BB Bold 9780: Předběžné specifikace a datum uvedení na trh

Diskuze věnovaná systému, aplikacím a hrám
Ruslan Botsyurko
redaktor
redaktor
Příspěvky: 2515
Registrován: ned dub 27, 2008 21:19
Zařízení: iPhone 7+, PlayBook, HTC Universal(128MB), MPx200
Bydliště: Plzeň

BB Bold 9780: Předběžné specifikace a datum uvedení na trh

Příspěvek od Ruslan Botsyurko »

Poslední dobou se čím dál častěji mluví o novém komunikátoru z řady Bold - BlackBerry Bold 9780. Podle uniklých fotografií je zřejmé, že bude mít identickou konstrukci jako BlackBerry Bold 9700, změny se ale schovávají uvnitř. V novém Boldu najdete operační systém RIM OS 6, který nabízí přepracované grafické prostedí a vylepšení dosavadních funkcí - například hlasového vyhledávání. Pod kapotou pak najdeme 512 MB RAM a 512 MB ROM, což je dvojnásobná kapacita oproti předchozímu modelu. Procesor zůstane stejný, tedy 624MHz Marvell PXA930. Upgradu se ale dočká snímač fotoaparátu, který by měl mít rozlišení 5 Mpix, bohužel se mi nepodařilo vypátrat zdali se nějak změní i samotná optika, ale spíše předpokládám, že ne. Stejným zůstane i rozlišení a uhlopříčka displeje, tedy 480x360 px a 2,4". Na trh by měl být uveden u operátora T-Mobile v USA, a to 17. listopadu, ceny bez dvouleté smlouvy by měla být 400 USD, což je v přepočtu zhruba 7000 Kč. Otázkou je, kdy a za jakou cenu se dostane oficiálně do České republiky.

A co vy? Uvažujete o upgradu na BlackBerry 9780, nebo jsou pro vás hardwarové změny nedostatečně přesvědčivé?

obrázek

Zdroje: CrackBerry.com, PDAdb.com
Uživatelský avatar
PITT
přispěvatel
přispěvatel
Příspěvky: 98
Registrován: úte čer 03, 2008 16:15
Zařízení: NEXUS 4

BB Bold 9780: Předběžné specifikace a datum uvedení na trh

Příspěvek od PITT »

Čekám na něj doufám že se objeví i u našeho T-mobile opouštím svět win mobile a nechci teď kupovat 9700.
pavel1tu
přispěvatel
přispěvatel
Příspěvky: 78
Registrován: stř zář 30, 2009 13:58
Zařízení: Blackberry BOLD 9780
Bydliště: Trutnov

BB Bold 9780: Předběžné specifikace a datum uvedení na trh

Příspěvek od pavel1tu »

Ano, i já jsem pochopil, že "ostružina" bude asi to jediné, pokud chci telefon na organizaci času, poštu a SMS
Samsung B7610 byl omyl a k tomu WM - ufff
najde se nějaký ostružinář, který by mi porovnal zásadní rozdíly s WM a odpověděl na dotazy ?

děkuji
Ruslan Botsyurko
redaktor
redaktor
Příspěvky: 2515
Registrován: ned dub 27, 2008 21:19
Zařízení: iPhone 7+, PlayBook, HTC Universal(128MB), MPx200
Bydliště: Plzeň

BB Bold 9780: Předběžné specifikace a datum uvedení na trh

Příspěvek od Ruslan Botsyurko »

2 pavel1tu: Vzhledem k tomu, že sám přecházím z Windows Mobile na Blackberry a během příštího týdne by mi měl dorazit balík s BlackBerry Bold 9700, tak plánuju na listopad jednak velkou recenzi 9700 a jednak samostatný článek o přechodu z WM na BB - včetně porovnání jednotlivých funkcí, výhod/nevýhod obou systémů, tipů na přenos dat mezi platformami a několika rad s výběrem datového tarifu. Zatím si můžeš přečíst zajímavý článek od Standy, který před časem také migroval.
Jiří Hálek
častý přispěvatel
častý přispěvatel
Příspěvky: 216
Registrován: stř lis 30, 2005 18:01
Zařízení: Od Nokie přes HTC, Eten, Motorolu, Samsung po BB
Bydliště: Strakonice

BB Bold 9780: Předběžné specifikace a datum uvedení na trh

Příspěvek od Jiří Hálek »

O prechodu na Blackberry uz dlouho premyslim. Vlastne jsem se uz rozhodl, jen cekam na vhodny okamzik. Uz se tesim na tvoje postrehy...
Ruslan Botsyurko
redaktor
redaktor
Příspěvky: 2515
Registrován: ned dub 27, 2008 21:19
Zařízení: iPhone 7+, PlayBook, HTC Universal(128MB), MPx200
Bydliště: Plzeň

BB Bold 9780: Předběžné specifikace a datum uvedení na trh

Příspěvek od Ruslan Botsyurko »

Já si myslím, že BB není v ČR tak rozšířené jenom kvůli neinformovanosti (a to bohužel jak zákazníků, tak zaměstnanců operátorů). Takže to tu chci trochu teď trochu rozproudit, třeba se někdo chytne :)
nox
přispěvatel
přispěvatel
Příspěvky: 54
Registrován: čtv led 25, 2007 19:04

BB Bold 9780: Předběžné specifikace a datum uvedení na trh

Příspěvek od nox »

Ruslan Botsyurko: Kdybyste podrobneji rozepsal hlavne oblast synchronizace (co je v baleni, jake dalsi programy podporuje, co pres net a co pres drat), bych byl Vam velice vdecny. Tohle se clovek vetsinou dozvi az ve chvili, kdy zaplatil za pristroj k nicemu. Diky.
Ruslan Botsyurko
redaktor
redaktor
Příspěvky: 2515
Registrován: ned dub 27, 2008 21:19
Zařízení: iPhone 7+, PlayBook, HTC Universal(128MB), MPx200
Bydliště: Plzeň

BB Bold 9780: Předběžné specifikace a datum uvedení na trh

Příspěvek od Ruslan Botsyurko »

Přesně tomuhle chci věnovat větší pozornost :)
JiRa
nováček
nováček
Příspěvky: 21
Registrován: čtv zář 30, 2010 3:16
Zařízení: Samsung Galaxy Note2

BB Bold 9780: Předběžné specifikace a datum uvedení na trh

Příspěvek od JiRa »

Od Win Mobile (Magician, Universal, Cruise, Pro a Pro2) jsem utekl k BlackBerry letos v lednu. Rozhodně nelituji. Pokud budu moci pomoct, tak se ptejte.

-- doplnění předchozího příspěvku (pon říj 25, 2010 5:32) --

K synchronizaci - u BlackBerry existují v zásadě dvě možnosti: firemní BES server, přes který se synchronizuje jak pošta, tak kompletní Outlook, a poté osobní služba BIS (BlackBerry Internet servis), kterou poskytuje operátor koncovým zákazníkům, a přes kterou jde jen pošta. PIM si uživatel synchronizuje přes kabel s PC pomocí aplikace BlackBerry desktop software. Předpokládám, že chcete BlackBerry pro osobní použití, takže přichází v úvahu jen BIS.
Od září se tato situace mírně změnila, O2 a T-mobile u nás implementovali BIS v 3.2, která nabízí i synchronizaci kalendáře a kontaktů, úkoly a poznámky v tom zatím asi nejsou. Mě se to nepodařilo rozchodit a vadilo mi na tom, že pokud potvrdím bezdrátovou synchronizaci, tak to BlackBerry desktop software pozná a odmítá další synchronizaci pomocí kabelu. Takže jsem zůstal u kabelu a vyhovuje mi to. Obrovskou výhodou BB je skutečnost, že synchronizace je velmi spolehlivá, jen málokdy se vyskytne problém s tvorbou duplicit nebo naopak mazání záznamů v PIM.
Mám v BB cca 3000 schůzek - 1.5 roku zpět a 1 rok dopředu (lze velmi přesně nastavit), u poloviny schůzek včetně rozsáhlých poznámek k obsahu schůzek nebo podkladů k jednání. Dále synchronizuji cca 1000 kontaktů, cca 200 úkolů (včetně splněných) a asi 50 poznámek. BlackBerry narozdíl od Win Mobile nemrví diakritiku u poznámek v PIM. Vše bez problémů a bez zpomalení zařízení. V servisu mi říkali, že viděli u jistého fotbalového trenéra v BB asi 20000 kontaktů, a ten telefon to také bez problémů rozchodil.

-- doplnění předchozího příspěvku (pon říj 25, 2010 5:49) --

Pro uživatele BIS existuje možnost bezdrátové synchronizace i pomocí produktů a služeb třetích firem: Google Sync funguje relativně slušně a zadarmo, ale omezený rozsah synchronizace. Pak existují placené služby, např. Syncamatic (umí i Mac), CompanionLink Soft, ThinkPost (neumí Outlook 2010, neumí nad 1000 záznamů v PIM). Zde se platí kolem 10 USD měsíčně.
Já sám dávám přednost synchronizaci přes kabel. BB se přitom nabíjí a současně je synchronizace velmi podrobná, sw přesně říká, co s čím synchronizuje, jakou položku přesně mění a jaká bude budoucí hodnota, což je výrazný rozdíl od synchronizace Win Mobile.
N!cholai
nováček
nováček
Příspěvky: 13
Registrován: ned úno 24, 2008 10:06
Zařízení: BlackBerry Bold 9780

BB Bold 9780: Předběžné specifikace a datum uvedení na trh

Příspěvek od N!cholai »

Zdravim, ja se take chystam prejit z WM na RIM. Uz me unavuje odezva WM a navic potrebuji co nejrychleji napsat ukol/vlozit zaznam do kalendare. Nezbyva mi nic jineho nez pretrpet obdobi s TP2 do te doby, nez vyjde BB 9780 bold.
Samozrejme budu rad kdyz kolega napise podrobnou recenzi wm vs rim.
Chtel bych se zeptat, cetl jsem, ze po zakoupeni BIS je lepsi si zakoupit i normalni internetovy tarif do mobilu, jelikoz nejake aplikace v bb maji tendenci se pripojovat pres jiny bod. Jde to nejakou sikovnou aplikaci zakazat? Nerad bych platil neco na vic.
A jeste se chci zeptat, nevite jak novy BB bude na tom s navigaci? Zda uz bude nejaka plnohodnotna a ne jenom mapy?
Diky.
Standa
smartmaniak
smartmaniak
Příspěvky: 1622
Registrován: úte led 15, 2008 20:38
Zařízení: BlackBerry Z10, Samsung Galaxy Note 10.1

BB Bold 9780: Předběžné specifikace a datum uvedení na trh

Příspěvek od Standa »

Lepší je nechat si u operátora zablokovat všechny APN kromě toho pro BB. Pak nehrozí, že se ti aplikace v telefonu připojí přes "normální" data.
Pokud se něco nezměnilo, tak jediná plnohodnotná navigace je od Garminu, ovšem je online a stahuje data z internetu, takže v zahraničí přes roaming se trochu prodraží a mimo GSM signál budeš i bez navigace.
JiRa
nováček
nováček
Příspěvky: 21
Registrován: čtv zář 30, 2010 3:16
Zařízení: Samsung Galaxy Note2

BB Bold 9780: Předběžné specifikace a datum uvedení na trh

Příspěvek od JiRa »

Mám BIS od O2, zablokovat jsem nechal pouze apn wap, jinak vše jelo přes apn blackberry.net (tedy BIS) samo od sebe. U O2 je skvělá možnost připlatit si k BIS dopňkový tarif BlackBerry Modem, za cca 350, a pak můžete použít i klasický apn internet a využívat BB jako 3G modem s neomezeným netem, to jinak stojí 1.000 Kč.
Navigace je slabou stránkou BB, do auta existují jen dvě (jsou i další - Wetravel, ale nestojí za to), Garmin a Wisepilot, obě však stahují data (mapy) z netu, takže při cestě do zahraničí problém, v ČR funguje Wisepilot perfektně - nevím, proč to tak je, Sygic kdysi sliboval navigaci pro BB.
Na turistiku je zadarmo TrekBuddy.
nox
přispěvatel
přispěvatel
Příspěvky: 54
Registrován: čtv led 25, 2007 19:04

BB Bold 9780: Předběžné specifikace a datum uvedení na trh

Příspěvek od nox »

Ruslan Botsyurko: Tisicere diky, moje modlitby byly vyslyseny.

JiRa: Je mozne s necim synchronizovat kabelem primo z baleni? Proste potrebuju synchronizovat adresy, kalendar, poznamky a predevsim ukoly, aniz bych posilal data na internet nebo musel kupovat drahej Outlook. Diky za odpoved.
JiRa
nováček
nováček
Příspěvky: 21
Registrován: čtv zář 30, 2010 3:16
Zařízení: Samsung Galaxy Note2

BB Bold 9780: Předběžné specifikace a datum uvedení na trh

Příspěvek od JiRa »

nox: Napadá mě jedině Lotus, ale ten asi nemáš na mysli. Pak nevím, s čím by jsi vlastně chtěl obsah BlackBerry synchronizovat, s jakou aplikací?
nox
přispěvatel
přispěvatel
Příspěvky: 54
Registrován: čtv led 25, 2007 19:04

BB Bold 9780: Předběžné specifikace a datum uvedení na trh

Příspěvek od nox »

JiRa: No klidne s tim Lotusem, pokud je soucasti baleni. Jde mi priblizne o toto: V soucasne dobe mam palm TX, k nemu byl v baleni kabel a program PalmDesktop, se kterym se synchronizuje a ve kterem si muzu zadavat a zobrazovat udeja z/do PDA. Ma tohle BB nejak vyreseno? Treba WM se uz dodava bez Outlooku, tudiz neni s cim synchronizovat, Android od vyrobce nic nema, ale lze pouzivat tusim MyPhoneExplorer(freeware). Zkusil jsem si stahnout a nainstalovat BB desktop, ovsem dokud nepripojim nejake zarizeni, tak mi nic nezobrazi. Vse co potrebuji je snychronizace ukolu, poznamek, kalendare a kontaktu s dodavanym programem.
JiRa
nováček
nováček
Příspěvky: 21
Registrován: čtv zář 30, 2010 3:16
Zařízení: Samsung Galaxy Note2

BB Bold 9780: Předběžné specifikace a datum uvedení na trh

Příspěvek od JiRa »

nox: Tak to není, BlackBerry spoléhá primárně na Outlook nebo na on-line synchronizaci.
nox
přispěvatel
přispěvatel
Příspěvky: 54
Registrován: čtv led 25, 2007 19:04

BB Bold 9780: Předběžné specifikace a datum uvedení na trh

Příspěvek od nox »

JiRa: A je Outlook soucasti baleni? Ta on-line synchronizace znamena, ze se to zobrazi po prihlaseni na nejakych www, nebo jak se k tem datum dostanu?
JiRa
nováček
nováček
Příspěvky: 21
Registrován: čtv zář 30, 2010 3:16
Zařízení: Samsung Galaxy Note2

BB Bold 9780: Předběžné specifikace a datum uvedení na trh

Příspěvek od JiRa »

Nox:Outlook není součástí balení, alespoň jsem o tom neslyšel.
On-line synchronizaci zadarmo lze realizovat přes Gmail - do BlackBerry stáhnout Google Aps, jejichž součástí je i synchronizační utilita. Musiš mít účet na Gmailu a pak se Schůzky a Kontakty synchronizují s tvým internetovým google Kalendářem, který vypadá jako Outlook. Jak je to s poznámkami a úkoly nevím, nezkoušel jsem.
BlackBerry bylo primárně zaměřeno na podnikovou sféru a prostě předpokládá vlastnictví Outlooku.
nox
přispěvatel
přispěvatel
Příspěvky: 54
Registrován: čtv led 25, 2007 19:04

BB Bold 9780: Předběžné specifikace a datum uvedení na trh

Příspěvek od nox »

JiRa: Dekuji moc za odpovedi, byt me nepotesily. Asi se budu muset vratit k papirovemu bloku a koupit si domu kopirku, abych mohl zalohovat. :-(
romanm
nováček
nováček
Příspěvky: 14
Registrován: pon lis 09, 2009 20:25
Zařízení: BlackBerry Bold 9780

BB Bold 9780: Předběžné specifikace a datum uvedení na trh

Příspěvek od romanm »

Taky uvazuji o koupi BB zarizeni. Doposud jsem nikdy zaden smartphone nevlastnil a novy telefon planuju koupit uz prez rok. Zajimalo by me jak je to s temi datovymi tarify. Momentalne mam sim od O2 a tu bych si rad ponechal. Vim, ze tam maji internet v mobilu za cca 150 mesicne. Pri precitani komentaru u tohoto clanku jsem si ale vsiml, ze JiRa napsal o nejakem BIS tarifu za 360.

Tento tarif jsem v nabidce O2 nasel, ale chtel bych vedet, jestli je to jedina moznost jak dostat internet do BB? Upozornuji, ze jsem v tomto ohledu naprosty zacatecnik. Myslim si ale, ze internet za cca 150 mesicne s 150MB FUP by mi bohate stacil a proto je celkem skoda, kdybych musel platit 360.
Odpovědět

Zpět na „Systém, aplikace a hry“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 27 hostů