Pruzkum nazoru uzivatelu v pouzitelnosti WM platformy

Diskuze o operačním systému Windows Mobile 6/6.1/6.5 a dalších vývojových větvích (6.5.x)
Post Reply
callgero
mám jeden příspěvek
mám jeden příspěvek
Posts: 1
Joined: Fri Jun 12, 2009 1:47
Zařízení: HTC Touch Pro

Pruzkum nazoru uzivatelu v pouzitelnosti WM platformy

Post by callgero »

Dobry Den
Som studentom vysokej skoly a prave robim bakalarsku pracu ktorej temou je navrh frameworku pre tvorbu aplikacii pod platformou Windows Mobile Proffesional 6. Je to nieco co si vezme programator a pouzije ako zaklad alebo kostru svojej aplikacie, v podstate taky polotovar:). Snazim sa v navrhu zahrnut specifika platformy od hardwaru az po software tak aby vysledne aplikacie co najeefketivnejsie vyuzivali prostriedky platformy, cim mozno docielit rychlejsi a vykkonejsi beh aplikacii. Cielovou skupinou su v tomto pripade vyvojari ale ja som presvedceny otom ze nazor koncovych uzivatelov je dolezity a moze mi velmi pomoct pri vyslednom navrhu.

Preto sa obraciam s dotazom do tohto fora o rady, skusenosti, postrehy s pouzivanim aplikacii pod WM. Napiste sem co sa Vam na pouzivani WM paci, co Vam vadi, co by sa mohlo zlepsit, alebo co Vam tam chyba, co si myslite ze by mi mohlo pomoct. V podstate ziadne medze nekladiem ale mojim hlavnym cielom je takisto zeefektivnit graficke rozhranie,ovladacie prvky... Napriklad znamy navrh rozhrania TouchFlo - je pre Vas uzitocny,efektivny? alebo si ho radsej vypnete?

Niesom si isty ci som tu na spravnom mieste,takze takisto uvitam radu kde sa mozem na taketo veci pytat.

Budem velmi vdacny za kazdy postreh. Ak by mal niekto toho na srdci viac moze ma kontaktovat na mail [email protected]

Dakujem
Tomas
mlndsk
častý přispěvatel
častý přispěvatel
Posts: 200
Joined: Fri May 29, 2009 14:53
Zařízení: Nokia Lumia 920 Black
Location: Brno

Pruzkum nazoru uzivatelu v pouzitelnosti WM platformy

Post by mlndsk »

TouchFlo mam a pouzivam kazdy den.
ovladani jednou rukou je pro me dulezite - tedy prstem a ne zadnym Dpadem apod.
rychlost aplikace - prace s ni musi byt svizna, zadne zdlouhave nacitani menu
start musi byt svizny - myslim ze do 3 sekund se to da unest
musi byt prehledna = pekna graficka uprava, primerene mnozstvi prvku na jedne strance, zvyraznene dulezite prvky
aplikace by mela bezet vsude wm5-6.5
aplikace musi podporovat vsechny rozliseni
podpora apptodate - nebo jiny aktualizacni software
pokud placena, tak pres nejaky velky obchod - idealne marketplace + nekdo dalsi


problem u WM je podle me v tom, ze existuje mnoho zarizeni a zadne neni dobre, Iphone je jeden, takze vyrobce ma moznost SW dokonale vyladit pro HW
windows jsou obecne pomala a spatne se ovladaji
start systemu trva roky
je zde spatna lokalizace, ruzne SW nejsou prelozeny do CZ
system neobsahuje v zakladu nejake "samozrejme" aplikace - treba poradny budik, poradnou kalkulacku, poradne poznamky, voip klient apod.
tslany
smartmaniak
smartmaniak
Posts: 3070
Joined: Sat Feb 24, 2007 9:56
Zařízení: Lumia 830, Lumia 435DS, Asus T100
Location: Brno

Pruzkum nazoru uzivatelu v pouzitelnosti WM platformy

Post by tslany »

tak, nevím jak to napsat abych někoho neurazil...

Ze začátku co se týká WM všeobecně:
Windows Mobile je dobrý systém, akorát v poslední době si jej kupují uživatelé kterým by bez problémů vyhovoval iPhone nebo kdejaký "blbafoun"
Já osobně TouchFLO ani jiné podobné programy neuznávám, Windows Mobile, resp. PocketPC platforma, byla navržena na stylus a hardwarová tlačítka a tak by ot mělo zůstat, mě se tak ovládají všechny WM zařízení nejlíp.
Co se týká Windows Mobile a s čím u něm nesouhlasím, tak je to jednoznačně "iDebilizace" rozhraní, viz. WM6.5 a jeho StartMenu, jinak bych tam ještě zlepšil podporu USB Host zařízení, např. na myš se musí standartně doinstalovat 3rd ovladač a taky bych něco udělal s Windows Update, buďto ať ho zprovozní nebo odstraní.

A teď k aplikacím resp. frameworku:
Pokud by aplikace měla mít optimalizaci pro prsty a grafické prvky, tak by měla být ze základu vypnutá. Informací na displej by se mělo vejít co nejvíc aniž bych musel scrolovat. Aplikace by měla naběhnout do cca. 2 vteřin (10 vteřin s grafikou). Nativním rozhraním by se mělo dosáhnout jak rychlé aplikace, tak aplikace, která podporuje všechny rozlišení a která by šla teoreticky spustit i na WM2003SE.
Ruslan Botsyurko
redaktor
redaktor
Posts: 2515
Joined: Sun Apr 27, 2008 21:19
Zařízení: iPhone 7+, PlayBook, HTC Universal(128MB), MPx200
Location: Plzeň

Pruzkum nazoru uzivatelu v pouzitelnosti WM platformy

Post by Ruslan Botsyurko »

Já budu výjimečně stručný. Patřím ke skupině uživatelů, kteří preferují funkčnost,rychlost, stabilitu, široké možnosti nastavení a větší objem zobrazených údajů před obřími fingerfriendly tlačítky, přehnaně zdobenou grafikou a efekty.
To platí jak o běžných programech, tak i o today pluginech.
romčo
stálý přispěvatel
stálý přispěvatel
Posts: 443
Joined: Sun Mar 23, 2008 12:49
Zařízení: Lenovo A7010, Lumia 920, iPad Air 2, Lenovo Tab3 B
Location: Trnava, Slovakia
Contact:

Pruzkum nazoru uzivatelu v pouzitelnosti WM platformy

Post by romčo »

Tiež stručne: Mám rád rýchle spustenie systému, žiadne zbytočné grafické blbostičky. Pre rýchle používanie (jednou rukou) sa mi TouchFlo páči, aj keď sám ho nepoužívam, nakoľko mám len HTC Artemis a ten je dosť slabý na takéto hračky. Používam SPB Mobile Shell a ten mi vyhovuje. Na ploche mám údaje a rýchly prístup k najpoužívanejším aplikáciám. Chcelo by to rýchlejší procesor, viacej RAM a ROM (aspoň v mojom prípade)
Inak mi WM celkom vyhovuje. Páči sa mi možnosť rôznych aplikácií
User avatar
YAMATO
smartmaniak
smartmaniak
Posts: 2089
Joined: Tue Jun 10, 2008 10:36
Zařízení: Galaxy Note 2
Location: Trutnov

Pruzkum nazoru uzivatelu v pouzitelnosti WM platformy

Post by YAMATO »

Osobně "Touchovitost" neodmítám tam, kde je smysluplná. Bohužel se stále více protlačuje tam, kde je jen efektním (a to jak pro koho) prvkem s negativním vlivem na efektivnost.

To se týče i vývoje aplikací, kde různých efektních nesmyslů jsou hromady a pak člověk k velkému úžasu zjišťuje, že nejspíše neexistuje nic na úpravu eKnih v PPC!!! (http://smartmania.cz/forum/viewtopic.php?f=7&t=13588)
mike-biker
moderátor
moderátor
Posts: 1249
Joined: Sun Sep 16, 2007 11:24
Zařízení: iPhone Xs Max 512GB Space grey
Location: Jesenice u Prahy

Pruzkum nazoru uzivatelu v pouzitelnosti WM platformy

Post by mike-biker »

Nejsem odborník, ale v podstatě kromě přísně vyhraněné platformy I-Phone, která má řadu omezení, tady není pro WM konkurence. Podporuji názor tslanyho, je to podobné jako Windows na PC. Nikdo neočekává, že nainstaluje Widle a je vymalováno. Naopak musí doinstalovat v lepším případě několik aplikací, já sám jich mám asi 25. Totéž jsem očekával od WM 6.1 a nemám problém. Samozřejmě nějaký Open source by asi nebyl na škodu, ale zatím nad WM není. Používám jak vylepšenou obrazovku Today a geniální Spb Mobile Shell, který je jen trochu zbytečně přeplácaný. :wink:
Ghormoon
přispěvatel
přispěvatel
Posts: 108
Joined: Wed Nov 12, 2008 18:40
Zařízení: HTC Universal 64Mb
Contact:

Pruzkum nazoru uzivatelu v pouzitelnosti WM platformy

Post by Ghormoon »

ovladani - stylus, tlacitka
grafika - jednuducha, nesnasim vistovitost, navic to desne zpomaluje
pokud je app fullscreen (hry, ...) tak nesmi byt problem s portrait/landscape, treba na unim mi toho dost jde vzhuru nohama a kdyz to nahoou jde prepnout tak pak blbne ovladani (stylusem)
nesmi se prat s realVGA
samozrejme podpora pro all rozliseni, i wide, i square
rychla odezva, ...

mohl bych pokracovat, ale jako zaklad staci :)
Standa
smartmaniak
smartmaniak
Posts: 1622
Joined: Tue Jan 15, 2008 20:38
Zařízení: BlackBerry Z10, Samsung Galaxy Note 10.1

Pruzkum nazoru uzivatelu v pouzitelnosti WM platformy

Post by Standa »

Podle mě by se programátor měla docela řídit tímto doporučením MS:
http://download.microsoft.com/download/ ... _final.pdf
Ne proto, že to řekl MS, ale proto, že to má hlavu a patu :-).

Já za sebe bych samozřejmě uvítal toto:

Ergonomie
Ovládací prvky by neměly zabírat půl displeje. Jednak jsou WM kapesní zařízení, je třeba šetřit místem pro informace a data, druhak jde o pohodlné ovládání - běhat palcem za tlačítkama po 3.5" a větším LCD není to pravé ořechové. Ergonomicky navržená aplikace má logické ovádání dpadem (při stisknutí šipky dolů by neměl fokus přeskočit na textbox nahoru :-)) a není třeba tolik přehmatávat - celé pda lze ovládat z malého místa.
Je tu bohužel problém, pokud chce programátor napsat aplikaci pro širokou veřejnost, musí na ergonomii zapomenout - dnešní přístroje bez tlačítek nemají jinou možnost, než mít ovládací prvky výhradně na displeji.

Grafika
Dbát na grafické rozhraní - přechody a jiné grafické efekty jsou pěkné, ale neměly by se přehánět. Např. čtení sms v TouchFLO je velmi nepohodlné, a to jen kvůli tomu, že se na displeji zobrazí vždy jen jedna sms (s pěkným efektem) a "doťapat" se třeba na osmou zabere výrazně více času než v klasickém prostředí od Microsoftu. Navíc je zde nemožný přehled. Nevíte, kde se hledaná zpráva nachází. A takových špatných příkladů, kde je zjevné, že grafik svůj výtvor nepoužíval v praxi, je více.

Optimalizace
Jak už bylo psáno, iPhone má velkou výhodu v jednotnosti hardwaru, vývojář má velmi zjednodušenou optimalizaci pro ten který stroj. Je asi velmi náročné napsat několik verzí pro různý hardware (nebo jednu pro všechny), ale z pohledu uživatele optimální :-).
User avatar
Marmos
nováček
nováček
Posts: 36
Joined: Thu Apr 23, 2009 12:27
Zařízení: HTC Touch Diamond 2

Pruzkum nazoru uzivatelu v pouzitelnosti WM platformy

Post by Marmos »

Ja som vo WM novacik, tak len zopar postrehov (vychadzam z WM 6.1):

1. Lepsie zoptimalizovat kod systemu na vykon a spotrebu zdrojov.
2. Zachovat, pripadne dalej rozsirit konfigurovatelnost systemu.
3. Funkcne skvalitnit a rozsirit integrovane aplikacie (nie je to kriticke, lebo mozno pouzit ine).
Post Reply

Return to “Windows Mobile 6/6.1/6.5/6.5.x”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest