Windows Phone 7: Co zastánce Windows Mobile nepotěší?

Všeobecná diskuze o systému Windows Phone 8.1 (vlastnosti, jádro, buildy...)
Jiří Hrma
šéfredaktor
šéfredaktor
Příspěvky: 9220
Registrován: čtv čer 16, 2005 16:44
Zařízení: ---
Bydliště: Praha

Windows Phone 7: Co zastánce Windows Mobile nepotěší?

Příspěvek od Jiří Hrma »

Konference MIX 2010 je v plném proudu a včerejší WP7S keynote přinesla několik doplňujících informací. Windows Phone 7 je od základů nový systém a veškerou filosofii ze starších Windows Mobile naprosto pohřbívá. Přichází s úplně odlišnou strukturou, i když snad každému je jasné, že tady Microsoft celkem dost opisoval od Apple a některá omezení budou pro současné fanoušky Windows Mobile dost protivná. Tady je seznam těch nejzásadnějších:
- v systému nebude většině aplikací přístupný plnohodnotný multitasking. Až na výjimky, které budou moci mít svůj proces spuštěný v hubech, se vše bude řešit formou notifikací.

- Marketplace bude jedinou cestou, jak do telefonu dostat aplikace. Výjimku budou mít pouze vývojáři, kteří budou moci své programy do telefonů nahrávat i klasickým způsobem.

- i když bude systém podporovat internetové prohlížeče či e-mailové klienty třetích stran, nebude je možné nastavit jako výchozí. Jinými slovy, Operu Mobile stejně v systému nenastavíte jako výchozí prohlížeč, tím bude stále IE.

- u zařízení bude s největší pravděpodobností chybět slot na paměťovou kartu a dokonce se šušká, že ani vnitřní paměť nebude možné použít jako USB Flash disk (nepotvrzeno).

- systém skutečně nebude podporovat uživatelská rozhraní třetích stran.

- systémové soubory nebudou uživateli přístupné. Každá aplikace bude moci spravovat pouze svůj vlastní adresář. Ach jo, tak to je docela podpásovka.


obrázek

Zdroj: WMPowerUser
spermosh
smartstar
smartstar
Příspěvky: 811
Registrován: pon říj 13, 2008 10:48
Zařízení: HTC One X+
Bydliště: Praha 10

Windows Phone 7: Co zastánce Windows Mobile nepotěší?

Příspěvek od spermosh »

tak to vypada se systemem dost spatne, jestli se neco z tohoto potvrdi
ja uz delsi dobu premyslim o Androidu, ale az takovyhle konec WM jsem necekal (pardon, WP)
carnero
stálý přispěvatel
stálý přispěvatel
Příspěvky: 333
Registrován: pon čer 09, 2008 14:03
Zařízení: Galaxy Nexus, Incredible S
Bydliště: Praha

Windows Phone 7: Co zastánce Windows Mobile nepotěší?

Příspěvek od carnero »

Jinými slovy: Co lidé na Windows Mobile oceňovali, to jsme vyhodili.

Inspirace konkurencí bývá pro uživatele dobrá protože se do jejich oblíbeného systému dostane to, co je zase zvládla lépe konkurence. Ale komplet všechno okopírovat od Apple (ok, všechno ne... něco je od Google a Palmu) protože s tím Apple slaví úspěch je podle mého neuvěřitelná hloupost.

Nicméně mě, jako majitele mobilu s Androidem, Microsoft nesmírně potěšil. Po dlouhém očekávání, zda jsem od Windows Phone k Androidu neutekl zbytečně mi nyní jasně ukázali, že jsem udělal opravdu dobrý krok. Kdybych to neudělal loni na podzim, udělal bych to nyní.
Uživatelský avatar
berczo
stálý přispěvatel
stálý přispěvatel
Příspěvky: 301
Registrován: stř dub 25, 2007 8:48
Zařízení: Nějaký pracovní nucený nástroj, než bude Passport
Bydliště: Bystřice

Windows Phone 7: Co zastánce Windows Mobile nepotěší?

Příspěvek od berczo »

Nechci to říct sprostě, ale solidně to doje**li ...
Uživatelský avatar
LordKaspr
přispěvatel
přispěvatel
Příspěvky: 56
Registrován: pát úno 20, 2009 13:14
Zařízení: Motorola Moto G
Bydliště: Plzeň, Praha

Windows Phone 7: Co zastánce Windows Mobile nepotěší?

Příspěvek od LordKaspr »

Co takhle soutěž "Najdi alespoň 2 rozdíly mezi iPhone OS a WP 7 Series!" ??

Já osobně vidím jen jediný: iPhone má jedno tlačítko, WP7 Series tři, ale to se týká hardwaru. V samotném OS nic..
TommyR
nováček
nováček
Příspěvky: 7
Registrován: ned lis 15, 2009 2:32
Zařízení: HTC Touch Pro 2

Windows Phone 7: Co zastánce Windows Mobile nepotěší?

Příspěvek od TommyR »

Naprostý souhlas se spermoshem a carnerem... Další zastávka Android, WP7 je slepá kolej...
elcrys
smartguru
smartguru
Příspěvky: 541
Registrován: pát bře 14, 2008 13:05
Zařízení: Sony Ericsson Xperia mini, Nexus 7 (2013)

Windows Phone 7: Co zastánce Windows Mobile nepotěší?

Příspěvek od elcrys »

Nevím jak ostatní spokojení uživatelé starých WM, ale já už nad tímto novým OS dávno zlomil hůl. Proto už mě tyto informace nedokáží nakrknout. Předpokládám, že spousta omezení tohoto OS půjde nějak přečůrat (viz. xda), ale těch omezení se nakupilo už tolik, že bych ani neměl chuť a trpělivost je nějakými pokoutnými způsoby odstraňovat.
jenda.69
častý přispěvatel
častý přispěvatel
Příspěvky: 299
Registrován: ned lis 04, 2007 19:31
Zařízení: Google Nexus S
Bydliště: Kousek od KV

Windows Phone 7: Co zastánce Windows Mobile nepotěší?

Příspěvek od jenda.69 »

Holt z toho udělali to, co dnes frčí. Systém pro 13 letý děcka.
Uživatelský avatar
jacek
smartmaniak
smartmaniak
Příspěvky: 1145
Registrován: stř lis 28, 2007 10:19
Zařízení: Samsung Galaxy Note
Bydliště: Frýdlant

Windows Phone 7: Co zastánce Windows Mobile nepotěší?

Příspěvek od jacek »

Systém pro 13 letý děcka - dodám, na co si v mládí zvykneš, budeš preferovat i v pokročilejším věku - začnou si dlouhodobě vychovávat zákazníky - dobrý tah.
HTCKlorec
stálý přispěvatel
stálý přispěvatel
Příspěvky: 370
Registrován: ned kvě 03, 2009 17:18
Zařízení: Sony

Windows Phone 7: Co zastánce Windows Mobile nepotěší?

Příspěvek od HTCKlorec »

jenda.69 píše:Holt z toho udělali to, co dnes frčí. Systém pro 13 letý děcka.
S dovolenim, TAKYTO system by nechcelo ani to 13 rocne dieta.
carnero
stálý přispěvatel
stálý přispěvatel
Příspěvky: 333
Registrován: pon čer 09, 2008 14:03
Zařízení: Galaxy Nexus, Incredible S
Bydliště: Praha

Windows Phone 7: Co zastánce Windows Mobile nepotěší?

Příspěvek od carnero »

@jacek: Nemyslím, že je to dobrý tah. Spíše nutnost. Protože jim zákazniky již vychovalo Apple a Microsoftu tak nějak moc jiných možností nezbylo.
shark
přispěvatel
přispěvatel
Příspěvky: 91
Registrován: čtv čer 23, 2005 7:07
Zařízení: MDA Compact IV
Bydliště: praha

Windows Phone 7: Co zastánce Windows Mobile nepotěší?

Příspěvek od shark »

taky z toho nejsem nadsenej, ale co se dalo cekat ?
iphone se prodava jak namydlenej blesk, android na tom taky neni spatne.
celkeove prodeje wm proste nic moc. takze aby wm uplne neskoncil, tak musel prinest radikalni zmenu. tech "par fandu" a lidi kteri ocenovali prednosti wm proste nemohli stacit.

microsoft proste udelal jenom to, co musel. snazi se byt co nejziskovejsi a asi vyhodnotil soucasny system jako ne moc konkurenceschopny. kdyby se telefony s jeho systemem mely 80% trhu, tak urcite zadna zmena by nebyla.

at si o novem systemu ms myslim cokoliv, tenhle krok ms chapu. bohuzel.
Uživatelský avatar
jacek
smartmaniak
smartmaniak
Příspěvky: 1145
Registrován: stř lis 28, 2007 10:19
Zařízení: Samsung Galaxy Note
Bydliště: Frýdlant

Windows Phone 7: Co zastánce Windows Mobile nepotěší?

Příspěvek od jacek »

HTCKlorec : Myslím že ne, skus se podívat (dětskýma)očima neznalého a svůj odborný pohled potlač. Pro spoustu nových pot. zákazníků dokonalý systém - nic neřešit, jen ťap, ťap a jeto( neobhajuji WP7), jen se skouším vcítit do jejich důvodů.
@carnero - přesně tak, souhlasím - to je ta správná myšlenka. MS nerad vidí, jak mu utíkají miliony doláčů.
carnero
stálý přispěvatel
stálý přispěvatel
Příspěvky: 333
Registrován: pon čer 09, 2008 14:03
Zařízení: Galaxy Nexus, Incredible S
Bydliště: Praha

Windows Phone 7: Co zastánce Windows Mobile nepotěší?

Příspěvek od carnero »

@shark: Také si myslím, že pro Microsoft nebylo zbytí. Jenže udělal zcela nový operační systém na kterém nějak postrádám jakoukoliv konkurenční výhodu - něco navíc, něco co by lidi přesvědčilo, že to chtějí. Až na drobnosti to konkurence již má nebo to nejspíše stihne dodělat dřív, než se Windows Phone 7 dostanou na trh.
Krwell
častý přispěvatel
častý přispěvatel
Příspěvky: 179
Registrován: stř pro 17, 2008 18:48
Zařízení: HTC Touch HD, HTC Desire
Bydliště: Praha 1
Kontaktovat uživatele:

Windows Phone 7: Co zastánce Windows Mobile nepotěší?

Příspěvek od Krwell »

souhlasím s jendou a jackem , tohle je podle mě tah jak přilákat lidi, kterým jde hlavně o to jak jejich mobil vypadá jak už softwarově tak hardwarově
All.Os
smartguru
smartguru
Příspěvky: 529
Registrován: pon led 05, 2009 21:20
Zařízení: Nokia Lumia 920

Windows Phone 7: Co zastánce Windows Mobile nepotěší?

Příspěvek od All.Os »

Jedna zpráva horší než druhá, ale stejně počkám na hotové zařízení a aplikace. Až si celý systém vyzkouším, tak se rozhodnu. Z toho, co bylo zatím popsáno, by mi jednoznačně nejvíc vadila nepřítomnost paměťovek, to je HW věc, jejíž dopad je jasný, na ostatní SW věci si počkám.

Hlavně doufám, že opravdu budou i zařízení s HW klávesnicí.
Uživatelský avatar
LordKaspr
přispěvatel
přispěvatel
Příspěvky: 56
Registrován: pát úno 20, 2009 13:14
Zařízení: Motorola Moto G
Bydliště: Plzeň, Praha

Windows Phone 7: Co zastánce Windows Mobile nepotěší?

Příspěvek od LordKaspr »

Myslím, že se brzy utvoří dva tábory uživatelů. Na jedné straně budou ti s totalitním iPhonem a WP7 Series a poté ti s ostatními (svobodnými) systémy.
uni
smartmaniak
smartmaniak
Příspěvky: 1327
Registrován: čtv říj 16, 2008 9:56
Zařízení: Samsung Galaxy S8+ DS, Apple iPad Air Wi-Fi

Windows Phone 7: Co zastánce Windows Mobile nepotěší?

Příspěvek od uni »

Některé věci chápu (push, market), jiné ale opravdu ne. No uvidíme, co dva největší kohout (Apple/MS) předvedou, jedno je jasné, MS reaguje na Apple, Apple nemusí, to si jede svou cestu, díky které má tu kompaktnost, kterou má, zatímco MS lepí. No, času na závěry je ještě dost (min. 1/2 roku u obou).
me2d09
nováček
nováček
Příspěvky: 18
Registrován: pát říj 16, 2009 11:24
Zařízení: Kaiser, DesireZ, Trophy, Lumia800
Bydliště: Řevnice, Grenoble

Windows Phone 7: Co zastánce Windows Mobile nepotěší?

Příspěvek od me2d09 »

Taky jsem z věcma nespokojen, ale pro spoustu lidí se WM stane iPhone killer, protože nebude mít řadu omezení. Ty nevýhody podle mě:
- multitasking - Podle mě funguje podobně jak to řeší Android (http://developer.android.com/images/act ... ecycle.png" onclick="window.open(this.href);return false;), což není multitasking, ale je to použitelné. Zkrátka aplikaci můžu dát na pozadí ä oni si tam směle běží, pokud je paměť - viz http://tinyurl.com/wp7-multitasking" onclick="window.open(this.href);return false;.
- Marketplace - to mi nevadí, u Androidu můžu instalovat aplikace z karty ale stejně to nepoužívám. A opět v případě potřeby - jistě to půjde obejít.
- prohlížeče - to je docela problém, očekával jsem že vestavěnej browser bude postaven na IE9 jádře, které bude dnes představeno. Je super že to co je tam teď je IE7, běží v něm nějakej Silverlight atd, ale nejlepší browser to rozhodně není. Na druhou stranu - opera mini taky nešla zakomponovat do systému a několik let jsem jí tak používal. (problém je že opera mini pod silverlight nejspíš jentak nevznikne).
- paměťovka - z mobilu jí vůbec nevyndavám, takže mi to zas tak nevadí, ale přijde mi to jako zcela nesmyslné omezení. Pokud to nebude podporovat mass storage, je to k ničemu.
- uživatelská rozhraní třetích stran - tohle je o zvyku a snaha microsoftu o zachování stejného ovládáví, chápu důvody a proto bych to překousnul.
- ochrana systémových souborů - naprosto očekávaná věc, akorát mi není úplně jasné, jak bude fungovat sdílení souborů mezi aplikacemi (typicky něco stáhnu (xml file) a budu to chtít importovat nějakym programem). Očekávám že tohle nějak půjde, jinak by to opět pohřbilo technologii.

Pokud se těch pár věcí vyřeší tak jak jsem nastínil, dovedu si představit to používat. Přítelkyně má android, takže ho občas používám. Uvažuji o něm i pro sebe ale:
1) provázanost na Live účet - migroval bych na Gmail, to bych zvládnul
2) firemní Exchange - zvládá dle všeho použitelně
3) mobilní Office, hlavně Excel - největší problém, já na tý aplikaci jsem docela závislej. To co zatím existuje na androidu je výsměch Excelu.

Takže tak, Windows Mobile jsou mrtvé, odporové displeje jsou mrtvé. Konec Bubblebreakeru a minám, konec Remote Desktop. Dá se s tím žít, ale loučit se mi bude těžko. A rozhodnutí Android/WP budu řešit tak za půl roku. Momentálně jsem více nakloněn Androidu.

EDIT: multitasking funguje
Tonda512
stálý přispěvatel
stálý přispěvatel
Příspěvky: 435
Registrován: pon dub 14, 2008 12:26
Zařízení: iPhone 6S Plus
Bydliště: Vejprnice (kousek od Plzně)
Kontaktovat uživatele:

Windows Phone 7: Co zastánce Windows Mobile nepotěší?

Příspěvek od Tonda512 »

Hmmm...tak az uni doslouzi, tak prechod na Android je uz jistej. Jeste aby bylo na trhu neco s odpovidajicim HW - 3,5" displej s odpovidajicim rozlisenim, kvalitni QWERTY klavesnice, alespon nejake ovladaci prvky pod displejem, slusny vykon a budu stastny.
Odpovědět

Zpět na „Windows Phone 8.x“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 25 hostů