Revoluce: Na SE Xperia X1 se podařilo spustit Ubuntu 8.04

Diskuze o operačním systému Windows Mobile 6/6.1/6.5 a dalších vývojových větvích (6.5.x)
Odpovědět
RDT
VIP
VIP
Příspěvky: 450
Registrován: úte dub 10, 2007 21:59
Zařízení: HTC HD7, Sony Vaio UX380N (100GB) a P92KS
Kontaktovat uživatele:

Revoluce: Na SE Xperia X1 se podařilo spustit Ubuntu 8.04

Příspěvek od RDT »

Tak tohle je hodně zajímavá informace! Uživatel fatsal z fóra xda-developers.com dokázal na Sony Ericssonu Xperia X1 spustit stolní Ubuntu 8.04 (samozřejmě ARM verzi). Pokud se vám z nějakého důvodu nelíbí se vám postoj Microsoftu k mobilním operačním systémům, tak tohle je první krůček k tomu něco změnit. Ubuntu je navíc jednou z nejoblíbenějších distribucí Linuxu mezi běžnými uživateli, k tomu se používá i u MID zařízení, takže k mobilitě nemá daleko. Není vyloučeno, že se později nedočkáme portací pro další mobilní zařízení. Vlastníte-li Sony Ericsson Xperia X1, můžete si z oficiální diskuse na fóru xda-developers.com stáhnout potřebné soubory a následně systém nabootovat (samozřejmě na vlastní riziko a až po záloze všech dat). Zatím ještě nefungují všechny hardwarové části (třeba Wi-Fi modul), ale jen fakt, že se systém podařilo spustit i se stolním uživatelským prostředím GNOME (plocha, okna…), je fascinující.

Informace: Tato zpráva původně vyšla na serveru Windows Mobile Downloads, kde najdete další užitečné informace.

K Windows Mobile byl dosud jedinou alternativou Android, který sice také běží na Linuxu, ale ke stolnímu systému má daleko. Běžný uživatel skutečně nechce (nepotřebuje) systém ze stolního počítače v kapse. Vzhledem k tomu, že Sony Ericsson Xperia X1 běží na stejném chipu od Qualcommu jako většina ostatních zařízení od HTC, měli bychom se brzy dočkat portů i pro ně. Já se o to budu pokoušet na HTC Touch HD, třeba budu první, komu se to podaří :o). Náš moderátor farokh už portaci vyzkoušel a na Xda-developers nahrál několik fotografií.

obrázek

Video: Ubuntu na SE Xperia X1
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=9E0cEoOHFOc[/youtube]
Ruslan Botsyurko
redaktor
redaktor
Příspěvky: 2515
Registrován: ned dub 27, 2008 21:19
Zařízení: iPhone 7+, PlayBook, HTC Universal(128MB), MPx200
Bydliště: Plzeň

Revoluce: Na SE Xperia X1 se podařilo spustit Ubuntu 8.04

Příspěvek od Ruslan Botsyurko »

Koukám, koukám, co to nevidim - moje fotky :)
To vlákno sleduju už delší dobu, ale co jsem ubuntu naposled testoval, tak byla totálně rozhozená kalibrace a zatím se to nedalo používat, pak tam jeden uživatel psal o nějaké metodě na manuální úpravu kalibračních hodnot, ale neměl jsem čas to zkoumat, počkám si, až vyjde novější build. Ale každopádně držim palce a jsem hrozně rád, že se na linuxu pro Xperii pracuje, protože vývoj Opie distribuce pro Uniho zamrzl zrovna když už to vypadalo nadějně.
Jinak pro nepozorné předem zdůrazňuju, že Ubuntu není třeba flashovat, takže nemusíte mít strach o Windows Mobile pokud ho chcete vyzkoušet(a vlastníte X1 pochopitelně), image se spouští z paměťové karty pomocí aplikace haret.exe, stejně jako portace Androidu, o níž psal nedávno Jirka.
nofxsak
stálý přispěvatel
stálý přispěvatel
Příspěvky: 313
Registrován: úte srp 28, 2007 18:20
Zařízení: Samsung Galaxy SII
Bydliště: Rousínov

Revoluce: Na SE Xperia X1 se podařilo spustit Ubuntu 8.04

Příspěvek od nofxsak »

na HDecku uz jsem to rozjel, ale ta kalibrace displeje je opravdu mizerna a bez hw klavesky je to docela bida...

fungovala mi verze upravena pro diamond samozrejme po prepsani mtype na 2030, zimage jsem vzal z xandroidu pro hd

kazdopadne je to velice zajimavy projekt
Uživatelský avatar
Dark_cz
nováček
nováček
Příspěvky: 17
Registrován: ned srp 09, 2009 14:45
Zařízení: HTC Touch HD, HTC Desire
Kontaktovat uživatele:

Revoluce: Na SE Xperia X1 se podařilo spustit Ubuntu 8.04

Příspěvek od Dark_cz »

taky jsem to na HDcku rozjel ale byla to bida a utrpeni... krom toho jsem musel jeste formatovat kartu na tri particie coz bylo ve windowsech docela na ***** (ano vim ze to jde lehce z linuxu ale u me z nejakeho duvodu linux na pocitaci nebezi...) tak snad brzo vyjde uz neco pouzitelnyho :)
RDT
VIP
VIP
Příspěvky: 450
Registrován: úte dub 10, 2007 21:59
Zařízení: HTC HD7, Sony Vaio UX380N (100GB) a P92KS
Kontaktovat uživatele:

Revoluce: Na SE Xperia X1 se podařilo spustit Ubuntu 8.04

Příspěvek od RDT »

Teď koukám, že Ubuntu se podařilo na HD spustit už v prosinci 2009. Vůbec nechápu, jak jsem to mohl přehlédnout. Pravděpodobně to nebylo tak žhavé, protože kvůli problému s kalibrací je to nepoužitelné. Aktivně se nyní Ubuntu portuje skutečně pouze na Sony Ericsson Xperia X1.

-- doplnění předchozího příspěvku (stř úno 24, 2010 21:55) --

Ha! Ta verze pro Pro/Diamonda je na HD úplně použitelná (v rovině absence HW klávesnice).

Kvůli displeji jsem ve "STARTUP.TXT" změnil "msmts_calib=" na "0x395.0x3c9.0x79.0x77" (a samozřejmě "set mtype 2030"), provedl kalibraci ještě před načtením GNOME, a už jedu :tlem:.

Obrázek
Obrázek
Obrázek

Teď ještě rozjet ovladače na Wi-Fi (Texas Instruments wl1251) a budu spokojený.
Dendas66
nováček
nováček
Příspěvky: 6
Registrován: pon bře 16, 2009 15:59
Zařízení: N95GB,E90,P565,Xperia X1

Revoluce: Na SE Xperia X1 se podařilo spustit Ubuntu 8.04

Příspěvek od Dendas66 »

Na xperii funguje akorat nevim jak do ubunta dostat nake soubory..:-(
nofxsak
stálý přispěvatel
stálý přispěvatel
Příspěvky: 313
Registrován: úte srp 28, 2007 18:20
Zařízení: Samsung Galaxy SII
Bydliště: Rousínov

Revoluce: Na SE Xperia X1 se podařilo spustit Ubuntu 8.04

Příspěvek od nofxsak »

to RDT,

jaký zimage používáš, jsou ty kalibračni údaje dobře překopírované sem do prohlížeče? protože, takhle mi to nechce ani nabootovat...

bootování se zadrhne gpio: fired 1 0


kdyby to fungovalo tak by to bylo super, ještě by to chtěl přetočit tu virtuální klávesnici do landscape
díky
Ruslan Botsyurko
redaktor
redaktor
Příspěvky: 2515
Registrován: ned dub 27, 2008 21:19
Zařízení: iPhone 7+, PlayBook, HTC Universal(128MB), MPx200
Bydliště: Plzeň

Revoluce: Na SE Xperia X1 se podařilo spustit Ubuntu 8.04

Příspěvek od Ruslan Botsyurko »

Četl jsem před pár dny na xda, že už údajně funguje i wifi v linuxu na Xperii, akorát se musí před spuštěním image nejdříve zapnout ve WM a pak aktivovat klasicky přes menu v Ubuntu.
tslany
smartmaniak
smartmaniak
Příspěvky: 3070
Registrován: sob úno 24, 2007 9:56
Zařízení: Lumia 830, Lumia 435DS, Asus T100
Bydliště: Brno

Revoluce: Na SE Xperia X1 se podařilo spustit Ubuntu 8.04

Příspěvek od tslany »

Nevím jak u ubuntu, ale u Androidu WiFi funguje absolutně bez problému i přezto že jsem ho ve WM nezapnul, takže chyba bude v samotném ubuntu :-)
Ruslan Botsyurko
redaktor
redaktor
Příspěvky: 2515
Registrován: ned dub 27, 2008 21:19
Zařízení: iPhone 7+, PlayBook, HTC Universal(128MB), MPx200
Bydliště: Plzeň

Revoluce: Na SE Xperia X1 se podařilo spustit Ubuntu 8.04

Příspěvek od Ruslan Botsyurko »

Mně Android nechtěl naskočit, takže jsem neměl možnost testovat, ale tuhle poznámku o předběžném zapnutí WiFi ve WM psal autor distra ve svém vlákně na xda.
nofxsak
stálý přispěvatel
stálý přispěvatel
Příspěvky: 313
Registrován: úte srp 28, 2007 18:20
Zařízení: Samsung Galaxy SII
Bydliště: Rousínov

Revoluce: Na SE Xperia X1 se podařilo spustit Ubuntu 8.04

Příspěvek od nofxsak »

na androidu wifi opravdu funguje v pořádku, ale to i na HD. Ubuntu to je věc jiná
naneštěstí mám kartu Transcend a z těch jak je známo linux nenabootuje. Když to chci zkoušet, musím ji vyměňovat za 2gb kingston kartou, takže je pro mě testování dost nepohodlné...

RDT jaký jsi použil ten zimage? diky
pedro115
už mám dva příspěvky
už mám dva příspěvky
Příspěvky: 2
Registrován: sob říj 10, 2009 8:55
Zařízení: omnia

Revoluce: Na SE Xperia X1 se podařilo spustit Ubuntu 8.04

Příspěvek od pedro115 »

a ako je to s pridavanim dalsich programov.
Funguje tam synaptic?
a mozte niekdo napisat vase pocity z androidu a ubuntu?co by ste viac doporucovali?
Odpovědět

Zpět na „Windows Mobile 6/6.1/6.5/6.5.x“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 62 hostů