Proč je displej u HTC Desire laděn do růžových barev?

Diskuze o komunikátoru HTC Desire (Nexus One)
Luboš Klicpouch
smartguru
smartguru
Příspěvky: 569
Registrován: pon pro 31, 2007 14:00
Zařízení: SGN
Bydliště: Praha

Proč je displej u HTC Desire laděn do růžových barev?

Příspěvek od Luboš Klicpouch »

Zdravím,
možná jste si všimli (a i na twitteru se to docela probírá), že občas, určité stupně šedé barvy, jsou laděné do růžova. Nejprve jsem si myslel, že to je vada, ale po pročítání i zasahování do určitých diskusí jsem zjistil, že to vada není, ale že to je vlastnost AMOLED displeje HTC Desire. Abych to trochu upřesnil - informace sbírám z fora XDA Developers.

Jde o to, že klasické displeje s technologií LCD mají složení subpixelů RGB RGB RGB (Red Green Blue), ale u displeje Amoled, který používá HTC Desire je to trochu jinak, je to Rg Bg Rg Bg, takže v jednom pixelu je místo tří subpixelů, subpixely pouze dva, čili viz obrázek:
Obrázek

A ještě jeden:
Obrázek

Jak si jistě všimnete, zelená je lehce zanedbaná a červená je vidět na sto honů. Proto ten růžový přeliv (a lehce do modra z divokých úhlů).

Kdybych to měl brát do detailu, tak skutečné rozlišení HTC Desire je 392 * 653 px.
- Velmi zajímavý odkaz je na arstechnica.com/, kde je tento problém zcela vysvětlen.

Pochlubte se, vidíte odkaz www.htc.com/cz na displeji růžově, nebo šedivě?
IkE Blaster
smartmaniak
smartmaniak
Příspěvky: 2379
Registrován: sob led 19, 2008 21:42
Zařízení:    
Bydliště: Písek
Kontaktovat uživatele:

Proč je displej laděn do růžova..

Příspěvek od IkE Blaster »

Všiml jsem si toho už u Samsungu Omnia 2, kde mi display přišel nekvalitní (znatelnější rastr, zelená není asi tak zanedbána, protože je spíš nádechem do zelenomodré), oproti ostatním PDA
jtra
nováček
nováček
Příspěvky: 13
Registrován: pát dub 02, 2010 8:07
Zařízení: HTC Desire

Proč je displej laděn do růžova..

Příspěvek od jtra »

A jestli vas to trapi, tak HTC Legend toto zvlastni usporadani subpixelu nema - ma totiz klasicke tri R,G,B subpixely na jeden pixel:
http://jtra.cz/stuff/android/legend/display/index.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Nicmene videl jsem oba vedle sebe a rozliseni Desire je i pres hratky se subpixelama a s tim souvisejici drobne chyby barev lepsi na drobny text nez rozliseni Legendu. Akorat neni lepsi 2.5x jak by to odpovidalo poctu pixelu, ale jen 1.67x jak to odpovida poctu subpixelu :-)
Jiří Hrma
šéfredaktor
šéfredaktor
Příspěvky: 9220
Registrován: čtv čer 16, 2005 16:44
Zařízení: ---
Bydliště: Praha

Proč je displej u HTC Desire laděn do růžových barev?

Příspěvek od Jiří Hrma »

Díky tvému postu na twitteru jsem si toho také všiml. Zajímavé je, že nejvíc je to vidět při slabém podsvícení (zkoušel jsem to na načtení stránky HTC.com co si odkazoval na twitteru) a když dám jas na maximum, tak už to není téměř poznat, při slabším naopak ano. Každý vnímáme barvy jinak, ale musím souhlasit, že ten slabý nádech do růžova také občas vidím, i když v systému samotném to postřehnout ani moc nejde a stejně ti ničemu nevadí, ale je to zajímavé zjištění.
Martin Prokop
častý přispěvatel
častý přispěvatel
Příspěvky: 225
Registrován: čtv led 07, 2010 19:08
Zařízení: HTC 8X, Optimus 4X HD a HP Touchpad
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Proč je displej u HTC Desire laděn do růžových barev?

Příspěvek od Martin Prokop »

Taky jsem si toho na HTC Desire všiml, díky tvému postu na twitteru. Je to zajímavý, že to zobrazí takhle, ale jako problém mi to nepřijde. Koukal jsem se i na ostatní weby, kde je použitá šedivá barva a i tam je to docela znát.
Lukáš Mano
smartguru
smartguru
Příspěvky: 527
Registrován: úte říj 10, 2006 7:21
Zařízení: iP4, HTC Desire
Bydliště: Liberec/Praha

Proč je displej u HTC Desire laděn do růžových barev?

Příspěvek od Lukáš Mano »

Tak jsem si zkoušel asi pul hoďky Desira v SS, růžový nadech tam je o tom žádná. Ale zpozoroval jsem ho jen na stránkách HTC a myslim že je i v twitteru klientu. Jinak v systému jsem nic nezpozoroval. Pro mě žádnej problém zítra pro něj jdu. Je to luxusní zařízení, a dle méhu subjektivního pocitu je HTC Desire mega rychlý.


EDIT: Zkuste se prosím z Desira podívat na tuto page jsou tam pozadí z HTC.com, jaký vidíte barvy?
Luboš Klicpouch
smartguru
smartguru
Příspěvky: 569
Registrován: pon pro 31, 2007 14:00
Zařízení: SGN
Bydliště: Praha

Proč je displej u HTC Desire laděn do růžových barev?

Příspěvek od Luboš Klicpouch »

:-) tu "page" jsem včera jen zkoušel pro testovací učely, ale klidně jí nechám zaplou. Chystám se udělat na stejný stránce tabulku stupní šedi a zmapovat, která je na desire blbě vidět a která ne. Ale až na to bude chvíle..

(jedná se o web, co jsem dělal pro FC Grinders - fotbalovej klub malý Hanspaulky)
CSCicus
přispěvatel
přispěvatel
Příspěvky: 54
Registrován: sob led 16, 2010 21:03
Zařízení: Samsung Galaxy S2 root
Bydliště: Ivanka pri Dunaji

Proč je displej u HTC Desire laděn do růžových barev?

Příspěvek od CSCicus »

Mám ho doma od utorka a ružoví ani nieje, zato je super rýchly. Fakt super rýchly :D A v čine majú ružovú radi takže tam bude mať úspech.
spermosh
smartstar
smartstar
Příspěvky: 811
Registrován: pon říj 13, 2008 10:48
Zařízení: HTC One X+
Bydliště: Praha 10

Proč je displej u HTC Desire laděn do růžových barev?

Příspěvek od spermosh »

ja to cele chapu, ale unika mi jedna vec, proc to HTC dela? ma zarizeni mensi spotrebu? nebo je to vlastnost vsech budoucich AMOLED displeju?
Lukáš Mano
smartguru
smartguru
Příspěvky: 527
Registrován: úte říj 10, 2006 7:21
Zařízení: iP4, HTC Desire
Bydliště: Liberec/Praha

Proč je displej u HTC Desire laděn do růžových barev?

Příspěvek od Lukáš Mano »

Vyzkoušeli jsme zda je růžový nádech na stránkách HTC i u Nexusu One, který má stejný AMOLED displej. A světe divse růžový nádech tam je uplně stejný. Se zvyšováním podsvícení růžový nádech mizí. Zajímavý článek je na SvetAndroida.cz. Jedná se tedy opravdu o vlastnost nových AMOLED displejů!

Může některý šťastný majitel HTC Desire vyzkoušet tuhle stránku ? Zajímalo by mě jak se projevý tyto odstíny šedé na Desiru. Na Nexus One má růžový nádech jen rámeček s popiskem "Hi, we´re HTC."

Pro porovnání HTC Desire vs iPhone 3GS vs Nexus One:
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
raven_kix
přispěvatel
přispěvatel
Příspěvky: 100
Registrován: pát kvě 25, 2007 9:54
Zařízení: Nokia Lumia 930

Proč je displej u HTC Desire laděn do růžových barev?

Příspěvek od raven_kix »

Nejsem si tím moc jistý, jestli je to vlastnost displeje. Moc jsem to nezkoumal, ale zkusil jsem projet různé části systému a některé aplikace a hry (sudoku, kde je odstínů šedi až dost) a nikde jsem na růžový odstín nenarazil. Šedá je krásně šedá. Na stránkách HTC už růžovou mám. Vidím je přesně stejně jako jsou na fotkách z Nexuse.

Na odkazu, který připravil Lukáš Mano je do růžova laděný pouze obrázek JPG ze stránek HTC. Všechny ostatní GIFy jsou OK. Může to ale být jen problém prohlížeče. Například na PC jsou v IE úplně jiné barvy některých obrázků (hlavně PNG) než ve Firefoxu. Dělám internetové stránky a někdy s tím musím zápasit.

Jak jsem psal, moc jsem se tímto problémem ještě nezabýval, ale z toho co jsem zatím zkusil bych věřil tomu, že je problém spíš někde vy vykreslovacím jádře prohlížeče, který špatně interpretuje barvy některých obrázků (viz JPG špatně, GIF správně). Pokud se růžový odstín zobrazuje i jinde než v prohlížeči, tak kecám blbosti a beru to zpět :-).
Luboš Klicpouch
smartguru
smartguru
Příspěvky: 569
Registrován: pon pro 31, 2007 14:00
Zařízení: SGN
Bydliště: Praha

Proč je displej u HTC Desire laděn do růžových barev?

Příspěvek od Luboš Klicpouch »

Trochu do růžova je i Gmail aplikace a Twidroid.

EDIT: Podívejte se ještě jednou na tento web, kde jsem přiupravil další odstíny šedé. Když je stránka zobrazena JEN TAK jsou do růžova jen některé obdelníčky, když ale stránku uchopíte a chcete rolvat, barevnost se trochu změní. Divné. To samé se děje i u Twidroidu při rolování.
raven_kix
přispěvatel
přispěvatel
Příspěvky: 100
Registrován: pát kvě 25, 2007 9:54
Zařízení: Nokia Lumia 930

Proč je displej u HTC Desire laděn do růžových barev?

Příspěvek od raven_kix »

Pravda, při normálním zobrazení vidím některé obdélníčky do růžova, při tažení obrazu zase jiné. Je to celkem dost výrazná změna barvy zvlášť u těch nejsvětlejších odstínů. Stejně se mi to ale pořád nezdá jako chyba displeje. Ten šedou zaručeně umí.
Lukáš Mano
smartguru
smartguru
Příspěvky: 527
Registrován: úte říj 10, 2006 7:21
Zařízení: iP4, HTC Desire
Bydliště: Liberec/Praha

Proč je displej u HTC Desire laděn do růžových barev?

Příspěvek od Lukáš Mano »

Šedou umí to ano, ale růžový nádech je pouze u některých odstínů šedi.
Luboš Klicpouch
smartguru
smartguru
Příspěvky: 569
Registrován: pon pro 31, 2007 14:00
Zařízení: SGN
Bydliště: Praha

Proč je displej u HTC Desire laděn do růžových barev?

Příspěvek od Luboš Klicpouch »

Třeba by to uměl pořešit nějaký software, který by si pohrál s barvami (něco jako ve windows, když máte nVidii - optimalizační nástroj), ale nic takového neznám pro Android.
malcor
nováček
nováček
Příspěvky: 48
Registrován: čtv bře 18, 2010 11:45
Zařízení: HTC Desire
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Proč je displej u HTC Desire laděn do růžových barev?

Příspěvek od malcor »

V tomhletomhle vlákně na XDA je to rozebraný víc do podrobna. Jde o to, že některé odstíny šedé jsou když se barva převede do "web safe" víc růžové. Jsou tam na to natípaný docela pěkný obrázky z Photoshopu, ze kterých je to zřejmé. Proto je některá šedá růžová a některá ne. Je to jednoznačně hardwareová vlastnost. Jediné možné řešení je aby Android (myšleno systém) sám posuzoval zobrazované barvy a u těch, které při převodu do "web safe" měí odstín podstrčil na zobrazení trochu posunutou barvu. Je otázka jak reálné to je aplikovat.
Radek Hulán
smartstar
smartstar
Příspěvky: 992
Registrován: čtv led 03, 2008 10:51
Zařízení: Samsung S7 edge / Lumia 930/1020/920/900/800

Proč je displej u HTC Desire laděn do růžových barev?

Příspěvek od Radek Hulán »

Docela se HTC divím, proč dělá takovéto hlouposti. Mají excelentní HD2 s WM6.5, stačí na něj nainstalovat Android a "vývoj" HW pro jinou platformu je hotový, namísto bastlení čehosi s menším a horším displejem.

Každopádně to znamená, že udávané rozlišení bude muset člověk do budoucna konfrontovat s tím, zda je to skutečně plné RGB či jen "částečné RGB". Ach jo..
Lukáš Mano
smartguru
smartguru
Příspěvky: 527
Registrován: úte říj 10, 2006 7:21
Zařízení: iP4, HTC Desire
Bydliště: Liberec/Praha

Proč je displej u HTC Desire laděn do růžových barev?

Příspěvek od Lukáš Mano »

Další zajímvý článek o AMOLED displeji, konkrétně u Nexus One.

EDIT: Radek Hulán: Horším displejem?? Když jsem porovnával v sunnysoftu displej u HTC Desire se svým HD2, tak to je nebe a dudy. HD2 má sice větší displej, ale ostrost a podání barev jednoznačně mluví pro Desire!!
Radek Hulán
smartstar
smartstar
Příspěvky: 992
Registrován: čtv led 03, 2008 10:51
Zařízení: Samsung S7 edge / Lumia 930/1020/920/900/800

Proč je displej u HTC Desire laděn do růžových barev?

Příspěvek od Radek Hulán »

Rozmazené písmo, posunuté barvy (ošizená poloviční zelená), nižší rozlišení, menší úhlopříčka - to jsou objektivní nevýhody Nexus / Desire hardware oproti HD2. Nevím jak jiní lidé, ale já bych to označil za horší displej... ;)

Hlavně to rozmazené písmo je problém. Subjektivně "ostřejší" fotky kvůli přepálené červené tě dlouhodobě vzrušovat nebudou. Mini displej telefonů není platforma pro prohlížení fotek či videa (od toho je 50" TV), ale pro práci (čtení emailů, webu, atd.).

Nicméně třeba Motorola Milestone tím problémem netrpí, pokud už Android.
Lukáš Mano
smartguru
smartguru
Příspěvky: 527
Registrován: úte říj 10, 2006 7:21
Zařízení: iP4, HTC Desire
Bydliště: Liberec/Praha

Proč je displej u HTC Desire laděn do růžových barev?

Příspěvek od Lukáš Mano »

Zkus si oba komunikátory (HD2 - Desire/Nexus) položit vedle sebe a na pvní pohled je zřejmí vítěz. Nikde jsem, jak píšeš žádné rozmazané písmo, nenašel. Vše je krásně ostré, a rozhodně u komunikátoru neřeším jestli fotí tak či onak (na to mam digitál). Opravdu, chce to vyzkoušet na vlastní kuži!

EDIT: Milestone má kapacitní LCD TFT displej s rozlišením 480 x 854 nikoli tedy AMOLED
Odpovědět

Zpět na „HTC Desire“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 36 hostů