WM7 nabídne multitouch, WM6.5 systémem pro low-end zařízení?

Diskuze o programech pro Windows Mobile
Jiří Hrma
šéfredaktor
šéfredaktor
Příspěvky: 9220
Registrován: čtv čer 16, 2005 16:44
Zařízení: ---
Bydliště: Praha

WM7 nabídne multitouch, WM6.5 systémem pro low-end zařízení?

Příspěvek od Jiří Hrma »

Microsoft zatím oficiálně žádné bližší informace k operačnímu systému Windows Mobile 7 nepotvrdil, nicméně z interních dokumentů, které čas od času uniknou na internet, se dá dozvědět spousta zajímavých detailů. Jisté nyní je, že se dočkáme multidotykového ovládání a zcela nového uživatelského rozhraní, kde již pro ovládání nebude nutný stylus. Zajímavý je rovněž fakt, že Windows Mobile 7 nenahradí současný systém Windows Mobile 6.5, obě platformy budou nějaký čas existovat společně. S Windows Mobile 7 bychom se prý měli setkat u extra výkonných komunikátorů, zatímco starší verze 6.5 bude určena pro levnější zařízení (low-end). Nyní to zní možná trochu úsměvně, protože takový Touch Pro2 rozhodně žádný low-end není, nicméně v době, kdy se Windows Mobile 7 dostanou na trh, už bude situace zcela odlišná.

Obrázek

Představení Windows Mobile 7 je sice naplánováno už na první čtvrtletí příštího roku, ale všichni víme, jak dlouho ještě trvá reálné nasazení u výrobců a finální distribuce na trh. Sám jsem velmi zvědavý, co všechno si na nás Microsoft připraví.

Tip na článek: Jsou toto minimální požadavky na zařízení se systémem Windows Mobile 7?

Zdroje: MSMobiles.com, Electronista.com
tslany
smartmaniak
smartmaniak
Příspěvky: 3070
Registrován: sob úno 24, 2007 9:56
Zařízení: Lumia 830, Lumia 435DS, Asus T100
Bydliště: Brno

WM7 nabídne multitouch, WM6.5 systémem pro low-end zařízení?

Příspěvek od tslany »

Koho můj názor nezajímá, nechť tyto řádky přeskočí,děkuji :-)

V době kdy se Windows Mobile 7 dostanou na trh:
A) většina procesorů bude velmi podobná architektuře NetBurstu (takt poleze nahoru rychle, zatímco výkon velmi pomalu)
B) na Unim bude již delší dobu portace WM7 fungovat, ale bude ji používat mizivé procento uživatelů
IkE Blaster
smartmaniak
smartmaniak
Příspěvky: 2379
Registrován: sob led 19, 2008 21:42
Zařízení:    
Bydliště: Písek
Kontaktovat uživatele:

WM7 nabídne multitouch, WM6.5 systémem pro low-end zařízení?

Příspěvek od IkE Blaster »

tslany: Připadá mi, že jsi čím dál více odtržený od reality

Jinak to WM6.5 vs WM7 je docela úsměvné, předpokládám, že kdo bude chtít rozumně využívat PDA, tak sáhne po WM6.5. Protože se změnou UI drastickým způsobem se dá očekávat zhoršená funkčnost stávajících aplikací.
carnero
stálý přispěvatel
stálý přispěvatel
Příspěvky: 333
Registrován: pon čer 09, 2008 14:03
Zařízení: Galaxy Nexus, Incredible S
Bydliště: Praha

WM7 nabídne multitouch, WM6.5 systémem pro low-end zařízení?

Příspěvek od carnero »

WM6.5.1 budou mít UI víceméně stejné jako WM7, tedy úplně jiné než WM6.5. Lidi, kteří budou chtít rozumně využívat mobil (zvlášť novější) sáhnou podle mého po WM7. Zvláště pokud se WM7 dočkají o dvě (!) verze novějšího jádra, které mj. bude podporovat vícejádrové procesory.

Dřív nebo později bude nutné aby WM6.5.x bylo jen pro slabší zařízení protože jednoduše nedokáže využít všechny nové věci (víc jader, DLNA, MTP, rozlišení FWVGA+). Navíc si myslím, že třeba taková podpora MTP v systému bude docela solidní lákadlo pro uživatele všech kategorií. Ale jak říkal ten pán, co o tom něco ví - až budou WM8, budou WM7 pro low-endy a WM8 pro premiové zařízení. De facto očekávají, že to bude fungovat jako u velkých počítačů kde na slabší stroje se instalují XP (dříve 2000) a na silnější Vista (dříve XP).
Sir Andrew
smartstar
smartstar
Příspěvky: 915
Registrován: pon čer 27, 2005 9:11
Zařízení: Lumia 925
Bydliště: Praha (+ Uherský Brod)

WM7 nabídne multitouch, WM6.5 systémem pro low-end zařízení?

Příspěvek od Sir Andrew »

Přesně jak psal Tslany - v době vydání to bude stále průměrné zařízení. Pokrok za poslední roky? Nic! Co se dá očekávat? Nic! Jedině se bude dál prasit vzhled a ovladatelnost, takže to, že za rok bude low-end bych tak neviděl. Střední třída je už teď a časem se na tom nic nezmění... leda bude mít "vzled loňské lokeckce".
carnero
stálý přispěvatel
stálý přispěvatel
Příspěvky: 333
Registrován: pon čer 09, 2008 14:03
Zařízení: Galaxy Nexus, Incredible S
Bydliště: Praha

WM7 nabídne multitouch, WM6.5 systémem pro low-end zařízení?

Příspěvek od carnero »

Pro některé lidi bude Uni high-end na věky. A pro některé z některých i když k tomu nebude vůbec důvod :)

U Windows Mobile 7 bych si byl téměř jistý, že budou potřebovat bezpodmínečně více paměti, než kolik Uni poskytuje. Navíc ono to PXA270 je sice super ale už je to staré... to že dneska HTC používá Qualcommy neznamená, že příští rok nebude většina WM7 zařízení běhat na dvoujádrových Cortexech :)
Sir Andrew
smartstar
smartstar
Příspěvky: 915
Registrován: pon čer 27, 2005 9:11
Zařízení: Lumia 925
Bydliště: Praha (+ Uherský Brod)

WM7 nabídne multitouch, WM6.5 systémem pro low-end zařízení?

Příspěvek od Sir Andrew »

Nevím, jestli má Microsoft sílu diktovat HTCčku hardware. "Buď si tam dáme Qualcomm + WM a nebo Androida a vy běžte kecat do procesoru někomu jinému"...
PXA270 je sice super ale už je to staré... to že dneska HTC používá Qualcommy...
Sice staré, ale pořád výkonné. To, že dneska HTC používá Qualcommy neznamená, že jsou lepší.
Novější se nemusí vždy rovnat lepšímu.
carnero
stálý přispěvatel
stálý přispěvatel
Příspěvky: 333
Registrován: pon čer 09, 2008 14:03
Zařízení: Galaxy Nexus, Incredible S
Bydliště: Praha

WM7 nabídne multitouch, WM6.5 systémem pro low-end zařízení?

Příspěvek od carnero »

Však já jsem neříkal, že Qualcommy jsou dobré. Naopak jsem to myslel cca takto: "to že se teď používají takové šílenosti jako Qualcomm neznamená, že příští rok to nemůže být úplně jinak". Tedy, nepovažuji je za šílenosti... jejich výhodou je, že výkon srovnatelný s PXA270 (plus, mínus) dokázaly dostat i do mobilů za 6000 Kč. Jsou levné, velmi levné. Bohužel i bohudík.

A Microsoft má tu sílu diktovat, rozhodně ano. U počítačů dokázala cedulka "Vista certified" donutit spoustu výrobců k zajímavým věcem (i když je to časem zase přešlo). A ještě větší sílu má konkurence (udělají to výkonné) a zákazníci (budou to chtít výkonné). Když se na to podíváš, chytré mobily jsou jako počítače. Nejdřív vznikly a byly jen pro elitu. Pak se zlevňovaly a pak téměř exponenciálně rostl jejich výkon. A dneska je má každý, jsou výkonné a zmenšují se, zvětšují se, dělají se hezčí... Myslím, že mobily jsou zhruba v tom místě "jsou pro všechny a budou výkonnější". Věřím tomu, ale možná jsem úplně mimo mísu - je to pravděpodobné.
Standa
smartmaniak
smartmaniak
Příspěvky: 1622
Registrován: úte led 15, 2008 20:38
Zařízení: BlackBerry Z10, Samsung Galaxy Note 10.1

WM7 nabídne multitouch, WM6.5 systémem pro low-end zařízení?

Příspěvek od Standa »

Já myslím, že nám v oblasti WM ohledně výkonu svítá naděje v podobě Snapdragonu. Prozatímní reakce uživatelů jsou kladné. Po několika letech budeme moct všeblikajícím reklamám prodejců o "výkonných" HD, Touch Pro 2 a dalších i věřit :-).

A high-endový Universal? Ten je high-end (poplatně době - přeci jen chybí gps a větší ramka) stále. Který jiný dnešní telefon má zároveň velký displej (na šířku v portrait režimu aspoň 53mm), možnost volání bez handsfree, min. 5-řadou podsvětlenou velkou klávesnici, výkon, jack 3.5, diodu pro foťák a dobře viditelnou stavovou diodu...?
Tonda512
stálý přispěvatel
stálý přispěvatel
Příspěvky: 435
Registrován: pon dub 14, 2008 12:26
Zařízení: iPhone 6S Plus
Bydliště: Vejprnice (kousek od Plzně)
Kontaktovat uživatele:

WM7 nabídne multitouch, WM6.5 systémem pro low-end zařízení?

Příspěvek od Tonda512 »

GPS mi nechybí vůbec (radši koupim externí BT), ale EDGE a HSDPA mi chybí hodně.

Jinak jak tak koukam, nikdo se nezamýšlel nad možností downgradu ze zařízení, které přijdou rovnou s WM 7. Myslíte že bude možný downgrade, když celé WM poběží na jiném jádru a tudíž nejspíš bude jiný HW?
carnero
stálý přispěvatel
stálý přispěvatel
Příspěvky: 333
Registrován: pon čer 09, 2008 14:03
Zařízení: Galaxy Nexus, Incredible S
Bydliště: Praha

WM7 nabídne multitouch, WM6.5 systémem pro low-end zařízení?

Příspěvek od carnero »

Hádal bych, že oficiálně to bude jako Nokia - s tím s čím si to koupíš, s tím to také po letech vyhodíš. Co dokáže XDA se uvidí :)
Thompson
smartguru
smartguru
Příspěvky: 599
Registrován: stř zář 10, 2008 13:41
Zařízení: Apple iPhone SE 64GB SG + Apple Watch series 2
Kontaktovat uživatele:

WM7 nabídne multitouch, WM6.5 systémem pro low-end zařízení?

Příspěvek od Thompson »

Pánové, kupme si iPhony a smějme se Microsoftu, který je snaží udělat něco CoOl pro masy a nechat si sypat další peníze do kapsy.
milos797
přispěvatel
přispěvatel
Příspěvky: 139
Registrován: úte pro 30, 2008 22:48
Zařízení: HTC Touch HD

WM7 nabídne multitouch, WM6.5 systémem pro low-end zařízení?

Příspěvek od milos797 »

carnero píše: A Microsoft má tu sílu diktovat, rozhodně ano.
Ja sa moc nevyznám do procesorov.. ale myslím, že Microsoft tú pozíciu nemá. V porovnaní s klasickými PC máš dnes v podstate 3 možnosti (Windows, Mac a Linux). Microsoft mal to šťastie, že sa mu podarilo urobiť zmluvu s IBM hneď na začiatku a ľudia si zvykli. Windows bol hneď všade a preto v tejto oblasti Microsodt diktovať mohol. Dodnes je to tak.
Pokiaľ ale ide o WM, treba si uvedomiť, že ponuka možných OS je širšia ako pri PC. Máme tu iPhone, WM, Android a tak isto rozhrania prakticky každého výrobcu mobilov. Dokonca dá sa polemizovať aj o Touch Flow ako o ďalšom rozhraní ktoré možno raz bude fungovať samostatne... A nerád to hovorím, ale WM je naozaj len pre niektorých ľudí, ktorí ešte ostávajú zástancami a veria v dobrý vývoj WM. Možno Microsoft bude rád keď mu niekto tie požiadávky na HW splní...
carnero
stálý přispěvatel
stálý přispěvatel
Příspěvky: 333
Registrován: pon čer 09, 2008 14:03
Zařízení: Galaxy Nexus, Incredible S
Bydliště: Praha

WM7 nabídne multitouch, WM6.5 systémem pro low-end zařízení?

Příspěvek od carnero »

Možností je dost, ale pořád je Microsoft firma, kterou není zrovna vhodné si rozhádat. Nemůže říct "a teď to bude takto", ale myslím že může výrobce pomalu tlačit k tomu, co chce. A požadavky na HW konfiguraci WM7 mobilu tomu také nasvědčují. Nasvědčuje tomu i dříve zmíněná strategie "méně mobilů, více kvality", která celkem zavání tím, že Microsoft si řekne co vyžaduje a kdo to nesplní, ten to nesplní - a nebude prodávat.

Nemůžu s Tebou souhlasit. WM není špička, není pro každého. Ale pořád je to systém pro opravdu hodně uživatelů, od běžných lidí po firmy. Stále může nabídnout věci, které konkurence neumí. MS zaspal, ale zatím ne natolik, aby byl ztracený a bezcenný - jak pro uživatele, tak pro výrobce.
tslany
smartmaniak
smartmaniak
Příspěvky: 3070
Registrován: sob úno 24, 2007 9:56
Zařízení: Lumia 830, Lumia 435DS, Asus T100
Bydliště: Brno

WM7 nabídne multitouch, WM6.5 systémem pro low-end zařízení?

Příspěvek od tslany »

4 IkE: Realite je taková, že PocketPC je již rok mrtvá platforma, pokud se ti nelíbí, kup si Android, Palm nebo iPhone :wink:
Svestka
smartguru
smartguru
Příspěvky: 734
Registrován: čtv črc 23, 2009 18:40
Zařízení: Lumia 800

WM7 nabídne multitouch, WM6.5 systémem pro low-end zařízení?

Příspěvek od Svestka »

Mohl by někdo znalý říci jestli se vypltí čekat na wm7 tedy cca třičtvrtě roku na koupi high-endového komunikátoru, nebo není proč čekat a klidně si dopřát dnešní stroj pod stromečkem ? Uvažuju o koupi Omnie 2 nebo Omnie Pro hodně mě zlákal OLED display a na dnešní poměry výborná výbava ale nerad bych za rok litoval. Jaký je teda váš názor, vyplatí se počkat ? Bude se konat po vypuštění wm7 nějaká recese v hardware komunikátorech? A čistě spekulativní dotaz, myslíte, že se najde nějaká neoficiální rom pro tyto samsungy s wm7 za nějakou dobu po jeho vypuštění?
carnero
stálý přispěvatel
stálý přispěvatel
Příspěvky: 333
Registrován: pon čer 09, 2008 14:03
Zařízení: Galaxy Nexus, Incredible S
Bydliště: Praha

WM7 nabídne multitouch, WM6.5 systémem pro low-end zařízení?

Příspěvek od carnero »

Vyleštíme si koule... ty křišťálové a hned Ti řekneme, zda se Ti vyplatí čekat a co se bude dít za rok :) Neví to nikdo (kdyby to věděl, asi má už před svým stopokojovým domem na Seychelách deset Maseratti a tři bizjety). Především neví nikdo, co vlastně chceš a tedy, zda se TOBĚ vyplatí nebo nevyplatí na něco čekat.

IMHO se čekat nevyplatí. Až budou WM7, mohl bys čekat na WM8, pak na devítky... Buďto nový mobil chceš (půjdeš a koupíš) nebo nechceš (budeš čekat až chtít budeš).
Svestka
smartguru
smartguru
Příspěvky: 734
Registrován: čtv črc 23, 2009 18:40
Zařízení: Lumia 800

WM7 nabídne multitouch, WM6.5 systémem pro low-end zařízení?

Příspěvek od Svestka »

Ano takovou podobnou odpověď jsem čekal ale mimo to jsem očekával i něco konkrétnějšího. Upřesním proto můj dotaz a snad se dočkám lepší odpovědi. :) Takže já se mezi těmito zařízeními nijak zvlášť nepohybuju jediné co vím jen to co si přečtu. Věřím, že jsou zde lidé, kteří mají jisté skušenosti z minulých let jak probíhal skok z WM5 na WM6 atd. Mi přímo ani nejde o samotný operační systém windows mobile 7 ale o změny v hardwaru nových modelů, které může vyburcovat. To co mi vyhovuje jde poznat z oněch typů komunikátorů které jsem napsal. Hlavně bych si představoval, že zařízení tohoto typu za nemalé peníze bude alespoň nějakou dobu patřit mezi ty výkonnější a nerad bych aby po příchodu WM7 výrobci zničeho nic představili řadu high-endových zařízeních které posunou rok staré stroje do už zapomenutých low skupin. Chápu, že rok je poměrně dlouhá doba ale když si srovnáte top komunikátory v době vydáni kaiseru a dnes tak se toho nijak zvlášť moc nezměnilo a kaiser patří pořád do střední třídy (z osobních sympatií bych jej zařadil o malinko výš ale nerad bych potom tady četl poznámky na toto téma). Takže to shrnu, já nechci po nikom aby mi řekl, teď si kup to a to je na to super čas ale jen jsem chtěl vidět nějaký subjektivní pohled na danou situaci a popřípadě jestli třeba někdo neví o nějakým připravovaným komunikátoru, na který by se vyplatilo takto čekat. Teď už prosím dost podobných příspěvků o věštící kouli, prostě pokud k tomu má někdo co říci a má nějaký svůj názor budu rád když se o něj podělí.
carnero
stálý přispěvatel
stálý přispěvatel
Příspěvky: 333
Registrován: pon čer 09, 2008 14:03
Zařízení: Galaxy Nexus, Incredible S
Bydliště: Praha

WM7 nabídne multitouch, WM6.5 systémem pro low-end zařízení?

Příspěvek od carnero »

Prostě mi to přišlo jako otázka "bude se mi líbit tamta blondýna?" :)

Skok ve vývoji hardware už dlouho žádný nebyl a dá se čekat (dal bych za to ruku do ohně - jednou psát také můžu) že ani žádný nebude. Na obzoru jsou 1.3 GHz dvoujádrové procesory, jenže "na obzoru" znamená že se tak příští léto začnou vyrábět a další léto (tedy 2011) se dostanou do mobilů. To znamená, že dva roky budou v mobilech stále stejné jednojádrové procesory s taktem do 1.3 GHz - nic lepšího. Pakliže to půjde jako dosud. Pokud počkáš na Windows Mobile 7, dočkáš se pravděpodobně větší paměti (512 MB místo 256 MB RAM), většího displeje (FWVGA místo WVGA), rychlejšího procesoru (1000 MHz místo 600 MHz). Rozlišení foťáčků asi moc nezaujme (čekal bych 12 Mpx místo stávajících 5 Mpx v lepším případě) a vnitřní paměť, ta mnohagigová, je na rozhodnutí výrobce už nyní. Na druhou stranu bude asi náročnější systém, takže pro uživatele to bude znamenat spíše více možností (např.: HDMI výstup pro přehrávání HD filmů) než více výkonu na to, co bylo již dříve.

Z toho co vím o mobilech, které byly, jsou a které se chystají - Windows Mobile 7 s hardwarem nezmění skoro nic. Pokud chceš Samsung OMNIA (Pro)... kup si ho. Příští léto, až budou WinMo 7, to budou pořád našlápnuté mobily se vším. Podobně jako je dnes Touch Pro ("překonaný" druhou generací).

Pokud se nepletu, tak nejlepší mobil plánovaný na konec 2009/začátek 2010 disponuje 1 GHz Snapdragonem, 512 MB RAM a nějakýma těma blbostma, které mají všechny současné high-end mobily (nove Omnie, Touch Pro2, Diamond2 a spol.). V lednu bude CES, někdy na jaře Barcelona... to by mohli podobně vybavené mobily představit ostatní výrobci. Doba, kdy mají přijít Windows Mobile 7 je de facto tak krátká, že se nic zásadního změnit nestihne.

Podle mého je zbytečné čekat.
Tonda512
stálý přispěvatel
stálý přispěvatel
Příspěvky: 435
Registrován: pon dub 14, 2008 12:26
Zařízení: iPhone 6S Plus
Bydliště: Vejprnice (kousek od Plzně)
Kontaktovat uživatele:

WM7 nabídne multitouch, WM6.5 systémem pro low-end zařízení?

Příspěvek od Tonda512 »

Určitě nečej...to by jsi furt na něco čekal. A zvlášť, když vývoj u PDA jde tak pomalu dopředu(nebo dozadu?)
Odpovědět

Zpět na „Aplikace“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Seznam.cz a 9 hostů