Windows Mobile 7 nabídnou multidotykové ovládání

Diskuze o operačním systému Windows Mobile 6/6.1/6.5 a dalších vývojových větvích (6.5.x)
Odpovědět
Jiří Hrma
šéfredaktor
šéfredaktor
Příspěvky: 9220
Registrován: čtv čer 16, 2005 16:44
Zařízení: ---
Bydliště: Praha

Windows Mobile 7 nabídnou multidotykové ovládání

Příspěvek od Jiří Hrma »

Dlouho se v internetových diskuzích vedou dohady, zda chystaná sedmá verze mobilních Windows bude podporovat multi-touch ovládání. Redaktor serveru ZDNET a autor knihy Microsoft 2.0, Mary-Jo Foley, ve svém článku informoval, že nejen Windows 7, ale i Windows Mobile 7 nabídnou podporu multidotykové technologie. Microsoft tuto skutečnost z pochopitelných důvodů nepotvrdil, nicméně redaktora Foleyho lze považovat za velice důvěryhodný zdroj.

Obrázek
Microsoft Surface

Zdroj: MSmobiles
AndyS
přispěvatel
přispěvatel
Příspěvky: 140
Registrován: ned kvě 07, 2006 12:55
Zařízení: Samsung Galaxy S3
Bydliště: Ostrava

Příspěvek od AndyS »

dotyk, multidotyk... uz aby byly neuralni rozhrani :)
narg
nováček
nováček
Příspěvky: 22
Registrován: stř srp 08, 2007 8:40
Bydliště: whole world
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od narg »

no nevim, tomu opevovanemu multidotyku u iphonu sem nak neprisel na chut, spis bych dal prednost rychlemu prociku! Osobne mi nedela problem, mit na displeji ikonku lupy a kdyz chci zoom, dvakrat si tapnu na plus, nez dvema a vice prsty smatlat po displeji :/
Akorat aby to bylo proste rychlejsi, to je vsecko..
Uživatelský avatar
skejpa
přispěvatel
přispěvatel
Příspěvky: 128
Registrován: sob zář 13, 2008 9:26
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od skejpa »

multidotyk je peknej ale chce to hlavne dostatecne rychlej HW aby to stihal. Windowsi se mi libej ale zatim bych do nich porad nesel protoze mi vadi jak se na vsechno dostanu pomalu. multidotyk by tomu mohl hodne pomoci. napriklad nabidka iphonu je hodne vychytana. bohuzel, ten ma zase plno jinych vad...
Stanley
přispěvatel
přispěvatel
Příspěvky: 107
Registrován: úte úno 19, 2008 17:28
Zařízení: Samsung GT-I8000 Omnia II

Příspěvek od Stanley »

Multidotyk sám o sobě nic nevyřeší, respektive bude úplně k ničemu, pokud to zazdí softwarem. Doufejme, že se tak nestane.
btw: už podle jména Mary-Jo nebude redaktor, ale redaktorka :wink: .
Radek Hulán
smartstar
smartstar
Příspěvky: 992
Registrován: čtv led 03, 2008 10:51
Zařízení: Samsung S7 edge / Lumia 930/1020/920/900/800

Příspěvek od Radek Hulán »

Multidotyk je výrazně složitější na používání... Potřebuji minimálně dva prsty na jedné ruce (a druhou telefon držet) a něco s nimi koordinovaně dělat, což je výrazně složitější než jedním prstem kliknout na ikonu "+" či "-" nebo (opět jedním) prstem rychle nakreslit půlkruh (současné řešení u HTC).

Nicméně trh si takového "pičovinky" žádá, tak budou, namísto podstatných věcí :( Stejně tak budou zdržující grafické animace, odsunování ploch trvající 500ms, atd., namísto aby to během jedné milisekundy zmizelo...
tslany
smartmaniak
smartmaniak
Příspěvky: 3070
Registrován: sob úno 24, 2007 9:56
Zařízení: Lumia 830, Lumia 435DS, Asus T100
Bydliště: Brno

Příspěvek od tslany »

ale mnohem luxusnější ovládání než prstem je styus, takže u něj i nadále zůstávám
Ruslan Botsyurko
redaktor
redaktor
Příspěvky: 2515
Registrován: ned dub 27, 2008 21:19
Zařízení: iPhone 7+, PlayBook, HTC Universal(128MB), MPx200
Bydliště: Plzeň

Příspěvek od Ruslan Botsyurko »

Presne tak. Jednak je presnejsi a hlavně ja vubec nerad patlám diplay otisky prstů. Obavam se, že se Mrkvosoft ještě nepoučil z reakce na Visty a nadále místo aby zlepšoval stabilitu a rychlost systému, tak vyvíjí akorat takové, slušně řečeno, machrovinky hlavně aby se to lip prodavalo a aby vytřeli zrak Applu, který se chlubí lepší prací s multimédii. No uvidíme, co z toho bude, ale moc velke nadeje si nedelam. Hlavne kdyz tam nacpou další takové ptákoviny náročné buď na RAM nebo CPU, tak který PDA to potom rozchodí?!
tslany
smartmaniak
smartmaniak
Příspěvky: 3070
Registrován: sob úno 24, 2007 9:56
Zařízení: Lumia 830, Lumia 435DS, Asus T100
Bydliště: Brno

Příspěvek od tslany »

nejlepší by bylo všechen software kterej má Microsoft naprogramovat od nuly, zoptimalizovat zdrojovej kód, to byy už žádná nestabilita nebo línost neexistovala. Ale to už bych chětl asi moc 8-)
Skijumper
přispěvatel
přispěvatel
Příspěvky: 59
Registrován: čtv srp 02, 2007 9:48
Zařízení: BlackBerry 8520
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Skijumper »

Radek Hulán píše:Multidotyk je výrazně složitější na používání... Potřebuji minimálně dva prsty na jedné ruce (a druhou telefon držet) a něco s nimi koordinovaně dělat, což je výrazně složitější než jedním prstem kliknout na ikonu "+" či "-" nebo (opět jedním) prstem rychle nakreslit půlkruh (současné řešení u HTC).

Nicméně trh si takového "pičovinky" žádá, tak budou, namísto podstatných věcí :( Stejně tak budou zdržující grafické animace, odsunování ploch trvající 500ms, atd., namísto aby to během jedné milisekundy zmizelo...
Nemohu si pomoct, doslova řečeno. Docela mi to vadí protože je to už spíše zneužívání hardware, je to možná "COOL a hustý na machrování" ale na skutečnou práci vůbec a ovladatelnosti to taky 10x nepřidá. Kdyby byl dotyk s velkými tlačítky bez animací - budiž. Ale abych si uvařil kafe než iPhone projede ikonama v nabídce.
Kato
stálý přispěvatel
stálý přispěvatel
Příspěvky: 352
Registrován: sob zář 17, 2005 19:11
Zařízení: HTC Desire (AOS 4.2.2),Nokia Lumia 800, Apple iPad
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kato »

lol - tady se teda sesla "elyta"...
Chces pouzivat multidotyk? Mas moznost, nechces? Tak nepouzivej..
Chces pouzivat TF3D? Mas moznost, nechces? nepouzivej..
Chces pouzivat stylus? Mas moznost, nechces? Tak nemusis..

S temahle nazorama na nove veci (kdyz ty stare nerusi a jeste je zlepsuji) - doporucuji vam z klavesnice vyhazet pismenka a-Z a vyhodit mys z okna a zkusit si ovladat pocitac. Ano - ono to pujde.. a mozna vam to bude vyhovovat, ale ja budu met rad na vyber a pouziju to, co mi zrovna bude vyhovovat (programovat na virtualni klavesnici pomoci mysi by byla produktivita na nic a obracene kreslit v AutoCadu pomoci klavesnice - produktivita by byla zhruba stejna, jako v predchozim pripade - nulova).

Ono at je RH jakej je a umi(?!) co chce - o tom se bavit nebudu, tak na poli WM... ehm.. za par let bude vychvalovat nejakej jinej system a bude tvrdit, ze WM nikdy nepouzival.. 8-)
Radek Hulán
smartstar
smartstar
Příspěvky: 992
Registrován: čtv led 03, 2008 10:51
Zařízení: Samsung S7 edge / Lumia 930/1020/920/900/800

Příspěvek od Radek Hulán »

farokh píše:Obavam se, že se Mrkvosoft ještě nepoučil z reakce na Visty a nadále místo aby zlepšoval stabilitu a rychlost systému, tak vyvíjí akorat takové, slušně řečeno, machrovinky
Vista má fantastické jádro, jenže pořádně se její inovace projeví až na /opravdu/ dobrém HW (quadcore CPU, 8GB RAM, x64 verze), a poté tento OS nemá konkurenci. Absolutní stabilita při stovkách puštěných úloh, brutální výkon, kde cokoliv jiného (OS X, Linux, WinXP) padá. Ale to je off-topic.

Na Windows Mobile přece Microsoft dlouhodobě pracuje právě na optimalizaci, takže nová 6.0 je rychlejší než stará 5.0 a neejnovější 6.1 je opět rychlejší než "nová" 6.0. Je to asi jediný existující OS, který se opravdu verze k verzi zrychluje :-)

WM 7.0 začíná vypadat jinak, a osobně se toho trošku bojím. Cpát všude jenom pár oversized tlačítek pro prst (namísto 20 podrobných nastavení pro stylus a HW klávesnici), to bude dost o "debilizaci", neboli přiblížení masám.

Současní WM uživatelé v tom ale asi moc zalíbení nenaleznou.

Nicméně, stále mám pocit, že ten skvělý komfort, kdy WM zařízení mohu ovláddat prstem (navigace, kontakty), HW klávesnicí (SMS, emaily), jog-dial (pohyb v kontaktech), kurzorové klávesy (posun v položkách) či stylusem (kreslení schémátek, podrobnější nastavení), zde zůstane, a nenaperou všude jen 2 oversized buttony pro tlustej prst :)

Windows jsou prostě pověstné SVOBODOU (narozdíl třeba od monopolistického Apple), a já věřím, že to stále SVOBODNÉ bude i ve WM7.
tslany
smartmaniak
smartmaniak
Příspěvky: 3070
Registrován: sob úno 24, 2007 9:56
Zařízení: Lumia 830, Lumia 435DS, Asus T100
Bydliště: Brno

Příspěvek od tslany »

hm, když ale je novější WM = rychlejší WM, proč se mi teda s WM6.1 pracovalo pomalejic než na WM2003SE? proč WM6.1 startovali o více než polovinu déle? a to nemluvím o tom, že WM2003SE byl na 4 roky starém HTC Magicianu a WM6.1 jsem porovnával na HTC Kaiserovi?
Standa
smartmaniak
smartmaniak
Příspěvky: 1622
Registrován: úte led 15, 2008 20:38
Zařízení: BlackBerry Z10, Samsung Galaxy Note 10.1

Příspěvek od Standa »

S Radkem tady trošku souhlasím. PocketPC je kapesní počítač, tzn. podrobná nastavení a bohaté nabídky. Lidi si stále PocketPC kupují, ale sami neví a v podstatě chtějí telefon - maličký displej a ovládání prstem, takže čtyři tlačítka přes celý displej. Což už kapesní počítač není, jen rozšířený iPhone. Microsoft samozřejmě reaguje a staví nový systém na efektu (multidotyk, ovládání prstem), místo aby se snažil brousit k dokonalosti původní (rychlost, stabilita). Navíc, co si budeme povídat - Microsoft ani výrobci pda nevěnují odladění softwaru dostatečnou péči, takže výsledek určitě nebude na úrovni iPhonu (co se poctivosti týče).

Nic proti trendům, ale byl bych radši, aby PocketPC zůstalo čím je, a lidi co chtějí jen lepší telefon nebo "pěkný" vzhled, ať si doinstalují potřebný software, který jim to umožní.

Ale chápu, že pokud bude na trhu 95% uživatelů pda, co chtějí telefon a 5% uživatelů pda, co chtějí kapesní počítač, budou mít smůlu ti druzí.
N3o21
nováček
nováček
Příspěvky: 41
Registrován: ned úno 11, 2007 22:49
Zařízení: OnePlus 3
Bydliště: Praha 4
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od N3o21 »

Musím se připojit... Nedá mi to.

Windows Mobile je určitě skvělý systém. Jen implementace výrobců strašně pokulhává. Z Kaisera jsem byl vyloženě zklamán. A přitom hardwarově na to měl!
No, a po Kaiserovi přišla už jen řada rádobyajfounů. No, a tak nebylo z čeho vybírat. Uvažoval jsem nad návratu k něčemu staršímu. Ale nakonec jsem šel do ajfounu.

Co se týče multidotyku, se kterým mám zkušenosti z iPhonu, tak je to určitě přínos.
Hlavně samozřejmě závisí jak to kdo implementuje. U iPhonu je to jen možnost použít multitouch. Jinak můžete přibližovat dvojklikem, v některých aplikacích i ikonkami.
Co tu zaznělo - neovladatelnost jednou rukou. Není to pravda. Tak nějak automaticky sem začal multitouch používat tak, že na displej položím palec a ukazováček, kterými přibližuji třeba webovku, zatímco zbylé 3 prsty jsou jako podpěra... I Kaisera by to ale díky tloušťce nebylo možné.

Na Windows Mobile 7 se celkem těším. Zálěží ale na výrobcích, jestli to pohřbí. Pokud budou dále pokračovat v trendu Touch*, tak si určitě nic nekoupím, protože je to příšernost.
Ale přesnost stylusu mi trošku chybí... Na druhou stranu, podstatně rozměrnější displej to částečně řeší... Tedy řeší to, co se týče ovládání aplikací, ale ne pokud chcete něco načrtnout.

Trošku OT: Podstatný rozdíl mezi iPhonem a WM komunikátorem je, že WM komunikátor je schopný pracovat jako samostatný přístroj/počítač. iPhone potřebuje nějakou základnovou stanici - desktop. Bez něj se s iPhonem ani neuprdnete, protože se ani neautorizuje k instalaci aplikací (které po spárování s vaším počítačem a účtem na AppStore zamozřejmě jde instalovat přímo z iPhonu).


tslany: WM 2003 pracovali na úplně jiném principu. Všechno bylo v RAM stále. To nemůžeš srovnávat. WM5 přišli s řešením paměť na data + RAM na běh programů. A WM 6.1 jsou podstatně rychlejší. Ale ještě to chce dost vychytat.
Mimochodem... Ne vždy za to může optimalizace WM... Můžou za to především samotní výrobci a jimi použité komponenty. Rychlý procesor je na nic, když použijí pomalou paměť.
Zkuste si vedle sebe pustit například TyTN nebo Artemis, a Kaisera. Uvidíte, že Kaiser je vedle nich co se týče práce v systému pomalejší a horší. A vynechme teď že má víc RAM, a snese více aplikací. Prostě na Kaiserovi se někde šetřilo na nesprávném místě.
Wexx
nováček
nováček
Příspěvky: 13
Registrován: pát črc 29, 2005 0:13

Příspěvek od Wexx »

Mě celkem spíš zajímá, jak budou fungovat WM8. Prý mají být založený na odnoži projektu Singularity, takže .NET CF nebo přímo .NET by se stal nativním kódem. Pak by se daly přímo spouštět programy v .NET pro PC.

@tslany
Už se s tim dost opakuješ. Systém uloženej ve flash se rychlostí může tak maximálně limitně blížit tomu co běží z RAM. Pokud chceš výhody zkloubit můžeš cashovat systém na flashdisku do RAM, tak jak to dělá PalmOS. Ale upřímě je to prasárna.
bighead
nováček
nováček
Příspěvky: 5
Registrován: pon dub 07, 2008 13:49

Příspěvek od bighead »

Myslim si, ze je skvele, ze sa podpora ovladania prstom dostava priamo do operacneho systemu. Podla mna by standardne aplikacie operacneho systemu mali byt jednoduche a rychle na pouzivanie. Pokial clovek, ako pokrocily uzivatel, pozaduje pokrocilejsiu aplikaciu (napr. pokrocily kalendar, kde na radu pride aj stylus) tak siahne po programe tretej strany. Zatial to funguje presne naopak.
Kazdy vyrobca si vymyslel vlastnu nadstavbu co prinasa niekolko nevyhod. Tieto nadstavby su nekompatibilne s programami tretich stran. Najzjavnejsim prikladom toho su pluginy na today obrazovke - podla mna obrovska vyhoda WM zariadeni, ktora sa vsak pri pouziti napr. TouchFlo uplne straca. Uz nehovorim o tom, ze clovek sa aj pri beznej cinnosti dostane pod "pozlatko" a musi vytahovat stylus aj pri jednoduchych cinnostiach, kde to naozaj nutne nie je.
Tak isto to urcite pride vhod vyvojarom aplikacii, ktori si nebudu musiet vymyslat vlastne nastroje na tvorbu pristupneho UI ale pouziju to co je v systeme. Tym bude mat cele prostredie jednotnejsi design, budu sa dat aplikovat skiny atd ...
tslany
smartmaniak
smartmaniak
Příspěvky: 3070
Registrován: sob úno 24, 2007 9:56
Zařízení: Lumia 830, Lumia 435DS, Asus T100
Bydliště: Brno

Příspěvek od tslany »

4N3o21, Wexx: ano, to vím že WM2003 má vše uživatelské v RAM, vlastnil jsem přístroj s tímto způsobem správy paměti, ale nelíbí se mi, když někdo říká, že WM6.1 je nejrychlejší WM. TO bych mohl rovnou vyjít s tím, že nejrychlejší jsou WM2000 s 32MB RAM a 200MHz CPU (iPaq 3630, který jsem taky měl :-) )
Odpovědět

Zpět na „Windows Mobile 6/6.1/6.5/6.5.x“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Majestic-12 [Bot] a 11 hostů