Domů » Bleskovky » Windows 11 mají za sebou první vlnu aktualizací. Dostalo se i na nepodporované počítače?

Windows 11 mají za sebou první vlnu aktualizací. Dostalo se i na nepodporované počítače?

Na tento týden připadlo tradiční „zaplátovací“ úterý, což je den, kdy Microsoft vydává kumulativní aktualizace obsahující bezpečnostní záplaty pro svoje operační systémy. Toto úterý bylo specifické v tom, že vůbec poprvé přistály aktualizace i na počítače s novým systémem Windows 11. Dostaly je i počítače, které na ně nemají nárok?

Windows 11: aktualizace běží i na nepodporovaných strojích

Microsoft u Windows 11 navýšil hardwarové požadavky, takže zdaleka ne všechny počítače jsou oficiálně tímto systémem podporovány. Existují ale oficiální i neoficiální možnosti, jak „jedenáctky“ provozovat i na nepodporovaných strojích, v tomto případě však Microsoft varuje, že od nich dává ruce pryč a negarantuje u nich přísun budoucích aktualizací.

update

Jak ale ukázalo poslední „zaplátovací“ úterý, aktualizovány byly všechny počítače včetně těch nepodporovaných. Je tedy možné, že Microsoft (alespoň prozatím) nebude hardwarově nevyhovující počítače nijak penalizovat, akorát v případě výskytu nějakého problému nebude poskytovat dodatečnou podporu.

Nepřehlédněte: Velká recenze Windows 11: když vzhled vítězí nad funkčností

Zpomalení procesorů AMD se bude řešit později

Majitelé vybraných procesorů AMD doufali, že úterní aktualizace Windows 11 vyřeší jejich problémy se sníženým výkonem, který má být oproti Windows 10 až o 15 procent nižší. Microsoft již dokázal identifikovat dva dílčí problémy, které mají tento stav na svědomí (zvyšování latence mezipaměti L3 a přesouvání vláken na nejrychlejší jádra), ovšem záplaty připravit nestihl. Ba co víc, po úterní aktualizaci údajně došlo ještě k dalšímu zhoršení.

Ryzen procesor

Podle serveru TechPowerUp byla například původně na procesoru Ryzen 7 2700X naměřena latence 10 ns, po aktualizaci na Windows 11 se navýšila na 17 ns a po úterní aktualizaci dokonce na 31,9 ns. Aktualizace řešící tento problém by měla být dostupná už příští týden, a to ve dvou fázích – 19. října vyjde aktualizace v rámci Windows Update, o dva dny později vydá AMD nový ovladač.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

8 komentářů

 1. Já mám HP pavilion mam se bat aktualizace až mě dorazí ? Pry aktualizace vyřazuje notebooky z provozu

  • Rozhodne neauktualizovat.

  • Martin: mám také notebook 3 roky starý HP s osmičkovým Intelem, zbytek kompatibilní a Windows 11 funguje úplně normálně jako Windows 10. Dělal jsem čistou instalaci s Flashdisku. BIOS mám poslední, asi měsíc starý. Nebál bych se upgradovat.

  • No, ono není o co stát. Win 11 není prakticky v ničem lepší jak Win 10, spíš naopak.

  • Neboj, aktualizace nic nevyrazuje, HP ProBook, 3roky stary, W11bezi sametove bez zaskobrtnuti. V praci 7let stary ThinkPad a take na pohodu.

 2. zaplaty budu, ale aktualizacie nebudu

 3. Ja jsem zkusil Win 11 nainstalovat na starej Surface 3, kterej uz nepouzivam a oficialne neni podporovanej a aktualizace mi to zatim instaluje, tak jsem zvedavej…

 4. Oprava L3 cache je od pátku v programu Insider dostupná pro všechny okruhy.Funkční a otestovaná.V úterý přijde všem a ve čtvrtek je další oprava od AMD.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).