TOPlist

Česká kuchařka: Jak se vyvíjela nová česká aplikace pro všechny kuchtíky?

Pro Android a iOS vyšla nová česká aplikace, která potěší všechny kuchaře. Obsahuje více než 100 českých receptů a my se v tomto článku odlehčeně podíváme na to, jak vlastně probíhal samotný vývoj.

Před časem mi můj kamarád Jindřich Rohlík z Napoleon Games ukázal prototyp aplikace Česká kuchařka. Jednalo se o poměrně zajímavý projekt, protože nešlo jen o obyčejnou předělávku papírové kuchařky pro dotykové displeje, ale je to zcela původní sbírka stovky tradičních českých receptů, ke kterým více než dva měsíce sám dával dohromady a dále upravoval podklady. Kromě toho je oblečená elegantního kabátku plného nejrůznějších animací a zajímavých nápadů. Požádal mě, zda bych nevytvořil portaci pro Android, ve které si mohu cokoli změnit dle potřeb platformy, ale s jediným požadavkem – musí to vypadat dobře. Inu, pustil jsem se do díla…


 

Na úvod musím říct, že my, androidí vývojáři, přímo milujeme, když dostaneme grafické podklady z iPhonu. Ideálně nějaké atypické, plné nerovností, stínů a opakování. Převést je ze dvou variant displeje (ono je jich více, ale vývoj to moc neovlivní) na prakticky neomezené množství nejrůznějších rozlišení stojí jedny kompletní lidské nervy, nepočítané hodiny v GIMPu (se kterým se navíc ne a ne skamarádit, ale člověk musí myslet ekonomicky) a asi tak tři kilometry layoutů.

  

Ono by se to tam samozřejmě dalo jen tak plácnout a nechat roztáhnout, ale na takovou amatéřinu tu nejsme zařízení, a aplikace by nepochybně nebyla strhující. Pak ještě sem tam něco ukotvit, protože se můžete kdykoli přepnout mezi stručnou verzí receptu pro ostřílené kuchaře a dlouhou popisnou verzí pro každého, kdo je dosud pyšný na své exkluzivní vařené párky. No a nakonec nalinkovat bloček pro vlastní poznámky, a hle, nervy jsou v kýblu a design je na světě. Animace už mě nezaskočily, neb jsem světoběžník.

 

Aby uživatele zdánlivě kompletní aplikace strhla ještě víc, vymyslel Jindra několik zlepšováků. Vyhledávání ani seznam oblíbených receptů už nikoho ze židle nezvednou, ale zajímavé to začíná být u statistik. Libovolný recept si můžete označit jako vařený a aplikace sama počítá, kolikrát jste který pokrm připravili, a ještě zobrazí celkový “provařený čas”. V libovolném seznamu ingrediencí si pak můžete zaškrtat, které přísady vám ještě chybí, a tyto se automaticky přidají na vestavěný nákupní seznam, který je důmyslně naporcovaný dle jednotlivých jídel, abyste si mohli přímo v obchodě rozmyslet, na co doopravdy chcete nakupovat, a se kterými dobrotami vypečete. To už se programovalo skoro samo, a jen jsem tak po tom trápení s grafikou odpočíval.

 

  

Poměrně zajímavé jsou Kuchařské úspěchy. My, hráči videoher, jim drze a bez překladu říkáme achievementy. Čeští překladatelé Google, tedy hráči ničeho, jim ještě drzeji a bez důvodu říkají bonusy. Na iOSu se standardně používá Game Center, já jsem na Androidu použil Google Play Games, aby byly achievementy pěkně pohromadě s ostatními, a kuchařům se počítalo skóre. Tedy, mám Google rád, ale na tuto knihovnu by nikdo v celém Sillicon Valley neměl být pyšný, a měl by ji znovu navrhnout někdo, kdo už se někdy v životě s podpůrnými herně-sociálními mechanismy setkal.

Jsou-li mezi vámi vývojáři, nezapomeňte si na její implementaci nechat v rozpočtu hodně času. Nicméně, výsledek se dostavil, a pokud si kuchařku pořídíte, může vás titulovat nejrůznějšími jmény. Kdo by se nechtěl stát bramborářem a získat řád zlaté vařečky? Nepochybně málokdo. A milí androidi, nikomu to neříkejte, ale budete to mít o něco jednodušší než na iOSu, abyste se mohli víc vytahovat.


Odkaz na WP katalog  - -
Cena: 55 Kč (aktualizováno: aplikace je nově dostupná i pro WP)

Autor článku Johny_G
Johny_G

Kapitoly článku