Xperia X1: Otázky

Diskuzní koutek věnovaný komunikátorům od Sony Ericssonu (Xperia X1, X2)
Odpovědět
Jiří Hrma
šéfredaktor
šéfredaktor
Příspěvky: 9220
Registrován: čtv čer 16, 2005 16:44
Zařízení: ---
Bydliště: Praha

Xperia X1: Otázky

Příspěvek od Jiří Hrma »

V našem testu předprodukční verze Sony Ericssonu Xperia X1 se v komentářích objevila spousta zajímavých dotazů. Zde jsou odpovědi. Další otázky můžete přidávat do diskuze, bude-li v mých silách, budu se na ně průběžně snažit odpovídat.

Obrázek

Umí nahrávat telefonní hovory, například pomocí programu Vito Audio Notes ?
Ano, Xperia umí s Vito Audio Notes telefonní hovory nahrávat, vyzkoušeno.

Rád bych se zeptal na kvalitu klasického čtyřsměrného ovladače (nemyslím optického senzoru). Na ostatních webech ho označují dokonce jako nepoužitelný. Že směry nahoru a dolů nejdou normálně zmáčknout...
Ten čtyřsměrový ovladač okolo touchpadu není úplně ideálně vyřešený, největší problém dělá úzký proužek určený pro pohyb nahoru, ten se nedá prstem prakticky zmáčknout a já k tomu musím používat nehet, pak to jde dobře. S pohybem do ostatních třech směrů nemám problémy. Raději, než abych mačkal tu horní kurzorovou šipku, tak používám touchpad.

Chtěl bych se zeptat, jestli má X1 TMC výbavu k navigaci.
Ne, Xperia X1 nepodporuje funkci TMC.

Můžete prosím popsat, jak se telefon ovládá pomocí touchpadu?
S touchpadem se telefon ovládá velice dobře. Standardně nastavená citlivost byla na můj vkus až příliš vysoká, jedním pohybem jsem se tak posunul (například v nabídce Programů) hned o několik položek. Snížení citlivosti tento problém vyřešilo.

145gramů ? Myslím že si autor vymýšlí a nevážil to. Akorát to opsal z katalogu mobilů, jenže tam je údaj z prvního whitelistu, zatímco ve třetím už je údaj asi 165 gramů.
Děkuji za opravu, máte pravdu, opisoval jsem to ze staré tabulky, nicméně oficiální údaj z webu výrobce a třetího vydání whitelistu hovoří o hodnotě 158 gramů včetně baterie.

Má X1 nějaký ekvalizér?
Nemá, ale stačí nainstalovat například CorePlayer nebo jeho freeware alternativu TCPMPlayer, kde ekvalizér je.

Mám dotaz ohledně RAM, kde píšete, že má 256 MB..., neměla mít náhodou víc? Myslím, že se mluvilo o nějakých 384 MB.
Mnou testovaná předprodukční verze má skutečně 256 MB. Sony Ericsson při oficiální premiéře telefonu hovořil o tom, že finální verze bude mít skutečně 384 MB RAM. Nemohu to vyvrátit ani potvrdit, ale i kdyby měla “jen“ 256 MB, tak si myslím, že to zcela postačí, telefon má i tak dost volné paměti a je pěkně svižný.

Kdy vidíte prodej na českých internetových e-shopech? Znáte nebo odhadujete nějaké datum?
Tohle nejsem schopen odhadnout, jen doufám, že Xperia stihne předvánoční trh, ale některé zdroje hovoří o tom, že se u nás bude prodávat až po novém roce.

Dají se na tom psát SMS jednou rukou bez vysunutí postranního displeje? Jde to vůbec a je to případně použitelná metoda?
Pokud nemáte vysunutou hardwarovou klávesnici, můžete psát zprávy na té softwarové, počítejte ale s tím, že bude potřeba vytáhnout stylus. Do systému se ale samozřejmě dá doinstalovat i jiná softwarová klávesnice, například Resco Keyboard, na které se dá poměrně dobře psát bez nutnosti vytahovat stylus.

Je konstrukce pevná nebo je tam nějaká vůle, například u mechanické části klávesnice?
Spodní díl klávesnice drží skutečně pevně, když Xperii v zavřeném stavu uchopíte do rukou, téměř nepoznáte, že jde spodní část vysunout, nic se nikde neviklá. Pokud kryt telefonu silněji promačkám po okrajích, tak pouze na pravé straně je znát nějaká vůle (bude to vidět v připravovaném videu).
plachow
nováček
nováček
Příspěvky: 19
Registrován: stř zář 10, 2008 19:37
Zařízení: HTC Touch HD

Příspěvek od plachow »

Děkuji za odpověď (na kvalitu čtyřsměrného ovladače). Bohužel tímto pro mě XPeria končí. Ovládat WM PDA bez perfektního čtyřsměrného ovladače opravdu nejde. Viz. Raphael. Bohužel výrobci v poslední době vymejšlejí chujoviny jako TouchFLO, optické myši a kde co, ale základní věci jako základní čtyřsměrný ovladač buď rovnou vypouštějí (Omnia, i780, TouchHD) nebo strašlivě kriplí (Raphael, Diamond, Xperia).

No nic, počkáme na Palm Treo Pro, anebo opět zpět k HP iPAQ 614c.
pk
stálý přispěvatel
stálý přispěvatel
Příspěvky: 419
Registrován: pát čer 20, 2008 9:01
Zařízení: Galaxy S4
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

opticky ovladac

Příspěvek od pk »

Zdravim, mam samsung i780 s optickym ovladacom a zvykol som si na neho velmi rychlo. Uznavam ze to neni take rychle ako s HW ovladac ale je to pouzitelne. Preto by som sa vobec nebal toho na Xperii. Druha vec je ze dovrzali tie HW tlacitka na nom.. repektive tlacitko hore
nAscA
stálý přispěvatel
stálý přispěvatel
Příspěvky: 478
Registrován: pát črc 29, 2005 17:31
Zařízení: Note 7, iPhone

Příspěvek od nAscA »

No pro me osobne ctyrsmerny ovladac nehraje vubec podstatnou roli. Nikdy jsem ho na nicem ani nepouzival, ale zato jsem nesmirne nadsen z toho ovladaciho kolecka na Diamondu (btw ho lze mackat do 4 stran). Takze se, mozna hloupe zeptam, k cemu je ten ctyrsmerny ovladac tak dulezity? :)
Wolfenzi
častý přispěvatel
častý přispěvatel
Příspěvky: 192
Registrován: stř zář 10, 2008 22:18
Zařízení: HTC Touch HD
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Wolfenzi »

wow jsem slavnej, je tam muj údaj o špatné hmotnosti :tlem:
X-HURD
přispěvatel
přispěvatel
Příspěvky: 65
Registrován: pát říj 17, 2008 16:27
Zařízení: Samsung Galaxy S4 White Frost

Příspěvek od X-HURD »

Co se týká prodeje u nás, tak to mě taky zajímá. Proto jsem neváhal a napsal přímo Sony Ericssonu, aby mi tuto informaci zdělil. A podle odpovědi, budu citovat
"Sony Ericsson X1 podle našich předběžných informací vyjde na volný trh ČR průběhem Listopadu. Ceny našich výrobků závisejí na prodejcích a distribuci, zatím ale pro tento model nebyly určeny."

Takže jestli tomu tak bude, tak se už snad brzy dočkáme ;)
tslany
smartmaniak
smartmaniak
Příspěvky: 3070
Registrován: sob úno 24, 2007 9:56
Zařízení: Lumia 830, Lumia 435DS, Asus T100
Bydliště: Brno

Příspěvek od tslany »

mám (pár :-D ) dotazů:
1) zkoušel si na tom iGO 8? (originál verze mi na PC v emulátoru nešla, ale warezová se tam rozběhla (ne kvuli licenci, ale kvuli SKINu)
2) jak je to s RealVGA @ 96dpi? je to čitelný? :-D
3) jede tam TCPMP 0.81 ?
4) jak se překlopí displej, když se zatíží (např. iGO 8 na pozadí, IDOS na pozadí, Excel na pozadí, přehrávání MP3)
5) jak je na tom citlivost stylusu? (jestli musim tlačit nebo stačí jenom se o něj malinko opřít, nemám rád makání prstem na displej)

Zatím to je asi vše, když mě neco dalšího naadne, připíšu to :-D
IkE Blaster
smartmaniak
smartmaniak
Příspěvky: 2379
Registrován: sob led 19, 2008 21:42
Zařízení:    
Bydliště: Písek
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od IkE Blaster »

RealVGA pro WVGA zatim zrejme neni dostupne, pokud je, tak je to necitelne. Porid si neco s vetsim displayem a tam si zapni realvga, nechapu, proc to mit na necem mensim 4''
tslany
smartmaniak
smartmaniak
Příspěvky: 3070
Registrován: sob úno 24, 2007 9:56
Zařízení: Lumia 830, Lumia 435DS, Asus T100
Bydliště: Brno

Příspěvek od tslany »

RealVGA se menuje aplikace, která ti switchne DPI na 128 nebo 96, kdyby se to dělalo nějak obecně tak řeknu jenom 96dpi, ale takhle je to RealVGA při 96dpi :wink:

No, na blízko vidím ještě dobře, tak se to musí napravit :-D Ne, vážně, sám dobře víš, že se tam vyjde dost informací a větší pracovní plocha, tak proč toho nevyužít? A to sem odpůrce VGA na 2,8" (tím pádem i WVGA na 3"), ale nic lepšího se prostě sehnat nedá (o Touch HD nechci ani slyšet)
Wolfenzi
častý přispěvatel
častý přispěvatel
Příspěvky: 192
Registrován: stř zář 10, 2008 22:18
Zařízení: HTC Touch HD
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Wolfenzi »

tslany píše:ale nic lepšího se prostě sehnat nedá (o Touch HD nechci ani slyšet)
A proč ne třeba... Touch HD ?
burnmail123
mám jeden příspěvek
mám jeden příspěvek
Příspěvky: 1
Registrován: sob říj 04, 2008 23:41

Příspěvek od burnmail123 »

a jak je to s aplikacemi , ktere nejsou primarne urcene na sirokouhly display ?
myslim ze tady bude dost velka nekompatibilita
tslany
smartmaniak
smartmaniak
Příspěvky: 3070
Registrován: sob úno 24, 2007 9:56
Zařízení: Lumia 830, Lumia 435DS, Asus T100
Bydliště: Brno

Příspěvek od tslany »

s normálními aplikacemi to bude OK, ale s těmi "grafickými" (hry, navigace, ...) bude menší problém
Uživatelský avatar
Filippo
přispěvatel
přispěvatel
Příspěvky: 140
Registrován: stř led 24, 2007 14:12
Zařízení: Nokia 920
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Filippo »

O tomhle se tady mluvilo odněkrát, já jsem na to odpovídalasi 4× - jak říká tslany - ty "grafické" aplikace se většinou nerozthnou fullscreen, ale zůstanou v VGA okně - dole zůstane 160px mezera
IkE Blaster
smartmaniak
smartmaniak
Příspěvky: 2379
Registrován: sob led 19, 2008 21:42
Zařízení:    
Bydliště: Písek
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od IkE Blaster »

tslany - ja vim, ze se tak menuje, ale mam pocit, ze na WVGA to delalo neplechu nebo to vubec nefungovalo ;) A mam pocit, ze i na Unim to bylo celkem prtavy, jaky myslis, ze to bude na WVGA, kdyz i tam jsou nabidky pomerne maly pri 196dpi ;)
tslany
smartmaniak
smartmaniak
Příspěvky: 3070
Registrován: sob úno 24, 2007 9:56
Zařízení: Lumia 830, Lumia 435DS, Asus T100
Bydliště: Brno

Příspěvek od tslany »

jak řikam, to je detail :-D

mě to na emulátoru jelo OK, ale musel sem pár knihoven vyextrahovat z QVGA emulátoru (96dpi)
mysaq
můj třetí příspěvek
můj třetí příspěvek
Příspěvky: 3
Registrován: stř zář 03, 2008 13:31
Bydliště: Brno

Příspěvek od mysaq »

X-HURD píše:Co se týká prodeje u nás, tak to mě taky zajímá. Proto jsem neváhal a napsal přímo Sony Ericssonu, aby mi tuto informaci zdělil. A podle odpovědi, budu citovat
"Sony Ericsson X1 podle našich předběžných informací vyjde na volný trh ČR průběhem Listopadu. Ceny našich výrobků závisejí na prodejcích a distribuci, zatím ale pro tento model nebyly určeny."

Takže jestli tomu tak bude, tak se už snad brzy dočkáme ;)
A kdy ses jich na to ptal? Protože tuhle informaci mely par dni zpatky i obchody, ale ted uz zacinaji psat taky leden... :smt011
pfhawk
přispěvatel
přispěvatel
Příspěvky: 125
Registrován: úte čer 24, 2008 18:31
Zařízení: iPAQ 214, N900
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od pfhawk »

no nevim, dnes byla na semanii novinka, ze to tu bude priblizne okolo 8.tydnu roku 2009...navic by bylo divne, kdyby to do CR nasadili tak brzy...
EDIT: a pro ty, kteri by jeste nevedeli kolik bude stat, tak doufam jen, ze to bude jako ve svedsku, kde uz se prodava okolo 15500Kc.
Tonda512
stálý přispěvatel
stálý přispěvatel
Příspěvky: 435
Registrován: pon dub 14, 2008 12:26
Zařízení: iPhone 6S Plus
Bydliště: Vejprnice (kousek od Plzně)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tonda512 »

8. týden...to je skoro březen....neverminde nepovíš nám k tomu něco? (vim že nemůžeš ale zkoušim to...)
pfhawk
přispěvatel
přispěvatel
Příspěvky: 125
Registrován: úte čer 24, 2008 18:31
Zařízení: iPAQ 214, N900
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od pfhawk »

to by jeden necekal, od 25.11. ma být exkluzivne v nabidce ceskeho t-mobile
zdroj: semania a jeji vyborne kontakty :)
Mong3R
častý přispěvatel
častý přispěvatel
Příspěvky: 275
Registrován: pon lis 17, 2008 18:03
Zařízení: SGN II + Lumia 930
Bydliště: Ostrov (KV)

Příspěvek od Mong3R »

Lidi čekám na X1 dlouho tak snad se dočkám, ale chtěl jsem se zeptat jestli na ní pojede hra Teeter, nebo jak se vlastně jmenuje :-(, jde o pohybový senzor. Děkuji
Odpovědět

Zpět na „Sony Ericsson Xperia“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 hostů