Senseg představil prototyp haptického displeje s hmatovou odezvou

Dnešní smartphony ovládáme v drtivé většině případů prostřednictvím dotykových displejů. Ty se za několik posledních let příliš nezměnily, nicméně s příchodem nové technologie nás čeká opravdová revoluce. Společnost Senseg, která se zabývá vývojem dotykových panelů, představila prototyp haptického displeje. Ten lze zjednodušeně popsat jako displej, který je schopný uživateli zprostředkovat hmatovou odezvu. Haptický displej se na první pohled nijak zásadně neliší od konvenčních displejů, kterým je osazen například váš smartphone. Celé kouzlo tkví v použité vrstvě, kterou výrobce označuje jako Feel Screen. Ta se nachází nad standardní dotykovou vrstvou, jenž generuje elektrostatické pole, které pak uživatel vnímá jako pozměněný povrch.

Zobrazované objekty nejsou složeny z klasických pixelů, ale z takzvaných tixelů, které nesou informace o dané textuře a fyzikálních vlastnostech. Tato technologie v sobě skrývá obrovský potenciál využití. Můžeme se těšit na zcela nové zážitky při prohlížení map, webu, fotografií či hraní her. V neposlední řadě bych chtěl upozornit na možnost zobrazování Braillova písma, které usnadní ovládání mobilních zařízení zrakově postiženým uživatelům. Haptické displeje jsou v současné době jen malý krůček od komerční výroby. Dle slov výrobce máme počítat s uvedením v průběhu roku 2012, kdy se mají objevit první zařízení využívající tuto převratnou technologii. Doufejme, že se reálné ukázky dočkáme i na Mobile World Congressu v Barceloně, který se koná na konci února příštího roku.

Zdroj: AndroidAuthority

Richard Streit

Redaktor serveru SMARTmania.cz, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří hudba, příroda a moderní vědy. Jeho velkou vášní je Apple a partnerský web CeskyMac.cz.

13 komentářů

 1. Standa (neregistrovaný)

  Nějaký „hmatový“ pokrok je u výhradně dotekových zařízení nutný. Fríkulíni se sice dušují, že samotný dotykáč je dokonale pohodlný a nic víc není třeba, ale až se tato věc dostane do běžného používání, pochopí :-)

 2. Tadeáš Sedláček (neregistrovaný)

  Takže takový skutečně 3D obraz. To ale v podstatě znamená, že nebude možno použít ochranné fólie, nebo ne?

 3. AndyS (neregistrovaný)

  a ono je jeste dneska zapotrebi ochrannych folii kdyz existuje gorilla glass?

  • niky79 (neregistrovaný)

   Ano. Ani Gorilla Glass neni dostatecne odolne na bezny provoz (telefonu).

  • uni (neregistrovaný)

   Jak mi pomůže Gorilla Glass na Desire Z?

  • Standa (neregistrovaný)

   Andys: já fólie sice nepoužívám, ale bohužel ano. Měl jsem už dvě zařízení s gorillaglassem a na obou byly vidět stopy používání. A to jsem jeden z těch opatrnějších.

 4. Petr (neregistrovaný)

  Ale kdo vyrobí konečně tu baterii co vydrží neuvěřitelně dlouho jako třeba žvýkačky Orbit?

 5. Toman (neregistrovaný)

  Pro mě, jako nevidomého, by bylo nejlepší, kdyby zas po skoro dvou letech někdo vyrobil smartphone s normální klávesnicí. :) Tohle je sice zajímavé, ale tlačítka jsou tlačítka.

 6. aa (neregistrovaný)

  a kdyz se mi na displeji zobrazi ziletka porezu se ??

Napsat komentář

Tip: Nechcete pokaždé vyplňovat požadované údaje? Vytvořte si na SMARTmanii uživatelský účet ;-)

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.
Vyžadované informace jsou označeny *
Sahifa tracking pixel