TOPlist

Texas Instruments na MWC: Bezdrátové nabíjení, OMAP 5 a ultrazvukový stylus

Na MWC jsme nezapomněli navštívit ani expozici společnosti Texas Instruments, která zde ukazovala hned několik zajímavých technologií a novinek z oblasti mobilní elektroniky.

Jako první jsme se zastavili u stánku s bezdrátovým napájením. K vidění zde byla nová generace obvodů pro bezdrátový přenos energie. To by v budoucnu mohlo uživatelům zásadně zpříjemnit dobíjení chytrých telefonů, fotoaparátů a dalších zařízení. Díky vysoké míře integrace a celkové miniaturizaci půjde technologie bezdrátového nabíjení implementovat i do současných chytrých telefonů a tabletů. Výrobce to například demonstroval upraveným krytem na modelu od HTC, který obsahoval i speciální baterii připravenou pro bezdrátový přenos energie. K vidění byl i tablet Kindle od Amazonu, který měl na svých zádech připevněnou indukční cívku s integrovaným obvodem (bq51013) jenž má na starosti plné řízení bezdrátového napájení a ochranu před poruchovými stavy. Pokud vás zajímá účinnost napájení, tak ta se pohybuje okolo devadesáti procent a čas potřebný pro plné nabití je naprosto srovnatelný se současnými adaptéry. Celá technologie je v současné době nabízena výrobcům a proto je velmi pravděpodobné, že se s ní setkáme ještě v letošním roce.

   

Ultrazvukový stylus

Další zajímavostí, kterou jsme měli možnost si vyzkoušet, byl ultrazvukový stylus. Ten využívá poměrně netradiční technologie ultrazvukového přenosu. Na rozích tabletu se nachází čtyři digitální mikrofony, které slouží k přesnému určení pozice stylusu. Uživatelům se tak dostává naprosto jedinečného ovládání, které nepotřebuje samotný kontakt s obrazovkou tabletu. Jeho praktické využití si dokážu velmi živě představit v ateliérech architektů a designerů či na pracovních schůzkách a jiných prezentacích. Osobně mě překvapila velmi rychlá odezva na pohyb ruky a dosah mikrofonů. Ačkoliv se jednalo o prototypy, zástupce společnosti nám prozradil, že s komerčním využitím se počítá již v polovině roku 2012. 

 

Nová generace procesorů OMAP 5

Naše poslední zastávka se týkala nové generace procesorů z řady OMAP 5. Jako vždy se dočkáme vyššího výkonu a nižší spotřeby energie než u předchůdce OMAP 4. Nová generace SoC (system on chip) je vyráběna 28nm technologií a obsahuje dvojicí výpočetních jader Cortex-A15, která jsou schopná pracovat až na neuvěřitelné taktovací frekvenci 2,0 GHz. Součástí čipsetu je i dvojice Cortex-M4 jader, která má na starosti zpracování multimediálních úloh, jako je například kódování a dekódování videa v reálném čase, čímž zároveň snižují zátěž na hlavní procesorové jednotce. Tento systém má snížit energetickou náročnost o zhruba 10 procent.

O grafické výpočty se stará dvoujádrový GPU PowerVR SGX544 s maximální frekvencí 532 MHz. Ten nabízí pětkrát vyšší grafický výkon než jeho předchůdce a desetkrát nižší nároky na spotřebu elektrické energie. Výrobce demonstroval výkon nových čipsetů na několika prototypech tabletů. Nebudu chodit okolo horké kaše a rovnou se přiznám, že výkon byl opravdu ohromující a už se nemůžeme dočkat na první smartphony s těmito čipsety. Náročné herní tituly ani aplikace využívající rozšířené reality nečinily procesoru žádné problémy. Na dotaz, kdy na pulty prodejců dorazí první zařízení vybavené čipsety OMAP 5 jsme dostali odpověď, že se tak stane v druhé polovině letošního roku. Společnost Texas Instruments na letošním MWC velmi názorně ukázala, že k dosažení vysokého výkonu není zapotřebí čtyř či více jader, ale bohatě si lze vystačit pouze se dvěma.

 

Autor článku Richard Streit
Richard Streit
Redaktor serveru SMARTmania.cz, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří hudba, příroda a moderní vědy. Jeho velkou vášní je Apple a partnerský web CeskyMac.cz.

Kapitoly článku