhý dotaz směřoval na letošní generaci iPhonu – zde jsem již dostal negativní odpověď. V případě Applu i Samsungu jsou prý vždy bezpečnostní opatření velmi vysoká (jablečné telefony mohou testovat jen vybraní lidé vázaní smlouvou o mlčenlivosti) a letošní generaci iPhonu zatím ještě na Roztylech netestují.

Samsung Galaxy S6 prototyp
Takhle maskovaný v minulosti dorazil Samsung Galaxy S6

Vlajkové modely bývají většinou velmi dobře maskovány – často jsou uloženy ve speciálních krytech či pouzdrech, a někdy dokonce dorazí v takovém „stavu“, kdy základní deska s displejem z chystaného modelu přijde „zasazená“ do šasi předchozí generace telefonu – výrobci se tedy snaží být při maskování důkladní právě kvůli tomu, aby na případných „špionážních“ fotografiích nebylo možné zařízení odhalit. A v případě českého testovacího centra zatím nikdy k žádnému úniku informací nedošlo.

Testy všeho druhu: Až 80 zařízení a 300 aktualizací firmwaru za rok

Kromě testů chování v 2G, 3G a LTE síti se zde ověřuje i celá řada inovativních technologií, například VoLTE či VoWiFi. Dále se odhalují chyby při posílání SMS, používání Bluetooth a u každého zařízení se testuje také to, jak funguje přechod mezi pásmy, přihlašování, předávání mezi jednotlivými BTS, roaming, služby SIM karty nebo třeba volání na tísňové linky. Testuje se zde také to, zda některé ze systémových či předinstalovaných aplikací enormně nezatěžují procesor nebo nespotřebovávají zbytečně velké množství operační paměti RAM.

Přenosný stínící box
Přenosný stínící box

Centrum je také výrobcům schopné nabídnout podrobné analýzy a především řešení pro optimalizaci sítí a v tuto chvíli spolupracuje se zhruba 15 výrobci zařízení.

Ještě před cestou do laboratoře…

Výrobce od testovacího centra obdrží speciální testovací prostředí, ve kterém je nutné jednotlivé modely vyzkoušet ještě před tím, než jsou fyzicky zaslány právě do pražských Roztyl. Zařízení totiž už na vstupu musí splňovat určité kvality, bez kterých by nebylo možné jej do centra přijmout.

Výrobce tak musí provést například verifikaci firmwaru či speciální drive testy. Pokud je vše v pořádku, zařízení putuje do testovacího centra, kde se provedou výše uvedené testy (aplikační, signalizační, RF a uživatelské) a pokud je vše v pořádku, zařízení obdrží certifikaci pro provoz v síti skupiny Deutsche Telekom. Kromě toho se provádějí také lokální testy (jazykové mutace, brandované aplikace pro jednotlivé regiony, E2E testy či ověření funkčnosti v produkční síti, k čemuž slouží právě speciální stíněná komora).

Kam signál z produkční mobilní sítě nepronikne

Stíněná komora, jak už název napovídá, dokáže odstínit veškerý nežádoucí signál z produkčních mobilních sítí. Jinými slovy, jakmile do komory, jejíž plášť je vyrobený z galvanizované oceli vstoupíte, venkovní signál na vás nedosáhne. Nejedná se ale o žádný velký prostor, jde o plochu zhruba o velikosti 12 m².

Speciální stíněná komora T-Mobile
Speciální stíněná komora T-Mobile

Uvnitř se nachází celá řada zařízení – kromě počítačů je to například simulátor GSM/3G/LTE sítí či menší stínící boxy, které se dají používat i v terénu. Celková hodnota zařízení ve stínící komoře se pohybuje zhruba okolo 25 milionů korun.

A jakou mají takto certifikované telefony výhodu oproti těm dostupných „ve volném prodeji“? U modelů z distribuční sítě T-Mobilu, respektive Deutsche Telekom, je to především neustálá technologická inovace, kdy je podpora zařízení zajištěna po celou dobu jeho životního cyklu. Dále je to vyšší výkon antény a nižší hodnoty SAR. Často také o něco lepší výkon baterie a spolehlivější využívání telefonní a datové sítě.

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku