Ochota platit za aplikace je mizerná. Bude stávka?

Vše okolo vývoje aplikací pro platformy Windows Phone a Windows 10 Mobile
Odpovědět
shagy2301
přispěvatel
přispěvatel
Příspěvky: 132
Registrován: sob kvě 05, 2012 14:22
Zařízení: Lumia 640 XL (predtým HTC 8S, Nokia Lumia 800)

Ochota platit za aplikace je mizerná. Bude stávka?

Příspěvek od shagy2301 »

iljusin66: takže podľa teba majú programátory prestať tvoriť pre slovenský a český trh a venovať sa aplikáciám len pre USA, Čínu a podobne? A potom zase užívatelia nadávajú, že nie sú k dispozícíí aplikácie.
Som tiež vývojár, viem koľko práce to obnáša, teraz len ide o to, aby sa spoločnosť naučila, že aj aplikácia je výrobok podobne ako chlieb a za ten si zaplatia. Ak niekto aplikáciu nechce budiž. Ale ak sa niekomu daná aplikácia páči, je praktická a stojí len 21Kčs(0,99€/$0,99) tak nechápem ako môže napísať: "Škoda, že je platená", to ako keby povedal: "Dnes som parádne zamakal v práci, takže by som nemal dostať mzdu"
dufulo
stálý přispěvatel
stálý přispěvatel
Příspěvky: 342
Registrován: čtv pro 23, 2010 1:26
Zařízení: HTC Desire HD, Evo 3D

Re: Ochota platit za aplikace je mizerná. Bude stávka?

Příspěvek od dufulo »

Alebo urobiť českú aplikáciu, o ktorú bude záujem aj v zahraničí :-).

Mám Android ešte z doby, keď sa dali z marketu sťahovať iba free aplikácie. Niektoré platené aplikácie sa dali kúpiť priamo od autora cez PayPal (čo som urobil a teraz trochu ľutujem), inak som musel ísť na warez. Od kedy sa dajú aplikácie kupovať, nakupujem a postupne som poplatil aj všetky "kradnuté" aplikácie. Kúpu cez PayPal ľutujem kvôli tomu, že tie aplikácie sa nedajú tak ľahko a pohodlne aktualizovať cez market a kupovať ich znova cez market nemienim, aj keď aj to som už raz urobil :).

Naozaj nemám najmenší dôvod ísť teraz na warez, to 1€ za väčšinu aplikácií nemám problém dať. Za november som dal za aplikácie niečo cez 20€, december niečo cez 30€.

S kúpou českej aplikácie Locus som dlho otáľal. Jednak stojí zhruba 8€, čo je brutálna cena pre Android, navyše na moje použitie ju viem nahradiť 2 aplikáciami zadarmo (geocaching a záznam trasy). Autor aj dostal návrhy nech urobí aj nejakú light veziu za menej peňazí, ale moc sa k tomu nemá.
Nakoniec som ju predsa len kúpil za cenu, ktorú som bol ochotný dať za light verziu, vďaka vianočnému výpredaju.

Podobne to vidím s meteoservisom pre wp, cena prestrelená, duplom pre domáci trh. Navyše ma trochu mrzí, že sa autor toľko venuje wp a na Android kašle. Na druhú stranu, ak príde nová verzia na Android s cenovou politikou ako na wp, budem radšej čakať na nejakú akciu, lebo toľko nie som ochotný zaplatiť. Už jedno platené počasie používam a využívam ho viac, plus mám ešte 2 počasia zadarmo ako doplnok. Takže meteoservis je pre mňa menší doplnok k iným aplikáciám, aj vzhľadom k tomu, že už viac ako polrok stráca stále viac na presnosti predpovede oproti konkurencii.
iljusin66
častý přispěvatel
častý přispěvatel
Příspěvky: 294
Registrován: ned črc 29, 2012 11:27
Zařízení: Lumia 950 -> Samsung S7

Ochota platit za aplikace je mizerná. Bude stávka?

Příspěvek od iljusin66 »

shagy2301: Já neříkám co má kdo dělat nebo nedělat. Popisuju stav věci.
Uživatelský avatar
mimonaut
smartmaniak
smartmaniak
Příspěvky: 2935
Registrován: pát srp 26, 2011 9:53
Zařízení: Nokia Lumia 950XL
Bydliště: Internet (a občas Praha)

Ochota platit za aplikace je mizerná. Bude stávka?

Příspěvek od mimonaut »

Co di budem povídat, za neochotu platit za aplikace může především zvyk z velkých windows, kde se pirátí ve velkém, z předchozích windows mobile, kde až na pár výjimek jiná cesta pro našince dlouho nebyla a především z androidu, kde je to naprostý standart. Absolutně nechápu, jak může mít někdo problém těch pár korun za aplikace utratit, když má tisíce na to, aby si pořídil smartphone. Osobně v průměru 2-3 stovky ve Store měsíčně nechám a mám z toho dobrý pocit, že je vše jak má být a nejsem zloděj.
dufulo
stálý přispěvatel
stálý přispěvatel
Příspěvky: 342
Registrován: čtv pro 23, 2010 1:26
Zařízení: HTC Desire HD, Evo 3D

Re: Ochota platit za aplikace je mizerná. Bude stávka?

Příspěvek od dufulo »

mimonaut píše:Absolutně nechápu, jak může mít někdo problém těch pár korun za aplikace utratit, když má tisíce na to, aby si pořídil smartphone.
No pretože našinec bol desaťročia vychovávaný k tomu, že si kúpi drahú vec a viac neplatí. Teda hlavne staršia generácia.

Na západe si zase za pár korún kúpili vec a k tomu postupne plno doplnkov.
htcjirka
smartmaniak
smartmaniak
Příspěvky: 12222
Registrován: úte úno 27, 2007 21:57
Zařízení: Samsung Galaxy Note9, Samsung Galaxy Note8
Bydliště: Praha

Ochota platit za aplikace je mizerná. Bude stávka?

Příspěvek od htcjirka »

Prave ze starsi generace je lepe vychovana nez ta dnesni,vyjimek je malo.
Uživatelský avatar
mimonaut
smartmaniak
smartmaniak
Příspěvky: 2935
Registrován: pát srp 26, 2011 9:53
Zařízení: Nokia Lumia 950XL
Bydliště: Internet (a občas Praha)

Ochota platit za aplikace je mizerná. Bude stávka?

Příspěvek od mimonaut »

taky si úplně nemyslím, že má s tím problém starší generace, je to jako když si koupíš video nebo DVD přehrávač (což byly ještě před par lety drahé stroje) a pak si chodíš do půjčovny půjčovat filmy (=levné app) a ty co máš nejraději si koupíš (=ty dražší).
Flynn
smartmaniak
smartmaniak
Příspěvky: 1591
Registrován: pon říj 31, 2011 15:35
Zařízení: HTC Radar WP 7.8 - Dynamics 2.0, myPhone Next

Ochota platit za aplikace je mizerná. Bude stávka?

Příspěvek od Flynn »

OT: Btw, video stálo v 80. letech kolem 40 000 Kčs, což bylo bratru (sestře také) 15 - 20 měsíčních platů. Dal by dnes někdo půl miliónu za nějakou technickou novinku? Omlouvám se, ale některé příspěvky mě k tomuto srovnání provokují.
Aplikace za 21,- jsou pro mě v podstatě haléřové záležitosti. Meteoservis je sice drahý, ale jeho hodnocení jsou vesměs pozitivní. Asi to tedy bude dobré zboží. Vyzkoušel jsem mnoho aplikací na počasí, několik mi jich současně běží na telefonu. Ani jedna neukazuje přesné výsledky, chápejme to tak, že se jedná o prognózu a nic jiného a lepšího zatím neexistuje - myslím, pokud jde o způsob stanovení počasí pro konkrétní oblast. Nejvíce ošemetné jsou aplikace, které se pyšní zobrazováním aktuálního počasí. Ani zde totiž kupodivu nefunguje přesnost a co aplikace to unikátní přehled současných povětrnostních podmínek v dané oblasti. Nejpřesnější je pohled z okna.
Ale to jsem opravdu hodně odbočil.
Anis
mám jeden příspěvek
mám jeden příspěvek
Příspěvky: 1
Registrován: ned led 13, 2013 19:00
Zařízení: Nokia Lumia 800

Ochota platit za aplikace je mizerná. Bude stávka?

Příspěvek od Anis »

souhlasím, avšak chápu i lidi co nechtějí zadávat své citlivé údaje do telefonu, dnes je více než kdy jindy nebezpečné když někdo ztratí telefon a nebo mu ho ukradnou: má tam spuštěné své sociální sítě, profil na marketplace a tak dále, já osobně nemám problém poskytnout svoji kreditku, nemam jí týden a věřím že bankovní systém je postaven tak, aby uživatel nemohl být okraden, kdyby to tak nebylo, těžko by to mohlo fungovat, když jak všichni víme: bankovní systém je a musí být postaven v první řadě na důvěře v to že se mi prostředky do něj vložené neztratí...
shor3s
přispěvatel
přispěvatel
Příspěvky: 111
Registrován: ned lis 11, 2012 19:12
Zařízení: Samsung Omnia W, HTC 8X, Nokia Lumia 820

Ochota platit za aplikace je mizerná. Bude stávka?

Příspěvek od shor3s »

s tou ztrátou telefonu..neni nic lehčího než nastavit heslo při odemčení obrazovky + pin..navíc z telefonu se dá i všechno na dálku vymazat, takže zrovna tohle bych jako důvod neuváděl..to j stejný jako když ztrtíš peněžensku s kreditkou, která umí bezkontaktní platby..dokud jí nezablokuješ, tak si někdo může vesele nakupovat :)
Uživatelský avatar
p.a.Ť.o
smartmaniak
smartmaniak
Příspěvky: 1029
Registrován: čtv čer 23, 2005 8:45
Zařízení: iPhone 6S Silver, Galaxy S20+

Ochota platit za aplikace je mizerná. Bude stávka?

Příspěvek od p.a.Ť.o »

Pardon, ale přijde mi jako kdyby autobusový dopravce brečel, že lidi chodí pěšky nebo jezdí na kole, než aby jezdili busem. Pokud někdo aplikaci/hru chce, tak si ji koupí, kdo ne, tak ne.

Na jednu stranu chápu programátory, kteří se živí jen programováním pro WP, asi se moc neuživí, ale pak by se měli nad sebou zamyslet a změnit pole působnosti. Na druhou stranu- aplikací/her, které opravdu stojí za zakoupení, a které neustále používám, těch není až tolik, a kupovat je jen proto, abych je koupil (např. mít 3 programy na počasí - neberte to, prosím, osobně), to mi přijde na hlavu stejně jako tady vyhrožovat stávkou. Je pravda, že takový Meteoservis jsem si na starý live účet koupil, ale použil jsem ho tak možná jednou za čtvrt roku. Na nový live účet jsem ho již nekupoval- když chci pořádnou předpověď, tak se mrknu na web, co v dnešní době smartphone není nemožné.
steelspace
smartmaniak
smartmaniak
Příspěvky: 1094
Registrován: stř lis 24, 2010 22:29
Zařízení: L920, L930, L950 XL, iPhone 7 Plus
Bydliště: Líbeznice

Ochota platit za aplikace je mizerná. Bude stávka?

Příspěvek od steelspace »

Brečet není potřeba. Každý, ať si koupí, co chce. Já osobně teď dodělávám klienta na geocaching a beru to víceméně jako zábavu, i když aplikace bude placená. Na WP není šance se uživit.
hujer
smartguru
smartguru
Příspěvky: 730
Registrován: čtv dub 06, 2006 9:01
Zařízení: Alcatel Idol 4S (Win10)
Bydliště: Opava

Ochota platit za aplikace je mizerná. Bude stávka?

Příspěvek od hujer »

Krásné, jak se tato diskuze pomalu dostává z původní morálně-eticky zaměřeného příspěvku na úrověň zhrzeného ubohého programátora bez vize a marketingu, neschopného si vydělat prodejem aplikací - což je vlastně jeho problém, že? Myslím, že i tento přerod ledaco ukazuje.

Na některé jednoduché nárážky k mé osobě/produktu jsem byl samozřejmě připraven, takže jen jednoduše poskytnu vyjádření. Pokud si tu někdo myslí, že Meteoservis je nějakým zdrojem mého příjmu, či snad dokonce jediným, tak asi spadl ze zasněžené višně (je to můj odvěký koníček a mým snem je, aby se aspoň trochu zaplatily náklady - spíš z principu).
Pokud někdo tento příspěvek spojuje přímo či nepřímo s Meteoservisem, je spíš hloupý.
A kdo nechce utrácet stovku za Pro Meteoservis, může jej mít za polovic. Jednorázová pajcka za aplikaci a kompletní zázemí ve formě vlastního serveru (nikoliv parserování webu jak je zvykem) a skoro-profi znalostí problematiky je ale jistě příliš i tak...

No, a tím bychom mohli skončit co? Než se nám tu závistivé komentáře rozmnoží a slzy zhrzených programátorů zaplaví klávesnice všech. Ale prd, dělám si kozy, pište dál. Bude více dat pro sociologický průzkum...
Uživatelský avatar
p.a.Ť.o
smartmaniak
smartmaniak
Příspěvky: 1029
Registrován: čtv čer 23, 2005 8:45
Zařízení: iPhone 6S Silver, Galaxy S20+

Ochota platit za aplikace je mizerná. Bude stávka?

Příspěvek od p.a.Ť.o »

hujere, je škoda, že to bereš osobně. Já jsem Meteoservis použil proto, protože to je jedna z mála opravdu kvalitních aplikací, za kterou jsem platil jak v době WM, tak i době na WP.

Nemůžeš si ale alibisticky myslet (ale můžeš si to přát), že když je NĚJAKÁ aplikace opravdu kvalitní (a takové existují), že si ji lidi koupí jen proto, že je kvalitní, i když ji nepoužívají. A že stojí jen 100 nebo jen 50, nebo jen 20 kč na tom nic nezmění (to ale také neznamená, že to chtějí všichni zadarmo). Trh ČR je specifický v tom, že je jiný než ten v zahraničí. Bohužel. A argumenty, že když mám 10 tis. na mobil, tak proč nedám 20 Kč na aplikaci je lichá- pokud tu aplikaci používám, pak si ji koupím. Pokud ne, tak ne a vystačím si se smartphone tak, jak je.

Já programátor nejsem, ale dělám mimo svoji práci něco, z čeho mi taky netečou tisíce do kapsy, ale beru to jako zábavu. Je to něco navíc. Ale nikdy bych si u svého koníčka nestěžoval na to, že mi za něj lidi moc neplatí- o tom to není (a opět to, prosím, neber osobně).

Tolik k této diskuzi za mě.
iljusin66
častý přispěvatel
častý přispěvatel
Příspěvky: 294
Registrován: ned črc 29, 2012 11:27
Zařízení: Lumia 950 -> Samsung S7

Ochota platit za aplikace je mizerná. Bude stávka?

Příspěvek od iljusin66 »

To sis to opravdu špatně vyložil hujere. Nikdo se nenaváží do ubohých a zhrzelých programátorů. Jde jen o to, že každý programátor který chce vydělávat, musí si nejdříve zjistit jestli vůbec existuje reálná šance vydělat. A není žádné tajemství, že ta šance čistě na českém trhu je v podstatě nulová. Nejsem mobilní developer, jsem webový developer a tam je to nemlich to samé. Provozuji web s působností ČR/SR s návštěvností cca 100k unikátních návštěvníků a milion protočených stránek měsíčně. Část služeb poskytuji zdarma, část je placená. Kdybych měl přepočítat svou práci na výdělek, tak je to tak asi 5 Kč na hodinu, lidi prostě platit nechtějí, vystačí si s tím co je zadarmo. To je holý fakt a nanapadlo by mě kvůli tomu zakládat diskuzní vlákno o stávce ;)
Uživatelský avatar
starik
přispěvatel
přispěvatel
Příspěvky: 82
Registrován: stř led 26, 2011 12:32
Zařízení: Lumia 950 XL, Band 2
Bydliště: Brno

Ochota platit za aplikace je mizerná. Bude stávka?

Příspěvek od starik »

Zatím rok a půl jsem investoval do WP aplikací cca 1000Kč. (mj. i dvě kila za oficiální geocaching aplikaci, což nebyla zrovna dobrá volba). V nákupech mě jinak dost brzdí nemožnost převést UK účet na CZ. Snad by to časem mělo jít. Zvlášť poté, co se začaly XBox hry prodávat po dolaru jsem jich zase pár koupil, hraní na mobilu je pro mě jediná možnost se trochu vrátit do "mládí" a občas si hrajou děti.

Sám jsem si zaplatil vývojářský účet natěšený loňskou Nokia soutěží, ale nakonec z různých důvodů z toho nebylo nic. Nicméně naděje se nevzdávám. Pokud budu programovat nějakou jednodušší aplikaci, jsem smířený s tím, že bude trial v podstatě bez omezení, bez vyskakovacích hlášek, s možností dobrovolně podpořit autora koupí. Beru to fakt spíš jako hobby, příp. referenci pro vývoj aplikace na zakázku.

Českou aplikaci jsem zatím nekoupil, pár jich sporadicky použiju, ale zatím nebyl moc důvod, v ceně to není. Ale po této diskusi ze určitě zamyslím, jestli si to některá zaslouží.

Jinak co se stávky týká, vzhledem k tomu co tu už bylo řečeno, by podle mě absence českých free aplikací v českém marketu nejspíš znamenala rychlý konec (zatím spíš nesmělých začátků) WP platformy v Čechách. Alespoň v soukromém použití, ale myslím si, že by v tom případě měly problém i jako business platorma.
hujer
smartguru
smartguru
Příspěvky: 730
Registrován: čtv dub 06, 2006 9:01
Zařízení: Alcatel Idol 4S (Win10)
Bydliště: Opava

Ochota platit za aplikace je mizerná. Bude stávka?

Příspěvek od hujer »

Stávka, to byl samozřejmě spíše jen žert. Slovo, které mě napadlo, co že to používají robotníci všech zemí aby měli více v kapse za stejnou práci 8-)

Myslím, že tato diskuze splnila svůj účel - rýpnout do vosího hnízda. I když se přiznám, doufal jsem trochu, že se najde více těch, kteří se nad tím zamyslí tak nějak obecně, spíše pricipiálně. Ale kdo by tahal psychologii do do-while cyklu, že?
Uživatelský avatar
CreAtive_34
přispěvatel
přispěvatel
Příspěvky: 147
Registrován: ned úno 19, 2012 22:48
Zařízení: HTC Radar
Bydliště: Mám

Ochota platit za aplikace je mizerná. Bude stávka?

Příspěvek od CreAtive_34 »

Na druhou stranu, vývojáři na tom taky mají velký podíl... Viz zmiňovaná apligace geocaching live - svého času stála přes 200Kč a po pár měsících vydali free verzi a ta placená přestala fungovat. Ta free navíc aby byla použitelná vyžaduje prémiové členství za 600Kč/rok... Upřímně, dost mě to naštvalo, i když šlo o blbý dvě stovky, pokud by tohle ale dělalo víc vývojářů, tak už nebude kupovat nikdo, ani RH.
SirTom
stálý přispěvatel
stálý přispěvatel
Příspěvky: 394
Registrován: pon pro 08, 2008 9:09
Zařízení: Lumia 950 / Surface RT

Ochota platit za aplikace je mizerná. Bude stávka?

Příspěvek od SirTom »

Ono to má samozřejmě víc rovin, většinou už tu byly zmíněné.
Za prvé nějaká morálka za věci platit a za druhé možnost jak technicky zaplatit což spolu souvisí.
Morálka ano, ale nemyslete si, že je to problém pouze Čech nebo Slovenska, pirátí se na celém světě. Někde méně, někde více, ale lidé, kteří stahují filmy, hry a aplikace jsou i v Německu a podobných zemích. (Samozřejmě když na našem malém trhu neplatí např. 50% lidí zůstane těch lidí fakt málo, když neplatí 50% lidí v USA, stále jich zůstane dost na to, aby vývojář vydělal, to je ale obecný problém malých trhů, to je taky důvod proč k nám vše chodí později.)

A navíc částečně to jak lze produkt získat ovlivňuje, zda vůbec zaplatím. Co jsem se tak díval na nějaké trendy, tak s možností snazších plateb a snazšího získávání produktů, klesá míra pirátství a stoupají příjmy (mluvíme o filmech, hudbě, ale aplikace na tom budou podobně). Pravda je, že zrovna WP má tento způsob fakt snadný, přidám kartu, aplikace se stahuje přímo do telefonu, platba proběhne automaticky... Ano snad ty platby přes operátora je další cesta, lidé stále dost platbám přes internet nevěří. (Nicméně osobně to moc nechápu, proč bych měl proboha věřit operátorovi víc než MS nebo bance??)

No a pak je tu věc, že stále spousta lidí tak nějak nechápe, že tyto věci něco stojí, spousta lidí má dojem, že internet je zadarmo a tudíž cokoliv spojeného s internetem je zadarmo. A neuvědomují si, že firmy typu Google a Facebook jsou normálně výdělečné firmy a vydělávají na uživateli, jenom ne přímo. Což je mimochodem pro mne další důvod si věci kupovat natvrdo, v placených verzích. Důvod proč chci placený cloud, proč chci placené služby je ten, protože u těch "zdarma" nevím, kde kdo jak střelí nějakou informaci o mne, aby na tom "zdarma" vydělal.

No a pak je tu také kvalita a kvalitní "reklama". Žijeme v medializovaném světě, žijeme ve světě, kde skoro u všeho mám na výběr deset možností. Takže podle mne kvalitní aplikace, ideálně o které se někde mluví (třeba na takovýchto fórech) má daleko větší šanci, že si ji lidé skutečně koupí. Jo a abych nezapomněl musí mít možnost trial, protože lidé málokdy koupí zajíce v pytli.
Uživatelský avatar
mimonaut
smartmaniak
smartmaniak
Příspěvky: 2935
Registrován: pát srp 26, 2011 9:53
Zařízení: Nokia Lumia 950XL
Bydliště: Internet (a občas Praha)

Ochota platit za aplikace je mizerná. Bude stávka?

Příspěvek od mimonaut »

"Nicméně osobně to moc nechápu, proč bych měl proboha věřit operátorovi víc než MS nebo bance??"

tos vystihl naprosto přesně..
Odpovědět

Zpět na „Programování a vývoj“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 29 hostů