[app] Meteoservis 3 • počasí pro ČR a SR • (Lite,Std,Pro)

Diskuze o Windows Phone a Windows 10 Mobile aplikacích. Máte tip na zajímavý program? Šup sem s ním!
Odpovědět
hujer
smartguru
smartguru
Příspěvky: 730
Registrován: čtv dub 06, 2006 9:01
Zařízení: Alcatel Idol 4S (Win10)
Bydliště: Opava

[app] Meteoservis 2.0 • počasí pro ČR a SR • (Lite,Std,Pro)

Příspěvek od hujer »

Pocitová teplota je vypočtený údaj a k tomu je potřeba i jiných veličin než jen teploty, třeba vítr apod. V popisu aplikace je neustále a důrazně řečeno, že jde o předpověď počasí. K tomu Meteoservis a numerické modely slouží. Samozřejmě, že za jistých podmínek může být odchylka od reality velká, ale pro každého meteo-amatéra často vysvětlitelná (např. předpovídá se slunce, ale vzhledm k nízké oblačnosti, která se předpovědět často skoro nedá, je zataženo a o 6 stupňů chladněji. Stačí popojít na nebližší kopec a vše bude rázem jak má být...).

Údaje z METARu jsou v ČR dostupné jen asi pro 6-8 míst, což se na mě nezlobte je poněkud málo na pokrytí celé republiky. Na Slovensku lepší situace asi moc nebude, zde je obecně s meteo daty situace ještě horší než u nás.
A zobrazovat jako aktuální údaj pro městečko X údaje z velkého města Y, vzdáleného od města X více než dX kilometrů opravdu nepovažuji za relevantní.
A přesně tak to 99.9% všech aplikací s "aktuální" teplotou dělá - ve smyslu "vlk se nažral a koza zůstala celá...".
Uživatelský avatar
jkubovic
častý přispěvatel
častý přispěvatel
Příspěvky: 245
Registrován: úte bře 17, 2009 17:11
Zařízení: Xiaomi Redmi 4 Note LTE Global, MS Lumia 640 DS,
Bydliště: Banská Bystrica

[app] Meteoservis 2.0 • počasí pro ČR a SR • (Lite,Std,Pro)

Příspěvek od jkubovic »

Chápem, že to nie je priorita pre predpovednú aplikáciu, ale ako doplnok funkcionality by to určite poslúžilo k celkovej komplexnosti aplikácie do budúcnosti.
Stačí len ako voľba - kto bude mať záujem o aktuálnu skutočnú teplotu pre vybrané lokality, tak ten si túto funkcionalitu zapne.
Údaje pre ČR z asi 30 staníc (ČHMU) a pre SR asi z 25 staníc (SHMU) sú, myslím si, dosť dobré pokrytie.
Ruincajs
nováček
nováček
Příspěvky: 21
Registrován: ned led 26, 2014 11:05
Zařízení: N920

[app] Meteoservis 2.0 • počasí pro ČR a SR • (Lite,Std,Pro)

Příspěvek od Ruincajs »

hujer píše:... pro každého meteo-amatéra často vysvětlitelná ...

A zobrazovat jako aktuální údaj pro městečko X údaje z velkého města Y, vzdáleného od města X více než dX kilometrů opravdu nepovažuji za relevantní. A přesně tak to 99.9% všech aplikací s "aktuální" teplotou dělá - ve smyslu "vlk se nažral a koza zůstala celá...".
Uf, teda Vy mi dáváte. Do teď jsem žil zřejmě v bludu, respektive mě nenapadlo zkoumat kde/jak se bere 'aktuální teplota'. Nemáte po ruce nějakou www stránku pro zevrubné počtení o meteoroligii pokud možno i s vysvětlením synoptické mapy, ale pro mojí úroveň tzn. pod meteo-amatérem , prosím ?
Díky za námět k debatám a držím palce s appkou Ruincajs
hujer
smartguru
smartguru
Příspěvky: 730
Registrován: čtv dub 06, 2006 9:01
Zařízení: Alcatel Idol 4S (Win10)
Bydliště: Opava

[app] Meteoservis 2.0 • počasí pro ČR a SR • (Lite,Std,Pro)

Příspěvek od hujer »

Nějaké informace o meteorologii se na webu jistě najdou. Nicméně bych neslučoval obecnou meteorologii a "vyčůranost" informací o aktuální teplotě a počasí. To, že se prezentuje informace o aktuální teplotě a počasí pro vámi vybranou lokaci (třeba i pro větší vesnici) ale ve skutečnosti jde o údaje z města X kilometrů vzdáleného, mají na svědomí aplikace/weby,které to takto prezentují (mnohdy hnání zbožným přáním uživatelů aby i Čertova Lhota byla v seznamu míst).
Ti solidnější pak napíšou a přiznají, že jde o údaj z jiného místa. Mnohdy je to však buď umně skryto či neuvedeno zcela záměrně. Třeba WeatherBug to prostě a jednoduše uvádí (jako jeden z mála, Opava --> As reported at: Ostrava (Mosnov)) http://weather.weatherbug.com/Czech%20R ... 86&units=1" onclick="window.open(this.href);return false;

Vcelku pěknou relaci/video pro amatérské meteorology najdete zde:
http://hledani.gnosis9.net/view.php?cis ... 2013090002" onclick="window.open(this.href);return false;
Tamtéž, se stejné rubrice se najdou i další povedené články.
hujer
smartguru
smartguru
Příspěvky: 730
Registrován: čtv dub 06, 2006 9:01
Zařízení: Alcatel Idol 4S (Win10)
Bydliště: Opava

[app] Meteoservis 2.0 • počasí pro ČR a SR • (Lite,Std,Pro)

Příspěvek od hujer »

Díky všem, kteří se vyjádřili v anketě pro WP8 uživatele aplikace Meteoservis
tj. jaké informace a varianty byste rádi viděli na zamykací obrazovce.

Ještě pár dní do ukončení hlasování, takže kdo nehlasoval a má zájem, nechť tak učiní.
Anketu najdete na začátku tété strany - nahoře. Díky.
Uživatelský avatar
Carlosso
stálý přispěvatel
stálý přispěvatel
Příspěvky: 469
Registrován: pon bře 11, 2013 18:41
Zařízení: Nokia Lumia 930
Bydliště: Praha

[app] Meteoservis 2.0 • počasí pro ČR a SR • (Lite,Std,Pro)

Příspěvek od Carlosso »

Moc to tu nepročítám takže sorry jestli to tu už je ale zajímá mě jestli bude někdy v aplikací zobrazena aktuální teplota.Nemusí to být přímo na LT (bylo by to ale super :tlem: ) ale aspoň přímo někde v aplikaci.Mám koupenou Pro verzi a tohle je jediná věc která mi tam chybí.
Flynn
smartmaniak
smartmaniak
Příspěvky: 1591
Registrován: pon říj 31, 2011 15:35
Zařízení: HTC Radar WP 7.8 - Dynamics 2.0, myPhone Next

[app] Meteoservis 2.0 • počasí pro ČR a SR • (Lite,Std,Pro)

Příspěvek od Flynn »

Aktuální teplotu můžeš vidět na teplotní mapě.
Uživatelský avatar
Carlosso
stálý přispěvatel
stálý přispěvatel
Příspěvky: 469
Registrován: pon bře 11, 2013 18:41
Zařízení: Nokia Lumia 930
Bydliště: Praha

[app] Meteoservis 2.0 • počasí pro ČR a SR • (Lite,Std,Pro)

Příspěvek od Carlosso »

Jasně ale než to člověk přečte...Lepší by bylo prostě jedno číslo na jedný z těch stran...Jen jsem se ptal jestli to někdy bude, nic víc.
Ruincajs
nováček
nováček
Příspěvky: 21
Registrován: ned led 26, 2014 11:05
Zařízení: N920

[app] Meteoservis 2.0 • počasí pro ČR a SR • (Lite,Std,Pro)

Příspěvek od Ruincajs »

Flynn píše:Aktuální teplotu můžeš vidět na teplotní mapě.
Ježišmarjá, píši ti +5 bodů.
V tom případě bych volil variantu : Kombinaci předpovědi a vybraného snímku (teplotní mapu s nastavitelným zoomem, ať nečumim na micročísla)

P.S. Jdu instalovat a rejpat se v ní, díky za tip.
hujer
smartguru
smartguru
Příspěvky: 730
Registrován: čtv dub 06, 2006 9:01
Zařízení: Alcatel Idol 4S (Win10)
Bydliště: Opava

[app] Meteoservis 2.0 • počasí pro ČR a SR • (Lite,Std,Pro)

Příspěvek od hujer »

Carlosso píše:Moc to tu nepročítám takže sorry jestli to tu už je ale zajímá mě jestli bude někdy v aplikací zobrazena aktuální teplota.Nemusí to být přímo na LT (bylo by to ale super :tlem: ) ale aspoň přímo někde v aplikaci.Mám koupenou Pro verzi a tohle je jediná věc která mi tam chybí.
No, ono by stačilo si přečíst pár příspěvku nad tebou, kde jsem se k tomu vyjadřoval myslím dost obšírně. Navíc, hned na začátku stránky je "kolonka" Hledat v tomto tématu, takže si lze zevrubné pročítání odpustit.

Meteoservis je zaměřen, a vždy tomu tak bude, na předpověď počasí a předpovědní analýzu. Informace o aktuálním stavu počasí jsou (řekněme) doplňkové. V rámci nich má jistě větší hodnotu informace o srážkách tj. radarové snímky či další veličiny, než detailní aktuální teplota vybraného místa. Teplotní mapa slouží opět jen jako nástroj, třeba pro sledování prostupu vzduchových hmot při ochlazení/oteplení apod. Nemá suplovat teploměr za vašim oknem ani některou z oficiálních meteostanic ČHMÚ, kterých je jen pár a ani neoficiální a amatérské meteostanice, které zase často nedodávají spolehlivá ani přesná data (těm slušným se tímto omlouvám).
Flynn
smartmaniak
smartmaniak
Příspěvky: 1591
Registrován: pon říj 31, 2011 15:35
Zařízení: HTC Radar WP 7.8 - Dynamics 2.0, myPhone Next

[app] Meteoservis 2.0 • počasí pro ČR a SR • (Lite,Std,Pro)

Příspěvek od Flynn »

Androidí aplikace ale zobrazuje aktuální teplotu na widgetu, anebo se pletu?
hujer
smartguru
smartguru
Příspěvky: 730
Registrován: čtv dub 06, 2006 9:01
Zařízení: Alcatel Idol 4S (Win10)
Bydliště: Opava

[app] Meteoservis 2.0 • počasí pro ČR a SR • (Lite,Std,Pro)

Příspěvek od hujer »

Kterou aplikaci myslíš? Pokud Meteoservis, tak ani omylem. Ostatní/jiné aplikace možná, ale u Meteoservisu jde vždy jen o předpověď na aktuální tříhodinové období.
Flynn
smartmaniak
smartmaniak
Příspěvky: 1591
Registrován: pon říj 31, 2011 15:35
Zařízení: HTC Radar WP 7.8 - Dynamics 2.0, myPhone Next

[app] Meteoservis 2.0 • počasí pro ČR a SR • (Lite,Std,Pro)

Příspěvek od Flynn »

Tak jsme ve vlákně o Meteoservisu, tak zřejmě budu mít na mysli aplikaci Meteoservis Lite (pro android, snad něco neporušuji, když jsi jejím autorem i tam). Ptal jsem se proto, že ta teplota tam poměrně dobře odpovídá (+ -) aktuální teplotě a při porovnání s widgety jiných aplikací je zobrazení podobné. A protože žádná aplikace, která zobrazuje aktuální hodnoty to nedělá shodně, respektive, všechny se v údajích rozcházejí, mohlo by se zdát, že i Meteoservis ukazuje aktuální hodnoty. Na jeho obranu dlužno říci, že jsou ty hodnoty nejpřesnější, i když se jedná o předpověď. A protože hromada aplikací zobrazuje na widgetu aktuální stav, mohli by si uživatelé myslet, že je tomu tak i u Meteoservisu. Já už nyní vím, že je to předpověď.
hujer
smartguru
smartguru
Příspěvky: 730
Registrován: čtv dub 06, 2006 9:01
Zařízení: Alcatel Idol 4S (Win10)
Bydliště: Opava

[app] Meteoservis 2.0 • počasí pro ČR a SR • (Lite,Std,Pro)

Příspěvek od hujer »

Ano, to že různé aplikace/widgety zobrazují rozdílnou "aktuální teplotu" je hold dáno tím, že tento údaj berou z různých zdrojů - jak jsem už psal, často z podivných či takových, kde jsou tyto hodnoty brány z míst i několik desítek kilometrů vzdálených. Meteoservis opravdu zobrazuje teplotu předpovězenou modelem na daný den a hodinu (3-hodinový interval). Kromě toho, že není jeho prioritou suplovat okenní teploměr a zaměřuje se na předpověď, se tím také vyhne onomu problému s irelevatními či nepřesnými daty aktuálního měření. Ostatně i ve stejném městě se může teplota na různých místech o dost lišit.
Viz moje observace: lokalita Opava
u mne za oknem 11,5, Kylešovice (cca. 3 km) 10° a Otice (cca. 4 km jiným směrem) 9.1°C.
Flynn
smartmaniak
smartmaniak
Příspěvky: 1591
Registrován: pon říj 31, 2011 15:35
Zařízení: HTC Radar WP 7.8 - Dynamics 2.0, myPhone Next

[app] Meteoservis 2.0 • počasí pro ČR a SR • (Lite,Std,Pro)

Příspěvek od Flynn »

To zase není takový rozdíl mezi 11,5 a 9 st. Horší, že některé aplikace se liší i o 5 a více st. V poslední době považuji za nejpřesnější aplikaci Weather Pro, která ukazuje i aktuální teplotu a ta dost sedí, tedy alespoň v mé lokalitě. A dokonce ukazuje stejnou (někdy skoro stejnou) teplotu aktuální, jakou vidím na Meteoservisové předpovědi. Např. nyní je v obou aplikacích 7 st. a měření laboratorním teploměrem za oknem směrem na sever je 7,2°C.
Pro mě je již otázka zodpovězena a další nemám.
Uživatelský avatar
Carlosso
stálý přispěvatel
stálý přispěvatel
Příspěvky: 469
Registrován: pon bře 11, 2013 18:41
Zařízení: Nokia Lumia 930
Bydliště: Praha

[app] Meteoservis 2.0 • počasí pro ČR a SR • (Lite,Std,Pro)

Příspěvek od Carlosso »

hujer : Ok, jen jsem se zeptal...Tak nic :tlem:
hujer
smartguru
smartguru
Příspěvky: 730
Registrován: čtv dub 06, 2006 9:01
Zařízení: Alcatel Idol 4S (Win10)
Bydliště: Opava

[app] Meteoservis 2.0 • počasí pro ČR a SR • (Lite,Std,Pro)

Příspěvek od hujer »

V pořádku, ty ses zeptal, já odpovídám ... i když trochu obšírněji :-)
hujer
smartguru
smartguru
Příspěvky: 730
Registrován: čtv dub 06, 2006 9:01
Zařízení: Alcatel Idol 4S (Win10)
Bydliště: Opava

[app] Meteoservis 2.0 • počasí pro ČR a SR • (Lite,Std,Pro)

Příspěvek od hujer »

Hledám několik zodpovědných (a zkušenějších) lidí, nejlépe stávajících uživatelů Meteoservisu,
pro testování nové verze aplikace pod WP8 (nikoliv WP7.x).

Obrázek

Zejména potřebuji otestovat nové LiveTile(s) a LockScreen a to jak na přístrojích s GDR3 (20 MB pro BA), ale také na strojích s nižší verzí systému, které mají snížený (původní) pamě'tový limit pro Background Agenty (11 MB).
Pokud Vám to nic neříká, tak se nic neděje 8-)

Beta verze bude k dipozici během několika dnů a stáhnout ji musíte normálně z WP Store. Jakmile bude k dipozici, vybraní testeři dostanou e-mailem odkaz na stažení. Ale již předem potřebuji od těchto testerů jejich MicrosoftAccount e-mail (dříve známý jako Windows Live ID), abych je mohl přidat do seznamu betatesterů do WP DevCentra, a tak si mohli aplikaci nainstalovat. Na tento e-mail také dorazí odkaz ke stažení testovací verze.

Jako malý bonus za ochotu a pomoc mohou po ukončení testování a vydání Release verze získat ti, kteří budou ochotni se tohoto programu účastnit i v budoucnu, Meteoservis v nejvyšší edici zcela zdarma
v rámci "nekonečné beta verze" Meteoservis Free4Community.

Máte-li zájem, NE-kontaktujte mne přes SZ tohoto fóra ale přímo
e-mailem na support(zavinutéA)softimage(bodka)cz

K e-mailu připojte také typ vašeho zařízení, verzi OS a třeba rozlišení displeje. Díky.
el_lama
častý přispěvatel
častý přispěvatel
Příspěvky: 172
Registrován: pon bře 10, 2008 13:43
Zařízení: Lumia 830

[app] Meteoservis 2.0 • počasí pro ČR a SR • (Lite,Std,Pro)

Příspěvek od el_lama »

Mozna uplne blby dotaz, ktery tu uz zaznel. Slo by na zadni strane zobrazit napr. predpoved na dalsi 3 dny ve stylu Bing Weather? Prijde mi to uzitecnejsi nez predpoved na dalsi 3 hodiny.

Jinak jsem s aplikaci samozrejme spokojeny :)
hujer
smartguru
smartguru
Příspěvky: 730
Registrován: čtv dub 06, 2006 9:01
Zařízení: Alcatel Idol 4S (Win10)
Bydliště: Opava

[app] Meteoservis 2.0 • počasí pro ČR a SR • (Lite,Std,Pro)

Příspěvek od hujer »

To je subjektivní, zda je to užitečnější, pro mne třeba nikoliv, ale šlo. Všechno jde když se chce... :-)
Odpovědět

Zpět na „Aplikace a software“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů