Jak je to vlastně s tou pamětí Flash ROM? Je zapisovatelná?

Databáze nejrůznějších návodů, tweaků a nápadů, jak vylepšit funkce vašich komunikátorů
Odpovědět
Jiří Hrma
šéfredaktor
šéfredaktor
Příspěvky: 9220
Registrován: čtv čer 16, 2005 16:44
Zařízení: Samsung Galaxy Z Fold 2
Bydliště: Praha

Jak je to vlastně s tou pamětí Flash ROM? Je zapisovatelná?

Příspěvek od Jiří Hrma » pon zář 22, 2008 21:22

Při psaní článků se mi často stává, že při vypisování specifikací a informacích o paměti ROM/RAM, si některý čtenář neodpustí komentář k tomu, jak může být paměť ROM typu Flash, a jak do ní mohou být ukládána uživatelská data, když jde o ROM, tedy paměť pouze pro čtení. Zde to tedy zkusím trochu vysvětlit.

Paměť ROM standardně skutečně značí Read only memory, tedy paměť pouze pro čtení, ale u WM to je trochu jinak. Paměť ROM u Windows Mobile je, a teď jak to napsat aniž se do toho zamotat, rozdělena do dvou částí, ta první je alokována pro soubory s operačním systémem a normálně do ní opravdu nelze zapisovat (to může až bootloader například při flashovaní nové ROM - a vidíte, další výraz, u WM se jako ROM označuje i firmware, pěkný guláš, ale zpět k tématu). Druhá část ROM je pak použita jako Storage - paměť pro uživatelská data, do té je možné instalovat data, a když se i ta zaplní, tak přijde vhod paměťová karta.

U Windows Mobile tedy není ROM jako ROM. Pro příklad, z 512 MB ROM (jak to výrobci uvádějí ve specifikacích) se dejme tomu 200 MB použije pro uložení souborů operačního systému a ty lze přepsat jen přes zmíněný bootloader, zbytek paměti je normálně zapisovatelný a my si do ni můžeme instalovat aplikace. Tolik tedy pro osvětlení, jak to u Windows Mobile chodí.

Tímto příspěvkem jsem odpovídal na komentář jednoho uživatele v tomto článku, v komentářích se to ale často rychle ztrácí, a proto to dávám ještě sem, aby to bylo na očích.

RadekB
přispěvatel
přispěvatel
Příspěvky: 92
Registrován: úte led 29, 2008 16:12
Zařízení: Samsung Galaxy S4
Bydliště: Jesenice

Příspěvek od RadekB » pon říj 06, 2008 17:41

Část storage ROM je ale zaplněna soubory operačního systému, nebo ne? Při HR se tahle storage ROM vyprázdní a znovu se do ní nahrají systémové soubory z té normálně nezapisovatelné části ROM, PPC pak normálně nabootuje a používá je, nebo ne? Protože např. do adresáře Windows se dá normálně zapisovat a byla by chyba, kdyby to nešlo. Takže pouze zbytek storage ROM je k dispozici pro uživatelská data. Uvažuji správně, nebo v tom mám guláš?

Jiří Hrma
šéfredaktor
šéfredaktor
Příspěvky: 9220
Registrován: čtv čer 16, 2005 16:44
Zařízení: Samsung Galaxy Z Fold 2
Bydliště: Praha

Příspěvek od Jiří Hrma » pon říj 06, 2008 19:07

RadekB: Ano, je to tak.

Odpovědět

Zpět na „Tweaky a návody“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů