Ochota platit za aplikace je mizerná. Bude stávka?

Vše okolo vývoje aplikací pro platformy Windows Phone a Windows 10 Mobile
Odpovědět
mceza

Ochota platit za aplikace je mizerná. Bude stávka?

Příspěvek od mceza »

A myslíš, že u Androidu to běžný uživatel zvládne?

Podle mě to na jakémkoli OS zvládne takový uživatel, který má opravdu zájem něco takového udělat - to si o tom něco najde, čte fóra a všude se ptá. Pak to zvládne...

Ale ano, na WP je to pocitově o něco složitější.
dvzd
stálý přispěvatel
stálý přispěvatel
Příspěvky: 409
Registrován: ned led 25, 2009 17:42
Zařízení: JY-S2

Ochota platit za aplikace je mizerná. Bude stávka?

Příspěvek od dvzd »

matoman píše:tak na google play mas moznost aplikaciu vratit do hodiny, alebo do 30minut. Niekedy bola 24 hodinova lehota. Inac na software, ktory pouzijes (otvoris), podobne ako na potraviny zakonna lehota tu v cr 14dni neplati.

Vid Občanský zákoník (zákon č. 40/1964 Sb.) § 53 ods. (8)
Ne ne, to platí pouze pokud spotřebitel porušil originální obal, např. pokud je SW distribuován na CD v obalu a spotřebitel ten obal poruší, pak už nemůže to CD ve 14 denní lhůtě vrátit, ale ty aplikace jsou stahovány z internetu bez obalu, tam nemůže spotřebitel žádný obal porušit, takže normálně platí 14 denní lhůta na odstoupení od smlouvy bez uvedení důvodu.


§ 53/7 Občanského zákoníku
Byla-li smlouva uzavřena při použití prostředků komunikace na dálku, má spotřebitel právo od smlouvy odstoupit bez uvedení důvodu a bez jakékoliv sankce do 14 dnů od převzetí plnění. ...

§ 53/8d) Občanského zákoníku
Kromě případů, kdy je odstoupení od smlouvy výslovně ujednáno, nemůže spotřebitel odstoupit podle odstavce 7 od smluv na dodávku audio a video nahrávek a počítačových programů, porušil-li spotřebitel jejich originální obal,
Jabarkas
přispěvatel
přispěvatel
Příspěvky: 65
Registrován: ned čer 17, 2012 18:38
Zařízení: Nokia Lumia 820

Ochota platit za aplikace je mizerná. Bude stávka?

Příspěvek od Jabarkas »

Imho vzhledem k tomu, že pirátství je na WP telefonech značně obtížné, tak při nákupu aplikací prostě a jednoduše rozhoduje poměr cena/výkon (resp. by měl). Žádného kupujícího by (z ekonomické podstaty věci) nemělo zajímat, jak se na tom autor nadřel ve svém volném čase a jak málo z toho má. To je vždy jen jeho věc a zákazník se má vždy orientovat právě jen podle onoho zmíněného poměru (přičemž onen "výkon" samozřejmě zahrnuje široké spektrum věcí - u aplikací např. i další podporu).

Téma mi tak přijde trochu zbytečné. Pokud se nedá na WP vydělat (zejména u nás, kvůli nízkému počtu WP uživatelů), přeorientujte se dočasně na jiný systém (ideálně asi iOS).

Na druhou stranu... Některé zde zmiňované argumenty mi přijdou cvaklé (obava platit kartou atp.). Tratí na tom však i samotný uživatel, kterýžto nedá dvacku za zvýšení funkčnosti telefonu. Ergo poškození jsou na obou stranách. Blb ovšem jen na jedné.

Pokud však vše dobře vyjde a já si WP telefon koupím, tak rozhodně plánuji pořízení nejlepších dostupných (a pro mě účelných) aplikací i pokud budou stát nějakou tu kačku (dvacka není problém ale i tak si budu pečlivě vybírat nejlepší appku z dostupných - od přírody jsem škudlil a každou i malou investici dlouho rozmýšlím).

Celkově samozřejmě (z lidského hlediska) přeji, ať jednou začnou české WP aplikace náležitě "sypat". Předpokládám však, že to ještě zabere dost času. Systém samotný ještě u nás musí ty desetisíce a statisíce uživatelů přesvědčit. Pokud se tak podaří (a já doufám že ano), tak bude vše hnedle veselejší.
lemmon
nováček
nováček
Příspěvky: 17
Registrován: sob pro 15, 2012 16:31
Zařízení: Windows Phone 8x by htc
Kontaktovat uživatele:

Ochota platit za aplikace je mizerná. Bude stávka?

Příspěvek od lemmon »

Nedávno jsem četl zajímavý článek, který tvrdil, že třeba za mobilní hry je nejvíce ochotná platit právě komunita uživatelů WP. V článku se tuším odkazovali právě na možnost vracet aplikace v google play. Tím, že je prý především umožněno to, že schopný člověk aplikaci koupí, uloží, vrátí a vytvoří warez verzi.

Zároveň je to pro google výhodné tím, že dost lidí se rozhodne, jaký telefon koupit, i podle toho, na jaké platformě sežene víc "free" - rozuměj warez programů. Tím to vytváří větší uživatelskou základnu.
Uživatelský avatar
YAMATO
smartmaniak
smartmaniak
Příspěvky: 2089
Registrován: úte čer 10, 2008 10:36
Zařízení: Galaxy Note 2
Bydliště: Trutnov

Ochota platit za aplikace je mizerná. Bude stávka?

Příspěvek od YAMATO »

mceza píše:A myslíš, že u Androidu to běžný uživatel zvládne?

Podle mě to na jakémkoli OS vládne takový uživatel, který má opravdu zájem něco takového udělat - to si o tom něco najde, čte fóra a všude se ptá. Pak to zvládne...

Ale ano, na WP je to pocitově o něco složitější.
Na Androidu to je zcela jednoduché a bez jakýchkoli zásahů, potřebných na iOS a WP. Otevřený OS :-)
dvzd
stálý přispěvatel
stálý přispěvatel
Příspěvky: 409
Registrován: ned led 25, 2009 17:42
Zařízení: JY-S2

Ochota platit za aplikace je mizerná. Bude stávka?

Příspěvek od dvzd »

Vzhledem k otevřenosti a rozšířenosti Androidu a opožděného příchodu uzavřeného WP, bude WP už vždy jen okrajová záležitost, zvlášť když to ani nekonkuruje cenou přístrojů. Já bych si asi nekoupil telefon, který nativně nepodporuje USB Mass Storage, protože bych ho nepřipojil do služebního PC, kde nemám oprávnění k instalaci programů.
shagy2301
přispěvatel
přispěvatel
Příspěvky: 132
Registrován: sob kvě 05, 2012 14:22
Zařízení: Lumia 640 XL (predtým HTC 8S, Nokia Lumia 800)

Ochota platit za aplikace je mizerná. Bude stávka?

Příspěvek od shagy2301 »

dvzd: WP8 už Mass Storage podporuje. A čo sa týka tvojho pripojenia osobného mobilu do služobného PC, tak ako administrátor PC u Vás vo firme by som nebol z toho nadšený, že sa tam pripája v sieti neoverené zariadenie
osso
smartguru
smartguru
Příspěvky: 682
Registrován: pát pro 17, 2010 22:31
Zařízení: Lumia 950 XL, Lumia 830, Lumia 640 LTE, Nexus 5x

Ochota platit za aplikace je mizerná. Bude stávka?

Příspěvek od osso »

Krayzie píše:Suhlasim, na druhej strane, tiez som si este ani jednu appku na WP nekupil. Dovod je jednoduchy, banka mi nechce dat kreditku bez mesacneho poplatku a preto kreditku nemam (banku menit nechcem, kedze tam mam ine vyhody). Ak by bola moznost kupovat apps cez paypal, uz davno mam kupeny min. Meteoservis.
mmme píše:Oproti pravidelnym mesicnim platbam operatorum za pausal jsou castky za apps opravdu smesne.
Moja priemerna mesacna faktura je 4EUR, takze to tvrdenie sa neda globalizovat.

Kazdopadne, ci uz cena mobilu bez vysokeho pausalu alebo vysoky pausal a zadarmo mobil, ceny mobilnych apps su vazne OK, ale ako som spominal, kartu nevlastnim, vsetko platim cez PayPal, takze zatial si nemam ako appku kupit. Tiez by som uvital platby cez faktury od operatora.

OTAZKA: Pri citani celeho vlakna som narazil na zopar prispevkov, kde sa spomina, ze cez PayPal sa do nakupovat min. u WP8. Dlho som tuto problematiku neriesil a preto sa pytam, da sa alebo sa neda na WP7.5 (prip. WP8) nakupovat cez PayPal?
Cafko Paypal funguje bez problemov nepotrebujes kreditku staci ti debetna karta na Paypal vcera som to skusal ide to v pohode :)
mceza

Ochota platit za aplikace je mizerná. Bude stávka?

Příspěvek od mceza »

shagy2301, dvk: Přesně tak. Většina firem má bezpečnostní politiku takovou, že žádné soukromé zařízení nesmíš do služeního PC strkat. Takže argumentovat zrovna tímto není moc dobré...

A že díky pozdnímu příchodu bude vždy jen okrajový? Tohle absolutně neplatí. Android taky přišel po iOS, Symbianu, WM a dalších více a méně úspěšných OS. Nebyl to ani první otevřený systém. Uchytil se, protože za sebou má řadu velkých firem, které ho tlačí (kde by byl Android bez Samsungu?)

A to, že omezený systém na drahém zařízení se může dobře prodávat krásně ukazuje iOS...

Cenou přístrojů to konkuruje, ale v nižších třídách. Takové Lumie 610 nebo 620 se staly velmi oblíbené. A ano, 920 nekonkuruje cenou, ale konkuruje výbavou - kolik telefonů má bezdrátové nabíjení? Kolik telefonů fotí tak luxusně ve tmě? A viděl si ten nádhernej displej?
Krayzie
smartguru
smartguru
Příspěvky: 659
Registrován: stř led 19, 2011 21:49
Zařízení: Lumia 950, iPhone SE

Ochota platit za aplikace je mizerná. Bude stávka?

Příspěvek od Krayzie »

shagy2301 píše:dvzd: WP8 už Mass Storage podporuje. A čo sa týka tvojho pripojenia osobného mobilu do služobného PC, tak ako administrátor PC u Vás vo firme by som nebol z toho nadšený, že sa tam pripája v sieti neoverené zariadenie
Chyba administratora (resp. firemnej politiky), ze to vobec dovoli.
osso píše:Cafko Paypal funguje bez problemov nepotrebujes kreditku staci ti debetna karta na Paypal vcera som to skusal ide to v pohode :)
Ked som sa naposledy snazil priradit SK PayPal ucet k US MS uctu, tak mi to neslo, no nic, skusim znovu.

BTW, na PayPal nie je potrebna ziadna (ani debetna) karta, to len pre informaciu.
lemmon
nováček
nováček
Příspěvky: 17
Registrován: sob pro 15, 2012 16:31
Zařízení: Windows Phone 8x by htc
Kontaktovat uživatele:

Ochota platit za aplikace je mizerná. Bude stávka?

Příspěvek od lemmon »

Krayzie píše:Ked som sa naposledy snazil priradit SK PayPal ucet k US MS uctu, tak mi to neslo, no nic, skusim znovu.

BTW, na PayPal nie je potrebna ziadna (ani debetna) karta, to len pre informaciu.
Tohle se mi taky nepovedlo (PayPal přiřadit k US MS účtu). K českému účtu jsem ovšem neměl problém s propojením.
osso
smartguru
smartguru
Příspěvky: 682
Registrován: pát pro 17, 2010 22:31
Zařízení: Lumia 950 XL, Lumia 830, Lumia 640 LTE, Nexus 5x

Ochota platit za aplikace je mizerná. Bude stávka?

Příspěvek od osso »

No skus ja mam sk Paypal a GB ucet a ide to v pohode
dvzd
stálý přispěvatel
stálý přispěvatel
Příspěvky: 409
Registrován: ned led 25, 2009 17:42
Zařízení: JY-S2

Ochota platit za aplikace je mizerná. Bude stávka?

Příspěvek od dvzd »

shagy2301 píše:dvzd: WP8 už Mass Storage podporuje. A čo sa týka tvojho pripojenia osobného mobilu do služobného PC, tak ako administrátor PC u Vás vo firme by som nebol z toho nadšený, že sa tam pripája v sieti neoverené zariadenie
Tak zakázat to nemůže, protože tam služebně potřebuji připojovat i služební fotoaparáty. :lol:
shagy2301
přispěvatel
přispěvatel
Příspěvky: 132
Registrován: sob kvě 05, 2012 14:22
Zařízení: Lumia 640 XL (predtým HTC 8S, Nokia Lumia 800)

Ochota platit za aplikace je mizerná. Bude stávka?

Příspěvek od shagy2301 »

môže, stačí ak nainštaluje do PC všetky služobné zariadenia, prípadne ti inštaláciu bude musieť povoliť na diaľku, to nie je až taký problém
steelspace
smartmaniak
smartmaniak
Příspěvky: 1094
Registrován: stř lis 24, 2010 22:29
Zařízení: L920, L930, L950 XL, iPhone 7 Plus
Bydliště: Líbeznice

Ochota platit za aplikace je mizerná. Bude stávka?

Příspěvek od steelspace »

Takový rozšířený omyl je, že WP8 má Mass Storage. Ve skutečnosti je to Media Transfer Protocol. Rozdíl je v tom, že Mass Storage zpřístupňuje vnějšímu zařízení paměťové médium jako disk a v tomto módu je pak pro telefon odpojené. Vnější zařízení si s ním pak může dělat cokoliv, jako s diskem.
U MTP je to řízené zevnitř telefonu - tím se dá omezit, co vnější zařízení vidí a s čím může manipulovat.
Na MTP přešli i na Androidu (tuším, že první byly Nexusy).
dvzd
stálý přispěvatel
stálý přispěvatel
Příspěvky: 409
Registrován: ned led 25, 2009 17:42
Zařízení: JY-S2

Ochota platit za aplikace je mizerná. Bude stávka?

Příspěvek od dvzd »

No tak jestli to funguje nativně bez nutnosti instalace nějakých programů nebo ovladačů do PC, tak je to také OK.
Fireman
přispěvatel
přispěvatel
Příspěvky: 103
Registrován: pon led 26, 2009 15:12
Zařízení: Samsung Omnia W

Ochota platit za aplikace je mizerná. Bude stávka?

Příspěvek od Fireman »

Tak jsem poctivě přečetl celou tuhle diskusi a je mi trochu líto jak to tu někteří vidí. Jsem programátor ale s WP aplikacemi se teprve seznamuji, takže v tomhle ohledu nemám zkušenosti. Ale jsem uživatel WP, takže vím o čem se tu mluví.

Samozřejmě pokud udělám aplikaci a prodávám ji, jenže existuje lepší a levnější varianta, dá se čekat, že nebudu vydělávat balík, ale dostat jednu hvězdičku za to, že je aplikace placená je nesmysl. Ta aplikace je buď dobrá, nebo špatná (případně něco mezi tím) a to by mělo odrážet hvězdičkové hodnocení. Nikoliv cenu. Uživatel sám pak by měl posoudit jestli dá stovku za pěti hvězdičkovou aplikaci, nebo dvacku za čtyř hvězdičkovou, případně jestli nezkusí nějakou zdarma.

Argumentace ve smyslu: "aplikace nekupuji, protože je používám jenom občas", je šokující. Do kina řada lidí chodí také jen občas, měli by tam chodit snad zadarmo? To, že aplikaci použiji jednou za čas neznamená, že ji proto ukradnu. Buď si tedy jednou za čas poradím jinak, nebo se jednou za čas obejdu bez toho, nebo si stáhnu nějakou aplikaci která je zdarma ale postačí mi, když je to jednou za čas.

Argumenty typu, nemůžu prodat aplikaci kterou jsem koupil za dvacku je nesmyslná... za kolik by si někdo koupil takovou "použitou" aplikaci? A jak by asi takový přeprodej vypadal? Teoreticky by se spíš dalo mluvit o přeprodeji licence... a to by možná mohlo jít i právně nějak vyžadovat. Nicméně právní dokumenty, notářská ověření a podobně by asi výrazně překročili těch 20 korun za aplikaci.

Pokud jde o to že vývojář je hloupý, když si to nespočítá a myslí si že na tom může vydělat... to podle mě jen dokazuje nepochopení věci a nepochopení co se snaží něktěří zdejší vývojáři říct. Určitě nejsou tak hloupí aby nevěděli, že na "obyčejné aplikaci" kterých jsou v MarketPlace tisíce nevydělají. Zvláště pokud je to aplikace jako je počasí, kterých jsou opravdu stovky. Na druhou stranu je pochopitelné, že vývojář je rád za každou prodanou licenci, která mu pomůže vykompenzovat poplatky za vývojářský účet a za čas který aplikaci věnuje. Nedělejme si iluze, že i vývojář který to dělá pro zábavu a jako koníček, by nebyl rád za peníze které mu pomůžou v dalších věcech. A pokud jde o aplikace typu jízdní řády, tak to díky licenčním poplatkům třetím firmám ani zdarma být nemůže.

Na druhou stranu jsou i vývojáři, kteří se na aplikacích pro chytré telefony opravdu snaží vydělat a pak je to někdy znát i na kvalitě aplikací. Aplikace je potom nějaká "rychlokvaška" která nemá později ani podporu, chyby se opraví jen párkrát a dál zůstávají a otázka je jak dlouho ta aplikace zůstane funkční (zejména pokud bere data z nějakého externího zdroje). Navíc jsou často ty aplikace těchto vývojářů jako přes kopírák... nějaké mapa a na ní seznamy čerpacích stanic jedné společnosti. Druhá aplikace je mapa se seznamem čerpacích stanic jiné společnosti. Další aplikace je mapa se seznamem bankomatů jedné bankovní instituce a další aplikace to samé, jen jiná banka. Jak aktuální jsou ty data se pro jistotu ani nedozvíte. Není se pak čemu divit že tuto aplikaci si lidé nekoupí.

Pokud se ale vrátím k předchozí myšlence. Troufnu si tvrdit, že nikdo ze zdejších diskutujících vývojářů, neměl a ani nemá v úmyslu na Windows Phone aplikacích zbohatnout. Ale cílem je prodělat co nejméně, když už lidem něco nabídli. Ne každý je na úrovni Seznamu a má takové finanční zdroje nebo rezervy, že si může dovolit skvělé mapy se spoustou dalších funkcí a to nabídnout zadarmo a bez reklam.
Kdyby se dalo programovat pro Windows Phone úplně zadarmo, zřejmě by bylo více free aplikací a i lepších. Teď jsou ale dobré free aplikace ale i velmi špatné a přesto placené aplikace. Nikdo si nekoupí špatnou placenou aplikaci, když existuje dobrá free. A brečení takovéhoto vývojáře mu nic nepomůže. Ale to si myslím není případ nikoho ze zde diskutujících.
Flynn
smartmaniak
smartmaniak
Příspěvky: 1591
Registrován: pon říj 31, 2011 15:35
Zařízení: HTC Radar WP 7.8 - Dynamics 2.0, myPhone Next

Ochota platit za aplikace je mizerná. Bude stávka?

Příspěvek od Flynn »

Za tato slova se plně stavím. Protože se trochu angažuji ve vývoji aplikace Chronos Calendar, mohu zde právě na jejím příkladu ukázat na myšlení našich a zahraničních zákazníků. Kvůli sledování recenzí aplikace mám otevřen nejen náš, ale i americký store. A také stránku FB, kam lze psát připomínky. Když byla aplikace ještě free, byli to mnozí zahraniční zákazníci, kteří apelovali na autora, aby ji zpoplatnil. Proč takhle výborná aplikace je zadarmo? Ať není hloupý a nechá si svou práci zaplatit. Nakonec se tedy rozhodl a stanovil cenu dva dolary, resp. 42 Kč. Někteří z nich pak psali, že jsou ochotni zaplatit i víc. A co naši zákazníci? "Jéééé, on za to už chce peníze? Tak to nechci. Zásadně aplikace nekupuju..." - to říkal jeden. Druzí měli také připomínky, že to je příliš drahé. Mezitím Chronos začal bodovat a celý svět jej začal kupovat. Podle ohlasů jsou již stovky, či tisíce uživatelů, kteří si jej oblíbili a hodnotí jej jako nejlepší aplikaci pro WP. Jistěže se najde i pár takových, kterým se nelíbí. To není nic divného. Hodně kritiků je však z našich zemí, naštěstí je to menší procento. Ti nepíší svoje názory a připomínky, aby mohla být aplikace neustále vylepšována. Oni jsou aplikaci přímo nevybíravým způsobem napadají. A to je rozdíl mezi naším a zahraničním zákazníkem.
Jsou další kvalitní aplikace, jako např. náš Meteoservis, který je ve třech cenových, leč i jednodušších variantách, z nichž je jedna free. Každý si může vybrat. To je také řešení.
A pak jsou tu aplikace, které se tváří velkolepě, ale nakonec neumí nic. Příkladem je aplikace World Clock Time After Time, která dříve byla zdarma a nyní je za 21 Kč. Budiž. Ale aplikace je jenom obrázek světové mapy, na které se po sekundách mění šest světových časů u příslušných měst. Žádné volby, žádná nastavení a customizace. Žádná možnost vyzkoušení trial verze. Koupit a zjistit, že se jedná o šmejd.
Uživatelský avatar
amentma
častý přispěvatel
častý přispěvatel
Příspěvky: 162
Registrován: stř črc 15, 2009 8:01
Zařízení: Galaxy S8, iPhone 7, zvysky Lumie, ...

Ochota platit za aplikace je mizerná. Bude stávka?

Příspěvek od amentma »

problem je, ze sa neda vyhoviet vsetkym. napr. ja som mal moje appky rok kompletne free, dostaval som feedback od ludi, ze tam mam dat nejaku cenu, ze su ochotni zaplatit. Tak som to urobil, s tym ze je tam trial v podstate bez obmedzeni... Ale pocet stiahnuti rapidne klesol - samotna cenovka pri appke je odstrasujuci faktor a nikto si ani neprecita, ze trial je vlastne plne pouzitelny. A tych par ludi co mi akoze chceli zaplatit mi ani nespravi minimalny objem, ktory treba aby z MS odisla platba na moj ucet :)
dwbmb
smartstar
smartstar
Příspěvky: 943
Registrován: pon lis 29, 2010 1:32
Zařízení: Lumia 820, 930

Ochota platit za aplikace je mizerná. Bude stávka?

Příspěvek od dwbmb »

Pro mne je odstrasujici faktor Free cenovka. To je podle me avizo toho, ze je to nejakej zkusebni bazmek nebo jen nosic reklamniho balastu. Jak vidim cenu 0, jdu jinam. (Logicky se nevztahuje na oficiální aplikace nějakých služeb - FB, Twitter, dámejídlo atd.)
Odpovědět

Zpět na „Programování a vývoj“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 hostů