Page 1 of 1

Fotografie - problémy

Posted: Sun Jan 30, 2011 18:19
by kalmia
Poprvé jsem se věnoval nastavením fotoaparátu a zjistil jsem ne zrovna příjemnou věc. Zkoušel jsem, jak dosáhnout věrného podání barev a se základním nastavením vycházejí batvy velmi zkresleně. Přikládám dvě fotografie.
První má zkreslené barvy a má nastaveno: White Balnce – Automatic, Saturation – Medium
Druhá věrně odpovídá skutečnosti a má nastaveno: White Balance – Daylight, Saturation – Low
Bohužel, druhé nastavení se vypnutím fotoaparátu ruší a musím pak vše nastavit znovu.

Fotografie - problémy

Posted: Sun Jan 30, 2011 22:27
by dwbmb
S AWB je vše v pořádku. Automatické vyvážení bílé funguje tak, že zprůměruje barvu všech bodů na fotografii a v nejlepším případě má vyjít šedivá. V RGB prostoru má první fotka průměr 96,119,110 a druhá 134,116,84. Můžeš si všimnout, že s AWB je snímek lehce do zelena, ale zas ne zas tak o moc vzhledem k tomu, že zelená jablka tvoří podstatnou část plochy fotografie. Foťák ale neví, že fotíš zelená jabka, takže se snaží vybrat z takového nastavení, aby byl výsledek co nejblíže například 110,110,110 (podle osvětlení a nastavení expozice). Zatímco tvoje fotka s ručním nastavením působí subjektivně reálněji, avšak podíl červené výrazně převyšuje třeba modrou. Je to logické, když na fotce není skoro nic modrýho, ale to ten telefon prostě neví. Není to žádná vada, stejně fungují třeba i kompaktní fotoaparáty. Proto s automatikou nikdo nefotí.

Fotografie - problémy

Posted: Mon Jan 31, 2011 7:27
by kalmia
Díky za vysvětlení, už je mi to jasné.