Vývoj GNU/GPL aplikací pro WP7 - nelze?

Vše okolo vývoje aplikací pro platformy Windows Phone a Windows 10 Mobile
Odpovědět
Martin Suchan
smartmaniak
smartmaniak
Příspěvky: 1138
Registrován: pát bře 11, 2011 10:48
Zařízení: Nokia Lumia 925
Bydliště: Praha

Vývoj GNU/GPL aplikací pro WP7 - nelze?

Příspěvek od Martin Suchan »

Dnes mě jeden člověk upozornil, že ve WP7 Marketplace není povoleno publikovat aplikace, které jsou vyvíjeny pod GPL licencí, či obecně jakoukoliv licencí, která vyžaduje veřejné zdrojové kódy aplikace - trochu se tím stává problém vývoje portu Fish Fillets, který právě vychází jak z originálních zdrojáků pod GNU GPL, tak i remaku rovněž pod GPL. :roll:

Co s tím, jak to případně obejít, máte nějaké tipy či zkušnosti?

http://arstechnica.com/microsoft/news/2 ... ld-too.ars" onclick="window.open(this.href);return false;
Paulos
stálý přispěvatel
stálý přispěvatel
Příspěvky: 439
Registrován: úte čer 17, 2008 17:06
Zařízení: Nokia Lumia 925, 32 GB
Kontaktovat uživatele:

Vývoj GNU/GPL aplikací pro WP7 - nelze?

Příspěvek od Paulos »

GPL se teoreticky těžko obchází (v praxi ovšem snadno :) ). Ovšem to není ten problém; jakákoliv verze licence GPL totiž prakticky spadá do minimálně jedné (spíš dvou) ze tří situací v "Excluded Licenses" u WP Marketplace, čímž se automaticky stává nepublikovatelnou na tomto obchodě. Vyžaduje totiž volně dostupné zdrojové kódy a odvozené dílo je třeba vydat taky jako GPL.

Řešením by bylo vydat hru také pod nějakou volnější licencí, např. BSD, Apache nebo Ms-Pl (ne Ms-Rl!). K tomu by bylo ovšem nutné, aby to udělali jak tvůrci původní hry (a hlavně oni, mají práva na grafiku, hudbu a zvuky), tak pozdějšího Fish Filets NG... To je můj názor.
Jiří Hrma
šéfredaktor
šéfredaktor
Příspěvky: 9220
Registrován: čtv čer 16, 2005 16:44
Zařízení: ---
Bydliště: Praha

Vývoj GNU/GPL aplikací pro WP7 - nelze?

Příspěvek od Jiří Hrma »

Přesně tak. Mám pocit, že bez souhlasu tvůrců původní hry to v tomhle případě nepůjde, ale pokud tu hru máš v plánu nabízet zdarma, tak by to snad neměl být problém (pokud se s nimi dá zkontaktovat). Držím palce!
Martin Suchan
smartmaniak
smartmaniak
Příspěvky: 1138
Registrován: pát bře 11, 2011 10:48
Zařízení: Nokia Lumia 925
Bydliště: Praha

Vývoj GNU/GPL aplikací pro WP7 - nelze?

Příspěvek od Martin Suchan »

Ivo Danihelka, hlavni autor Fish Fillets NG mi napsal na dotaz:
To je smutné, že GPL je zakázáno u WP7.
S jinou licencí vidím několik problémů:
1) Je hezké, že chcete zveřejňovat zdrojáky. Ostatní však k tomu nebudou nuceni.
Někdo může vaši BSD hru vzít, přidat lepší intro obrázek a prodávat
jako Fish Fillets Deluxe Edition.
2) Obrázky a muzika jsou také pod GPL.
Museli byste změnu licence dohodnout s Altarem.
Tak zkusim Altar, az se vratim z prace, co mi reknou :)
Paulos
stálý přispěvatel
stálý přispěvatel
Příspěvky: 439
Registrován: úte čer 17, 2008 17:06
Zařízení: Nokia Lumia 925, 32 GB
Kontaktovat uživatele:

Vývoj GNU/GPL aplikací pro WP7 - nelze?

Příspěvek od Paulos »

Přesně to, co jsem si myslel. Tak co, kdo tam napíše (už napsal)? Přinejhorším bychom tu hru museli dělat s uzavřeným kódem, ale kdyby to bylo bez nároku na honorář (čili freeware), Altar by snad neprotestoval. Ta GPL licence je tam (ve FF) podle mě proto, aby nějaká nenažraná korporace nebo jiný příživník nemohli z této hry bez práce profitovat.

Jedna dobrá zpráva na konec, na assembla.com je možné vytvořit komerční repozitář SVN nebo Gitu zdarma. Využívám takový pro svůj projekt I-RSS.
Ahurmen
přispěvatel
přispěvatel
Příspěvky: 78
Registrován: čtv srp 11, 2011 19:33
Zařízení: Dell Venue Pro

Vývoj GNU/GPL aplikací pro WP7 - nelze?

Příspěvek od Ahurmen »

V altaru jsou fajn, tam by ti to teoreticky mohli povolit pokud se zaručíš že zachováš kvalitu hry a bude zdarma.
Martin Suchan
smartmaniak
smartmaniak
Příspěvky: 1138
Registrován: pát bře 11, 2011 10:48
Zařízení: Nokia Lumia 925
Bydliště: Praha

Vývoj GNU/GPL aplikací pro WP7 - nelze?

Příspěvek od Martin Suchan »

Napsal jsem ted Altaru pomoci formulare na jejich webu (ktery se zastavil v case asi tak pred 10 lety :)), tak jsem zvedav, co mi reknou, resp kolik lidi tam jeste pamatuje Fish Fillets, zdrojaky a prava k nemu :)
Paulos
stálý přispěvatel
stálý přispěvatel
Příspěvky: 439
Registrován: úte čer 17, 2008 17:06
Zařízení: Nokia Lumia 925, 32 GB
Kontaktovat uživatele:

Vývoj GNU/GPL aplikací pro WP7 - nelze?

Příspěvek od Paulos »

Formulář? Ten jsem na jejich webu nenašel, ale objevil jsem tam mail :) viz http://www.altargames.com. Taky jsem zvědavý na reakci.
Martin Suchan
smartmaniak
smartmaniak
Příspěvky: 1138
Registrován: pát bře 11, 2011 10:48
Zařízení: Nokia Lumia 925
Bydliště: Praha

Vývoj GNU/GPL aplikací pro WP7 - nelze?

Příspěvek od Martin Suchan »

Hmm, tak ja psal sem, chyba :oops:
http://www.altar.cz/altar.html" onclick="window.open(this.href);return false;
tak jeste jednou poslano na spravnou adresu

-- doplnění předchozího příspěvku (sob srp 20, 2011 12:07) --

Odpovedel mi Altar, ze dostal muj mail, ale ze budu muset pockat na odpoved pristi tyden, protoze ted uz jsou vsichni pryc na vikend :)
damu
nováček
nováček
Příspěvky: 8
Registrován: pon srp 22, 2011 13:59
Zařízení: Google Nexus One

Vývoj GNU/GPL aplikací pro WP7 - nelze?

Příspěvek od damu »

Ahoj.

Jsem Daniel Musil, autor portu Fish Fillets a zaroven zastupce firmy, ktera vlastni prava byvaleho Altaru. Nejsem vlastnik tech prav, takze pokud jde o marketingove zalezitosti, tak budu mluvit za firmu neoficialne a konecne rozhodnuti musi samozrejme udelat majitel.

Po kratke emailove diskuzi s Necromanem jsme se dohodli, ze budeme pokracovat tady, abychom kousky mailu nemuseli kopirovat sem. :)

Jak uz zde bylo naznaceno, Altar vydal hru pod GPL, aby na ni dal nikdo nemohl profitovat. Podminkou tedy je, aby jakekoli odvozene dilo bylo opet zverejneno i se vsemi zmenami. To se tyka zdrojaku i dat. Altar (nebo spis firma, ktera ted prava vlastni), muze zmenit licenci, ale jen a pouze toho, na cem pracovala ona sama. Tedy zdrojaku a dat ve chvili, kdy je poskytla komunite. Dokazu si predstavit, ze by se dalo s nasi firmou domluvit, aby tyto zdrojaky poskytla pod jinou licenci, pripadne omezene skupine vyvojaru, za urcitych podminek. Koneckoncu takhle uz funguje skupina kolem Original War.

Co se tyce prace Ivose Danihelky a dalsich lidi, kteri na portu pracovali, odvedli veliky kus prace - prepis do C++ a LUA a byla by skoda jejich prace nevyuzit. Pak byste ovsem potrebovali souhlas uplne vsech lidi do jednoho (vcetne Altaru), kteri na to kdy sahli. A opatrne volit licenci, protoze kdyz nekdo jen zavetri BSD, ktere opravnuje puvodni hru vydat za penize, tak bude proti.

Proc nejde vydat GPL projekt pro WP7 je docela dobre popsano i tady http://michelf.com/weblog/2011/gpl-ios-app-store/" onclick="window.open(this.href);return false; (pro Apple iOS, ale plati to i pro WP7).

Ackoli jsem obecne spise optimista, vidim vydani FF spise skepticky. :( Pokud nekdo prijde se schudnou strategii, jak cely problem resit, dokazu ve firme leccos prosadit. Chce to ale principalni zpusob, jak nalozit s GPL projekty.
Paulos
stálý přispěvatel
stálý přispěvatel
Příspěvky: 439
Registrován: úte čer 17, 2008 17:06
Zařízení: Nokia Lumia 925, 32 GB
Kontaktovat uživatele:

Vývoj GNU/GPL aplikací pro WP7 - nelze?

Příspěvek od Paulos »

Ahoj Danieli,

budu teď mluvit čistě za sebe. Mně osobně by nevadila ani portace z původního kódu Fish Fillets z roku 1998 a případně dohoda s Altarem (nebo kýmkoliv, kdo teď vlastní práva), a to nejen kvůli tomuto licenčnímu problému, ale dokonce nemůžeme použít ani LUA soubory z Fish Fillets NG; všechno se to musí přepsat (knihovny umožňující procesování LUA kódu do C# jsou napsány v C++ a to my použít nemůžeme). Hůř to vidím s případnými podmínkami takové portace.

Jisté je, že výsledná hra bude vydaná bezplatně a profitovat na ní nehodláme. Rádi bychom taky poskytli zdrojové kódy případným zájemcům, jenže normální licence na toto jsou buď příliš utažené (GPL - copyleft - a do Marketu se tím pádem nedostanou), nebo příliš volné (BSD).

Co takhle dvojité licencování? Vytvořili bychom vlastní port FF založený na originální hře pod licencí GPL a jakmile bychom hru vydávali do Marketu, dohodli bychom se se všemi přispěvateli a Altarem (nebo kýmkoliv jiným), že hra může být vydána v tomto obchodě jako freeware. Dokážu si teď představit několik překážek, jako že někteří s tímto vydáním nebudou souhlasit... Holt v takovém případě budeme muset hru vydat jen pro odblokované telefony a tím pádem se okruh zájemců značně sníží. To my ale nechceme...

Jsem z toho na rozpacích. Snad se najde ještě jiné řešení.
damu
nováček
nováček
Příspěvky: 8
Registrován: pon srp 22, 2011 13:59
Zařízení: Google Nexus One

Vývoj GNU/GPL aplikací pro WP7 - nelze?

Příspěvek od damu »

Člověk, se kterým bych mohl řešit vydání zdrojáků pod jinou licencí nebo aspoň pouze vašemu týmu, je teď na dovolené, vrací se začátkem září. Vyřeším to s ním pak.

Původní zdrojáky v Delphi jsou ke stažení na http://fillets.sourceforge.net/download.php" onclick="window.open(this.href);return false; (úplně dole) , takže se zatím můžete podívat, jestli to má vůbec smysl. ;)
Martin Suchan
smartmaniak
smartmaniak
Příspěvky: 1138
Registrován: pát bře 11, 2011 10:48
Zařízení: Nokia Lumia 925
Bydliště: Praha

Vývoj GNU/GPL aplikací pro WP7 - nelze?

Příspěvek od Martin Suchan »

Jeste me napada jedna vec - vzhledem k tomu, ze zdrojaky FF NG nepujde asi nijak vyuzit (nutnost prepsani C++ a LUA skriptu do C#), maximalne si je projit a inspirovat se, jak resili autori kde casovani animaci a rozhovoru, tak by mozna ani nebyl problem pouzit extra licencovane puvodni zdrojaky od Altaru pro port Fish FIllets WP7?

Obrazky ve hre, zvuky, hudba a intro by se pouzila puvodni (wav prevedeny na mp3, nebo wma) - ve FF NG zadne vyrazne zmeny nebyly, max. par vlajecek v nastaveni. Co na to rikate?
Paulos
stálý přispěvatel
stálý přispěvatel
Příspěvky: 439
Registrován: úte čer 17, 2008 17:06
Zařízení: Nokia Lumia 925, 32 GB
Kontaktovat uživatele:

Vývoj GNU/GPL aplikací pro WP7 - nelze?

Příspěvek od Paulos »

Dvě slova: Jsem pro.
Odpovědět

Zpět na „Programování a vývoj“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 59 hostů