Windows Mobile 7 beta možná už tento rok?

Diskuze o operačním systému Windows Mobile 6/6.1/6.5 a dalších vývojových větvích (6.5.x)
Jiří Hrma
šéfredaktor
šéfredaktor
Příspěvky: 9220
Registrován: čtv čer 16, 2005 16:44
Zařízení: ---
Bydliště: Praha

Windows Mobile 7 beta možná už tento rok?

Příspěvek od Jiří Hrma »

V posledních dnech není nouze o různé leaky (úniky) dokumentů, které by zatím měly veřejnosti zůstat skryty. Po seznamu zařízení, které pro nás HTC chystá v roce 2009, se na internet dostal časový plán pro vydávání nových produktů od Microsoftu, ve kterém nás bude nejvíce zajímat položka s názvem Windows Mobile 7 beta. Podle informací v dokumentu by měl pravděpodobně Microsoft testovací verzi Windows Mobile 7 výrobcům poskytnout už v průběhu tohoto roku, a určitě nemusím zdůrazňovat, co by následovalo, pokud by se tenhle build dostal i na Xda-developers :-) .

Vydání finální verze Windows Mobile 7 zatím nijak přesně stanoveno nebylo, ale snad Microsoft stihne dodržet alespoň rok 2010. Letos lze alespoň očekávat první komunikátory se systémem Windows Mobile 6.5, který by měl také přinést několik zajímavých změn. Nyní ale nezbývá nic jiného, než vyčkávat.

Bleskovka

Zdroj: WMExperts.com
Lakva
nováček
nováček
Příspěvky: 31
Registrován: ned črc 20, 2008 23:57

Windows Mobile 7 beta možná už tento rok?

Příspěvek od Lakva »

Myslíte, že WM 6.5 ještě budou??? Vypadalo to spíš jako plán motoroly, ale podle jiné dnešní zprávy už motorola žádné další widle dělat nebude...
Jiří Hrma
šéfredaktor
šéfredaktor
Příspěvky: 9220
Registrován: čtv čer 16, 2005 16:44
Zařízení: ---
Bydliště: Praha

Windows Mobile 7 beta možná už tento rok?

Příspěvek od Jiří Hrma »

Ano budou, nedávno mi to bylo z jednoho zdroje tak trochu "omylem" potvrzeno, když v e-mailové komunikaci padla zmínka právě o WM6.5.
Sir Andrew
smartstar
smartstar
Příspěvky: 915
Registrován: pon čer 27, 2005 9:11
Zařízení: Lumia 925
Bydliště: Praha (+ Uherský Brod)

Windows Mobile 7 beta možná už tento rok?

Příspěvek od Sir Andrew »

A bylo tam jen tak "omylem" co přinese? Jestli to bude pokrok jako WM6 -> WM6.1 tak teda (jak se u nás říká) "potěš koště" :)
Lakva
nováček
nováček
Příspěvky: 31
Registrován: ned črc 20, 2008 23:57

Windows Mobile 7 beta možná už tento rok?

Příspěvek od Lakva »

Hehe! Taky pravda!!! :-)
A to bych ještě skoro řekl že pokrok mezi 6 a 6.1 je přecejen znát! Rozdíl mezi 5 a 6 byl skoro zanedbatelnější (apoň teda pokud je mi známo - přiznávám že žádné WM5-kové zařízení jsem neměl a problematiku v té době jsem moc nesledoval).

Na druhou stranu, jestli jsou aspoň trochu reálné ty dostupné screenshoty...
carnero
stálý přispěvatel
stálý přispěvatel
Příspěvky: 333
Registrován: pon čer 09, 2008 14:03
Zařízení: Galaxy Nexus, Incredible S
Bydliště: Praha

Windows Mobile 7 beta možná už tento rok?

Příspěvek od carnero »

Výborné zprávy. Už jsem se lekl že Windows Mobile 6.5 zmizely s Motorolou (nebo spíše naopak). Příjemné omyly :)

Nevíš (omylem :) ) na jakém jádře mají 6.5 stát? Docela by se mi líbilo kdyby dostaly CE 6.

Lakva: Rozdíl mezi 5 a 6 byl veliký. Jen nebyl vidět. Instalace WM6 na zařízení, kde byly WM5 byla šokující ;)
Sir Andrew
smartstar
smartstar
Příspěvky: 915
Registrován: pon čer 27, 2005 9:11
Zařízení: Lumia 925
Bydliště: Praha (+ Uherský Brod)

Windows Mobile 7 beta možná už tento rok?

Příspěvek od Sir Andrew »

WM5 -> WM6 ... konečně relativně rychlý
WM6 -> WM6.1 ... "getting started", "task manager" a pár bugů

WM6.1 -> W6.5 ... :?: GUI :?:
carnero
stálý přispěvatel
stálý přispěvatel
Příspěvky: 333
Registrován: pon čer 09, 2008 14:03
Zařízení: Galaxy Nexus, Incredible S
Bydliště: Praha

Windows Mobile 7 beta možná už tento rok?

Příspěvek od carnero »

Myslím že rozdíly mezi verzemi jasně oznamuje číslo verze.
1.0 = velké změny nebo hodně změn
0.1 = pár drobností navíc

Takže zvýšení o 0.4 k WM6.5 nedává příliš možností, co se bude dít. Lepší GUI (lehce, úplně nové bych čekal u WM7) nebo opět hromada vylepšení na téma optimalizace. Zázrak to asi nebude, ale každý krok ve vývoji je vítán (aspoň v mém mobilu).
Ruslan Botsyurko
redaktor
redaktor
Příspěvky: 2515
Registrován: ned dub 27, 2008 21:19
Zařízení: iPhone 7+, PlayBook, HTC Universal(128MB), MPx200
Bydliště: Plzeň

Windows Mobile 7 beta možná už tento rok?

Příspěvek od Ruslan Botsyurko »

Asi tak no. Podle mě to bude taky 'jen' úprava stávajících WM6, ale budu vděčný i za to, protože jsem popravdě čekal, že se Microsoft vybodne na WM6.5 stejně jako se vybodl na Visty a vrhne se do nových Windows 7 a WindowsMobile 7.
Mmj, už jsem si stáhnul (legálně!) betaverzi Windows 7 a až bude čas, tak si vytvořím na hdd další partition a chci je otestovat. Doufám, že nezklamou a kromě lepšího designu a parádiček s Windows Live taky zamakali na stabilitě a kompatibilitě, leč se bojím, že to u mě pohasne na shánění driverů....
Skijumper
přispěvatel
přispěvatel
Příspěvky: 59
Registrován: čtv srp 02, 2007 9:48
Zařízení: BlackBerry 8520
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Windows Mobile 7 beta možná už tento rok?

Příspěvek od Skijumper »

Já bych teda řekl že z WM2003SE byl WM5 rozhodně lepší, má úplně jinou architekturu práce s pamětí a těch změn bylo hodně. Ještě si pamatuji když jsem se setkával jen s WM2002 tak jsem WM opravdu neměl rád a teprve od WM5 mi to začalo říkat "pane". WM6 už tak velká změna nebyla, poznávám výrazné zrychlení, lepší lišty 3D místo 2D a modernizované ikony. Takové ptákovinky až na to jádro kde je znt rychlost. U WM6.1 jsem si všiml task managera který se pozor na to hodí protože dost lidí nemá čas na to si do komunikátoru sypat task managery a to co bylo od WM2000 ve správě paměti co neumělo ani ukázat kolik program žere CPU a RAM to byl výkřik zoufalství, jen u WM6.1 mohly povolit i zabíjet procesy ne jen aplikace. Pak jsem si všiml právě zbytečné kraviny Getting Started, a nakonec opět a tentokrát hodně slušně stability a rychlosti. Uvidíme co bude z WM6.5, každopádně pokrok znát je. Pochopitelně i WM2003SE měl své, ta zařízení byla pekelně rychlá kvůli RAM která se chovala jako část pro běžící aplikace a část pro data ale zase se člověku vybije baterka a může si to jít hodit když to třeba nestihne synchronizovat a jde o důležité kontakty.
Sir Andrew
smartstar
smartstar
Příspěvky: 915
Registrován: pon čer 27, 2005 9:11
Zařízení: Lumia 925
Bydliště: Praha (+ Uherský Brod)

Windows Mobile 7 beta možná už tento rok?

Příspěvek od Sir Andrew »

Mno, to s tim task managerem - nez ho porad hledat ve Startu nebo nekde jinde schovaneho, tak si radsi nainstaluju WkTask, nastavim a pak staci na Today tapnout do rohu a vsechny programy jsou killnute. To ze se system jevi jako jednuduzsi neznamena, ze je rychlejsi.
Zatim jsem se nesetkal s rychlejsimi a stabilnejsimi WM nez 2003SE. Prechazel jsem z 2k3SE na WM6 a zpomaleni bylo celkem citit. Upgrade na WM6.1 nic moc neudelal. Mezitim jsem mel chvili oficialni WM5 ROMku a hruza a des!
Kdyby byly WM5 aspon z casti tak dobre, jak 2003SE, tak by se nemusely delat "opravne" WM6, 6.1, 6.5.
carnero
stálý přispěvatel
stálý přispěvatel
Příspěvky: 333
Registrován: pon čer 09, 2008 14:03
Zařízení: Galaxy Nexus, Incredible S
Bydliště: Praha

Windows Mobile 7 beta možná už tento rok?

Příspěvek od carnero »

Windows Mobile 2003 SE byly možná nepatrně rychlejší než Windows Mobile 5, ale pomalejší než WM6. Navíc 2003SE byly ale krutě nestabilní, takže tím zabil uživatel mnohem víc času. Alespon když srovnávám zařízení na kterých jsem tyto systémy měl (2003 SE na LOOX 400 tuším a WM5 a WM6 na LOOX N560). Co si pamatuji, tak 2003SE vyžadovaly restart častěji než já toaletu. To u WM6.1 nemusím restartovat prakticky nikdy... vydrží týdny a týdny (od ROMky k ROMce :D ).

Třeba WkTASK je fajn ale zase pro Tebe. Ne každý ho umí najít, nainstalovat, nastavit a používat. Takže pro mnoho lidí je vestavěný task-manager výhodou. Já třeba mám WkTASK protože má dobrý launcher. Samotný task-manager vůbec nevyužívám. Proč také, když mobil má přes 100 MB volné paměti ať dělám co dělám. Vůbec mě nezajímá co běží a neběží.
Skijumper
přispěvatel
přispěvatel
Příspěvky: 59
Registrován: čtv srp 02, 2007 9:48
Zařízení: BlackBerry 8520
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Windows Mobile 7 beta možná už tento rok?

Příspěvek od Skijumper »

Omlouvám se za OT: Přesně tak. Čím dál tím více chápu uživatele kterým jde o to aby přístroj fungoval jak má a nemuseli se o nic starat. Jsem sice hračička a nedával jsem tomu obvykle pokoj dokud jsem uplně nevymlátil baterku hrabáním se v registrech, procesech, služnách, notifikacích a databázích ale člověk na to pak nemá čas. Teď mám tucet jiných starostí a jde mi o to aby telefon přehrál hudbu, fungovalo perfektně PIM a sem tam spustit nějaký program. Na to ani potřeba task manager není protože ani u 64MB RAMky spuštěné všechny aplikace na pozadí standardní nedělají problémy. Ono totiž programy přímo na pozadí neběží, co má taky běžet na kalendáři kde je aktivní okno a pár threadů, prostě je zmraženej a okamžitě se aktivuje pokud ho člověk potřebuje. Wokna v tomhle mají výhodu velkou, když píšeš mail a potřebuješ vědět co bylo v Neděli na školení tak jednoduše se přepneš na today, cvak a vidíš, pak zase today - mail a seš přesně tam kde si skončil. Multitasking je parádní věc, vůbec si nedovedu představit že bych musel mail ukládat, vypínat program, do kalendáře, zase vyp, zase tam. Nebo rovnou Copy/Paste když jde o větší záznam. To jsou jen příklady samozřejmně je to mnohem v praxi využitelnější. Komu by se taky chtělo vypínat hudbu na pozadí když píše SMSku a rozečtený dokument v PDF. Z dob SX1 jsem byl hodně dlouho zvyklý na princip Symbianu kde se programy minimalizují jen když je potřeba, a skutečně jsem používal na WM až do nedávna zavírací křížek, alttab na podržení WIN a aby OK vypínalo programy. Až před nedávnem jsem pochopil že to je stejně úplně jedno, když zapnu náročnější program tak si systém stejně vyháže procesy s nižší prioritou a je pokoj, teoreticky se o to vůbec nemusím starat, prakticky nemám rád když mi běží třeba Google Maps na pozadí které jsem potřeboval jen 5 minut a už je nepoužiju za den... Asi tak :)
Sir Andrew
smartstar
smartstar
Příspěvky: 915
Registrován: pon čer 27, 2005 9:11
Zařízení: Lumia 925
Bydliště: Praha (+ Uherský Brod)

Windows Mobile 7 beta možná už tento rok?

Příspěvek od Sir Andrew »

WM2003SE jsem měl na MDA Compact a ten měl asi hodně odladěnou ROM. Nenechal jsem nahrát ani customizaci, takže asi proto byl krutě rychlý a stabilní. A taky QVGA není tak náročné jako VGA na Unim.

Už se to ale zvrhává v OT. Závěr: nejpíš záleží na odladěnosti ROMky :)
atomion
přispěvatel
přispěvatel
Příspěvky: 124
Registrován: ned říj 01, 2006 17:21
Zařízení: HTC Desire
Kontaktovat uživatele:

Windows Mobile 7 beta možná už tento rok?

Příspěvek od atomion »

Lakva píše:Myslíte, že WM 6.5 ještě budou???
Windows Mobile 6.5 budou představena na MWC 2009 v Barceloně (16.-19. února) ;-)
carnero
stálý přispěvatel
stálý přispěvatel
Příspěvky: 333
Registrován: pon čer 09, 2008 14:03
Zařízení: Galaxy Nexus, Incredible S
Bydliště: Praha

Windows Mobile 7 beta možná už tento rok?

Příspěvek od carnero »

To by mohla Motorola představit nějaký mobil. Ostatně oni si s WM6.5 začali. A pak HTCčka... těším se na únor.
Jiří Hrma
šéfredaktor
šéfredaktor
Příspěvky: 9220
Registrován: čtv čer 16, 2005 16:44
Zařízení: ---
Bydliště: Praha

Windows Mobile 7 beta možná už tento rok?

Příspěvek od Jiří Hrma »

únor bude letos pro WM (a MWC v Barceloně) mimořádně plodný... spousta nových zařízení, WM6.5, také se těším.
tslany
smartmaniak
smartmaniak
Příspěvky: 3070
Registrován: sob úno 24, 2007 9:56
Zařízení: Lumia 830, Lumia 435DS, Asus T100
Bydliště: Brno

Windows Mobile 7 beta možná už tento rok?

Příspěvek od tslany »

teda, vy se tu bavíte že WM6>WM6.1>WM6.5 ale přitom už teď existuje WM6.1.4 která obsahuje IE6 :roll:
IkE Blaster
smartmaniak
smartmaniak
Příspěvky: 2379
Registrován: sob led 19, 2008 21:42
Zařízení:    
Bydliště: Písek
Kontaktovat uživatele:

Windows Mobile 7 beta možná už tento rok?

Příspěvek od IkE Blaster »

Což je jediná změna, takže se to jako plnohodnotnější evoluce nedá nazvat.
carnero
stálý přispěvatel
stálý přispěvatel
Příspěvky: 333
Registrován: pon čer 09, 2008 14:03
Zařízení: Galaxy Nexus, Incredible S
Bydliště: Praha

Windows Mobile 7 beta možná už tento rok?

Příspěvek od carnero »

Když se bavíme o 6.1, nevylučuje to existenci 6.1.1, 6.1.2... Jen si myslím že rozdíl v minor verzi na třetím místě nemá smysl komentovat :D
Odpovědět

Zpět na „Windows Mobile 6/6.1/6.5/6.5.x“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 28 hostů