Domů » Bleskovky » Intel odhalil nový mobilní čip Spreadtrum SC9853i

Intel odhalil nový mobilní čip Spreadtrum SC9853i

V roce 2012 Intel představil svůj první smartphone s názvem Xolo X900. V té době nabízel velmi slušný výkon, o který se staral čip Medfield z vlastní produkce. Avšak ani po čtyřech letech a utracených deseti miliardách dolarů se Intelu nepodařilo v mobilním segmentu prosadit tak, jak se původně očekávalo.

Intel Xolo X900
Intel Xolo X900

Intel kraluje se svými procesory v počítačích, noteboocích a konvertibilních zařízeních, zatímco drtivou většinu smartphonů pohání čipsety využívající architektury ARM. Intel se o vstup do mobilního segmentu také pokusil, dokonce výrobcům nabízel své úsporné procesory Atom zdarma ke každému prodanému počítačovému procesoru, ani tato snaha však nedokázala zajistit Intelu v mobilním segmentu takový podíl, aby pro něj byla produkce mobilních procesorů rentabilní.

V roce 2016 Intel v tichosti potvrdil, že pracuje na dalších mobilních čipech, které by se měly postupně začít objevovat v chytrých telefonech s operačním systémem Android. U konkurenčního ARM jsme se v uplynulých letech dočkali čipů s nízkou energetickou náročností a dostatečným výkonem. Intel se naopak soustředil na výkonnější řešení, která však nebyla energeticky tak úsporná, jako v případě ARM.

Nicméně situace se výrazně změnila po představení nových mobilních čipů série Intel Atom, které se zařadily mezi nejúspornější na trhu a Intelu se s nimi podařilo uspět právě díky nízké energetické náročnosti. Ve srovnání s čipy na platformě x86 ale ztrácely v oblasti výkonu.

Trh s mobilními zařízeními nicméně roste rychleji než trh s počítači, a proto se Intel pokusil o návrat, byť tentokrát zvolil jinou cestu. Namísto vlastních x86 bude produkovat ARMové čipsety, a to na základě dohody se společností ARM Holdings z loňského roku.

Prvním čipem, který cílí na smartphony střední a vyšší střední třídy se stal Spreadtrum SC9853i, který nabízí osmijádrový procesor taktovaný na frekvenci 1,8 GHz. Právě tento čip by měl nabídnout velmi slušný výkon při zachování nižší energetické náročnosti.

Intel si od tohoto čipu slibuje posílení pozice na trhu; konkurovat s ním chce zaběhnutým čipsetům od Qualcommu a MediaTeku, které v tomto segmentu smartphonů zatím dominují.

Vůbec prvním smartphonem na světě, který je osazený čipem Spreadtrum SC9853i (architektura Intel Airmont), se stal model Leagoo T5c. Tento telefon je nyní možné předobjednat na oficiálních stránkách výrobce, a navíc u něj můžete získat slevu ve výši 30 dolarů. Další podrobnosti o této akci naleznete zde.

PR článek

Tento text má charakter PR článku. Jedná se o reklamní sdělení – komerční článek. V případě, že máte zájem o spolupráci či publikaci PR článku, kontaktujte nás na e-mailu reklama@smartmania.cz.