Windows Phone 8 z pohledu vývojáře
Posted: Fri Jun 22, 2012 14:55
Toto téma zakládám pro předběžnou diskuzi kolem vývoje pro Windows Phone 8. Běžné otázky na WP8 platformu prosím směřujte do původního vlákna: http://smartmania.cz/forum/viewtopic.php?f=136&t=29737" onclick="window.open(this.href);return false;
Část z keynote popisující vývoj pro WP8, docela mě znejistil první komentář:
http://channel9.msdn.com/Events/Windows ... ws-Phone-8" onclick="window.open(this.href);return false;
Část z keynote popisující vývoj pro WP8, docela mě znejistil první komentář:
http://channel9.msdn.com/Events/Windows ... ws-Phone-8" onclick="window.open(this.href);return false;
I am really sad, disappointed, angry with what I heard in the summit.
- No WinRT support. Another intermediate Solution?
- No XAML/C++ -> native a second class citizen - how could this happen :( !
- Different XAML stack in WP8 than in WinRT (not based on D2D, not native)
- Windows team uses a different UI stack because they know the dev framework sucks :(
- MSFT employes hating on native developers citing "safety" and "reliablity" concerns. Wow.
- No native support in WP7.8 because it is already there and MSFT and selected partners already use it - great job!
- WP7.5 users who bought a phone in 2012(!) cannot get WP8. They will get cosmetic changes but the dev platform will be dead. Great! I knew advising people to buy the Lumia 900 was a good idea! Thank you.