SDXC: Nový standard pro paměťové karty s kapacitou až 2 TB!

Diskuze o operačním systému Windows Mobile 6/6.1/6.5 a dalších vývojových větvích (6.5.x)
Jiří Hrma
šéfredaktor
šéfredaktor
Posts: 9220
Joined: Thu Jun 16, 2005 16:44
Zařízení: ---
Location: Praha

SDXC: Nový standard pro paměťové karty s kapacitou až 2 TB!

Post by Jiří Hrma »

Na veletrhu CES byl minulý týden představen nový typ paměťových karet, který nese označení SDXC. Písmena XC v názvu pak znamenají eXtended Capacity, což v možnostech nového standardu představuje magickou kapacitu 2 TB (2048 GB) pro vaše data! Rychlost čtení a zápisu by se měla pohybovat okolo hodnoty 104 MB/sec, později dokonce až 300 MB/sec. Počítá se i s "menšími" kapacitami, na trhu by měly dostupné například 64, 128, 256 nebo 512 GB SDXC karty. Reálného nasazení do provozu bychom se měli dočkat v průběhu nadcházejících let (reálně 2010/2011), jelikož nyní se teprve upřesňuje finální specifikace nového standardu. Velikost SDXC karet bude shodná s SD/MMC médii.

Bleskovka

Zdroj: WMPowerUser
tslany
smartmaniak
smartmaniak
Posts: 3070
Joined: Sat Feb 24, 2007 9:56
Zařízení: Lumia 830, Lumia 435DS, Asus T100
Location: Brno

SDXC: Nový standard pro paměťové karty s kapacitou až 2 TB!

Post by tslany »

2TB = 2048GB
edit by admin: Jejéj, ach ty počty. Díky, upraveno.
edit by tslany: nz :wink:
nirman
častý přispěvatel
častý přispěvatel
Posts: 172
Joined: Sun Aug 17, 2008 3:40
Zařízení: HTC Touch Pro

SDXC: Nový standard pro paměťové karty s kapacitou až 2 TB!

Post by nirman »

No tak to je bomba. Jestli to bude levnejsi nez 2TB HDD tak nebudu mit slov a pobezim co nejdriv do obchodu :)
User avatar
bkf1
smartmaniak
smartmaniak
Posts: 1525
Joined: Mon Jul 03, 2006 13:38
Zařízení: TouchHD (Cloudy v2.2+CZ), SGS1 (ofic. 2.3.6 JW1)

SDXC: Nový standard pro paměťové karty s kapacitou až 2 TB!

Post by bkf1 »

a co tam budes ukladat? filmy? a jak dlouho ti to PDA vydrzi prehravat kdyz jeste bude zrat neco ten slot? a co z toho budes mit na 3-palcovym displeji? kdyby radeji misto vymysleni takovych pitchovin zacli pracovat na poradnych akumulatorech na to vsichni kaslou...
Ruslan Botsyurko
redaktor
redaktor
Posts: 2515
Joined: Sun Apr 27, 2008 21:19
Zařízení: iPhone 7+, PlayBook, HTC Universal(128MB), MPx200
Location: Plzeň

SDXC: Nový standard pro paměťové karty s kapacitou až 2 TB!

Post by Ruslan Botsyurko »

No na PDA je praktické využití sice menší(může se ale hodit fotografům na zálohu fotek z fotoaparatu na cestach, nebo velke akci) , ale představ si jak velký krok to bude pro svět stolních počítačů a NB !!!
Už nikdy zbytečné hučení a chroustání z kompu nebo laptopu, pak mnohem(!!!), a to bez nadsázky, snížení spotřeby energie. Takový hadr se v notebooku hned po displayi a CPU řadí k majoritním žroutům energie. Dalo se to předvídat a čekal jsem na to, protože mi přijde nereálné, že v dnešní době ještě musíme poslouchat hučení velkého kusu železa ve skříni.
Jedinou nevýhodu vidím ve spolehlivosti, obecně je důležité Zálohovat, zálohovat a zálohovat, ale u paměťových karet a flash to platí dvojnásob, přece jenom ten 'kus železa' v počítači něco vydrží, ale paměťové karty jsou dost citlivé na elektromagnetické pole a navíc se dají díky plastovému krytu snadno poškodit.
Nicméně mě zajímá za jak dlouho se uvedou extended SDčka na trh a jakou jim nasadí cenu...
elcrys
smartguru
smartguru
Posts: 541
Joined: Fri Mar 14, 2008 13:05
Zařízení: Sony Ericsson Xperia mini, Nexus 7 (2013)

SDXC: Nový standard pro paměťové karty s kapacitou až 2 TB!

Post by elcrys »

To jsou reakce, jako kdyby se ty 2TB karty měli začít prodávat za rok. Jedna věc je uvedení standardu a druhá dosažení jeho stropu (což může trvat mnoho let), kdo ví jak budou pda vypadat v té době, natožpak jejich několikanásobná paměťová náročnost - např. velikost fotografie 50 MB, operační systém několik GB atd. Tou dobou už nám 2 TB nebudou připadat nevyužitelně velké.
Lakva
nováček
nováček
Posts: 31
Joined: Sun Jul 20, 2008 23:57

SDXC: Nový standard pro paměťové karty s kapacitou až 2 TB!

Post by Lakva »

Od kdy jsou karty citlivé na el-mag pole?
Teda spíš DO KDY, protože to byly snad jen starý olympusí SmartMedia, ale dnešním kartám (od rozumné firmy) bych věřil víc než většině magnetických médií... I když... s vyjímkou extrémně chybových xDček (kupodivu opět od Olympusu).

Jinak plán je to sice hezký, ale zatím je to jen plán. Nacpat tak ohromnou kapacitu na velikost karty bude ten největší problém.
Je super, že se zainteresované firmy pustily do návrhu s předstihem, protože SDHC se objevily víceméně "za 5 12", v podstatě v době když už 2GB SD karty byly běžně k dispozici a řada lidí už by sahala po větších. Výrobcům zařízení ale ještě relativně dlouho trvalo, než se SDHC stalo široce podporované (pořád ještě se objevovaly i nové stroje, které HC neuměly, protože začaly vznikat v době, kdy standart ještě nebyl zcela dokončen).
Takhle máme šanci, že až reálně potřebná velikost přeroste z SDHC na SDXC, tak už SDXC budou v zařízeních celkem běžně podporované a nebudemem muset s napětím koukatdo katalogu, jestli to třeba telefon skousne nebo ne - protože to skousne velice pravděpodobně...
Radek Hübl
smartstar
smartstar
Posts: 862
Joined: Fri Aug 24, 2007 19:59
Zařízení: Xiaomi Mi3 16GB + Samsung Galaxy Tab 7.7
Location: Ústí nad Orlicí

SDXC: Nový standard pro paměťové karty s kapacitou až 2 TB!

Post by Radek Hübl »

jinak jedna rychla informace: za timto pocinem stoji hlavne smasung (dodavatel chipu pro znacky panasonic a sandisk) takze je vice nez jasne ze nas toto ceka i ve formatu Micro SD, ikdyz k tomuto vyjadreni se zatim nikdo neodhodlal...
User avatar
Strunečka
častý přispěvatel
častý přispěvatel
Posts: 162
Joined: Thu Mar 15, 2007 8:15
Zařízení: Nokia E51, Ericsson T39m
Location: Přerov

SDXC: Nový standard pro paměťové karty s kapacitou až 2 TB!

Post by Strunečka »

Tohle je už stará informace, četl jsem ji mnohem dříve na mobilnautu :-(.
User avatar
honefr
častý přispěvatel
častý přispěvatel
Posts: 194
Joined: Fri Nov 21, 2008 16:47
Zařízení: HTC Desire HD
Location: Praha 8

SDXC: Nový standard pro paměťové karty s kapacitou až 2 TB!

Post by honefr »

Vím že to je od tématu ale jakou největší kapacitu Micro SD karet lze ne dnešním trhu koupit??? :?:
elcrys
smartguru
smartguru
Posts: 541
Joined: Fri Mar 14, 2008 13:05
Zařízení: Sony Ericsson Xperia mini, Nexus 7 (2013)

SDXC: Nový standard pro paměťové karty s kapacitou až 2 TB!

Post by elcrys »

16 GB.
Ruslan Botsyurko
redaktor
redaktor
Posts: 2515
Joined: Sun Apr 27, 2008 21:19
Zařízení: iPhone 7+, PlayBook, HTC Universal(128MB), MPx200
Location: Plzeň

SDXC: Nový standard pro paměťové karty s kapacitou až 2 TB!

Post by Ruslan Botsyurko »

Tuším, že 32GB, jelikož microSD jde ruku v ruce s větším bráchou SD(resp.SDHC) a když už se dají koupit 32GB SDčka, tak by podle mě šlo sehnat i 32GB microSD(a když ne teď , tak v nejjbližší době), ale víc jsem se o to nezajímal , koukni na stránky výrobců nebo na eBay. Tam se dají koupit pamětovky za pakatel, ale není 100% jistota ze neprijde fake, ikdyž mě se zatím vždycky dařilo a nebyl jsem podveden.
Lakva
nováček
nováček
Posts: 31
Joined: Sun Jul 20, 2008 23:57

SDXC: Nový standard pro paměťové karty s kapacitou až 2 TB!

Post by Lakva »

32 je maximum, ale reálně ještě microSD s touhle kapacitou nejsou
User avatar
honefr
častý přispěvatel
častý přispěvatel
Posts: 194
Joined: Fri Nov 21, 2008 16:47
Zařízení: HTC Desire HD
Location: Praha 8

SDXC: Nový standard pro paměťové karty s kapacitou až 2 TB!

Post by honefr »

Takže 16, to my příjde málo, :cry: teď mám 8 a už mám full.
Sir Andrew
smartstar
smartstar
Posts: 915
Joined: Mon Jun 27, 2005 9:11
Zařízení: Lumia 925
Location: Praha (+ Uherský Brod)

SDXC: Nový standard pro paměťové karty s kapacitou až 2 TB!

Post by Sir Andrew »

ad využití jako SSD: malá rychlost, malá spolehlivost, málo přepisů (Widle pořád něco hrabají).
Kdyby to šlo, tak lidi nekupijí SSD za 10 000,-, ale spojí si do RAIDu pár paměťovek za cenu pod 2 000,-.
nirman
častý přispěvatel
častý přispěvatel
Posts: 172
Joined: Sun Aug 17, 2008 3:40
Zařízení: HTC Touch Pro

SDXC: Nový standard pro paměťové karty s kapacitou až 2 TB!

Post by nirman »

bkf1 wrote:a co tam budes ukladat? filmy? a jak dlouho ti to PDA vydrzi prehravat kdyz jeste bude zrat neco ten slot? a co z toho budes mit na 3-palcovym displeji? kdyby radeji misto vymysleni takovych pitchovin zacli pracovat na poradnych akumulatorech na to vsichni kaslou...
Vsimni si ze jsem zminil HDD. Kdyby totiz staly mene nez HDD tak je s velkou radosti zacnu vyuzivat v PC. V PPC by mi to dneska bylo opravdu k nicemu. Ikdyz nedavna hranice 8GB na microSDHC mi akorat postacuje a film nemam v PDA zadny.

Zpetne dodavam (pro urcite lidi :twisted: ), ze bych to pouzil misto externiho disku samozrejme. No a jako takove bych to mozna prubnul i na trvalo pripojene, ikdyz jak na tom bude SSD behem te doby :?:
Radek Hübl
smartstar
smartstar
Posts: 862
Joined: Fri Aug 24, 2007 19:59
Zařízení: Xiaomi Mi3 16GB + Samsung Galaxy Tab 7.7
Location: Ústí nad Orlicí

SDXC: Nový standard pro paměťové karty s kapacitou až 2 TB!

Post by Radek Hübl »

nejvetsi kartu Micro SD dnes koupis 16 GB ale jiz se pracuje na 32 GB.
User avatar
YAMATO
smartmaniak
smartmaniak
Posts: 2089
Joined: Tue Jun 10, 2008 10:36
Zařízení: Galaxy Note 2
Location: Trutnov

SDXC: Nový standard pro paměťové karty s kapacitou až 2 TB!

Post by YAMATO »

Popravdě za sebe si neumím moc představit využití 2 TB ani v kompu (mám 80 GB a bohatě mi stačí)...ale z technologického hlediska to považuji za fantastické! TB v něčem velikosti nehtu...kruci, přeze všechno co se děje tuhle dobu fakt miluju. Realita předbíhá nedávnou fantasii...a to ani nevíme co vše je utajené.
h4wk3y
přispěvatel
přispěvatel
Posts: 64
Joined: Mon Feb 11, 2008 10:44
Location: Pardubice
Contact:

SDXC: Nový standard pro paměťové karty s kapacitou až 2 TB!

Post by h4wk3y »

nevim jak to delate, ale nemam problem zaplnit uzitecnymi vecmi 2 TB za 14 dni...
Rozhodne je to dobry pokrok.. oproti par GB, ktere jsou nabizeny dnes...
Radek Hübl
smartstar
smartstar
Posts: 862
Joined: Fri Aug 24, 2007 19:59
Zařízení: Xiaomi Mi3 16GB + Samsung Galaxy Tab 7.7
Location: Ústí nad Orlicí

SDXC: Nový standard pro paměťové karty s kapacitou až 2 TB!

Post by Radek Hübl »

na druhou starnu az ztratis v mobilu 2 TB dat tak se budes asi hodne tlouc do hlavy... a v takvehle kapcite se musi jeste zapracovat na uchov dat... i ty nejlepsi karty dnes nabizeji pouze 10 let (zaruka, realna hodnota bude urcite vice viz znamy pripad s vytahem...) je to jednoduche... nejdrive kapacita pote rychlost a az nakonec stabilita... BTW co to bude za class??? :-D 104 MB/sec :-D
Post Reply

Return to “Windows Mobile 6/6.1/6.5/6.5.x”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests