Nové Google Mapy 5 nabídnou dynamické vykreslování map

Diskuze o systému Android (N, 6.x… tipy na úpravy, všeobecná diskuze)
Odpovědět
Jiří Hrma
šéfredaktor
šéfredaktor
Příspěvky: 9220
Registrován: čtv čer 16, 2005 16:44
Zařízení: ---
Bydliště: Praha

Nové Google Mapy 5 nabídnou dynamické vykreslování map

Příspěvek od Jiří Hrma »

Google chystá novou verzi mobilních map a rozhodně se máme na co těšit, tedy za předpokladu, že jsme vlastníky zařízení minimálně s Androidem 2.2; majitelé telefonu se starší verzí systému budou mít smůlu. Největší změnou verze 5 je dynamické vykreslování map, což v praxi znamená, že se do zařízení nebude mapa stahovat jako "obrázek", ale stáhnout se pouze potřebné informace a vše se na základě těchto hodnot vykreslí až v samotném zařízení; mapy z tohoto důvodu budou vektorové a podstatně se tím při stahování sníží i datová náročnost. Google Mapy 5 si navíc budou ukládat soubory s informacemi o místech, která navštěvujete nejčastěji. Na offline navigaci si ale stejně nechme zajít chuť, protože i v tomto případě bude datové připojení vyžadováno pro plánování a případné změny v trase. Ve více než stovce měst se navíc budovy budou renderovat ve 3D.

obrázek

Multidotykové gesto (pinch to zoom), které nyní slouží k přibližování a oddalování obsahu mapy, bude obohaceno ještě o možnost otáčení obrazu. Google Mapy 5 by se v Android Marketu měly objevit během několika dní. Pokud si chcete prohlédnout demo map na Androidu 3.0, mrkněte do této bleskovky, kde je Andy Rubin představuje na prototypu tabletu od Motoroly.

Zdroj: Engadget
khooca
přispěvatel
přispěvatel
Příspěvky: 128
Registrován: úte úno 16, 2010 22:50
Zařízení: BB 9780

Nové Google Mapy 5 nabídnou dynamické vykreslování map

Příspěvek od khooca »

Předpokládám, že majitelé ostatních komunikátorů opět ostrouhají (stejně, jako je tomu dnes). Inu, monopol je monopol :(
Kato
stálý přispěvatel
stálý přispěvatel
Příspěvky: 352
Registrován: sob zář 17, 2005 19:11
Zařízení: HTC Desire (AOS 4.2.2),Nokia Lumia 800, Apple iPad
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Nové Google Mapy 5 nabídnou dynamické vykreslování map

Příspěvek od Kato »

Hlavne doufam, ze tam bude to pinchove gesto na naklapeni zobrazeni do 3D :) (otocit si mapu umim i bez gesta - celym zarizenim :D:D - to ma smysl prave az s 3D pohledem). Ovsem jelikoz na mapu se divam takrka vyhradne v modu "ortofoto", tak vektor je mi celkem putna.. Avsak pri prihlednuti k faktu, ze by Google konecne mohl spustit i navigaci ve vice koncinach na svete, tak to dava smysl uz vic :) (problem je, ze tam ovsem taky pouzivam radsi ortofoto :D takze zase nic..)

khooca: K cemu se ten tvuj prispevek vztahuje? K tomuhle topicu? Majitele jakych ostatnich komunikatoru? Vzdyt je tam minimalni podminka Android 2.2. To je celkem slusna sbirka zarizeni. Nebo myslis jinych operacnich systemu? No... to pak jo... ale prece kdyz si koupim program pro stolni Windows, tak taky nemuzu moc brecet, ze mi nefunguje treba pod Linuxem a obracene. Defacto by taky mohl Google delat mapy jenom pro Android a na vsechny ostatni se vykvaknout (coz by byl nerozum - ovsem je logicke, ze nejvice funkci/jako prvni si nacpe do sve vlastni produktove rady aby tak ziskal konkurencni vyhodu).
A Google s Androidem zatim rozhodne monopolem neni.
khooca
přispěvatel
přispěvatel
Příspěvky: 128
Registrován: úte úno 16, 2010 22:50
Zařízení: BB 9780

Nové Google Mapy 5 nabídnou dynamické vykreslování map

Příspěvek od khooca »

Ano, myslel jsem jiné OS. Google sice monopolem ve všech ohledech není, ale může se tak stát a řekl bych, že k tomu má i nakročeno. Problém totiž ve finále je, že pokud chceš fungovat na 100%, musíš mít vše od jedné firmy a ta si pak rozhoduje co je a co není pro tebe dobré. Pokud existuje konkurence, musí se snažit a z toho zákazník profituje. Když to vezmu ad absurdum, tak se jednoho dne může stát, že g-vyhledávač, g-dokumenty, g-mail přestanou na ne-googlích HW fungovat, nebo budou tak omezené, že si prostě budeš muset google HW pořídit.
roxtedy
častý přispěvatel
častý přispěvatel
Příspěvky: 158
Registrován: pon lis 24, 2008 7:50

Nové Google Mapy 5 nabídnou dynamické vykreslování map

Příspěvek od roxtedy »

Tenhle přístup mě od googlu štve...vsadím se, že tyto mapy pojedou na všech zařízeních s iOS4. Kdo chce aby měl delší podporu služeb googlu musí si koupit iphone. To stejné udělali s hlasovým vytáčením...Na iOS běželo na všech zařízeních na androidu jen od určité verze a starší měli smůlu. To stejné je v případě poznámek, android nemá nativně poznámky,které by se daly synchronizovat s google mejlem iphone má nativní poznámky,které synchronizuje s google mejlem. To je samá nová verze, která se do již prodávaných zařízení dostane jen občas,ale aby se zaměřili na aktualizovanost svého systému to ne...
Kato
stálý přispěvatel
stálý přispěvatel
Příspěvky: 352
Registrován: sob zář 17, 2005 19:11
Zařízení: HTC Desire (AOS 4.2.2),Nokia Lumia 800, Apple iPad
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Nové Google Mapy 5 nabídnou dynamické vykreslování map

Příspěvek od Kato »

khooca: Ja bych to tak horky nevidel. A i kdyby - tak si holt clovek vybere takove reseni, ktere mu vyhovuje. Viz Apple - omezeni vic, nez moc a lidi mu skacou vesele do naruce a jeste tleskaji (timto to nekritizuju - asi brzo skocim taky). Nebudu chtit pouzivat komplexni reseni od Googlu, tak budu vyuzivat komplexni reseni od MS, Applu, RIM buhvikoho, kdo prijde..
Ono kdyz to vezmu obracene, tak si nevybavuju, ze by Microsoft nejakou svoji aplikaci mel pro jiny OS, nez WM/WP. Stejne tak nic od Applu nebo RIM. Google jedinej ma vlastni platformu + jeste dela pro ostatni.
Driv bych z toho taky nespal a byl nervozni ze se neco muze stat - no dneska uz jsem nejak otupel pocitem (mozna falesneho) bezpeci a radsi budu pouzivat veci, ktere zkratka funguji hned a jsou spolu paradne propojene, nez ruzna reseni..

roxtedy: Tak to je celkem logicky - kdyz to holt proste stara verze OS nezvladne, tak tam podporu pridat nemuzou. To je asi jako kdybych nadaval, ze mi dneska pod DOSem (nebo at nezeru aspon Windows 98) nefunguje to same, co pod Windows 7. Vzdyt i MS to pochopil, ze donekonecna zpetnou kompatibilitu u WindowsMobile tahnout nemuze... Nehlede na to, ze za to nemuze primo Google, ale vyrobci zarizeni (ze si Google mel poresit, aby aktualizace byly v jeho rezii a ne rezii vyrobcu uz je na jinou debatu..)
Uživatelský avatar
GreenArrow
Ban
Ban
Příspěvky: 1156
Registrován: čtv dub 15, 2010 14:41
Zařízení: iPhone 6

Nové Google Mapy 5 nabídnou dynamické vykreslování map

Příspěvek od GreenArrow »

Ten 3D pohled se mi ale líbí
Jiří Hrma
šéfredaktor
šéfredaktor
Příspěvky: 9220
Registrován: čtv čer 16, 2005 16:44
Zařízení: ---
Bydliště: Praha

Nové Google Mapy 5 nabídnou dynamické vykreslování map

Příspěvek od Jiří Hrma »

Google zveřejnil nové video - Google Maps 5 na Nexusu S
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=eXZT_YKh-20[/youtube]
(za tip díky @OpenWebdesign)
Uživatelský avatar
meec
přispěvatel
přispěvatel
Příspěvky: 71
Registrován: pon dub 12, 2010 20:32
Zařízení: SE w810i, HTC Desire
Kontaktovat uživatele:

Nové Google Mapy 5 nabídnou dynamické vykreslování map

Příspěvek od meec »

Vypadá to velice dobře...bál jsem se toho, že to bude na malym display nepřehledný, ale vypadá to dobře...
Uživatelský avatar
dark_hood
smartguru
smartguru
Příspěvky: 552
Registrován: pát úno 08, 2008 19:12
Zařízení: Lumia 830

Nové Google Mapy 5 nabídnou dynamické vykreslování map

Příspěvek od dark_hood »

len je škoda, že to nespravili aj pre 2.1
Uživatelský avatar
meec
přispěvatel
přispěvatel
Příspěvky: 71
Registrován: pon dub 12, 2010 20:32
Zařízení: SE w810i, HTC Desire
Kontaktovat uživatele:

Nové Google Mapy 5 nabídnou dynamické vykreslování map

Příspěvek od meec »

To určitě no, je to škoda...ale je to jasnej záměr donutit postupně všechny (výrobce i uživatele) přejít k 2.2 / 2.3...
Jiří Hrma
šéfredaktor
šéfredaktor
Příspěvky: 9220
Registrován: čtv čer 16, 2005 16:44
Zařízení: ---
Bydliště: Praha

Nové Google Mapy 5 nabídnou dynamické vykreslování map

Příspěvek od Jiří Hrma »

Nová verze Google Maps 5 už je dostupná na Android Marketu, tak stahujte :) A zde je seznam zařízení, která podporují novou 3D rotaci map.
Vlastimil Bartošák
stálý přispěvatel
stálý přispěvatel
Příspěvky: 360
Registrován: pát úno 01, 2008 12:13
Zařízení: LG V10
Bydliště: Teplice v Čechách, Krupka
Kontaktovat uživatele:

Nové Google Mapy 5 nabídnou dynamické vykreslování map

Příspěvek od Vlastimil Bartošák »

Já už jí mám na HTC Desire HD vypadá skvěle. :)
Kato
stálý přispěvatel
stálý přispěvatel
Příspěvky: 352
Registrován: sob zář 17, 2005 19:11
Zařízení: HTC Desire (AOS 4.2.2),Nokia Lumia 800, Apple iPad
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Nové Google Mapy 5 nabídnou dynamické vykreslování map

Příspěvek od Kato »

bohužel jsem od toho tak nějak podle promo videi očekával víc.. :-( 3D nic moc. Spíš nic...
Moucha13
nováček
nováček
Příspěvky: 27
Registrován: stř bře 25, 2009 18:45
Zařízení: HTC Desire
Bydliště: Č. Budějovice

Nové Google Mapy 5 nabídnou dynamické vykreslování map

Příspěvek od Moucha13 »

Nechápu, proč na HTC Desire nejde rotování ve 3D, když už jde teda zobrazovat 3D budovy, tak proč to nepodpořit celkově.. Mmch, musí se ta funkce nějak zapnout, nebo jen musím počkat, až se mi načtou budovy.. ? Najel jsem třeba na Prahu nebo na NewYork a žádné 3D budovy nevidím..
Uživatelský avatar
dark_hood
smartguru
smartguru
Příspěvky: 552
Registrován: pát úno 08, 2008 19:12
Zařízení: Lumia 830

Nové Google Mapy 5 nabídnou dynamické vykreslování map

Příspěvek od dark_hood »

dnes som google mapy aktualizoval na verziu 5.0.0 aj na xperii
Mr7Fix
mám jeden příspěvek
mám jeden příspěvek
Příspěvky: 1
Registrován: pát pro 31, 2010 16:50
Zařízení: Samsung Galaxy 3

Nové Google Mapy 5 nabídnou dynamické vykreslování map

Příspěvek od Mr7Fix »

Moucha13 píše:Nechápu, proč na HTC Desire nejde rotování ve 3D, když už jde teda zobrazovat 3D budovy, tak proč to nepodpořit celkově.. Mmch, musí se ta funkce nějak zapnout, nebo jen musím počkat, až se mi načtou budovy.. ? Najel jsem třeba na Prahu nebo na NewYork a žádné 3D budovy nevidím..
pokud máš zaplé satelitní mapy musíš je vypnout a potom by ti to už mělo jít
Odpovědět

Zpět na „Operační systém Android“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 29 hostů