TOPlist

Recenze tabletu Vodafone Smart Tab III / Lenovo A3000: Čtyřjádrový sedmipalec s 3G modulem

Vodafone uvedl na trh další generaci brandovaného tabletu, která bude lákat na kompaktní rozměry, solidní hardwarovou výbavu, dobře optimalizovaný systém a podporu datových přenosů. Jak obstál v našem testu?

Vodafone uvedl na trh další generaci svého brandovaného tabletu modelové řady Smart Tab, který pro něj opět vyrábí společnost Lenovo. Ta na našem trhu tento model prodává i pod vlastní značkou (model Lenovo A3000) a pokud bychom vedle sebe oba modely položily, nepoznáte mezi nimi rozdíl (tedy až na Vodafone tapetu na displeji a logo na krytu).


Vodafone Smart Tab III 7

Po hardwarové stránce se ale jedná o zcela identické modely. Novinka svými parametry náročné uživatele příliš neoslní, Vodafone s ní cílí především na méně náročné uživatele, pro které hraje při výběru důležitou roli cena. Pokud tedy hledáte levný tablet s podporou 3G, pak by mohla být jedním z vašich kandidátů. Pojďme se podívat, jak je v praxi použitelný.


Lenovo tento tablet prodává i pod vlastní značkou (model A3000)

Klady

  • slot na SIM kartu, data
  • slušná výdrž akumulátoru
  • výkon & optimalizace systému
  • slot pro pam. kartu
  • cena
  • čistý Android 4.2
  • hlasité stereo reproduktory
  • dílenské zpracování

Zápory

  • podprůměrný fotoaparát
  • nevyužitý prostor okolo displeje
  • průměrný displej
  • vyšší hmotnost

Obsah balení: Kartonový stojánek pobaví a potěší zároveň

Krabice, v níž je tablet zabalen, vás okamžitě upoutá svými neobvyklými proporcemi. Je relativně tenká, úzká, ale přes 30 cm dlouhá. Obsah samotný ale již tak nadstandardní není – uvnitř naleznete mimo samotného tabletu ještě celkem velkou nabíječku s oddělitelným microUSB kabelem, příručku a kartonový stojánek. Nemile nás překvapilo, že se nabíječka při dobíjení tabletu celkem dost zahřívá.

-

V případě kartonového stojánku se jedná o kus zpevněného papíru, v praxi je ale doopravdy použitelný aneb v jednoduchosti je krása. Se sluchátky či pouzdrem nepočítejte, výrobci to však vzhledem k ceně vyčítat nebudeme.

- - -

Konstrukce a vzhled: Plast všude kam se podíváš

Je pravda, že na designu tabletu se toho příliš vymyslet nedá, pořád bychom ale našli lépe i hůře vypadající zařízení a Vodafone Smart Tab 7 bych zařadil někam mezi ně. Líbilo se nám provedení zadní strany, na které najdete jemné vroubkování. Předek by naopak mohl být oživen alespoň logem výrobce. Lesklé plasty naštěstí nejsou přítomny a celkově nelze mít ke kvalitě použitých materiálů ani konstrukce samotné výhrady.

- - -

- - -

Nikde nic nevrže, viditelně se neprohýbá a to i přes skutečnost, že zadní kryt je odnímatelný. Nachází se pod ním totiž slot na paměťovou kartu i klasickou SIM kartu. Na volání ale zapomeňte, SIM karta se používá pouze pro datové přenosy.

- - -

Celkové rozměry činí 194 x 120 x 11 mm a hmotnost 350 gramů. Rozhodně se tak nejedná o zástupce z kategorie ultratenkých tabletů a minimálně rámeček na delší straně by si zasloužil hubnoucí kúru. Raději bychom také byli, kdyby se ručička váhy zastavila alespoň o 40 gramů níže; o nijak katastrofální hodnotu se ale nejedná, ale při dlouhém používání vás z držení budou bolet ruce.

- - -

- - -

Naopak úchop je díky zaobleným okrajům a zdrsněným zádům jistý a tablet rozhodně nemá tendence jakkoliv vyklouzávat z ruky. Rozmístění ovládacích prvků taktéž můžeme pochválit – zapínací tlačítko bych sice raději viděl na širší straně vedle kolébkového ovladače hlasitosti, ale to je jen drobný detail. Pokárat výrobce nicméně musíme za vystouplou čočku fotoaparátu, která asi nevydrží příliš dlouho bez škrábanců. Ono to ale stejně ničemu nevadí, protože fotoaparát vzhledem k jeho výsledkům, příliš často využívat nebudete.

Displej: Tady se šetřilo

Vodafone Smart Tab III dostal do vínku sedmipalcový IPS displej s rozlišením 1024 x 600 px. Jemnost je tak na samé hranici snesitelnosti a při pohledu zblízka jsou jednotlivé pixely snadno rozeznatelné. Ani barevné podání nás příliš neuchvátilo, na IPS jsou barvy jsou poněkud mdlé a větší kontrast by rozhodně neškodil.

- - -

U tohoto typu panelu je běžné, že černá tak úplně černou není, v případě Smartu III je to ale prostě a jednoduše tmavší šedá. Nejde sice o vyloženou pohromu, rozhodně se ale o nijak kvalitní zobrazovací panel nejedná.

Akumulátor a výdrž: Solidní průměr

V útrobách Smart Tabu III se nachází 3500mAh baterie, což je vzhledem k relativně úsporným komponentům dostačující hodnota. Bez vložené SIM karty tak nebude problém vydržet celý den aktivního používání a i po připojení k síti tablet do večera vydrží. Zásluhu na tom má mimo jiné i procesor postavený na úsporných jádrech Cortex-A7, který souběžně s displejem s relativně nízkým rozlišením nevyžaduje nijak ohromný přísun energie.

Neopomněli jsme ani standardizovaný test výdrže, tedy přehrávání HD videa ve smyčce s maximálním jasem, připojenými sluchátky a poloviční hlasitostí. Tablet se vybil po 6 hodinách a 49 minutách. Ve srovnání s iPadem mini je to spíše průměrný výsledek, ale v hladině levných tabletů podává tento model nadprůměrné výsledky.

Hardwarová výbava

Čtyřjádrový procesor tikající na frekvenci 1,2 GHz je slibně znějící parametr, praxe je však trochu jiná. Jde totiž o čip Mediatek MTK8389 postavený na jádrech Cortex-A7, která můžete znát jako méně výkonnou část procesoru Samsung Exynos Octa. I přesto je však reálný výkon na danou cenovou kategorii slušný – Full HD video tablet přehraje bez problému a ani s méně náročnými 3D hrami by díky grafickému akcelerátoru PowerVR SGX544MP2 po výkonnostní stránce neměly nastat problémy.

  
Výsledky z benchmarků

Výkon by se dal srovnat například se zařízeními s čipem Tegra 3, což je vzhledem k ceně přinejmenším přijatelné. Provedli jsme měření pomocí několika oblíbených benchmarků, výsledky jsou následující:

  • AnTuTu Benchmark: 13747
  • Quadrant Standart: 4473
  • Nenamark 2: 55,6 FPS

Potěší také velké 16GB úložiště (pro vaše data je volných zhruba 12 GB), které je rozšířitelné paměťovými kartami typu microSDHC (až o dalších 32 GB).

Konektivita

Pokud vás při pohledu na specifikace Vodafone Smart III zarazila cena lehce pod 5000 Kč, pak vězte, že je zapříčiněna zejména přítomností 3G modulu a tudíž i slotu na SIM kartu standardního formátu. Po jejím vložení tak můžete brouzdat i mimo dosah WiFi (ačkoliv vzhledem ke směšným FUP limitům našich drahých operátorů samozřejmě připojením k hot spotu chybu neuděláte) a dokonce lze z tabletu posílat SMS zprávy. Telefonní aplikaci v zařízení paradoxně nenaleznete, telefonovat se sedmipalcovou plackou u ucha ale není zrovna dvakrát pohodlné a většina potenciálních uživatelů tento neduh nejspíše odpustí.

Nikoho asi nepřekvapí přítomnost WiFi modulu, jehož citlivost se řadí spíše do podprůměru a Bluetooth ve verzi 4.0. Nechybí ani GPS, která se rychlostí fixace řadí do průměru, její přítomnost nás i přesto potěšila. Obejít se ale budete muset bez technologie NFC.

Operační systém a bonusové aplikace: téměř čistý Android

Při výběru operačního systému padla volba na prověřený Android ve verzi 4.2.2 “Jelly Bean“. Ten dostanete v téměř čisté podobě, navíc je zde pouze několik widgetů a aplikací od Vodafonu. Bohužel, stejně jako Google u tabletů řady Nexus, i zde se výrobce rozhodl použít „tabletofonnní UI“, což znamená, že místo jedné lišty ve spodní části obrazovky je notifikační lišta oddělená stejně jako je tomu u smartphonů s Androidem. Softwarové ovládací prvky se navíc nachází uprostřed spodní lišty a pokud je chcete tisknout palci, pak to vyžaduje více námahy než by bylo jinak potřeba.

K samotné optimalizaci však nemohu mít výhrady. Tím bych nechtěl říct, že je systém plynulý na 100 procent, což je patrné zejména u některých přechodových animací, ovšem nestalo se mi, že by mne tablet při práci zdržoval. Ukončování i otevírání aplikací funguje rychle o to samé mohu říci o multitaskingu. Škoda, že se přístroj pravděpodobně nedočká oficiálního updatu na nejnovější Android 4.4 s vylepšenou optimalizací, pak bych totiž opravdu v této oblasti nemusel pravděpodobně vytýkat vůbec nic.

  

Podpora u zařízení pod značkou Vodafone byla vždy neslavná a nemám tudíž důvod se domnívat, že tomu u Vodafone Smart III bude jinak. Položka Updates v seznamu aplikací nicméně alespoň nějakou tu naději vzbuzuje a tak stále doufám, že se ze strany Vodafonu dočkáme příjemného překvapení a není tu „pouze do počtu“.

  

Mimo standardní balík aplikací předinstalovaných v Androidu zde máme také několik prográmků navíc. Začněme aplikací Updates. Ta by soudě podle názvu měla sloužit k softwarovým aktualizacím, nám však i po připojení k WiFi vyhazovala hlášku o chybějícím připojení k internetu a tak nemá cenu se jí dále zabývat.

  

Pokud rádi obohacujete své znalosti, potěší vás aplikace Wiki Encyklopedia, jež vám usnadní brouzdání po nejpopulárnější internetové encyklopedii světa. Pomocí Vodafone Čas můžete sledovat aktuální čas ve městech po celém světě a nechybí ani odpočet a stopky. Vodafone počasí pak (překvapivě) slouží ke sledování předpovědi počasí a Amazon Kindle ke čtení a nákupu elektronických knih (registrace je však nutná).

Galerii znáte z většiny zařízení s Androidem a tak jen připomeneme, že nabídne rozdělení podle alba či data pořízení a nechybí ani jednoduchý editor. Ke čtení i vytváření dokumentů je přítomen kancelářský balík Kingston Office a zmíníme ještě jednoduchého, avšak praktického správce souborů.

  

Organizační funkce, webový prohlížeč

Přítomen je budík nabízející základní funkce jako namapování odkládání na ovladač hlasitosti či opakování ve vybrané dny. Dále nechybí stopky a časovač a to rovnou ve dvou podobách – od Vodafonu a Googlu. Kalendář je také standardní z Androidu a nabízí tak běžnou skladbu funkcí. Jmenovitě tedy například nastavení připomenutí, widget nebo synchronizaci s Google účtem.

 

K prohlížení internetu jsou dostupné dva prohlížeče – Prohlížeč (známý třeba jako standard z Androidu 4.0) a Google Chrome. Oba nabízejí odpovídající rychlost, bez problémů fungující gesta a základní funkce jako ukládání záložek a jejich synchronizaci, z hlediska stability však za trochu lepší volbu považuji první jmenovaný. Kvůli nízkému rozlišení displeje se vám toho na obrazovkou příliš mnoho nevejde a bude potřeba často scrollovat, to už je však daň za poměr stran 16:9.

Fotoaparát

Dá se předpokládat, že naprosté většině uživatelů Vodafone Smart III jako fotoaparát sloužit nebude, přesto jsem se však musel pozastavit nad tím, jak špatný snímač v tabletu je. Tak nekvalitní fotografie si pamatuji ještě z dob, kdy špičkové telefony měly rozlišení 2 Mpx. Snímky jsou po celé ploše neostré, barevné podání je tragické a navíc je zde patrné velké množství šumu. Takhle tedy opravdu ne.

Ani u videa se situace nezlepšuje, kvalita nahrávaného zvuku spadá do průměru a obraz hodnotím jen o málo lépe, než u fotografií. Na stranu druhou, primárním určením je v tomto případě asi stejně jen čtení QR kódů a na to i tento snímač postačí.

  
Fotoaparát fotí opravdu tragicky, a to i za dobrých světelných podmínek

Konkurence a závěrečné hodnocení

Vodafone Smart III (ve volném prodeji jej najdete také jako Lenovo A3000) v nás zanechal veskrze pozitivní dojmy. Za necelých 5000 Kč dostanete kompaktní tablet, který potěší obstojným výkonem a dobře optimalizovaným systémem. Radost udělá také kvalitní zpracování a 16 GB velká vnitřní paměť v kombinaci se slotem pro paměťové karty microSD se v této cenové kategorii také jen tak nevidí.

Zklamání přichází při pohledu na displej, který v nás zkrátka zanechal horší dojmy a přinejmenším na delší straně by mohly být rámečky okolo něj o poznání tenčí. Fotoaparát je zde opravdu jen do počtu a obávali bychom se také podpory ze strany výrobce, potažmo Vodafonu samotného. Pokud ale hledáte solidní tablet s podporou 3G, koupí Smart Tabu III chybu neuděláte.

Mezi konkurenty můžeme zařadit Ainol Novo 7 Numy, který v několika českých obchodech pořídíte za cenu pod 4000 Kč. Nabízí přitom srovnatelný hardware a zaostává snad jen v oblasti výdrže a má také poloviční vnitřní paměť. Dalším soupeřem je Acer Iconia B1-711, jenž sice nabízí horší procesor a menší baterii, cena je ale o několik stokorun nižší.

Pětistovku naopak připlatíte za Asus Fonepad 7, ten se vám však odmění lepším displejem a také slibnější podporou od výrobce. Zmiňme ještě posledního konkurenta s trochu krkolomným názvem, kterým je Prestigio Multipad 4 ULTRA QUAD 8.0 3G. Lákat bude na osmipalcovou obrazovku a také výrazně větší baterii, je však třeba počítat s větší hmotností a rozměry.

Autor článku Martin Pavlović
Martin Pavlović
O technologie se zajímám odjakživa. Kromě nich mě baví také urbanismus a městská mobilita, hudba a společenská témata. Nejraději trávím čas v sedle kola, na kulturních akcích, s analogem v ruce nebo doma u knih, filmů i videoher.

Kapitoly článku