Domů » Články » Procitnutí z jablečného snu, aneb jak jsem po deseti letech opustil svět Applu

Procitnutí z jablečného snu, aneb jak jsem po deseti letech opustil svět Applu

Po více než desetileté věrnosti jablečným produktům jsem se letos na jaře stal ovocným kacířem a svět nakousnutého jablka úplně opustil. Proč jsem tak učinil a jak to celé probíhalo? O tom je následující článek.

Původně jsem chtěl dopsat tuto „případovou studii“ přechodu od jablka k robotovi již po dvou měsících práce s novým nejablečným zařízením. Nakonec jsem si dal čas. Mé zkušenosti šly trochu jako vlny a narazil jsem i na takové problémy, které se zdály nepřekonatelné. A proto jsem čekal, až se vše usadí, abych mohl dopsat toto pojednání s jasným závěrem.

Vím, že různých příspěvků tohoto typu se v poslední době objevilo více, nicméně doufám, že tento bude trochu jiný. Budou se v něm prolínat jak postřehy a poznámky, které spíše souvisí s tím, co bychom mohli pojmenovat filozofií obou platforem, ale bude také obsahovat pár konkrétních postřehů z mých každodenních rutin a popis problémů, na které jsem narazil, včetně jejich řešení.

Jedná se o uživatelský článek popisující subjektivní zkušenosti, nikoliv o článek redakční.

Je mi jasné, že tyto rutiny může mít každý jiné, a tak je možné, že pro některé čtenáře jejich popis příliš přínosný nebude, ale pro jiné postřehy z nich plynoucí přínosné budou.  V žádném případě však nepůjde o konkrétní hardwarové porovnávání dvou telefonů. Zmíněny budou pouze obecné, čistě mé subjektivní postřehy, které souvisí třeba s ergonomií vybraných zařízení.

Proč?

První část bych rád věnoval otázce, proč, a to trošku v širších souvislostech. Mé odcházení trvalo rok a rozhodně mne k němu nevedla nějaké momentální emoce, ale byl to dlouhodobý proces. Proces, který není však v posledních letech ojedinělý. Jako člověk, kterého živí ICT, a zároveň ho zajímají technologie, o kterých i občas píše, sleduji dlouhodobě ty nejznámější americké YouTube infuencery, kteří se různým gadgetům věnují.

macbook pro
Ilustrační obrázek

Mnoho z nich za poslední léta od Applu odešlo. A to většinou v pořadí – nejprve MacBook a následně vše ostatní. Má cesta byla stejná. O návratu k PC jsem loni napsal článek s názvem Probouzení z jablečného snu. Letos jsem se pak odhodlal odložit i iPhone a iPad (AirPody jsem odkládat nemusel, ty po dvou letech přestaly fungovat samy). Důvody samotné by se daly rozdělit do tří, potažmo čtyř oblastí.

Inovace, cenová politika, hodnotová politika a nuda :-)

Apple byl vždy leaderem a inspirátorem v oblastní ICT technologií. Ano, člověk si vždy náležitě připlatil, ale věděl za co. Za své peníze dostal to nejlepší a nejspolehlivější, co se v daném segmentu dalo pořídit. Ještě v roce 2015 neexistoval pro profesionály, a to i pro ty, kteří pracovali s Windows, lepší notebook než MacBook Pro.

Pro běžné uživatele tu byl naprosto nadčasový MacBook Air. Když jsem kdysi přecházel na jablečný telefon – iPhone 4, neexistoval v tomto segmentu mobil, který by uměl fotit, byť jen náznakem stejně kvalitně, jako iPhone. Odložil jsem tenkrát definitivně svůj Canon Powershot a konečně začal fotit :-)

Konkurence zkrátka funěla Applu na záda z velké dálky. Bohužel, Apple si ve své sebezahleděnosti nevšiml okamžiku, kdy už mu začala dýchat do zátylku a absolutně ignoroval okamžik, kdy jej v mnoha oblastech předběhla. Dnes prodává notebooky, které jsou čtyři roky úplně stejné, z čehož až do letošního jara to byly kvůli špatným klávesnicích ty nejporuchovější stroje ve svém cenovém segmentu.

Nevím o žádné jiné značce, která by takovou dobu byla schopná za neskutečné peníze prodávat přístroje, o kterých se vědělo, že je prakticky jen otázkou času, kdy si budete muset nechat vyměnit klávesnici. Sám jsem to zažil po pár měsících používání u Pro modelu z roku 2016. A nebyla to zdaleka jediná vada na kráse těchto strojů. O tom je však můj předchozí článek, na který odkazuji o pár odstavců výše.

Apple je jediná značka na světě, která ještě letos prodávala za cenu přesahující 40 000 Kč počítače osazené plotnovým diskem s 5 400 otáčkami (ty disky asi nakupovali někde v muzeu). Apple je jediná značka na světě, která vezme tři roky starý telefon, který má rámečky na displeji tlusté jako Aligator, nacpe ho novými vnitřnostmi a prodává ho jako novinku. Apple je jediná značka na světě, která své Pro modely telefonů prodávala tři roky se stejným designem atd.

Apple iPhone 12 Pro 005
iPhone 12 Pro

Jaké je míra inovací v této společnosti demonstruje příklad, kdy před pár měsíci Apple slavnostně zavedl pro uživatele jejich iCloudu možnost sdílet složku. Nedělám si legraci. To vše se stále prodává za peníze, které řádově převyšují konkurenci. A já už nějak nechci být součástí komunity, která je schopná polemizovat o tom, jestli nová klávesnice k tabletu, za deset tisíc korun (také si nedělám legraci) přece jenom už není trochu moc, ale nakonec si jí s posvátným výrazem na tváří stejně koupí.

No, a protože v mezičase Apple vydal i nové dvanáctkové řady svých telefonů, lehce je tu zmíním. Revoluce se opět nekonala. Za velké plus lze určitě označit po mnoha letech změnu designu, ale tím to tak nějak končí. Technologicky Apple pouze dohání konkurenci. Vyjma nejrychlejšího procesoru na trhu a nadprůměrně kvalitní video kamery nenajdete nic, čím by nová řada oslnila. V některých oblastech dokonce stále velmi zaostává.

Ukázkou může být absence 120 Hz displeje. Za úplný úlet lze označit historický, a do současného technologického portfolia, a to dokonce ani do toho jablečného, naprosto nepatřící proprietární Lightning kabel. No a ta hra s ekologií v podobě balení bez nabíječky je prostě trapná. Zvláště v kombinaci s novou nabíječkou MagSafe. Ta má integrovaný kabel, takže po zlomení kabelu (a že je v tom Apple expert) si půjdete ekologicky koupit celou novou nabíječku. Tedy, celou taky ne, protože vám bude chybět ten nedodaný adaptér.

iPhone 12 Pro s MagSafe nabíječkou
iPhone 12 Pro s MagSafe nabíječkou

Protože, pokud budete chtít s MagSafem nabíjet na nejvyšší dostupnou rychlost (15W), budete si muset koupit také nový 20W adaptér od Applu, protože ho doma prostě ze starších verzích iPhone mít nemůžete. Tohle je bohužel přesně ten případ, kdy se za líbivým marketingem neskrývá nic jiného než tahání dalších peněz z kapes uživatelů.

Hodnotová politika. Nedělám si naprosto žádné iluze o tom, jak velké společnosti musí jít na ruku různým režimům, aby mohly své služby v těchto zemích poskytovat. Nicméně vše má své hranice a ty Apple, dle mého vnitřního barometru, překročil, když jako jediná společnost z trojice Google, Microsoft, Apple, přepsala na svých mapách Krym na součást Ruské federace. Tweety, od svých zákazníků, kteří se společnosti na tento krok ptali na Twitteru, pak mazala. Včetně mého.

Nuda. Jsem člověk, který vyžaduje od hardwaru, aby byl spolehlivý a fungoval. Jsem, ale také pořád tak trošičku geek, kterého ty hračky baví. A pro tyhle lidi už dávno Apple není. Jeho produkty jsou opakovanou, stejně šedou nudou, doprovázenou křečovitým storytellingem a frenetickým tleskáním na keynotes.

Než se dostanu k samotné migraci celého svého workflow, tak se krátce dotknu prvních dojmů po přechodu a částečně tak i jednotlivých zařízení.

Galaxy Note 10+: radost po vybalení

Jak jsem již zmínil výše, Apple je poslední roky zdrojem nudy. A tak jsem po letech opět zažil potěšení, když z krabice vybalujete úplně nový gadget a můžete obdivovat skutečné novinky a nové technologie. O telefonu Galaxy Note 10+ už bylo napsáno tolik, že opravdu nechci recenzovat tento stroj a navrch je už dnes překonán dvacítkou.

Samsung Galaxy Note 10 23
Samsung Galaxy Note 10+

Řeknu jen, že je to krásné zařízení, které se i přes svou velikost skvěle drží v jedné ruce a neutrhne vám – na rozdíl od plusových či „Max“ modelů od Apple – kapsu svou vahou. S-Pen je pak třešničkou na dortu a psaní na zamčené obrazovce posouvá flexibilitu tohoto zařízení do pater, o kterých se jablkům ještě ani nezdálo. Na druhou stranu, v jedné oblasti je Apple zatím nedostižen. Face ID. Po tom se mi také občas zasteskne.

Strávil jsem lezením ve skalách skoro čtvrt století, a tak mám prsty řádně obroušené, ačkoliv již mnoho let nelezu. Čtečky otisků prstů, včetně těch jablečných, jsou pro mne velmi nespolehlivým řešením přihlášením. Stačí abych měl suché prsty a nepřihlásím se ani náhodou.

Když jsou mé prsty optimálně vlhké – tedy ani vysušené, ani zpocené, vše funguje perfektně (naštěstí při nákupech tomu tak většinou je a tak placení přes Google Pay není problém). Když už jsem narazil na Google Pay, tak výhodu oproti Apple Pay vidím v tom, že je to, u nás, daleko podporovanějších platební metoda napříč platebními bránami.

payment platba jumpstory
Ilustrační obrázek

První, co jsem řádně prozkoumal, byly možnosti fotoaparátu. Jsem nadšený mobilní fotograf amatér, nicméně pár mých fotografií je i ve velkých komerčních fotobankách, a některé již přinesly i pár dolarů. Schválně jsem tedy fotil a dával fotky na sociální sítě, aniž bych nejprve zmínil, že mám nové zařízení. Až když se v komentářích objevila noticka, kterou tak dobře znám, že ten Apple ty fotky fakt umí, jsem vynesl pravdu o tom, že již déle než měsíc fotím na nejablečný telefon, na světlo.

Subjektivně mi přijde, že kamery u obou modelů telefonů (tedy iPhone 11 Pro a Galaxy Note 10+) jsou srovnatelné. První srovnání mezi Galaxy Note 20 Ultra a iPhone 12 Pro vychází zatím lépe pro Samsung, ale přímé, subjektivní srovnání nemám. Odhaduji, že situace ve skutečnosti bude také velmi vyrovnaná. Po přechodu jsem tedy nepostřehl žádný kvalitativní výkyv ani jedním směrem.

Samsung Galaxy Note 20 Ultra 010
Samsung Galaxy Note 20 Ultra

Co srovnatelné není, jsou možnosti samotné aplikace na focení. Kvůli funkcím, které jsou u Samsungu již v základní aplikaci (skryté v nabídce Pro) jsem si na iPhone musel koupit další dvě aplikace. Selektivní ostření na makro fotografiích je v Samsungu úplně parádní. Nechme ale samotná zařízení a pojďme se posunout spíše k samotným platformám.

Hned od začátku jsem s velkou radostí zjišťoval, že v systému je mnoho funkcí, se kterými Apple před lety přišel a u Androidu dlouho nebyly. Zdravotní info přístupné i na zamčené obrazovce, centralizované notifikační centrum, žádání o povolení přístupu jednotlivých aplikací k systémovým funkcím a pomocníci pro usnadnění přístupu. Pro mne třeba lupa.

Už jsem starší a když nemám zrovna brýle na čtení a mám unavené oči, tak nahlásit v Alze PIN byl někdy problém. Na iPhonu jsem používal gesto poklepu tří prstů na obrazovce pro vyvolání lupy. Gesto totálně neintuitivní a špatně se používající, ale funkční. Na mém novém telefonu vyvolávám zvětšení obrazovky trojklikem, což je jednodušší. Co mne ale dostalo, tak fungující pinch to zoom gesto přímo ve zprávách. To je naprosto skvělé, rychlé, intuitivní.

Škoda, že funguje jen tam a již ne třeba v Signalu, Skypu atd. Tvůrci těchto aplikací by se mohli touto jednoduchou, avšak geniální funkcionalitou, inspirovat. Ve finále mi také velmi pomohla Samsung nadstavba One UI. Protože třeba Spotlight a gesta na ovládání jsou komplet okopírované z iOS a jen je přidané geniálně jednoduché gesto pro pohyb zpět. Tradiční ovládací prvky Androidu tedy vůbec nepoužívám.

I po půl roce mne tento telefon stále baví a používám ho moc rád. Funguje skvěle jako čtečka e-knih, je optimálně velký, když ho používám jako navigaci jak v autě, tak jako mapu na výletech. Objevuji kouzlo S-Penu a některé jeho možnosti se mi staly už denní rutinou. Poznámky na zamčené obrazovce jsem zmínil, ale dále jsou to výřezy obrazovky a překlady pomocí S-Pen.

Samsung Galaxy Note 10 19
Samsung Galaxy Note 10+ s perem S-Pen

Zkrátka, po stránce hardwaru, a i samotného operačního systému v kombinaci se skvělým One UI se mi, mimo občasného zastesknutí po Face ID, po jablku vůbec nestýská a naopak, tak jsem si zvykl na nové možnosti, že by mne jejich ztráta hodně bolela. Například čím dál tím lepší propojení s PC. Daleko náročnější se ukázal přechod celého mého workflow, respektive jedné jedno specifické části.

Migrace. Aneb jak moc to bolelo?

Druhá část bude již spíše taková osobní „case study“. Na začátku je nutné zmínit, že jsem měl poněkud příznivější podmínky k přechodu než ti, co se ve zlaté jablečné kleci zabydleli příliš. Používáte-li kompletní služby jablečného ekosystému, může být případný přechod daleko bolestivější a dle některých, i nemožný. Osobně jsem celý jablečný ekosystém nikdy nevyužíval, a to z důvodu, že některé části nakousnutého ekosystému jsou opravdu nakousnuté.

Ilustrační obrázek

iCloud jako celek může používat snad jen masochista (omezená funkcionalita, nemožnost napojit automatizované procesy – například zálohování na NAS atd.), Apple music je koncipován hlavně pro posluchače středního proudu a nikdy mi nepřirostla k srdci ani samotná aplikace, iTunes s filmy jsou dnes na platformě prakticky nezávislé, a tak mohu dál bez problémů nakoupené filmy sledovat na své Samsung televizi a na chatě na stařičké Apple TV, iBooks je tragikomická platforma, která zamrzla před pěti lety, sklad knih, ve kterých se nikdo nevyzná a které si i v roce 2020 můžete číst pouze na iPadu a iPhonu.

Obecně diversifikaci v této oblasti považuji za velmi rozumnou. Na první pohled se může zdát lákavé, že máte všechno zabalené do jednoho balíku, ale ten pohled je velmi povrchní. Jednak v tom balíku (v žádném, nejenom v tom Applu) rozhodně nebude vše fungovat optimálně a některé jeho části tam budou jaksi jen do počtu, a pak se samozřejmě zvyšuje riziko „festovního vendorlocku“.

Má situace, jak jsem již zmínil, byla v této oblasti jednodušší. Kancelář celá postavená na Office 365, knihy na systému od Kindle, který umožňuje synchronizaci knihoven na různých zařízeních, takže poznámky v knize v iPadu jsem viděl na svém Kindle i v telefonu, to samé synchronizace místa v knihách, kam jsem dočetl. Na hudbu mám Spotify, hesla v 1Passwordu.

Náhrada za Apple Fotky?

V opozitu výše zmíněného byla ale jedna služba, kterou jsem od Applu využíval k naprosté spokojenosti a obával jsem se, že zde bude největší kámen úrazu. Byly to Apple fotky. Obával jsem se správně, byla to nejtěžší část celé migrace, s několika pokusy, které se ukázaly jako slepé cesty, a i když jsem ve finále spokojený, tak jsem musel oplakat systém alb, který jsem si dlouhá léta v Apple fotkách vytvářel.

apple fotky

Zde bych tedy rád shrnul problémy, které se při migraci fotografií vyskytly. A nebylo jich málo. Narazil jsem na některé totální nedomyšlenosti a než jsem se dopracoval do finálního řešení, stálo mne to mnoho práce. Pokud vás tyto zkušenosti nezajímají, můžete zbytek této kapitoly přeskočit :-)

Nejprve jsem chtěl využít OneDrive pro firmy. Bohužel se ukázalo, že výhoda, kterou jsem si od této akce sliboval, se nekoná, a ještě došlo k dalšímu problému. Protože používám zřízení od Samsungu, tak jsem chtěl využít nativní album od této firmy, které se umí synchronizovat právě s OneDrive. Bohužel ne s firemním.

Druhý problém byl, že když jsem využil export přímo z iPadu, tak se všechny fotky na OneDrive tvářily, jako by byly vyfocené v den exportu a půlka jich chyběla. Jak se totiž ukázalo, Apple import originálních fotek trošku šidí. I když si v iPadu nastavíte, že chcete, aby se v zařízení uchovaly originály fotek, tak se starší fotky nesynchronizují úplně, ale v zařízení jsou pouze náhledy.

Při exportu těchto fotografií dochází k chybám a fotky se nevyexportují. Musel jsem tedy stáhnout všechny fotky z webového rozhraní iCloudu (nešlo to najednou, takže jsem musel po částech) a ty následně exportovat. Protože jsem nemohl využít prostor na placeném OneDrivu pro firmy, rozhodl jsem se,  že vyzkouším Google fotky a zaplatil si tak Google One a všechny své fotografie vyexportoval tam. Situace vypadala vyřešená, ale následně se ukázalo, že není.

Zde se dostáváme k problému, který asi naprostá většina lidí neřeší. Já s fotkami pracuji poměrně pečlivě. V mém telefonu a v mých albech nejsou tisíce nepovedených nebo stejných snímků. Vybírám poměrně důsledně, které ponechám a velmi často fotografie upravuji. Tyto úpravy jsem častěji dělal na iPadu, protože to bylo velmi pohodlné, a následně se vše synchronizovalo přes iCloud do telefonu.

Pro úpravy velmi často používám aplikaci Snapseed od Googlu. A právě tady jsem, paradoxně, zásadně narazil. Pokud otevřete v Android zařízení z Google fotek editaci ve Snapseedu, tak se vám po uložení fotografie smaží všechna metadata! Včetně GPS i času.

Nejdříve jsem si myslel, že něco dělám špatně, ale pak jsem na diskusních fórech nalezl mnoho naštvaných uživatelů a pochopil, že tomu skutečně tak je. Pro mne byl toto moment, kdy jsem se skřípěním zubů uvažoval o návratu k Apple. Toto chování, i přes to, že jsem nakonec pro sebe nalezl řešení, považuji za naprostý fail.

Pak jsem si však někde přečetl, že je třeba použít následující postup. Otevřít nejprve Snapseed a importovat do něj fotografii, avšak nikoliv z Google fotek, ale přímo z nativního fotoalba Samsungu. Následně pak fotku ze Snapseedu vyexportuji, a vše je v pořádku. Avšak ani tady toto nepochopitelné a tristní chování nekončí.

Samsung Galaxy Tab S6 12
Samsung Galaxy Tab S6

Když jsem se snažil ten samý postup uplatnit na tabletu (Samsung Galaxy Tab S6), tak se metadata stejně smazala. Toto je opravdu totální fiasko a za mne sem míří největší výtka celému Android ekosystému. Nicméně, v době, když jsem toto zjistil, jsem si musel přiznat, že fotografie stejně upravuji nejčastěji přímo na telefonu. Kvalita a velikost displeje Notu v kombinaci s S-Pen totiž bohatě postačuje.

Tablet tak stále více používám k tomu, k čemu byl tablet původně určen, a to ke konzumaci obsahu a případně k práci s textovým obsahem ve smyslu poznámek do již hotového materiálu – typicky při přípravách na různá jednání. Pravdou je, že poslední verze Samsung poznámek je tak dobrá, že Tab začínám testovat i jako zařízení na pořizování poznámek, ale to je jiná kapitola. Hlavními zařízeními u mne zůstávají notebook a telefon.

Vrátím se však zpět k fotografiím. Editaci jsem vyřešil, ale dostal jsem se do schizofrenní situace, kdy jsem při úpravách nativně pracoval se Samsung galerií, ale pořádek v albech držel až na úrovni Google fotek. Trvalo asi měsíc, než jsem pochopil, že tudy pro mne cesta nevede a pokračoval v hledání optimálního řešení. No a oslím můstkem jsem se vrátil k OneDrive.

onedrive
Fotografie na OneDrive

Zakoupil jsem rozšířený prostor za 50 Kč měsíčně na osobním OneDrive a začal vše synchronizovat s nativní Samsung galerií. Toto řešení tak ve finále přineslo jednu ohromnou výhodu. Všechna alba a úpravy, které vytvořím ve svém telefonu přímo v nativní Samsung galerii, vidím i u sebe na počítači v aplikaci fotky.

fotky
Aplikace Windows Fotky

Tedy – alba se automaticky na OneDrive nevytvoří, ale místo alb se tam vytvoří složky s názvy alb, a to je pro mne naprosto dostačující řešení. Takže jsem znovu stahoval fotografie přes webové rozhraní, tentokráte z Google fotek, a postupně je nahrával na OneDrive do složky Samsung galerie, aby se mi sesynchronizovaly se Samsung galerií jak v telefonu, tak v tabletu.

Jednou jsem musel vše znovu smazat a celou práci začít znovu, protože když jsem tuto operaci udělal najednou, tak se kvůli množství fotek, synchronizace nezdařila. Výsledek je, že po mnoha hodinách práce vše funguje, jak má, a já mám všechny fotky na jednom místě. Smutné je, že ačkoliv mám Office 365, tak jsem musel dokoupit ještě místo na soukromém OneDrive.

nas
Správa fotografií na mém NASu

Svůj soukromý OneDrive jsem následně připojil ke své NAS, takže fotografie se automaticky zálohují i na mou NASku. Toto řešení má ještě jednu zásadní výhodu. Kdybych se náhodou někdy v budoucnu rozhodl, že opustím řešení od Samsungu, fotky mi zůstanou srovnané na OneDrive naprosto nezávisle. Celý systém takto používám již dva měsíce, a tak snad již mohu říct, že je to řešení funkční a jsem s ním naprosto spokojen.

Možná ještě zmíním jednu „maličkost“ s Google fotkami. Je v nich totiž možné doplňovat umístění a datum pořízení fotografií. Ale pozor, systém si je ve skutečnosti ukládá jako samostatná metadata, ale po stažení fotografie v exif informacích nejsou. Takže jsem musel dvakrát upravovat asi u tří set fotografií tyto informace. Ideálním se pro tuto práci ukázalo Zoner photo studio, které umí exif informace doplňovat dávkově.

HomeKit a dokončení migrace

Zbytek již byl pak hračkou, protože všechny ostatní, pro mne klíčové, aplikace mají své alternativy i pro Android. Takže OneNote, Word, OneDrive, Outlook (který jde díky widgetu spouštět rovnou v konkrétním účtu, a dokonce rovnou v modu kalendáře, takže je použitelnější než na iOS), Kindle čtečka, má oblíbená aplikace na meditace, Pocket pro ukládání článků, dále WordPress, Snapseed a další – vše funguje perfektně. V tomto stavu jsem byl již schopen iPhone zcela odložit a začít naplno používat nové zařízení.

Než se dostanu k otázce bezpečnosti, zmíním ještě HomeKit. Jsem fanouškem chytré elektroniky, ale podle mého názoru je to sice pro správu chytré domácnosti možná ta nejlíbivější, ale zároveň také nejtragičtější platforma. Už jen to, že pokud chcete ovládat zařízení v chytré domácnosti na dálku, musíte mít další zařízení od Applu, které bude – v mém případě třeba na chatě – neustále zapnuté a přítomné v objektu.

Novější Apple TV, iPad… Takže i na iPhonu jsem používal Alexu, pro kterou je podpora chytrých zařízení prakticky stoprocentní (existuje velké množství zařízení, které prostě podporu pro HomeKit ani nemají) a žádný další ovládací hub v domě již být nemusí. Bohužel nejen HomeKit, ale celý iOS není chytrým zařízením nakloněn. Jakmile sáhnete po zařízení mimo zaběhnutý mainstream, tak nejenomže nebudou mít podporu HomeKitu, ale můžete se setkat s problémy i v nativních aplikacích.

Od těch méně vážných, že vám třeba neumožní využívat všechny možnosti (typicky různá čidla) dané chytré elektroniky, ale také se mi stalo, že vysokonapěťový spínač pro spínání topení nešel do aplikace přidat. Následně to samé pak jedná chytrá zásuvka.

Trapně jsem tak musel ovládání svých akumulačních kamen na chatě nainstalovat kamarádovi na telefon s Androidem a on mi ho poté nasdílel. A pak mi vždy z legrace volal, že mám na chatě zimu, nebo že mě vítá na víkendu, protože viděl, že jsem si zatopil.

Pokud komunikujete s vývojáři, protože na Apple store zjistíte, že si na to ztěžuje mnoho dalších. tak vám začnou psát o různých omezeních a problémech, které při vývoji software tohoto typu pro iOS mají. V tomto ohledu byl proto přechod na Android jednou velkou radostí.

Bezpečnost

U srovnávání obou platforem, se člověk nemůže vyhnout otázce bezpečnosti. Ta je totiž obecně také doménou firmy Apple. Nicméně je třeba si říct, v čem ona bezpečnost spočívá. V té části, která se týká kontroly samotného systému a kontroly přístupů jednotlivých aplikací k systémovým službám a senzorům telefonu, učinil Google v posledních verzích Androidu zásadní kroky (ano, začal tak činit poté, co mu to bylo opakovaně vytýkáno a začal ztrácet cenné business partnery).

Jak už jsem zmínil, systém přístupu aplikací k jednotlivým rozhraním, je stejně jako u Apple, řízen z jednoho místa, aplikace se po prvním spuštění zeptá, požádá o povolení atd. Opět opisování od Apple, ale zaplať pánbůh za něj. Druhá zásadní potencionální díra je podstatně hůře kontrolovaný obchod s aplikacemi a možnost instalace aplikací i z jiných zdrojů. Přes Google Play proudí do telefonů s Androidem nejvíce škodlivého softwaru.

hacker security bezpecnost jumpstory
Ilustrační obrázek

I zde se Google zlepšuje a pomáhá mu v tom třeba i slovenská firma ESET. Nicméně zde již narážíme na diametrálně odlišný koncept, nebo filozofii, obou platforem. A ta by se dala přirovnat k následujícímu příměru. Představme si hypotetickou budoucnost, kde jsou autonomní auta již na skvělé úrovni a jsou velmi bezpečná, ale rozhodně s vámi nevyjedou na každou rozbitou okresku, natož polňačku a budou vás vozit pouze po přísně parametrizovaných, upravených cestách.

Stále jsou však k dispozici automobily, které tyto restrikce nemají, a tak s nimi dojedete na ryby, na chatu, ale samozřejmě při tom bude bezpečnost provozu záležet daleko více na vás, na vašem odhadu a schopnostech a znalostech toho, co si vy jako řidič, v kombinaci s automobilem, který vlastníte, můžete dovolit. Ani jeden z těch přístupů není špatný…

Jsou jen odlišné, a proto si každý může vybrat. Troufám si tvrdit, že pro uživatele, který je spíše konzervativní a do svého telefonu si neinstaluje kdejakou podivnou aplikaci, ale telefon používá spíše jako pracovní nástroj a také skupina uživatelů, kam patří všichni ti rodiče a prarodiče, co jim děti naistalují do telefonu WhatsApp a ukáží, jak se pracuje s fotkami a oni sami nikdy nic dalšího instalovat nebudou, je tato platforma bezpečná úplně stejně jako ta jablečná.

Je to vlastně podobné, jako s používáním PC. A protože je všechno relativní, tak já jsem třeba nikdy neslyšel od někoho konkrétního, že by mu telefon napadl nějaký vir, zato jsem zažil uživatele, kterému jeho iOS systém zvládla totálně shodit jediná textová zpráva se speciálním znakem (více informací). Tomuto typu zranitelnosti se nedokáže vyhnout ani Apple.

Abych byl spravedlivý, tak je jedna doména v této oblasti, kde Apple vede. A to je délka podpory nových verzí iOS pro svá zařízení. U vlajkových lodí „androidích“ telefonů se za poslední dobu situace také velmi zlepšila, ale s pěti lety podpory je Apple stále nejlepší.

Závěr

Nebude primárně o Androidu, ani o Samsungu, ale přesto bude souviset se vším výše napsaným. Dodnes lituji, že Microsoft nezvládl zavedení třetího silného mobilního ekosystému. Nevím, jestli bych ho používal, ale jedno vím určitě. Konkurence silných hráčů v této oblasti je nedostatečná. Na druhou stranu jsem ale velmi rád, že Microsoft radikálně změnil na základě této prohry svou strategii a zaměřil se na vývoj multiplatformních aplikací a tím pádem na platformě nezávislých služeb.

Informace: Článek byl napsán ještě před uvedením novýCH ARMových počítačů od Apple, proto nejsou v článku zmíněné.

I díky nim je přechod mezi jednotlivými platformami jednodušší, a i to přispívá k pozitivnímu soutěžení dvou majoritních mobilních platforem. Což je přesně to, co jako uživatelé potřebujeme. Zajímavé však je uvědomění, že v současné době tu máme dvě zcela odlišné strategie. Apple se stále více snaží celý svůj hardwarový i softwarový ekosystém uzavírat do vlastního vesmíru.

Vývoj vlastního procesoru pro jablečné počítače tuto snahu pomalu završuje. Microsoft jde zcela opačnou cestou a tlačí své aplikace se stejnou intenzitou na všechny majoritní operační systémy. Na své Windows, ale i na Android a jablečný macOS a iOS. No a pak je tu Google, který stojí rozkročený někde mezi tím.

V dnešní době nemá šanci, a proto ani ambice, svůj ekosystém nějak zvlášť budovat na straně hardwaru, ale jeho postupné snahy vytvářet kompletní vlastní softwarový ekosystém jsou velmi zřejmé. Bude zajímavé sledovat, jak se kterému přístupu povede v budoucnosti. Zatím to vypadá, že všechny tři přístupy jsou velmi úspěšné, což je pro nás všechny velmi dobře, protože z toho můžeme jen těžit.

Jan Šalomoun

123 komentářů

 1. Win 10 nie je zly ale problem je ze je to produkt od MS vela vela veci je nedotiahnutych uz zopar rokov, vela slubuju – nove veci ktore nikdy niesu najhorsie stnad ten nesulad v UI ovladani pre mna dost velky pruser aj virtualna plocha porovnavam s jablckom kde je to super a mno inych veci asi na rovnako dlhy a nudny clanok ako tento

  • proc si presel jsem se nedozvedel.. a lidi proc to resite to prechazeni atd dyt je to jedno, ja sem hlavni it manager v jedne z nejvetsich potravinarskych spolecnosti cr a mam huawei za 2k

   • Nekteri to proste berou hodne osobne, kdyz nekdo odejde z jejich klubu, a proto musi vyblejt hromadu pseuduargumentu, ze kdyz oni nemaji duvod prejit, tak ani nikdo jiny.
    Podobne, jako kdyz lide odchazeji z nejake sekty, vudce a ovecky to jenom tak neodpousti.

 2. Uvidíme, jaký bude systém Harmony os, dva konkurenti je přeci jen trochu málo.

 3. Díky za pěkně sepsaný článek, tuhle pravdu obzvláště, cituji..

  „Apple je jediná značka na světě, která ještě letos prodávala za cenu přesahující 40 000 Kč počítače osazené plotnovým diskem s 5 400 otáčkami (ty disky asi nakupovali někde v muzeu). Apple je jediná značka na světě, která vezme tři roky starý telefon, který má rámečky na displeji tlusté jako Aligator, nacpe ho novými vnitřnostmi a prodává ho jako novinku. Apple je jediná značka na světě, která své Pro modely telefonů prodávala tři roky se stejným designem atd.“

  • Ježíši tak si od nich nic nekupuj a žij spokojeně dál. Co ti tak vadí na jejich cenové a produktové politice. Nutí ti to? Vadí ti, když si to někdo kupuje? To ale milý Koláři není tvoje věc a to ani v nejmenším. Pokud kňučíš – a to nejspíš ano – ze závisti a proto, že na to nemáš, měl ses holt narodit do normální rodiny a ne dvěma sourozencům.

   • Rána do hlavy v pěti letech? Co změnit medikaci?

   • Koláře někdo majznul v dětství do hlavy…?

   • Tahle reakce „pokud na to nemas“ je ohrana a slaba a pri cenach jinych znacek bezpredmetna. Clovek muze mit penize a zaroven zdravy rozum a neutracet za predrazeny veci, coz ty zminovany fakt docela jsou. Neminim hanit Apple ekosystem, to vubec, ale tohle je trochu jinde…

   • Pane Patlo, ale tenhle článek jen objektivně hodnotí a srovnává dva ekosystémy. A to co autor uvádí jsou fakta a technické parametry. Nikomunl nic nenutí, ani nevychvaluje do nebes. Za mě objektvní a vyvážený článek.

   • O objektivite clanku se v zadnem pripade neda mluvit. Citim jenom zahorkle kopani do Applu, protoze si autor patrne dal nemuze dovolit platit za premiovou kvalitu a nadcasovej dizajn

   • Pane patla vaše přezdívka sedí.. co má společného cenová politika s totální použitelnosti jablečného ekosystému jako jako celku?

 4. Souhlasim s hodne vecmi, nicmene jednu a hodne dulezitou nezminujete. A ta je prave duvod proc bohuzel zustavam u Apple prestoze HW konkurence povazuji za lepsi.

  Pokud budu chtit odejit musim ke Google. Nezlobte se na me ale spolecnosti jejiz hlavni business je zalozen na vyhodnocovani/preprodeji uzivatelskych dat proste nesverim nic.

  • Díky za tento komentář! (A to říkám jako výhradní uživatel Androidu od roku 2010)

   • Clanek moc fajn. Uplne jsem s autorem trpel pri hledani alternativy k fotkam. Mozna NAS reseni od Synology s mobilnimi klienty a byl by klid. Pro mne jsou duvodem, pro ktery jsem dosud neodesel, predevsim hodinky. Ty jsou v ekosystemu zatim nenahraditelne. Variantu bohuzel nevidim.

   • Otvor: Mám to stejně, Apple Watch jsou bezkonkurenční.

  • U mě to byl(Google)důvod přechodu na jablečný ekosystém plus mnohem lepší použitelnost iPadu díky 4:3 a kvalitě aplikaci pro nej oproti Samsung Tab

 5. Článek je velmi subjektivní záležitost, kde zohledňuje konkrétní použití pro jednoho uživatele. Osobně jsem část s fotkami přeskočil, protože je to pro mě tak nedůležitá věc, že se mi to ani číst nechtělo.
  Na druhou stranu musím souhlasit s tím, že hardware Applu je tragický, notebooky jsou zastaralé, přehřívají se, touchbar k ničemu, ARM hodnotím spíše negativně. Musím říct, že rozmanitost modelů a vybrání si, který mi přesně hardwarově vyhovuje je velmi kladná vlastnost světa Windows. Osobně, mít možnost nainstalovat si macOS na jiná zařízení, notebook od Applu by bylo to poslední, co bych si koupil. Bohužel, už jenom to, že macOS má jednotné záhlaví aplikací v Apple liště je tak geniální věc, která šetří místo na monitoru, že bych už na všudy rozlezlé Windows těžko přecházel.

  Je zde kritizován SE, já bych tento telefon šetřil, oba moji rodiče si ho koupili a nemůžou si ho vynachválit (fyzické tlačítko) a takových lidí je plno. Naopak bych se zaměřil na telefony, kde se inovace bere jako samozřejmost – nové 12ky Pro a nulová inovace, zmenšení notche (ano, kdyby se přesunulo sluchátko do rámečku, tak by to šlo), přerostlé rámečky na LCD iPhonech, lpění na nedostatečném 320 PPI, absence touch ID jako další možnosti autentizace v době rouškové. Těch výtek mám spoustu, ale na Windows už bych se vracet nechtěl.

  • Tady jsi asi objevil Ameriku, ze vyber telefonu, platformy, elektroniky a v podstate vseho bude vzdy subjektivni. To je prece prirozene.
   Vadi ti ze nekdo napsal vlastni duvody. Pak se ale ohanis tim, ze rodice jsou spokojeni se SE :) Fakt parada, to aby autor letel do obchodu, a bude stejne spokojen se SE, nebo jak to myslis?
   I titulek zni jednoznacne, proc autor opustil svet Applu, ne proc by ostatni meli opustit svet Applu. Radsi si prectu nazory nekoho, kdo v klidu napise vlastni zkusenosti a nazory, nez plyvani zluce na konkurenci od fanatiku, pro ktere je nejaka spotrebka svata modla.

 6. Počkam si za 2 roky na článek „jak jsem se zmýlil v androidu a vracím se zpět“ – every time 😂

  • Kdyz se Apple probere, tak je to mozny, ale na to ja osobne cekam uz minimalne pet let a zatim k tomu nedoslo, nenansel sem nic, co bych si u Apple koupil, protoze to je lepsi nebo to snad dokoncej konkurence nema. 😅 A na traparny a propadaky jako Apple TV nebo HomePod se nachytat nenecham, to necham detem na piskoviste. 😅👌

 7. Trochu budu oponovat ve tvrzení: „Když jsem kdysi přecházel na jablečný telefon – iPhone 4, neexistoval v tomto segmentu mobil, který by uměl fotit, byť jen náznakem stejně kvalitně“. Nokia N8 měla v té době nejlepší fotoaparát (v té době plus mínus 3 měsíce, N8 byla představena dříve).

  • Zase iOS vs. Symbian, který mlel z posledního.

   • To je snad úplně jedno. Psal iPhone 4,což je přístroj a že neexistoval mobil… Nokia N8 byl podle mě mobil. Nebo se pletu? 😀

   • Mobil ano, smartphone v tehdejším vnímání, už moc ne.

   • Tak tak. Ono se furt tenkrát tvrdilo, jak fotomobily od Nokie se blíží kompaktům a kdesi cosi (což byl samozřejmě kec, kor před 10 lety, kdy nebyly možnosti mobilních foťáků tak daleko) – ale ony to vlastně byly spíš kompakty, než smartphone. Mrtvý Symbian, který už nebyl ani nějak extra dobře použitelný bych nenazýval kvalitním OS.

   • Moc slovíček. Nokii N8 jsem měl. Nevím, proč se tady řeší OS, když je řeč o mobilním telefonu, resp. fotoaparátu v mobilním telefonu… N8 neměla konkurenci.

   • Proč se tady řeší OS? Tak si prosimtě přečti článek. A říkáš to správně – foťák v mobilu – N8 byla mobil, nikoliv smartphone. Na mrtvoly tu můžeme vzpomínat, ale to je tak všechno, z hlediska nějaké komplexnosti (o které je článek) o těchto modelech vůbec nemůže být řeč. To se pak můžeme bavit klidně i o kompaktech té doby – sice měly taky svoje nic moc prostředí, ale fotily výborně. Ale to přece nemá žádnou souvislost s tím, o čem se tu píše.

   • Nokia N8 určitě nebyl obyčejný mobil, byl to chytrý mobilní telefon se Symbianem… a přečti si co psal autor. Tedy: „neexistoval v tomto segmentu mobil, který by uměl fotit, byť jen náznakem stejně kvalitně“
    Mobil.

   • Jenže je potřeba, aby sis dával věci do souvislostí. Článek je nějakém propojení ekosystému, nikdo se tu nebaví o konkrétních vlastnostech, v čem je to či ono nejlepší. A Nokia 8, stejně jako tebou dole zmíněný Huawei Mate 40 do tohohle ani náhodou nezapadá. N8 se zmírajícím Symbianem byl spíš (s trochou nadsázky) kompakt, ze kterého se dalo volat, než moderní smartphone s dobrým foťákem. Proto je to takto napsáno, a je to naprostá pravda. Dole píšeš o FaceID, že bylo překonáno. To je zas jen jedna vlastnost, je potřeba to zařízení vnímat v kontextu, ve kterém se článek nese. A v tom případě není Mate 40 (a může disponovat klidně tisíckrát lepším 3D skenem) zařízení, o kterém by člověk mohl v tomto stupni integrace a propojení byť jen uvažovat, když nenabízí ani tak základní věc jako GMS. Je potřeba si uvědomit, že ta množina zařízení, která poskytují takovouto uživatelskou zkušenost není tak velká, jako množina všech zařízení na trhu. A Nokia 8 do téhle množiny nikdy nepatřila – jak jsem psal, zařízení s OS, který už tenkrát byl totálně mimo kontext doby nesplňuje nic z toho, o čem se v článku mluví. Proto je to takto napsáno, a je to jednoznačně pravda.

   • Ne. V tomto případě výroku není potřeba si dávat něco do souvislostí. Autor napsal jasně, že neexistoval v tomto segmentu mobil….ale on existoval. V té době byl prostě, ať chceš, nebo nechceš také Symbian. Článek samozřejmě také o ekosystému, s odbočkami ke konktrétním funkcím a vlastnostem, které mobily v té době měly. Fakt jsi asi ani symbian v té době neměl ani v ruce, protože zrovna v té době, na tom nebyl nijak extra dobře ani Android, ani iOS relativně ano. Ale fakt mi vysvětli, v čem byl v roce 2010 mobilní telefon s Androidem lepší, než se Symbianem. Co uměl navíc, v čem byl chytřejší? Rok 2010/2011 byl zrovna ten přelom, kdy Android začal Symbianu šlapat po krku. Ale to je celkem jedno, řeč byla o fotoaparátu v mobilu a ty jsi diskuzi převedl zase v jiné téma. A stejně mimo jsi samozřejmě také v souvislosti s tvrzením ohledně absence GMS. Je úplně jedno, že Huawei nemá podporu GMS. GMS jsou pouze služby, pokud se budeme bavit obecně o funkcích a vlastnostech HW, je úplně jedno, jestli má mobil Android, iOS, nebo jiný OS. Ano, autor mohl napsat, že v té době nebyl žádný mobil s Androidem, který měl lepší fotoaparát….pak bychom mohli být někde jinde.

   • Ano, v tomto případě je jednoznačně si to potřeba dávat do souvislosti. Však to sám píšeš – v tomto SEGMENTU. Co víc ještě chceš. N8 je dalece mimo tento segment ať se ti to líbí nebo ne. (jen proto, žes jí vlastnil neznamená, že to bylo nějaký terno) Symbian byl mrtvola, která se tehdejším konkurenčním systémům, které byly na vzestupu absolutně nemohla rovnat. Jak to píše výše zipiik s tehdejším kontextem. N8 byla (jak jsem psal) spíš foťák s „chytřejším systémem“ ze kterého se dalo volat, než smartphone s dobrým foťákem.

    A ten zbytek krátce – mně nějak přijde, že ty se bavíš konkrétně o funkcích vždycky. Ale tady to není jen o tom, těch zkoumaných vlastností je v tomto případě daleko víc, než jeden dobrý parametr. Tak to prostě je. Přečti si ten článek znova. Mate 40 může mít sebelepší autentizaci, ale má spousta dalších věcí (podstatnějších vzhledem k tomu, co se tu řeší), které ho staví mimo hru. A opět, s tím nic neuděláš, jen proto, že je to tvůj favorit ještě neznamená, že je to alternativa pro výše zmíněné. Není ani náhodou.

   • A sorry, nechci bejt hnusnej, ale nemusíš na to téma se mnou vést další diskuzi :D Ty s článkem nesouhlasíš, fajn beru, ale to je tak všechno, co s tim můžeš dělat. Autor to tak viděl, já to vidím stejně na základě toho, co jsem napsal. Pro autora prostě „FaceID“ od Huawei není konkurence pro FaceID originál od Apple (a já v tomhle souhlasím), autor zřejmě nepovažoval N8 za dobře fotící mobil v kontextu doby (což taky chápu, mám to stejně). Je to osobní zkušenost, nic víc. Můžeš napsat ty článek, kde to bude jinak. Toť vše.

   • V segmentu mobilních zařízení, fotomobilů? nejspíš myšleno…jelikož dále psal, že neexistoval v tomto segmentu MOBIL :-). Tak co chceš více ty? Takže…když jsme teda u toho systému, v čem byl ten Android v roce 2010 chytřejší, než Symbian? :-). V roce 2010 to bylo totiž tak vyrovnané a to jak aplikacemi, tak fikcemi co ten OS uměl. Mate 40 pro má jen jeden jediný problém, který ho může (tady pouze u někoho) stavět mimo a to je absence Google služeb. Víc toho fakt není. Já se přece nebavil o nějaké alternativě, ale o VÝROKU, že neexistoval MOBIL…..který by fotil tak dobře, jak iPhone….článek jsem četl, výrok ale nijak nemění.

   • Spíš bych řekl, že autor na 3D face unlock od Huawei zapomněl. 😀. Protože jinak by to nemohlo být objektivní. 3D face unlock od Huawei funguje naprosto stejně dobře a spolehlivě, jako FaceID od Applu. Mám to velmi dobře vyzkoušeno na Huawei (mate 20 pro) , ale také na Applu u iPhone X. Jediné co fakt neoverim je bezpečnost. Tomu se musí věřit jak u Applu, tak u Huaweie.

   • Však si nalhávej co chceš :) Určitě je autor tak blbý a nevzdělaný, že to myslel tak či onak, a že tebou užívané věci nezmínil. Určitě je tak hloupý, že ZAPOMNĚL na řešení od Huawei. Prostě si to nalhávej a buď tak dál spokojený :) Reálně se na to autor vykašlal, protože to za tak důležité nepovažuje. A já s ním souhlasím. On narozdíl od tebe dělá redaktora na technologickém webu, a proto věřím spíš jemu, než tobě :) Nic ve zlém, prostě se smiř s tím, že ne všichni se můžou podělat z Huawei, že ne všichni se můžou podělat z toho, cos používal ty. Doporučuju článek číst a číst – nic o tom, co tu píšeš tam neobjevíš. Tak to je, to je FAKT, hotovo.

   • Wow. Takže když někdo dělá redaktora, tak to automaticky znamená, že má ten nejlepší přehled? Aha. Nedávno jsem opravovat na 3 konkurenčních webech jednu informaci, kterou měli v recenzi uvedenou špatně. A dost často se to stává také tady (tím samozřejmě nikoho nijak nehanim, jsme lidi). Reálně na ro autor zapomněl, protože ten fakt, že 3D odemykání obličejem tady prostě je i jinde, je založený na reálných základech. Tvrdit, že něco není, když zcela prokazatelně je, to je trda něco. U tebe mě to nijak nepřekvapuje,většinou máš nulové reálné zkušenosti a jen tady plácáš nesmysly. Pak si stačí přečíst aspoň základ například o 3D face unlock a zjistíš jak to vlastně je. I když ty to i tak popřeš, takže to je v konečném důsledku jedno. Nepotřebuji se s ničím smířovat, vycházím z reálných základů a zkušenosti, potvrzenými testy a recenzemi. To je FAKT. Ne to, co ty tady napíšeš 😉

  • Co to zase meleš? iPhone 4 se prodával o 5 měsíců dříve, než Nokia N8.

 8. Tak na tohle jsem prisel uz pred lety. Kdy jsem skoncil s iPhone 6. Po smrti Cooka ten sodomista Apple znicil, tedy pro technicky orientovane. Je to dobry snad pro duchcodce a jiny sodomisty. Jen se kradou produkty, napady, nic novyho. Je to vsechno nijaky, radost se vytratila. Jen kecy. A nesmyslny ceny za technickej brak. Vzhled je taky porad stejnej, dnes uz kycovitej. Prechod nijak nebolel. Pocitace zijou, ale zbytek uz letel do popelnice. Telefon, iPad, Apple TV, iPod, Airport Express. Veci z muzea a smetiste. Az odejdou pocitace, tak poletej taky. To v cem byl.driv Apple spicka, uz dneska umi konkurence lip. Kdejakej cinan stluce lepsi telefon za ctvrtinu ceny a s lepsim systemem, nez iOS, kterej zamrznul v dobe vzniku.

 9. Zase…… #Na druhou stranu, v jedné oblasti je Apple zatím nedostižen. Face ID. Po tom se mi také občas zasteskne.“

  3D face unlock používá také Huawei od modelu Mate 20 pro a má jej také nejnovější Mate 40 pro

  Funguje to stejně dobře a vlastně i lépe. (i naležato). Rok zkušeností s Mate 20 pro byl teda aspoň u mě bez problémů.

  • To co má řada Mate se nedá s řešením od Apple srovnávat. To je jak srovnávat Dacii a BMW :-P
   Oboje tě odveze z místa A do B, ale to je tak jediné srovnání :D

   • Jak nedá srovnávat? V čem? 😀. Je to stejný princip….

   • To tedy není. Něco o tom nastuduj.
    Stačí články o tom, jak na Huawei stačili k odemknutí lehce podobní lidé :D

   • To teda je. Nastuduj si prosím raději ty. A to co jsi zminil bylo s předprodejní verzí SW. Pak už nic. To u Apple togo bylo trochu víc. Článků o FaceID a 3D face unlock je na netu víc než dost, jedná se o stejný princip. A pokud ne, zkus to raději trošku rozepsat, když podle tebe není 😂

   • Tady si počti
    [odkaz]

   • Riesenie Huawei je lepsie, pretoze to ide odomknut roznymi tvarami ! :-D

   • Orgasmic. Jsi sem dal odkaz od nějakého plácalisty, jako jsi ty. Huawei u svého 3D face unlock systému také používá infrakameru, funguje to naprosto bezbecne i ve tmě, dokonce také může být vyžadovan oční kontakt. Reklamstina Applu ti asi leze na mozek.

   • JanJan: ne nejde. Ten problém se vyskytl s nefinalnim FW…..předprodejním. Je třeba si trochu ověřit informace

   • xzeit: tak duvod proc je mnohem vice clanku o Face ID je celkem logicky, protoze v podstate vsechno co je o Apple je hodne ctene a zadane … to mas jako s chybama nebo virama Windows vs Linux … lidi se zameruji na to co je na ocich a je vic videt

   • PetrCBR: určitě a hlavně se jedná o Apple. V každém případě to neznamens, že tam problém nebyl.

  • google translator nepomohl?

   • Však. Je to stejný princip, ti to píšu. Zkus nějaký lepší zdroj a ne nějakého joudu, co si myslí, že to je tak či onak.

   • Sranda, že zrovna ty tituluješ někoho joudou.
    Ten týpek napsal v jednom komentáři více moudra, než ty v těch tvých srajdách za několik let :D

   • Nezlob se na mě, ale to co napsal, nejsou žádná moudra a už vůbec ne založena na nějakém relevantním základu.

 10. U iPhonu mi vadí 3 věci – komunikace s Windows je naprosto příšerná. To je jak z roku jedna-dva. Výdrž baterie v chladném počasí a poslední – řízené zastarávání.

  Oproti tomu nabízí „hassle-free“ prostředí, což je neocenitelná přednost. To zařízení prostě funguje a nemusim se o nic starat, nemusim dělat neustále nějakej trouble-shooting a hledat na internetu v diskuzích proč to či ono nejde nebo jak toho dosáhnout. Za další na to existuje obrovský množství příslušenství, které na jiné telefony neexistuje. Takže pokud nemám dostačující objektiv, prostě si ho koupím. Jediné, co bych ocenil ještě, je připojování přes NFC.
  ———–
  Pak mám iPad PRO a tam konkurence neexistuje.
  ———–
  Macy ani Macbooky mi nevyhovují. HomePod, AppleTV, Apple Watch a jiné tyhle nesmysly nepotřebuji. Apple Music je horší než Spotify za vyšší cenu. Airpody a jiný sluchátka jsou hrozný a hnusný k tomu. Apple Card mi smysl nedává.
  ———–
  A do budoucna jestli bych něco rád od Apple viděl, tak by to byl kompaktní fotoaparát.
  ———–
  Ještě jednou se tu na závěr zmíním o iTunes, protože za tenhle program a v podstatě i za iCloud na PC by měl někdo trávit doživotí v mukách. Jestli existuje karma a další životy, tak ten člověk co k tomuhle svolil se v příštím životě narodí jako žížala v oblasti hraničního permafrostu.

  • Nevím, mě komunikuje iPhone 12 Pro s notebookem bez problémů.

   Apple Watch jsou bezkonkurenční hodinky, Spotify je o 10Kč dražší

   iTunes už snad nikdo nepoužívá, není to ani potřeba

  • Preco prave kompaktny fotoaparat ? Myslis, ze by ho urobili lepsie, nez Canon/SONY/Panasonic ?

   • Jo, v současný době si skutečně myslím, že minimálně než Canon dokáží udělat lepší digitální kompakt. A to hned z několika důvodů.

    1. Canon si nechce k***rvit ceny, chce aby se kupovaly jeho drahý high-endy a tak dlouhodobě tlačil proti bezzrcadlovkám. A o to víc bude tlačit proti kompaktům, protože jeho model je postavenej na zaháčkování uživatelů na objektivy.

    2. Canon neumí UI. V podstatě žádnej současnej výrobce fotoaparátů. Kolikrát jsou tam naprosto nesmyslný rozhodnutí, které nikterak nesouvisí s tím, jak je uživatel zvyklý pracovat se softwarem.

    3. Samotný software – a tohle je největší problém současných výrobců. To so umí A7 dneska, to je skutečně velmi přesvědčivé, co se třeba AF týče. Ale to co zvládají iPhony s jejich digitálním postprocesem, tomu nesahá dneska žádný výrobce foťáků ani po kotníky. Pokud by se tedy domluvil Apple třeba se Sigmou, tak je schopný během jednoho keynote absolutně otřást trhem s foťákama.

   • Tazko povedat. Canon ma urcite vyznamne priijmy zo systemovych fotakov, ale kompakty su ina kategoria vacsinou s inou cielovkou.

    Co sa UI tyka, s telefonom nefotim, tak to neviem uplne porovnat, ale ich UI mi hned po Panasonicu pride ako najintuitivnejsie.

    Tu si myslim, ze je zase problem v cielovke. iPhone asi dokazne kuzelne veci, ale to koniec koncov v znacnej miere asi kazdy vyrobca smarphonov. Som si isty, ze by to v klude zvladli aj vyrobcovia profesionalnych fotoaparatov. Ale cielovka to nevyzaduje, resp sa stale prevazne foti do raw a tie v smartphonoch stoja za prd. Ani Apple by nerobilo tak drahsticke zasahy, ak by mali vacsi snimac. Lenze s tym co maju nemaju 2x na vyber.

   • „S jinou cílovkou“ – to není už tak úplně pravda, protože bezzrcadlovky, foťáky jako Olympus Pen způsobily obrovský propad foto-trhu v profi velkejch zrcadlovkách a drahých fotoaparátech.

    Co se UI týče, pokud se představí CameraOS jako forma iOS/iPad OS a nedej bože, pokud foťák bude zvládat některé „mrvící“ aplikace a bude moci sdílet rovnou na sítě, tak to samo o sobě dost zařízne celej segment foťáků do 40 000.

    Já si nemyslím, že by to výrobci současných foťáků zvládli, protože dlouhodobě ukazují, že to za prvé dělat nechtějí a za druhé když se o to byť jen pokusí, tak to dopadne strašně. Postprocess má iPhone v současnosti zvládnutej nad úroveň toho, co ostatní dělají. Představil RAW formát, to znamená, že si klidně budeš moci nechat přeexponovanou oblohu když budeš chtít. Cílovka ale nebudou nikdy u Apple profi fotografové. Budou to masy lidí, kteří budou ochotni zaplatit 30 000 za kompaktní fotoaparát, kterej jim nabídne extrémě kvalitní fotografie.

 11. Já teď pro změnu přešel na iOS. Měl jsem taky Note 10+, pak Fold 1, pak iPhone 11 Pro Max, pak zase Note 10+, pak Fold 2. Android mě začal zase neskutečně nudit a wow efekt se u Fold 2 nedostavil…

  Tak jsem koupil Airpods Pro…s Androidem celkem obstojně fungovaly, pak jsem si posteskl nad Apple Watch, Samsung Watch 3 mi nevyhovovaly hlavně originál páskem…vyšel iPhone 12 Pro a šel jsem do něj. Dokoupil Apple Watch a zažívám stejný pocit jako autor článku, ale obráceně.

  Prostě je to normální proces po tolika letech u jednoho systému.
  Mě se iOS líbí, mám rád jeho používání, fotky jsou lepší jak na Samsungách (jejich konzistence kvality) a video bezkonkurenční…ach ta stabilizace na iPhonech…Androidy jsou jak při zemětřesení.

  Dnes se už dá vše stáhnout do iPhone v pohodě…filmy, hudba, archivy…cokoliv.
  FaceID nemá konkurenci ve všech těch čtečkách otisků, co nikdy nefungují 100% jako právě FaceID.

  Ještě k těm evolučním změnám u nových řad. Jer to úplně stejné napříč všemi výrobci. Tady nemá cenu plivat jen na jednu značku…však je to i důvod, proč jsem právě u Apple ekosystému.

 12. Ten clanek je neskutecni blabol. Ja bych se nikdy nechtel probudit ze zlateho snu. Spise autorovi dosly penize na produkty ze sveta Applu.

  • Spíše to bude tím, že se začal nudit a trošku si i něco vsugeroval.
   Normální, když si chceš omluvit nějaký nákup nových věcí :)

 13. HTCKolářová

  Já se probudil z Lagroidí noční můry. Neskutečně osvobozující…..

 14. Tak určitě jsou věci se kterými budu souhlasit, byť u mě byl přechod před 2,5 lety a to z Androidu na iOS. S fotkami jsem taky bojoval a nechápal jsem co Apple dělá. Všechny fotky šli jednoduše stáhnout z Fotek Google. Když jsem ale začal nahrávat přes webový iCloud, bralo to fotky pouze v JPEG a ty v ostatních formátech jsem musel překonvertovat. Hlavně že od iPhonů 7 propaguje Apple HEIC. A videa teda nešly nahrát vůbec. Naštěstí jsem jich neměl tolik a nebyli podstatné. Jinak nevím jestli bych se dokázal vrátit zpět. Jednak teda jsem před přechodech vyzkoušel spoustu značek a jejich nadstavby. Co se teda tyče vzhledu a používání asi bych si vybral Samsung, nicméně s jejich telefonem (Galaxy S7, což byl můj vysněný mobil) jsem měl obrovské problémy. Hlavně podpora 5 let je něco. Co se týče Maců, to do Apple Silicon není moc dobré. Loni jsem si z Anglie pořídil použity MacBook Pro 2017 za 20 000 a co 2jádrový i5 7 generace a 128 GB SSD. Samozřejmě používám i klasické PC s Windows a jak píšete, když se umí člověk chovat, nic si tam nenatáhne. Jinak ještě jeden poznatek, který mě překvapuje… Jakto, že aplikace od Google jsou lepší na iOS než na Androidu? A jakto, že aplikace od Microsoftu jsou lepší na macOS než na Windows (nejvíce je to vidět na Outlooku)

  • Jinak abych tu nenadával. Na Android bych se nejspíše už nevrátil. Používání PC místo Maca není tak hrozné. Ale samozřejmě jablečné věci spolu komunikují lépe. Jinak místo AirDropu se dá použít web snapdrop.net takže můžete posílat cokoliv mezí čímkoliv. Jinak co psal pan autor ohledně rozbíjení kabelů. Slyšel jsem a viděl jsem o tom hodně, ale já používám dva a půl roku jeden a ten samý kabel a je naprosto v pořádku. Jinak pokud chcete mí podobně kvalitní a fungující věci, nemusíte nutné kupovat od Applu. K iPadu Pro 2020 jsem si místo Magic Keyboard za 9000 pořídil Logitech, který ma taky touchpad, podsvícenou klávesnici a funguje taky přes Smart konektor a to vše podobné Magic Keyboard ale jen za 4000.

   • Teď ze srandy na tu Logitech koukám a j eto stejné jako s většinou neoriginálních věcí. Oproti originálu vypadá dost hrozně.

   • No není bůh ví jak krásná. Hlavně ten iPad se z ní nedá snadno vyndat, co mi vadí spíš při malování, nicméně funguje dobře a hlavně používá smartkonektor a nejede přes Bluetooth. A ja teda o víc než polovinu levnější. Ono podle mě jsou věci od Logitechu dobrá alternativa k těm od Applu a zároveň s dobrou cenou. Jinak jiná značka ani smartkonektor použít nemůže.

   • Fotky „šli“, takhle mně zvyšovat po ránu tlak, to od vás není hezké.

 15. Nechápu, proč má autor problém s Krymem, jako soućasti Ruské Federace. To je nějaké doznívání Jablečné úchylky?

  • me spis desi lidi, kteri nemaji problem s okupaci a kradezi uzemi

   • Karel Endler

    Mě děsí lidé, kteří výsledek referenda jakožto práva národa na sebeurčení prohlašují za anexi, krádež či okupaci.

    Bohužel právě takoví dnes formují veřejné mínění.

    Jestlipak víte, že tenkrát ze 17 tisíc na Krymu usazených ukrajinských vojáků přešlo 15 tisíc na ruskou stranu? Věděli, kde jim bude líp.

 16. Otazka na autora clanku. Koho prosim vas povazujete za profesionala?? Potom sa mozeme bavit o tom ci v roku 2015 existoval notebook pre profesionala, alebo nie. Navrhujem zubne implantaty a este v roku 2020 neexistuje notebook od apple, ktory by dokazal tieto narocne programy „potiahnut“. Tak neviem co hlupost trepete, ze v roku 2015 neexistoval notebook pre profesionala, mozno pre deti na ukazovanie ale na serioznu pracu neexistuje notebook od apple ani v roku 2020. Dalej som uz ani necital, nema to zmysel ak autor uz od zaciatku nevie co pise.

  • Pan autor si vsugeroval, že je profesionál, začal se nudit a nějak si musel odůvodnit svůj nákup. Ale jak dlouho vydrží na andoridu si netroufnu říct.

  • A co je podle tebe „seriózní“ práce ty profesionále?

   • Z chytreho telefonu se da bez problemu ridit cela firma a je uplne jedno jaka je to znacka nebo cenovka.

    Snad kazdy si musi ospravedlnit zarizeni, ktere koupil.

    Muj byvaly sef, kteremu je dnes pres 50 takto treba funguje. Donedavna mel staricky HTC Wildfire S, kde dvakrat menil baterku. Az minuly rok presel na Galaxy A20.

    A to podnika v oblasti stavebnictvi od 90. let.

    Odpoved na mou otazku, proc si nekoupi nejakou vlajkovou lod? „K cemu mi to bude? Telefon mam a funguje.“

 17. Google Translator je dobrý sluha, ale tohle se fakt nedalo číst.

 18. Já jsem přešel před roky z windows na Mac a z Androidu na IOS.
  Momentálně nechci zkoušet jaký by to bylo nazpátek.
  Ale co se týká například iMacu, měl jsem z 2011 a ten dodnes bezproblému funguje u mého otce (dostal ho vloni). Ten za tu dobu vyměnil dva notebooky a jeden All In One stroj. Věčně jsme řešili proč něco nejde. Dnes je spokojený jako nikdy. Mám nový iMac (úprava fotek a střih videa) a IPhone 12 pro. Na něj jsem přešel z 6S. Jsem spokojený. Umí vše co potřebuji. Fotky mám všude kde potřebuji. Face ID jede bez problému. Samosebou jsou věci, které bych u Apple uvítal, ale nepotřebuji se šťourat a ladit nastavení všechno jede z prvního nastavení.

 19. Tak jsem 2 roky zpátky svět Apple opustil a koupil Note, hodinky Samsung atd. Vydržel jsem se s tím nervovat skoro půl roku. Na papíře dobré, první týdny skvělé, pak začaly problémy. Už nikdy více. Nemám čas a chuť pořád řešit nějaký problém a na něco čekat. Jsem zpět u Apple a věnuji se jiným věcem než trápení s mobilem, hodinkami atd.

  • Jaké problémy to byly?

   • Lagování, restarty telefonu, když jsem ho nejvíc potřeboval. A například ovládání chytrého reproduktoru přes hodinky, kdy na papíře to umí, ale realita je: zvednu zápěstí, kliknu na aplikaci, 5 sekund čekám, pak teprve mohu ztlumit hlasitost. Versus Apple Watch: zvednu zápěstí a kliknu, hned ovládám, nehledám ikonku, nečekám, hodinky mi rovnou nabízí ovládání hudby. A takových drobností je tam víc, kdy prostě na Androidu to jakoby umíme, ale používání je spíš k naštvání než k radosti.

  • Chtěl jsem udělat to samé. Note je pokušení, ale přesně tomuhle se chci vyhnout..

  • Já fakt nechápu kde ty problémy berete? Já je prostě nemám.

   • Tak to jste na to vyzrál. Já jich měl mraky, například baterka a souboj s „Android OS“ procesem, to bylo neskutečné, co to dokázalo, ostatně viz zde.

    [odkaz]

   • Mam treti Samsung (S-rada nie Note). Tiez ziadne problemy. Skor od generacie ku generacii plynulejsi a rychlejsi. A to k telefonu rozhodne nie som setrny. Jedine co mi nevyhovuje je vydrz baterky pri mojom style pouzivania.

   • Mam Note9. Po roku sa stale da povazovat za rychly a nejake sekanie tiez nevnimam. Bezproblemovy ale urcite nie je. Obcas to vytuhne, Chrome sa pri dlhsom pouzivani spomali, niekedy padne klavesnica.

    V zasade ale nic hrozne a ani iPhone pravdepodobne nie je 100%.

    Co je horsie je ochrana. Ja si na to extra nepotrpim a vzdy som sa citil pomerne bezpecne, ale poslednu dobu sa ako vyvojar webu malo obtieram aj o mobilny vyvoj a ked vidim co dokaze Google pustit do svojho obchodu, zacinam mat vazne obavy.

  • Nevím, co sis koupil za Note, asi první generaci.
   Já od dob Samsung Galaxy S5 neměl žádný samovolný restart.
   Ani neznám nikoho v okolí.

 20. Dobry suhrn. Pred par dny jsem taky presel na Android. Ta stagnace Applu je silena a dost jim ujel vlak. HW, tedy alespon vykon, maji spickovy, ale sluzby dost katastrofa. Platform lockdown uz dnes nikoho nezajima a je otarvny. Inovace prakticky zadne. Cloud sluzby katastrofa. Sprava/sdileni fotogalerie take. Trochu mi vadila bezpecnost, ale to je z pohledu jednotek uzivatelu, kteri si to uvedomuji, boj s vetrnymi mlyny. Posledni roky jsem mel Apple HW na to, abych na nej instaloval Google sluzby :D

  • Ujel vlak, nikoho nezajima, katastrofa, zadne inovace…

   Presto se jedna o nejuspesnejsi firmu v tomhle oboru (ne-li vubec), naprosto dominujici konkurenci hned v nekolika segmentech a ekosystem a propojeni vsech jejich zarizeni o kterem se konkurenci muze jen zdat. A inovace? Sotva pred tydnem predstavili laptopy s vykonem prekonavajicich mnoho vykonnych desktop masin a i presto s vydrzi o ktere se Intelovskym notebookum muze jen zdat.

   Sorry, chapu subjektivni duvody proc pouzivat jednu nebo druhou platformu, ale co jsi napsal je proste mimo realitu.

   • No desktop ty M1čky neviděly ani z rychlíku. V reálu je to někde u notebookové i7 + Nvidia GTX1650, s tím, že v některých málo úlohách pomáhá umělá inteligence a výkon je vyšší.

    Musíš rozlišovat hardware a software. Software je skvělý a nikdo ho nechce opustit, iOS je prostě etalonem spolehlivosti, propojení zařízení je úžasné. MacOS je trochu horší, ale pořád to není taková tragédie, jako Windows, takže to působí dobře. To jim prodává, nikdo nechce pryč.
    Pak je tu hardware – 5 let starý vzhled notebooků, tomu odpovídající rámy (vedle XPSka vypadá fakt směšně), nulové inovace na iPhonech co se týče displeje – zmenšení rámečků, zmenšení notche, už to zase vypadá 4 roky pořád stejně a začíná to zase připomínat dobu kolem iPhonu 7, kdy Apple naprosto stagnoval a iPhone X o rok později bylo vysvobození z naprosté zastaralosti a zabedněnosti, ovšem z mého pohledu pozdě.
    Nikdo netvrdí, že se Macbooky neprodávají, prodávají se dobře, stejně jako se prodával dobře iPhone 7. Bohužel, pro pár lidí a já jsem jeden z nich, jednou ta pomyslná miska přeteče a hardwarový pokrok u konkurence převáží ten software a přejdou ke konkurenci. Myslím, že Apple v tomhle je fakt za hranou. Pro spoustu lidí je snášení zastaralých technologií snesitelnější, než opuštění ekosystému.

   • A to je malo, ze v pasivne chladenych ultrabookoch mas teraz i7 + GTX1650 ? Ze taketo nieco dokaze sekat 8K video, na co si este par tyzdnov potreboval spickovy desktop ? A to vsetko s nadstandardnou vydrzou ?

    Nemyslim, ze to co vidime je vsetko co nove cipy dokazu. Hovori sa o „M1X“ pre vyssie rady MacBookov, ktore by mali byt 12 jadrove a navysenie vykonu teda bude zasadne.

    V tejto kombinacii vlastnosti aktualne nikto nic podobne neponuka a pritom si za to ani extra nezaplatis.

   • Já jsem neřekl, že to je málo, já jsem řekl, že to není srovnatelné s desktopem. Lukáš přímo napsal „s vykonem prekonavajicich mnoho vykonnych desktop masin“ – Možná tak s nějakým kancl desktopem za 10k.

   • qam: [odkaz] i5 9600k bych povazoval jako dost vykonny cip. A to se tu bavime o 95W CPU… Moje pointa je, ze takovyhle vykon narvat do neceho tak tenkeho jako MBP/Air a jeste k tomu ziskat 50% baterie navic proste „inovace“ je.

    „5 let starý vzhled notebooků, tomu odpovídající rámy (vedle XPSka vypadá fakt směšně)“
    Jinak presne jsem cekal kecy typu „ale ramecky, ale notch“ – v realu absolutne irelevantni. A btw vtipne, zes tam dal tech 5 let. Pouzivam osobni MBP15 2015 a pracovni novy XPS15 a ten vzhled Macbooku vypada poradne paradne a celkove premioveji nez XPS, krom tvych ramecku teda. Zpracovani je taky nekde uplne jinde (a to se tu bavime o 5 let starem zarizeni). A uprimne novy MBP16 se, co se ramecku tyce, fakt nema za co stydet..

   • Ano, však jsem napsal i7 notebook. i5 desktop je +- notebooková i7. i5-9600K je 2 roky starý procesor střední třídy, dnes ho překoná ryzen v kancelářském počítači. To je hodně vzdáleno od tvého „s vykonem prekonavajicich mnoho vykonnych desktop masin“

    A proč by se neměly vytahovat rámečky a notch? 16ka mi je fuk, bavíme se o M1 laptopech, které renovací neprošly a vypadají strašně proti konkurenci.

   • qam: Jenze strasne fakt nevypadaji. Ten unibody design i s temi ramecky je naprosto v pohode. Urcite by bylo zajimavy videt neco novyho, ale „strasne“ je fakt mimo.

 21. Lord_Scorpio

  ja by som skorej povedal, že je to nie o prechode na Android ale na Microsoft ecosystem…ale to som spravil aj ja, len ako telefón využívam stále jablko

 22. Text jsem přečetl, ale obsahuje mnoho nepřesností a snad i nepochopení. Doporučuji přečíst si návod k použití nebo zajít do Apple Store a zeptat se. Tři zmíněné firmy mají natolik rozdílnou strategii, že jejich produkty nelze takto zjednodušeně hodnotit. Značka Apple byla a zatím stále je zaměřená na spokojenost zákazníků, na jednoduchost ovládání a maximální provázanost všech produktů. Dodává zařízení na trh ve stavu, kdy často není třeba nic dalšího dokupovat. Jejich motto „Prostě to funguje…“ jsem velice záhy pochopil. Firma Apple nedělá kompromisy a jejich zákazník může koupit cokoliv se značkou Apple a bude to použitelný produkt. Ostatní firmy, těm často nejde o kvalitu, ani o spokojenost zákazníka, ale často je jejich motivem „co nejvíce na tom vydělat“ – jak jinak lze chápat nové PC za 5000, které se startuje 4 minuty? Proč? Pro koho? Mnohokrát jsem se setkal s tím, že lidé, kteří se v IT nevyznají, podobné produkty koupili a vraceli.

  Osobně považuji za velkou výhodu uzavřený – a tudíž velmi stabilní – systém. A též fakt, že Apple provádí návrh, vývoj, výrobu, software i prodej a nikoho k tomu nepouští, to je hodnota, jakou nikdo jiný nenabízí. Míra přizpůsobení je pak „šitá na míru“. S příchodem vlastních procesorů a s reálným opuštěním Von Neumannovy architektury již končí jedna z posledních závislostí na firmách Intel či Radeon a zdlouhavém dohadování se s těmito firmami ohledně plánovaných změn na další rok. Já oceňuji, je-li výrobek celý postaven jednou firmou – je to jako „šaty či boty na míru“, narozdíl od „poskládané konfekce či obuvi“. A možná že srovnání sedí i cenově – dlouhodobě vyjdou levněji kvalitní materiály a ruční práce než laciná, masová konfekce či boty na pár měsíců.

  Z vašeho velmi zjednodušeného popisu zabezpečení si leckdo může udělat nesprávný úsudek. Rozdíl těch značek není v tom, zda jedna má nějakou funkci a jiná nemá, byť by to byl tak často opakovaný „vodotrysk“ v hodinkách. Podstatná je filozofie – Google a Microsoft se na počátku rozhodl, jak se rozhodl a již nikdy se to nezmění, dokud se nezmění ona základní filosofie – otevřený systém Google a systém nic nepřinášejících sdílených knihoven a nyní i dualita aplikací Microsoftu. Pokud se toto nezmění i všechny problémy s tím související budou přetrvávat. Apple naproti tomu např. kontroluje všechny aplikace, zda jsou dostatečně optimalizované, zda mají kvalitní grafiku, zda aplikace neobsahují sprostá slova, zda jsou bezpečné – a pokud ne, aplikace je vrácena vývojáři k přepracování a to klidně i vícekrát. Uživatel se na Apple může spolehnout, že toto vše odfiltruje a na Apple Store se dostanou pouze kvalitní aplikace. Lze si udělat např. srovnání aplikací (Apple iOS x Google Android) – často jsou aplikace pro Apple propracovanější, případně jsou shodné a jen velmi výjimečně je tomu naopak.

  Google i Microsoft dovolují třetím stranám, aby jejich produkty implementovaly po svém. Nemají to ve své režii. K čemu to vede? K tomu, že do Android OS se dodělávají „nadstavby“ a do Windows se instaluje „bloatware“. K tomu, že každý má nějaký „Android“, ale každý funguje trochu, někdy méně, jindy více, jinak. Pokud pak Google udělá aktualizaci systému, musela by se aktualizovat i nadstavba, ale to samozřejmě provede jen minimum výrobců. Důsledkem toho je, že většina uživatelů Android má několik let zastaralou verzi a co hůř, pro tu jejich verzi Google pravidelně zveřejňuje díry, které lze využít k napadnutí systému. Apple důsledně dodržuje „sandboxing“ aplikací – každá má své „pískoviště“ jen pro sebe a nikdo jiný tam nesmí. A do systému nedovoluje zásahy vůbec. Google má otevřený systém, takže lze najít i aplikace, které naruší stabilitu systému nebo které si sdílí data. A kromě této hrozby jsou tu i jiné – např. Google se nikdy netajil s tím, že data mohou být poskytnuta bezpečnostní službě NSA. Apple vždy naopak upřednostňoval ochranu dat svých zákazníků. Windows 10 bylo jistě zlepšení, ale podivná dualita aplikací (jedna ze „storu“, druhá „klasicky“, kterou přinesly Windows 8, je tam neustále přítomná). Ve Windows je nyní zabudovaná ochrana, což je jistě dobře, ale nemusela by tam být. Existovala i edice Windows, která se inspirovala u Apple, ale byla určená pouze pro „Windows“ stroje. A něco podobného existuje i Google – čistý Android nebo tomu blížící se Android One jsou určitě lepší, než nadstavby, ale základní otevřená architektura je tam stále.

  Bezpečnost produktů Apple je nesrovnatelná, protože jde o uzavřený, kontrolovaný a v poslední době i speciálními čipy kontrolovaný systém, který jde až tam, po čem se volalo s příchodem mobilních telefonů – aby při jejich krádeži bylo znemožněno jejich používání – a přesně tuto funkci má většina Apple produktů – zámek, který může odemknout pouze majitel. Dokonce ani firma Apple tento zámek neodemkne – viz např. kauza s FBI. Pokud jde o bezpečnost, ta je u Apple natolik specifická, že bych si vůbec nedovoloval srovnání – ostatní platformy jsou z jiné kategorie, která je dána zvolenou cestou a dokud se toto směřování nezmění, nelze je s Apple srovnávat.

  Též nebyla zmíněna provázanost všech Apple zařízení – tedy, mám-li hodinky Apple, mohu s nimi telefonovat, vyřizovat SMS, vyřizovat emaily. Mám-li k telefonu notebook, stolní počítač či tablet, na kterémkoliv zařízení mohu psát SMS nebo uskutečňovat hovory. Mám-li Apple sluchátka, automaticky se přepínají mezi všemi Apple zařízeními, aniž by bylo třeba něco konfigurovat. A o tom to je. Bezpečná platforma, která již v základu přináší téměř vše pro běžné uživatele (např. i „Apple Office“, takže není třeba se trápit s MS Office, ale i jiné aplikace pro hudbu, pro jednoduchý střih videa, pro práci s fotkami, pro třídění fotek). Navíc počítače Apple mohou spouštět i systém Windows. Opačně to možné není a nebude. Apple je kompatibilní se světem Linux a tyto bezplatné stovky linuxových aplikací lze na Apple velmi snadno snadno instalovat. Nejnovější M1 procesory podporují i spouštění aplikací iOS na noteboocích a stolních počítačích, což byl očekávaný vývoj nastolený příchodem iPadu, takže je opravdu z čeho vybírat. Ale standardní uživatel nic takového nebude potřebovat – Apple již vše připravil do macOS zcela zdarma a pak ještě vyrábí některé placené produkty, např. na profesionální střih videa apod.

  Též nebylo zmíněno zálohování. Apple má tzv. absolutní zálohu a je v každém produktu zdarma a je již vše nastavené. Pokud někomu spadne telefon či notebook do moře, jen si zajde koupit nový a veškerá data si cestou z obchodu domů může obnovit. Stejně tak macOS se svým produktem Time Machine, který je již desítky let součástí macOS zcela zdarma a který není jen obyčejnou zálohou, ale lze z něj dokonce i bootovat nebo v něm hledat časové verze. Něčemu podobnému se ani Android, ani Windows neblíží.

  Ještě jedna poznámka k cenám Apple. Bylo provedeno mnoho pokusů postavit stejně kvalitní zařízení. Pokud se započítá cena součástek a cena použitých materiálů Apple, obvykle se dostaneme na vyšší cenu, než s jakou Apple svá zařízení prodává. Konkurenční značky si často „vypůjčují“ od Apple nejen design, ale často i cenovky. Kvalita součástek a např. vnitřní uspořádání je ve světě PC stále velmi špatná a zdaleka se kvalitě Apple neblíží a dokonce je cenově někdy i dražší. Apple svůj design nemění právě proto, že je to funkční design a pokud funguje, netřeba jej měnit. Někdy bývá též médiích mnoho nepravdivých informací o tom, že iPhony jsou stále dražší a dražší – není to úplně pravda – politika Apple je, že jejich výrobky cenu téměř nemění. Některé novější verze však mají větší paměť, takže tam není jiná možnost, než zvýšit cenu (obvykle je tam obsaženo zlato a jeho cena spíše roste) – při srovnání stejných kapacit je ale vidět, že se cena nemění.

  Podpora češtiny – u Apple i Google je příkladná. U obou systémů zatím chybí český hlasový asistent, ale u Apple již byl spuštěn nábor českých pracovníků, takže lze předpokládat, že tam vývoj probíhá nebo brzy začně. Pokud jde o Google, tam zatím o žádném vývoji češtiny nemám informace. Pokud jde o Microsoft, čeština je samozřejmě podporována, ale občas jsou tam problémy s českými fonty (některé česká znaky jsou pak o něco větší a vypadá to, jako slepený „anonym“) – dokonce se to děje i na samotných webových stránkách Microsoftu. Ani Microsoft hlasovou asistentku v češtině nenabízí.

  Též zde nebyla zmíněna podpora zákazníků, tedy základní informace – Apple má vlastní prodejní síť, která u nás zatím chybí a musíme nejblíže do Drážďan. Co u nás ale funguje je bezplatná telefonní podpora a to předprodejní i po prodejní a na této lince se vás nikdy neptají, zda je vaše záruka ještě platná, či ne. Dokonce se lze objednat k expertovi do Apple Storu a dostávat tam zdarma lekce, jak používat operační systém nebo některé aplikace. Po telefonu s pracovníkem Apple je dokonce možné vám na zařízení na dálku zobrazit šipku, která vás bude navigovat (mačkat už musíte pak sami). Apple je též příkladný ve vydávání podrobných návodů a to ve všech jazycích, tedy i česky. Pokud jde o Android, tam je všeobecně známo, že podrobné návody vydávány nejsou a už vůbec ne v češtině – vydávají je pak buď prodejci v ČR případně někteří výrobci, ale často jde o příliš stručné návody. Pokud je mi známo, tak Google u nás nějakou linku pomoci neprovozuje. Pokud jde o Microsoft, i v ČR funguje linka pro podporu, ale na této lince nejsou schopni řešit komplikovanější úlohy – obvykle pak dojde k přepojení do USA nebo snad do Indie, ale to už je to v angličtině.

  Pokud bych se měl vyjádřit k jednotlivým platformám, obvykle je to tak, že se často rozšíří méně kvalitní systém (příkladem budiž celosvětová pandemie Windows). Já hodnotím jednotlivé platformy takto: Mobilní: 1) Apple iOS / watchOS, 2) Microsoft Windows Mobile (bohužel je tam minimum aplikací, tak systém skomírá, ale filosofie je lepší než Android + nadstavby), 3) Google čistý Android, 4) Google Android s nadstavbami. PC: 1) Apple macOS + iOS, 2) Google Chrome OS, 3) Linux, 4) Windows RT, 5) Windows 10, 6) ostatní Windows. Z hlediska provázanosti: 1) Apple macOS + iOS + watchOS + tvOS, 2) Google čistý Android + Chrome OS, 3) Windows 10 + Windows mobile, 4) Windows 10 + Android.

  Dalo by se to toho napsat více, ale nemá to smysl. Tento text je určen pro případné čtenáře, kteří by z vašeho hodnocení mohly získat neúplné informace.

  • Prostě funguje jen to, co Vám Apple nabídne a dovolí a dovolí a nabídne Vám dost často jen to, co jemu vyhovuje, za co nemusí platit jinému poplatky nebo to, z čeho má reálný zisk, přestože by mohl technicky implementovat plno dalších věcí, které lidé i chtějí … Ale proč ne, je to firma a chce vydělávat a je dost lidí, kterým to vyhovuje a firmu uživí. Otevřené systémy dovolí (skoro) vše a je zase plno lidí, kteří ocení tuto svobodu a větší výběr tvarů, barev, funkcí… A když vezmu vlajkové mobily jiných výrobců než Apple , tak si nemyslím, že by na nich bylo mé mobilní bankovnictví v podstatně větším nebezpečí než u Apple…

   • S tymto je to komplikovane. Ja som kedysi bol tiez fanusik otvorenosti a moznosti customizacie, ale casom som dospel k zaveru, ze to tiez nie je zadarmo.

    Typicky fotak. Olympus, alebo SONY (realne funguje s Olympusom) maju znacne moznosti customizacie, ale pre mna su to v defaulte TODO fotaky ktore si nielen mozem, ale aj musim customizovat. Iny je napriklad Panasonic, ktory mi sice stale dovoli customizovat toho mnoho a casto pohodlnejsim sposobom, ale zaroven je od zakladu navrhnuty tak inteligentne, ze k nejakej cusomizacii nie som nuteny, resp prichadza postupne ked zistim, ze toto tlacidlo by snad mohlo robit nieco ine.

    Podobne to mam aj s PC/Telefonom. Windows/Android su dnes v stave, ked idu pouzivat defaultne, ale stale narazam na problemy (specialne teda Windows) ktore by som pri uzatvorenejsom systeme mozno nemal. A kym v minulosti som bol ochotny ich riesit, dnes chcem tie zariadenia len pouzivat (a to som sw developer, nie BFU).

   • TOPA: Tady fakt musim souhlasit. Ale prave tou regulaci, co funguje, tak v naproste vetsine pripadu proste funguje velmi dobre a clovek se o to nemusi starat. Pokud ma clovek naroky mimo to, co je v nabidce, tak samozrejme otevrene systemy jsou v tomhle vyhodou. I kdyz pak logicky ten clovek tak ztraci tu zaruku naproste funkcnosti a spolehlivosti.

    Nakonec je to fakt na cloveku samotnem, co preferuje vic. Sam proste uz preferuji tu spolehlivost a propojenost zarizeni a na otevrenost systemu ci nekonecne customizaci fakt nelpim.

    Je teda fakt, ze samotna realita neni cerna vs bila, ale je nekde blize ke stredu, kdy se i otevrene platformy v necem omezuji a tim zlepsuji ve spolehlivosti a zaroven uzavrene se trochu oteviraji.

   • Zde jde asi o nepochopení. Striktní sandboxing aplikací, aplikace pouze s bezpečnostním certifikátem a naprostá ochrana operačního systému a jádrových funkcí, aby ani tzv. “root” neměl možnost měnit některé systémové celky, to je pouze o bezpečnosti. Je to přidaná hodnota pro ochranu dat a potažmo uživatelů. Nemá to vůbec nic společného s nějakými poplatky. To je věčný klam některých uživatelů, že otevřenost nějak souvisí s cenou nebo že pro Apple je vše placené. Jsou tam aplikace zdarma a pak ty placené, ale je v obou kategoriích takové množství aplikací, že by to jednotlivec nestihl projít do konce života – ostatně stejné je to i u Androidu. I tam jsou aplikace placené a ty zdarma, případně s reklamou.

    Ohledně bankovnictví není pravdou, že by bylo stejně bezpečné na iOS jako na Android. O telefony či jejich cenu zde vůbec nejde – vlajkové mobily mají stejný Android, jako mobily za pár stokorun, o ceně to opravdu není. Podle statistik naprostá většina útoků míří na Android – to je cena za otevřenost. Vzpomínám si na článek, kde to bylo 98 % v neprospěch Androidu.

  • Tušíte aspoň něco o von Neumannově schématu? Kde a jak ho Apple opouští?

   • Rychlost počítačů ovlivňuje mnoho faktorů. Není to jeden počítač, ale mnoho komponent, které komunikují mezi sebou. Takže může být super procesor a špatná grafická paměť. Nebo si někdo neodborně přidá RAM, která není plně kompatibilní a původní RAM se tím může zpomalit. Dalším zpomalovačem jsou disky – dnešní SSD již podporují paralelní procesy lépe, než plotnové, ale i zde jsou pomalejší SSD s rychlostmi 600 nebo SSD, které používá Apple s rychlostí až 6000. I když se poskládá vše dohromady, stále ještě nastává problém se sběrnicí, se základní deskou, s dočasným přetaktováním a s tím spojeným chlazením. Obzvlášť u starších notebooků dochází k tomu, že tepelná pasta, jejíž funkcí je odvádět teplo z čipu do radiátoru, degraduje a ventilátor je pak díky termo-čidlům roztáčen stále větší a větší rychlostí. Tím se zase rychleji zanáší větrací otvory a vzniká tam filc. S touto klasickou architekturou jsou jen problémy, takže rozumím, proč to Apple změnil.

    Apple toto celé s procesorem M1 opustil – M1 je procesor, grafická karta, paměti, sběrnice a další obvody v jediném čipu. Má to obrovský vliv na celkové urychlení a významně se tím zjednodušuje chlazení, které je např. u MacBook Air pouze pasivní, takže tam žádný ventilátor není a tudíš může být notebook dokonale utešněn proti prachu a nikdy nezačně stárnutím „hučet“.

  • Děkuji Franto, hezké shrnutí, ikdyž opět hodně subjektivní, ale četlo se to lépe jak článek, který jsem nebyl schopen dočíst dokonce :D

  • Franto, mne to prislo jako vykopirovane z blogu 12tileteho fanouska Applu.

  • Pěkný komentář k článku. Působí na mě daleko větší znalostí všech platforem. Jsem cca ročním uživatelem iOS po přechodu z Androidu a dříve z Windows mobile a jsem velice spokojen. Zároveň jsem velmi překvapen, že řada Google služeb a O365 funguje daleko lépe, jak v osobním, tak firemním prostředí. Co bych ještě u Apple vyzdvihl je Apple pay… Funkčnost, spolehlivost, jednoduchost a bezpečí se s ostatními mobilními platebními metodami nedají srovnat. Určitě ale platí, že každý má používat, co mu vyhovuje☝️👍.

  • A proto jsem přešel k Apple, abych nemusel nic řešit a když potřebuji poradit tak vím kam zavolat.
   Jelikož budu asi barbar či možná ovce pro zdejší, u elektroniky řeším jak funguje a jak mi usnadňuje život. A ne to jak vypadá to je mi celkem jedno.

 23. S necim souhlasim, s necim nesouhlasim… ale musim se ozvat kvuli jedne veci, se kterou zasadne nesouhlasim – co je spatne na tom, kdyz vyrobce necha nekolik let po sobe stejny design?
  Design neni prece zadna prima funkcnost a ani zadny parametr, ktery se da nejakym zpusobem srovnavat a kvantifikovat. Pokud design „funguje“, tak proc ho menit? Jen proto, aby se mohlo do recenze napsat, ze to ma zase novej super-mega-cool design? To je prece blbost…

  Jako priklad si muzeme vzit stary dobry IBM ThinkPad, ktery byl vyladen snad k dokonalosti a „vsichni“ naopak kriceli, kdyz IBM prodalo NB divizi Lenovu a to zacalo design menit :-)

  • Tento nesouhlas nechápu, protože v textu píšete spíše argumenty spíše shodné s tím, co jsem napsal i já – že změna výborného designu pouze pro změnu je zbytečná. Funkční design není jen o tom, jak věc vypadá, ale jak funguje („funkční“) – zahrnuje tedy i vnitřní uspořádání, které vidí obvykle jen v servisu.

   Příklad s IMB též nechápu. ThinkPady byly skutečně dobré – např. jako jediné získaly schválení pro kongres USA z hlediska bezpečnosti a létaly též do vesmíru. Lenovo není divize IBM, ale je to samostatná čínská značka. Pod jejím vedením se začaly vyrábět notebooky, které bohužel musím opravovat. Ani ten vklad do firmy, kterým byl nákup IBM technologie, této čínské firmě nepomohl k nějakému rozvoji, ale spíše k úpadku kvality na úkor kvantity. Samozřejmě využili setrvačnost zákazníků, kteří kupovali „původní IBM design“. Dlouhodobě sleduji, že něco opravdu nového, převratného vzniká pouze v USA, v Izraeli a v Japonsku (je to statistické zjednodušení). Ostatní země pouze „kopírují“. Čína devalvovala „made in China“ na synonymum pro „šmejd“. Je třeba ale rozlišovat „made in“ a „designed in“.

   Já osobně jsem nepřítelem přepadávání značek. Je to jen klamání spotřebitele. Pak se u nás prodávají výrobky TESLA či ETA a podobné a mnoho starších lidí ani nemusí tušit, že to již dávno nejsou české firmy, ale „Čína“. Pokud by byli tak dobří, proč nejsou hrdi na nějakou svou čínskou značku?

 24. Jak je v článku zmiňována krátká podpora Android telefonů, tak ta je především neochotou výrobců s tím něco dělat, i 3 roky staré low-endy (třeba Redmi 5) nemají problém rozjet nový Android ani po 3 letech (a vlajkové telefony i těch 5 let jako Apple), jak ukazují různé custom ROM.
  Co mi na Androidu vadí, je jeho nejednotnost (každý výrobce si udělá vlastní nadstavbu) a to především proto, že velmi často nejsou dodělané (když třeba v aktuálním MIUI 12 nefunguje správně tmavý režim, je něco špatně, vzhledem k tomu, na kolika zařízeních se nachází) – nevadilo by mi to, kdybych si ji mohl zvolit nezávisle na telefonu (jako třeba Linuxovou distribuci do PC). Ano, můžu si nahrát custom ROM (neblokuje-li to výrobce jako Huawei), ale ztrácím tím záruku.

  • Tak to samozrejme nie je len neochota. Dnes je taky trend, ze sw a sluzby ludia tak nejak ignoruju a automaticky s nimi pocitaju.

   Praca developerov, podpora, sluzby navyse atd musite nejak zaplatit. Cena telefonu naozaj nie je len fotak, CPU, displej a kryt. Ak chcete predavat lacno, musite nieco vypustit.

 25. Děkuji za sdílení osobní skutečnosti.

 26. Ovce už 30 let

  Promiň. Přečetl jsme si jen pár komentářů o iPhonech a je asi lepší, že už o nich psát nebudeš. Víš starou belu, jak se navrhují, vyrábějí a prodávají. Názorů gaučových analytiků je plný internet a YouTube. Jeden řve, že to nemá tohle a druhý tohle. A kdyby to mělo, bude řvát, že to zase má/nemá něco jiného. Je to otrava.
  Nemyslím s, že se Applu zdaleka povedlo/povede vše, ale pokud chce někdo někoho poučovat, tak o tomu musí něco vědět. Mě na Applu možná vadí víc věcí než tobě, ale vím, co očekávat nemůžu.
  Jedna velká výhoda pro tebe je, že až se budeš chtít vrátit na M1, tak víš, do čeho jdeš.
  Dneska jsme se sem dostal asi po mnoha letech a kvalita článků není moc dobrá, i když zbytek tvého, který jsme nečetl může být dobrý.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).