Správa oprávnění v Android 9 Pie

Diskuze o systému Android (N, 6.x… tipy na úpravy, všeobecná diskuze)
Odpovědět
kope
přispěvatel
přispěvatel
Příspěvky: 113
Registrován: stř led 14, 2015 21:12
Zařízení: Nokia 7.1 4/64GB

Správa oprávnění v Android 9 Pie

Příspěvek od kope »

Ahoj, trochu se ztrácím v tom, jak A9 Pie zachází s oprávněními aplikací a vlastně se dá říct, že v problematice oprávnění celkově. Jsem potencionální uživatel Androidu (zatím mám Win phone) a tak prolézám všechny možné informace a upřímně, mám v tom spíš čím dál větší zmatek... :oops:
Na jednu stranu čtu, že Google sdružil oprávnění do skupin a user tak musí při instalaci povolit vždy celou skupinu, na druhou stranu jsem si osahával telefon, který bych si případně koupil (Nokia 7.1 4/64 GB) a tam je možné vidět, k jakému zdroji má jaká aplikace oprávnění a je možné ho zakázat...
Druhá věc je, že ve všech doporučeních pro uživatele je, doporučeno "Kontrolujte oprávnění, které chce aplikace a pokud se vám zdá, že chce zbytečná práva, neinstalujte jí". No jo, ale copak já vím, jaká jsou pro běh nutná a jaká ne? Je to ještě celkem jasné u aplikací typu svítilna. Ale když namátkou na google play otevřu požadovaná oprávnění například u dvou navigačních aplikací od, řekl bych, důvěryhodných vývojářů - Here We Go a Mapy.cz, tak chtějí oprávnění snad ke všemu... To bych si nenainstaloval snad nic. Nebo je postup takový, že nainstaluju a pak selektivně v Nastavení Androidu vše vypnu (až samozřejmě na nějaký nutný základ)?
Sorry za možná lama dotazy, ale s Androidem jsem nikdy nepřišel do styku, mám jen (občas dost děsivé) info z webu. Výměnu telefonu musím řešit (WIN končí), do Applu se mi nechce (telefony v cenovém rozpětí, které jsem ochoten zaplatit, mají malý displej), navíc ta Nokia 7.1 se mi moc líbí, mimo jiné i tím, že má čistý Android a je v programu Android One. Ale pořád (možná zbytečně) mám nějakou podvědomou obavu používat na Androidím tel třeba mobilní bankovnictví-právě pro ony nejasnosti v tom, co vlastně přiinstalované aplikace mohou a nemohou způsobit.
htcjirka
smartmaniak
smartmaniak
Příspěvky: 12222
Registrován: úte úno 27, 2007 21:57
Zařízení: Samsung Galaxy Note9, Samsung Galaxy Note8
Bydliště: Praha

Re: Správa oprávnění v Android 9 Pie

Příspěvek od htcjirka »

Spravu opravneni si muzes u kazdeho Androiho telefonu spravovat i az po instalaci v nastaveni - aplikace - opravneni. Navigace chteji navic krome polohy logicky treba pristup ke kontaktum, logicky, kdyz chces z navigace primo vyhledat nekoho s adresou, k fotaku, protoze u nekteych navi muzes poridit obrazek mista, kam dorazis apod. Nevidim tam zadny problem, pokud si to v hlave srovnas proc a co jaka aplikace chce a pripadne ji pristup dodatecne zakazat. Sam jsem take prechazel z mobilnich Win, kde tez maji aplikace opravneni a muzes je spravovat.
kope
přispěvatel
přispěvatel
Příspěvky: 113
Registrován: stř led 14, 2015 21:12
Zařízení: Nokia 7.1 4/64GB

Re: Správa oprávnění v Android 9 Pie

Příspěvek od kope »

Dík za částečné objasnění. A co je pravdy na tom, že při aktualizaci si aplikace může sama přidat oprávnění? Pokud to tak je, dá se to řešit nějak jinak, než že budu 1x týdně kontrolovat stav oprávnění? Třeba povolit automatické aktualizace jen pro systém a aktualizace aplikací na vyžádaní nebo manuálně?
htcjirka
smartmaniak
smartmaniak
Příspěvky: 12222
Registrován: úte úno 27, 2007 21:57
Zařízení: Samsung Galaxy Note9, Samsung Galaxy Note8
Bydliště: Praha

Re: Správa oprávnění v Android 9 Pie

Příspěvek od htcjirka »

Ne, sama si pridat opravneni nemuze, jednou nastavis a smitec. Pokud by nejake nove opravneni vyzadovala, napr. po aktualizaci, sama se tě aplikace zepta po jejim spusteni. Opravdu samo se nic nedeje. Aktualizace muzes aktualizovat jak automaticky, tak i manualne, je to na tobe.
kope
přispěvatel
přispěvatel
Příspěvky: 113
Registrován: stř led 14, 2015 21:12
Zařízení: Nokia 7.1 4/64GB

Re: Správa oprávnění v Android 9 Pie

Příspěvek od kope »

Ok, dík, to jsou celkem uklidňující informace :-)
Odpovědět

Zpět na „Operační systém Android“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 24 hostů