Windows 10 Mobile: Release preview

Všeobecná diskuze o nové verzi operačního systému Windows 10 Mobile
Odpovědět
Menty
častý přispěvatel
častý přispěvatel
Příspěvky: 198
Registrován: úte led 03, 2012 18:41
Zařízení: Nokia Lumia 920, 820, 830, Galaxy A5

Windows 10 Technical Preview for Phones

Příspěvek od Menty »

Mně se taky původní koncept líbil, ale po letech jsem přišel na to, jak opravdu nefunkční je a jak je OS složitý a chaotický. Spousta lidí nadává na to, jak je Android nepřehledný a bláblá. Kde prosím? O WP se říkalo, jak je to jednoduchý systém. Není, je jednoduchý funkcemi a možnostmi nastavení, ale jinak je nejsložitější ze všech. A MS ignoroval nějaký pořádek roky a jenom přidával funkce. A tak se můžem setkat s nekonečným bordelem v nastavení, nedotažeností systému (procházím se v galerii, mam možnost nastavit fotografii na zamykací obrazovku, nikoli už však na homescreen) a tak dále. Je toho strašně moc. Huby se mi líbily, pokud ale MS jakožto vývojář OS není schopen využít jejich potence a hlavně ani neví, jak by měly pořádně vypadat, pak ano, radši ať tam nejsou. Android nabízí velké množství nastavení, ale je hlavně přehledný a vzhledově konzistetní. Zprávy, hudba, kontakty, liší se barvami, ale jinak vypadají stejně. Takže tento restart naprosto chápu a docela ho i vítám. Já osobně bych to udělal tak, že bych nejdřív vyházel všechny stávající aplikace, ale všechny. Udělal v tom pořádek a pak teprve začal dodávat nové a mezi sebou je propojoval. Jinak se dostaneme do situace současné, kdy máme v systému jeden přehrávač hudby, ale je možné aktivovat i ten starý. Na co to je? Tam bych osobně začal já.
Krayzie
smartguru
smartguru
Příspěvky: 659
Registrován: stř led 19, 2011 21:49
Zařízení: Lumia 950, iPhone SE

Windows 10 Technical Preview for Phones

Příspěvek od Krayzie »

Uz tomu vobec nerozumiem, naco tu bude dalsi Android? Preco si vsetci myslite, ze ked MS predstavi WIN10 pre mobily, ktory bude viac podobny Androidu ako povodnemu WP konceptu, ze mu razom stupnu predaje?
Osobne si to nemyslim, lebo pokial nepovoli instalaciu Android aplikacii, tak aplikacna zakladna bude stale slaba, podpora sluzieb bude stale o nicom a ako bonus bude zapadnutie do sedeho priemeru hamburgerov, miniaturnych textov a nepouzitelnosti.
Menty
častý přispěvatel
častý přispěvatel
Příspěvky: 198
Registrován: úte led 03, 2012 18:41
Zařízení: Nokia Lumia 920, 820, 830, Galaxy A5

Windows 10 Technical Preview for Phones

Příspěvek od Menty »

To si ale nemyslíme my, podle mě si to myslí hlavě MS. Někteří lidé přijdou, někteří odejdou. MS pracuje s minoritou, takže radikální změna mu neudělá čáru přes rozpočet, kdyby měl přijít o stávající uživatele. A prostě se snaží inspirovat tam, kde se koncept setkává s komerčním úspěchem. Navíc aplikace většinou pro iOS a Android vypadají podobně, ale pro WP ne. A komu by se chtělo to přeprogramovat pro minoritu. I tohle si od toho slibuju, kvalitnější apliakce, protože se bude míň řešit odlišný vzhled OS. Vezměte si Messenger, ten je na iOS a Androidu takřka stejný, funkcí jako prase. Na WP sice zapadá do filozofie systému, ale aplikace samotná nestojí za nic. A příkladů je spousta.
Krayzie
smartguru
smartguru
Příspěvky: 659
Registrován: stř led 19, 2011 21:49
Zařízení: Lumia 950, iPhone SE

Windows 10 Technical Preview for Phones

Příspěvek od Krayzie »

2 menty: Presne toto som tvrdil hned od prvych unikov. MS sa snazi, aby sa system co najviac podobal ostatnym, aby sam MS nemal vela prace s prerabanim vlastnych apps pre vsetky platformy a tym ulahcil portovanie aj ostatnym. Takisto by som sa vobec necudoval, keby MS predstavil koncept univerzalnych apps pre vsetky platformy. Ja toto vsetko chapem, ale trhovy podiel sa nezvysi (podla mna) a trh pride o dalsiu alternativu.
Radek Hulán
smartstar
smartstar
Příspěvky: 992
Registrován: čtv led 03, 2008 10:51
Zařízení: Samsung S7 edge / Lumia 930/1020/920/900/800

Windows 10 Technical Preview for Phones

Příspěvek od Radek Hulán »

Jo, MS se snaží podobat ostatním, takže bude mít stejně blbou koncepci aplikací jako iOS a Android. Apple nikdy nepočítal s velkým telefonem, takže na 6 Plus se zmenšuje a hýbe obrazovka, aby to šlo ovládat jednou rukou. Trapárna největší. Samozřejmě, iOS má i statické ikony jako Windows 3.1 a další vady (třeba hardwarové tlačítko, těžko stisknutelné), ale o to nejde -> MS se inspiroval tam, kde je to jednoznačně špatně uživatelsky (byť dobře prodané marketingem) a doplnil to šílené "hamburger" menu, a pro mě, jako pro uživatele z toho plyne jediné -> když ke dvou systémům se špatným UI (iOS a Android) přibude nově třetí (Windows 10 pro telefony), klidně mohu používat ten Android. Apple je mimo, protože má UI nejhorší, nemá bezdrátové nabíjení, pořádný foťák, atd., ale cosi jako LG G4 nebo Samsung S6 je vcelku ok. MS služby tam jsou, výběr telefonů výborný, výběr aplikací jasně lepší.

Prostě klást si otázku "proč zůstávat u MS telefonu" pak má legitimitu.
murder
smartguru
smartguru
Příspěvky: 610
Registrován: ned pro 23, 2007 14:07
Zařízení: LG G3 Android 6 Marshmallow

Windows 10 Technical Preview for Phones

Příspěvek od murder »

Náhodou rozdílnost různých ovládacích prvků v TP chápu, je to lepší, než nahodit konečnou verzi se změněným UI a myslet si, takhle to budou lidi brát. Takto nabízejí plno růzností a dle Feedbacku vyberou to co se prolne největším kladným ohlasem u testerů. Takže fakt ty nářky nechápu je to pouze TP beta verze....
Krayzie
smartguru
smartguru
Příspěvky: 659
Registrován: stř led 19, 2011 21:49
Zařízení: Lumia 950, iPhone SE

Windows 10 Technical Preview for Phones

Příspěvek od Krayzie »

Dufam, ze ta naivita ohladom TP a feedbacku konecne skonci. MS sa jasne vyjadril, ze ovladanie aplikacii sa musi podobat aplikaciam z inych OS (iOS, droid, WIN10 pre PC). Vraj podla internych aj externych studii, ktore ma MS k dispozicii, ludom az tak nezalezi na ovladatelnosti jednou rukou. Viac si mozete precitat (vypocut) na http://wmpoweruser.com/ex-microsoft-win ... 10-mobile/" onclick="window.open(this.href);return false;

Cize tak, ako sme tu viaceri (podla Vas) "nariekali", MS bude aplikovat novy design (vid novy Outlook mail) aj na zvysok OS. Nebojim sa, ze WIN10 mobile bude vo final verzii nekonzistentne (to nikdy nebolo predmetom "narekov"), ale ze ten odklon od povodneho konceptu bude prilis velky. To uz mozu rovno dlazdice nahradit gridom statickych ikon, aj tak koncept zivych dlazdic nedotiahli do konca (tak ako vsetko coho sa MS chytil).
SmetyCZ
smartmaniak
smartmaniak
Příspěvky: 1565
Registrován: pon čer 09, 2014 14:54
Zařízení: Huawei P9 Lite 2017
Bydliště: Plzeň

Windows 10 Technical Preview for Phones

Příspěvek od SmetyCZ »

No co, co jsem slyšel, Blackberry taky ještě pořád vyrábí telefony, ne?

Důvody, proč jsem 4 roky věrný WP, (nejspíš) pomalu pominou. To by nebyl Microsoft, aby ve finále něco nepohnojil.
qwerty
smartguru
smartguru
Příspěvky: 694
Registrován: pon led 30, 2012 21:22
Zařízení: L950, XRN5

Windows 10 Technical Preview for Phones

Příspěvek od qwerty »

preco tak negativisticky pristup? do uvedenia WP na konci roku je este dost casu.
Uživatelský avatar
Cheetah007
smartmaniak
smartmaniak
Příspěvky: 1099
Registrován: úte úno 09, 2010 15:28
Zařízení: Sony Xperia M2, iPad Mini 32GB

Windows 10 Technical Preview for Phones

Příspěvek od Cheetah007 »

Radek Hulán píše:Hele, já WP mám rád, protože je konzistentní a hezký a ergonomický oproti Androidu a výrazně pokrokovější oproti iOS (s primitivními ikonami na ploše). Nejsem MS fanatik, používám WP 8.1 proto, že je nejlepší :) Ale Windows 10 je graficky podobně dobastlený jako Android. Hamburger menu nahoře je kravina, blbě se to ovládá jednou rukou (nakonec podobně blbě jako iOS, ten má taky prvky nahoře). Ještě, že aspoň zůstala "Zpět" klávesa...

Nicméně pokud budeme mít 3 systémy s mizerným UI, vezmu si ten, co má lepší HW a více aplikací. A to nebude WP. Takže o Androidu bych klidně uvažoval. Uvidíme, kam to MS posune ve finálce.
Celkem se radku divím že máš myšlenky na opuštění platformy WP.
Ano WP8.1 byl a je dobrý systém, já jej před lety opustil právě kvůli aplikacím a tak trochu i gui, jsem zvyklý na ikonky no, ale i tak jsem si tehdy pomalu zvykal.
Screeny z W10 jsem viděl a je to takový kočkopes, spíše měli nechat konzistentní gui 8/8.1 a ladit drobnosti, či přidat funkce a možnosti, než to skoro celé překopat...uvidíme, třeba to v letě přehodnotí, v souvislosti s reakcemi uživatelů a udělají změny k lepšímu.
Nicméně mě jako uživateli androidu, se tenhle vzhled vč. menu rychlého přístupu, po stažení roletky které doznalo změn, docela líbí.
Něco je prostě špatně, když čtu reakce od tebe a dalších lidí kteří si nemohou os od MS zatím vynachválit, pokud ms ztratí lidi kteří nedali nikdy na jejich os dopustit, mohou to zabalit rovnou.
katraris
přispěvatel
přispěvatel
Příspěvky: 136
Registrován: čtv led 12, 2012 19:59
Zařízení: Lumia 930, Lumia 1020, Lumia 920

Windows 10 Technical Preview for Phones

Příspěvek od katraris »

Taky mě aktuální UI nenadchlo, ale přejít kvůli tomu k na Android? No tak! MS musí zavést nějaké nové ovládací prvky (já doufám, že nakonec trochu lepší, než v preview) kvůli univerzálním app a asi tím jde i vstříc masám.
Správně píše Daniel Rubino:
I don't get the "If they use a hamburger menu, then why even BOTHER with Windows Phone?!" argument. More to an OS than that, c'mon.
Just because you use a common UI task does not mean Windows Phone has now become Android. Geez.
Krayzie
smartguru
smartguru
Příspěvky: 659
Registrován: stř led 19, 2011 21:49
Zařízení: Lumia 950, iPhone SE

Windows 10 Technical Preview for Phones

Příspěvek od Krayzie »

Ale tu nejde o hamburger, ten mi je sumak, ked ho ludia chcu, nech si ho maju. Tu ide o presun ovladacich prvkov zdola nahor, tu ide o zrusene pivoty a swipovanie, ... Ked si to zoberieme, tak od povodneho WP7 sme prisli o huby (namiesto vylepsenia, ich radsej zrusili), prisli sme o dedikovane HW tlacidlo fotaku, prisli sme o HW tlacidla pod displayom, teraz prideme o pivoty, swipovanie, jednoduchu grafiku a kto vie co este. Co to bude nabuduce? Live tiles?

Cital som celu debatu na wpcentral a priznam sa, ze Danielovi nerozumiem. Podla neho je slaby podiel WP zapricineny odlisnym UI, ktore je problem pre masy a samotny nedostatok kvalitnych aplikacii (tiez sposobeny odlisnym UI). Dajme tomu, ze portovanie apps sa touto zmenou zjednodusi, ale pokial tam budu live tiles, tak problem c. 1 tu bude stale.

A teraz k tej jeho vete, ze OS je viac nez rovnake/podobne UI: Co ine mi W10 moze ponuknut lepsie ako konkurencia, pokial bude mat rovnake/podobne UI? Android aj iOS budu stale ponukat viac funkcionality, viac apps, viac sluzieb, ... Takze co tymto MS ziska? Ja a vsetci v mojom okoli, ktori presli na WP, presli prave kvoli UI/UX (vo vsetkom ostatnom je WP horsi ako konkurencia), takze, ak mame o tento dovod prist, to uz mozme rovno zacat pouzivat iOS/Android, ktore budu stale ponukat viac.
fijo666
přispěvatel
přispěvatel
Příspěvky: 80
Registrován: ned črc 07, 2013 21:25
Zařízení: Lumia 950XL DS - insider fast ring

Windows 10 Technical Preview for Phones

Příspěvek od fijo666 »

Ahojte, so zvedavosti som prisiel z 8.1 na 10 na lumii 820. Prvy problem ktory mi hned udrel do oci je ten, ze mi nefunguje One Note, ktory je sucastou OFFICE balicka, ktory mi v teelfone uplne chyba. Ako je to mozne, a je ho mozne doinstalovat? Vdaka

Update som spravil na cistom telefone cez OTA.
Radeczek
častý přispěvatel
častý přispěvatel
Příspěvky: 273
Registrován: ned led 26, 2014 22:54
Zařízení: iPhone 5s

Windows 10 Technical Preview for Phones

Příspěvek od Radeczek »

Office pro W10 bude k dispozici během dubna. Snad...
Uživatelský avatar
chobotmilan
častý přispěvatel
častý přispěvatel
Příspěvky: 201
Registrován: čtv srp 22, 2013 19:22
Zařízení: Lumia 950 xl
Bydliště: Kamenná Poruba

Re: Windows 10 Technical Preview for Phones

Příspěvek od chobotmilan »

Nedá sa doinštalovať.
Uživatelský avatar
Daniel Fibikar
smartmaniak
smartmaniak
Příspěvky: 1482
Registrován: pon úno 12, 2007 10:54
Zařízení: Microsoft Lumia 950
Bydliště: Liberec

Windows 10 Technical Preview for Phones

Příspěvek od Daniel Fibikar »

Chtěl jsem to zde trošku oživit, protože jsem teď četl zajímavé AMA(ask me anything) na Redditu od bývalého zaměstnance Microsoftu a jejich design týmu. Koho zajímá může si přečíst zde http://www.reddit.com/r/windowsphone/co ... troversial" onclick="window.open(this.href);return false;

Jsem dlouholetý fanoušek Microsoftu a přešel jsem na Windows Phone už ve verzi 7.0 z Androidu. V té době to bylo prostě něco jiného, líbil se mi koncept a vydržel jsem až do teď a budu držet dál. Co mě zarazilo je design Windows 10 pro telefony. Odstup od Metro je prostě obří. Jako fanoušek metro a pivot navigace v aplikacích je pro mě odstup Windows 10 až skoro nepochopitelný. Pak jsem začal číst AMA a zkouknul toto video https://vid.me/RQsM" onclick="window.open(this.href);return false;.

Čím více se nad tím vším zamýšlím tím více vidím proč se tak děje. Přemýšlel jsem osobně kolik času používám telefon jednou rukou a zjistil jsem sám na sobě jako vzorku, že drtivou většinu případů telefon držím jednou rukou a druhou ovládám, což pro mě znamená, že ovládací prvky mohou být kdekoliv a je mi to v podstatě jedno. Hamburger tlačítko se podle mě hodí na weby, nicméně pak jsem opět přečetl AMA a zjistil, že vlastně dává obří smysl ve velkých projektech, kde je hodně funkcí. Všechno prostě nelze nacpat do spodní lišty nebo pod 3 tečky. Přirovnám to ke své práci, vše potřebné mám na svém stole, to co denně využívám, to co potřebuji méně mám hozené na poličce. Hamburger by měl sloučit tyto věci co jsou méně používané a prostě je zařadit do své nabídky. Neměli by a nejspíš ani nebudou pod ním ukryty ani ve Windows 10 pro telefony často používané funkce, protože to by nedávalo smysl.

Microsoft je obří SW firma a provedla řadu studií, které jí umožnili prostě prověřit jak lidé své telefony používají a co je pro ně ideální (obecně)

Čím více nad designem Windows 10 přemýšlím tím více si myslím, že je to krok správným směrem, ač to bude pro většinu lidí kontroverzním. Je pravda, že Pivot je super, na druhou stranu v rámci slučování s moderními aplikacemi Windows nedává smysl. Navíc jsme pořád minoritní skupina fanoušků a pro mě i některé z vás je to pokus prostě se přizpůsobit Androidu/iOS, na druhou stranu MS se musí podřídit trhu a uživatelé jsou na toto ovládání zvyklý.

Pro ty, které to zajímá přečtete si AMA, mrkněte na video a udělejte si vlastní názor. Nejsem designový guru ani programátor a na hledisko UI/UX mám svůj subjektivní názor, na druhou stranu mě názory designového "experta" přesvědčili, že změna prostě musela nastat a přesvědčilo mě to, že to nemusí být až zase tak špatné. V někom vyvolává hambuger tlačítko pocit špatnosti už jen z důvodů jeho výskytu, nicméně ve složitějších aplikací někam ty funkce je nutné schovat.
fijo666
přispěvatel
přispěvatel
Příspěvky: 80
Registrován: ned črc 07, 2013 21:25
Zařízení: Lumia 950XL DS - insider fast ring

Windows 10 Technical Preview for Phones

Příspěvek od fijo666 »

@Radeczek, chobotmilan

Dakujem za info, sakra prace to je riadne nah..., o totom som nevedel, One Note pouzivam dost casto, tak tato skutocnost ma moc nepotesila. Ale april je uz teraz, ze by bola sanca ze to do konca mesiaca vydaju? neviem. Najhorsom trosku potestujem a prejdem naspat na 8.1 :(

EDIT: Mozem sa este spytat ako ste si importovali kontakty napr z google uctu do WP 10? Doposial som bol zvyknuty, ze akonahle som sa prihlasil do mailu, tak si WP 8 a WP 8.1 sam stiahol vsetky kontakty do telefonu.

Teraz ak dam kontakty, zobrazi sami prazdne pole. Ale ak dam vyhladat akykolvek kontakt ktory viem ze mam, tak mi ho najde, aj vypise ze je to Gmail kontakt. DIky za radu
chmeldas
smartguru
smartguru
Příspěvky: 635
Registrován: pát zář 04, 2009 8:42
Zařízení: iPhone 6S/ Miix 2 8"
Bydliště: Německo a okolí Brna

Windows 10 Technical Preview for Phones

Příspěvek od chmeldas »

maxxz, zajímavé odkazy. Určitě to pár věcí osvětlí, ale stejně mě to asi od útěku od WP neodradí. Se vzhledem W10 nemám nějaký zásadnější problém, ale po 5 letech s WP už to chce pomalu změnu a nové BB nevypadají vůbec špatně. :tlem:
Uživatelský avatar
Zaklinac
stálý přispěvatel
stálý přispěvatel
Příspěvky: 318
Registrován: sob zář 08, 2012 11:43
Zařízení: Apple iPhone 7 Plus + Microsoft Lumia 950 XL

Windows 10 Technical Preview for Phones

Příspěvek od Zaklinac »

Tu je ďalší výborný článok o odklone od metra.
https://www.thurrott.com/mobile/windows ... from-metro" onclick="window.open(this.href);return false;
Mne sa Windows 10 na PC strašne páči, preto verím, že aj na telefóne bude ten systém skvelý. Je to niečo úplne iné ako WP? Áno, je. Vadí mi to? Vôbec.
Krayzie
smartguru
smartguru
Příspěvky: 659
Registrován: stř led 19, 2011 21:49
Zařízení: Lumia 950, iPhone SE

Windows 10 Technical Preview for Phones

Příspěvek od Krayzie »

Vyznam humburger menu v novych Office apps (a podobne velkych inych projektoch) nebude asi nikto popierat. Otazne je, co so zvyskom OS? Ten ex-zamestnanec MS tvrdi, ze pivoty, panorama, swipovanie je cele zle, ze treba vyslovene kopirovat zauzivane UX z inych OS. Ale ako som povedal, aku pridanu hodnotu nam potom WIN10 mobile ma ponuknut? Vo vsetkom ostatnom je proste horsi.

Co bude ale urcite zaujimave je dalsi vyvoj UX na iOS a Androide. Nieco mi hovori, ze konkurencia tohto naramne vyuzije a MS ostane zase za debila, ktory predstavil nieco revolucne, co neskor zahodil, aby mohol skopirovat nieco horsie, co sa pomaly prestane pouzivat.

Videli ste novu Music appku z iOS 8.4? https://www.youtube.com/watch?v=TkGem8NjX8o" onclick="window.open(this.href);return false; Nepripomina vam jej ovladanie nieco, od coho MS upusta? Spodny appbar s "...", pivot, ...
Google nieco podobne zase urobil s Youtube http://www.androidpolice.com/2015/03/15 ... rger-menu/" onclick="window.open(this.href);return false;

Bolo by celkom vtipne, keby konkurencia zacala menit design prvkami, ktore vo velkom priniesol MS, ale MS by siel opacnym smerom :-) (tak ako sme pri MS zvyknuti)
Odpovědět

Zpět na „Windows 10 Mobile“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 40 hostů