TOPlist

SMARTmania.cz doporučuje: 5 nejlepších chytrých hodinek

Chytré hodinky fungují jako prodloužená ruka vašeho smartphonu, ale zároveň s nimi můžete monitorovat nejrůznější aktivity a jejich funkcionalita se dále rozšiřuje díky celé řadě na míru napsaných aplikací. Pokud i vy přemýšlíte o nákupu chytrých hodinek a nevíte si rady s výběrem, měl by vám pomoci náš přehled, ve kterém jsme vybrali pět nejzajímavějších kousků, které jsou na našem trhu dostupné.

Samsung Gear S3: Proklatě dobrý Tizen

Jihokorejská společnost Samsung se řadí mezi zkušené výrobce chytrých hodinek. Na loňském veletrhu IFA byla představena zbrusu nová generace nesoucí název Samsung Gear S3, která se tentokrát vyrábí ve dvou variantách: Classic a Frontier.

Obě verze hodinek mají totožný hardwarový základ. Kruhovému ciferníku vládne AMOLED displej o velikosti 1,3″ s rozlišením 360 x 360 pixelů, což mu dává jemnost krásných 278 bodů na palec. Po vzoru smarphonů z řady Galaxy S7 a S7 edge, má i displej Gear S3 funkci Always ON, tedy umí zobrazovat hodiny a notifikace při minimální spotřebě energie. Displej samotný je chráněn tvrzeným sklem Corning Gorilla Glass SR Plus. Nechybí odolnost s certifikací IP68, tedy odolnost vůči vodě a prachu.

Samsung Gear S3 Frontier (vlevo) a Classic
Samsung Gear S3 Frontier (vlevo) a Classic

Dvoujádrový procesor taktovaný na 2 x 1 GHz se ruku v ruce se 768 MB paměti RAM stará o plynulý chod hodinek. Vnitřní paměť pak dosahuje hodnoty 4 GB. Konektivita je na velmi dobré úrovni, samozřejmostí je bluetooth ve verzi 4.2, Wi-Fi splňuje standardy 802.11 a/b/g/n. Samsung nezapomněl ani na NFC.

Znatelný vylepšením prošla především baterie, jejíž kapacita oproti předchozímu modelu S2 narostla na úctyhodných 380 mAh, díky čemu hodinky vydrží až 4 dny provozu. Nabíjení obstarává bezdrátová technologie, kterou se hodinky dobijí do plné kapacity během 1,5 hodiny. Hodinky běží na systému Tizen, na jehož vývoji se Samsung podílí. Kompatibilita je jak se systémem Android, tak s iOS.

  Samsung Gear S3
Model Gear S3 frontier Gear S3 classic
Bluetooth Bluetooth 4.2 Bluetooth 4.2
Displej 1,3″ kruhový Super AMOLED, 360 x 360 px, 278 ppi, barevný, Always On Display, Corning Gorilla Glass SR+
Aplikační procesor Dual core, 1,0 GHz
Operační systém Platforma založená na operačním systému Tizen 2.3.x
Velikost 46 x 49 x 12,9 mm, 62 gramů 46 x 49 x 12,9 mm, 57 gramů
Pásek 22 mm 22 mm
Paměť 4 GB interní paměť, 768 MB RAM

Co říci závěrem? Snad jen, že jihokorejský gigant opět nezklamal. Oproti předchozím verzím jsou znatelné určité prvky vylepšení. Především pak varianta Frontier, jejíž vzhled je přeci jen oproti Classic verzi robustnější, což ocení především sportovci. Mírným negativem může být cena, která se nyní pohybuje přes 9 000 Kč u klasické verze, u Frontier varianty si připlatíte dalších zhruba 1 000 Kč. Komu však není proti srsti utratit za hodinky větší částku, Samsung Gear S3 jsou alternativa, která za to rozhodně stojí.

Huawei Watch W1: opravdová elegance

Když v roce 2015 chystala čínská společnost Huawei uvedení hodinek Watch W1 na trh, málokdo tehdy čekal, jak krásného a technologicky vyspělého zařízení se dočkáme. Na tehdejší dobu se jednal o jedny z prvních hodinek, které připomínaly hodinky klasické. V základní variantě se navíc prodávají s koženým páskem, což ocení především ti, co nosí často oblek. Uchycení pásku je velmi jednoduché, takže není problém pro běžného uživatele vyměnit ho za jakýkoliv jiný 18ti milimetrový.

Huawei Watch W1 nejen že skvěle vypadají, ale i po hardwarové stránce se i po více než roce na trhu řadí mezi špičku. V těle těchto krasavic tepe čtyřjádrový procesor Snapdragon s frekvencí 1,2 GHz, který doplňuje paměť 512 MB operační paměti. Velikost vnitřního úložiště se ustálila na hodnotě 4 GB. Co se 1,4″ palcového AMOLED displeje týče, je jedním slovem perfektní. Zobrazovací rozlišení 400 x 400 pixelů patří k tomu nejlepšímu, co na poli chytrých hodinek můžeme dostat. Hodinky se navíc pyšní certifikací IP67, jsou tedy odolné vůči prachu a měli by přežít ve vodě v hloubce do 1 metru po dobu až 30 minut.

O výdrž zařízení se stará baterie o kapacitě 300 mAh, což je hodnota spíše průměrná, ale i tak vám bez problémů vydrží celý den aktivního používání. Nabíjení je také rychlé, do plné kapacity jsou hodinky nabité během hodiny a čtvrt.

Co se týče funkcí, Watch W1 nikterak nevybočují z běžného standardu na trhu. Toto je dáno především uzavřeností systému Android Wear, který dává všem výrobcům prakticky totožné možnosti. Kompatibilita je jak se systémem Android, tak s iOS. Datová konektivita je na dobré úrovni, hodinky mohou nabídnout Bluetooth verzi 4.1, Wi-Fi ve standardu 802.11b/g/n. Zamrzí však absence NFC.

Huawei Watch: Nejhezčí chytré hodinky s Android Wear? (videorecenze)

Závěrem by se dalo říci, že se jedná o jedno z nejlepší zařízení z kategorie chytrých hodinek, které je na trhu k sehnání. Oproti konkurenci však mají jednu nespornou výhodu, a tou je jejich krásný vzhled. Pozor ale na vyšší hmotnost, a to zejména u varianty s kovovým řemínkem. Jejich cena stále není nijak lidová – aktuálně se prodávají za částku v rozmezí 7 až 8 tisíc korun.

Apple Watch 2: pouze pro uživatele iPhonu

V pořadí druhá generace chytrých hodinek od Applu byla představena začátkem září 2016. Design první generace se americkému gigantovi velmi osvědčil, „dvojky“ tedy s žádnými změnami vzhledu nepřišly, což ale zákazníkům nijak nevadilo a z Applu udělaly druhého nejúspěšnějšího prodejce hodinek za rok 2015; předčila ho pouze společnost Rolex.

Displej využívá technologii OLED. Jeho rozlišení se u větší varianty (42mm) ustálilo na hodnotě 390 x 312 pixelů, což znamená výslednou jemnost 303 pixelů na palec. O hladký běh operačního systému WatchOS 3 se stará dvoujádrový procesor podpořený 512 MB RAM operační paměti. Vnitřní paměť pak dosahuje 8 GB. Konektivita je taktéž na skvělé úrovni – nechybí Bluetooth 4.0, Wi-Fi ve standardu 802.11b/g/n a technologie NFC či senzor pro měření srdečního tepu. Kompatibilita je samozřejmě pouze se systémem iOS, s Androidem je používat nelze.

applewatch_hodinecky

Kromě designu, který zůstal zachován, však hodinky doznaly mnoha podstatných změn. Tou nejpodstatnější je kompletně vodotěsné tělo, a to až do hloubky 50 metrů. Dalším vylepšením je přítomnost GPS modulu. Pokud rádi běháte, k monitorování běhu nyní nepotřebujete žádné další zařízení, jako tomu bylo v minulosti, kdy jste se bez iPhonu neobešli. Hodinky nyní vše zvládají zcela samy. Co se baterie týče, i zde došlo k vylepšení. Kapacita druhé generace je 334 mAh, což dává zhruba 1,5denní výdrž. Nabíjení hodinek je bezdrátové, plné nabití hodinek je zhruba do 1,5 hodiny.

Apple_watch_reminky

Apple Watch 2 jsou velmi kvalitním zařízením bez kompromisů a dalo by se říci, že pro fyzicky aktivnější uživatele platformy iOS jsou nepostradatelným společníkem. Na trhu jsou k dostání od posledního čtvrtletí loňského roku ve verzi s 38 a 42mm úhlopříčkou displeje. Ceny jednotlivých verzí se odvíjí od typu řemínku a velikosti, jejich přehled naleznete zde. Nejlevnější 38mm verzi pořídíte od 10 860 Kč, 42mm pak od 11 650 Kč včetně DPH.

Moto 360 2. generace: osvědčená klasika

Stejně jako u Apple Watch by se na první pohled mohlo zdát, že druhá generace populárních chytrých hodinek z dílny Motoroly je stejná jako její předchůdce. Mají také kulatý displej, kovové zpracování, jedno tlačítko ovládání a senzor světla. Hlavní změny jsou dvě. Tou menší je změna pozice ovládacího tlačítka. Tou podstatnější ovšem je jiné uchycení pásku, což byl u první generace velký problém, který nezřídka způsoboval praskání těla hodinek či řemínku.

moto360_2nd

LCD displej o velikosti 1,56″ má rozlišení 360 x 330 pixelů, což dává jemnost 233 pixelů na palec a je chráněn tvrzeným sklem Gorilla Glass 3. O chod hodinek fungujících na platformě Android Wear se stará 4jádrový procesor o frekvenci 1,2 GHz a 512 MB RAM paměti. Interní úložiště má pak kapacitu 4 GB. O konektivitu se pak stará Bluetooth ve verzi 4.0, Wi-Fi pak ve standardu 802.11b/g. Zamrzí snad jen absence NFC a GPS modulu. Hodinky splňují odolnost s certifikací IP67, tedy odolnost vůči vodě do 1 metrů po dobu maximálně 30 minut.

Velkou devizou Motorola Moto 360 2nd gen je baterie. Její kapacita je krásných 400 mAh. Nabíjení obstarává bezdrátová technologie a plně nabít se hodinky umí za 1,5 hodiny. Jedná se o velmi elegantní hodinky, které rozhodně neudělají ostudu ani v případě, kdy si je vezmete k obleku. Na trhu se objevily již koncem roku 2015 a pořídit se v současnosti dají za zhruba 6 300 Kč.

Sony Smartwatch 3: když chcete ušetřit

Třetí generace chytrých hodinek (recenze) od japonské firmy Sony opět cílí především na sportovce. Aktuální model je typický svým hranatým displejem a silikonovým páskem, který je možné sehnat v několika barevných provedeních, případně je k dostání také kovový pásek za příplatkovou cenu 1 000 Kč.

Transreflexní displej o velikosti 1,6 palce má rozlišení 320 x 320 pixelů, výsledná jemnost je 283 pixelů na palec. Navíc zobrazuje čas i v případě, kdy není aktivní podsvícený. O plynulost chodu platformy Android Wear, na které hodinky fungují, se stará 4jádrový procesor o taktu 1,2 GHz za podpory 512 MB RAM paměti. Interní paměť pak dosahuje 4 GB. Odolnost je pak zaručena certifikací IP68.

Sony Smartwatch 3 jsou kompatibilní nejen se systémem Android, ale i jablečným iOS. Co se konektivity týče, je na slušné úrovni. Stará se o ní Bluetooth ve verzi 4.0, dále pak Wi-Fi ve standardu 802.11b/g/n, a nezapomnělo se ani na NFC či GPS, díky které můžete měřit trasu při běhání bez nutnosti brát s sebou telefon.

Slušná je také výdrž, která při běžném provozu činí dva až tři dny na jedno nabití. Její dobíjení je microUSB kabelem, plně nabité jsou během 1,5 hodiny. Na trhu jsou hodinky od posledního čtvrtletí 2015 a je možné je pořídit za zhruba 3 200 Kč, takže z celého našeho výběru vycházejí naprosto nejvýhodněji.

Autor článku Ondřej Miláček
Ondřej Miláček

Kapitoly článku