smallQWERTY: Zajímavě řešená mini Bluetooth klávesnice

Diskuze o programech pro Windows Mobile
Odpovědět
Jiří Hrma
šéfredaktor
šéfredaktor
Příspěvky: 9220
Registrován: čtv čer 16, 2005 16:44
Zařízení: ---
Bydliště: Praha

smallQWERTY: Zajímavě řešená mini Bluetooth klávesnice

Příspěvek od Jiří Hrma »

Na serveru Aving.net se objevila velice zajímavá Bluetooth klávesnice, při jejíž tvorbě se výrobce inspiroval klasickými vstupními metodami pro zadávání znaků u mobilních telefonů (ano, na mysli mám postupné zadávání znaků přiřazených k jednomu tlačítku). Klávesnice disponuje rovnými 20 tlačítky a s dalšími zařízeními komunikuje pomocí Bluetooth. Připojit ji můžete jak k Windows Mobile telefonů, tak třeba také k MID přístrojům. Společnost Mobience mimochodem nenabízí jen hardwarové řešení, ale pro Android, Windows Mobile a iPhone nabízí také vlastní aplikaci, která disponuje speciálním panelem pro zadávání znaků. Osobně se mi tohle řešení celkem zamlouvá a o to více mě mrzí, že se tohoto příslušenství v Evropě hned tak nedočkáme, protože je určeno především pro korejský trh.

obrázek

obrázek
Ruslan Botsyurko
redaktor
redaktor
Příspěvky: 2515
Registrován: ned dub 27, 2008 21:19
Zařízení: iPhone 7+, PlayBook, HTC Universal(128MB), MPx200
Bydliště: Plzeň

smallQWERTY: Zajímavě řešená mini Bluetooth klávesnice

Příspěvek od Ruslan Botsyurko »

Mno, teda z mého pohledu nic-moc. Takový nepovedený kompromis. Není to ani QWERTY, nechápu proč ji tak autoři nazvali, když nemá qwerty rozložení a ani si nemyslim, že by nějak výrazněji urychlila psaní. Pokud nemá někdo stroj s vestavěnou QWERTY klávesnicí, tak si myslím, že by dokázal psát rychleji na nějaké kvalitní softwarové qwerty klávesnici, než na tomhle pahýlu.
Nějaké rozsáhlejší psaní článků nebo jakýchkoliv dokumentů pomocí téhle klávesnice z praktické strany stejně nepřipadá v úvahu a co se týče třeba odepsání mailu nebo sms, tak to bych zcela jistě uživatel PDA odepsal dřív softwarovou KB, než by zapnul BT, připojil externí KB a začal to vyťukávat jako na mobilu. Navíc musí při psaní na tomto telefon někam odložit a to už si v tom případě může koupit nějakou plnohodnotnou externí KB.
iamandreas
můj třetí příspěvek
můj třetí příspěvek
Příspěvky: 3
Registrován: čtv pro 25, 2008 12:12
Zařízení: HTC Touch HD

smallQWERTY: Zajímavě řešená mini Bluetooth klávesnice

Příspěvek od iamandreas »

Co to je za layout vůbec?
vosa
přispěvatel
přispěvatel
Příspěvky: 84
Registrován: pát bře 06, 2009 17:01
Zařízení: HTC Desire
Bydliště: Tábor
Kontaktovat uživatele:

smallQWERTY: Zajímavě řešená mini Bluetooth klávesnice

Příspěvek od vosa »

Libilo by se mi kdyby měla maličký jednořídkový displejík a uměla procházet kontakty atd... pak byste z kapsy vyndali jen ji a automaticky by se spárovala...pak jen krátkou sms a bylo by...
elcrys
smartguru
smartguru
Příspěvky: 541
Registrován: pát bře 14, 2008 13:05
Zařízení: Sony Ericsson Xperia mini, Nexus 7 (2013)

smallQWERTY: Zajímavě řešená mini Bluetooth klávesnice

Příspěvek od elcrys »

No vida - telefon vrazit do úst, tuto klávesnici do pravé ruky a už zbývá jen nějaký ten bezdrátový D-pad do levé ruky :) .
vosa
přispěvatel
přispěvatel
Příspěvky: 84
Registrován: pát bře 06, 2009 17:01
Zařízení: HTC Desire
Bydliště: Tábor
Kontaktovat uživatele:

smallQWERTY: Zajímavě řešená mini Bluetooth klávesnice

Příspěvek od vosa »

:D no tak telefon do ust jo...ale kam strcis MID zařízení??
Ruslan Botsyurko
redaktor
redaktor
Příspěvky: 2515
Registrován: ned dub 27, 2008 21:19
Zařízení: iPhone 7+, PlayBook, HTC Universal(128MB), MPx200
Bydliště: Plzeň

smallQWERTY: Zajímavě řešená mini Bluetooth klávesnice

Příspěvek od Ruslan Botsyurko »

2 iamadreas: No vidíš, toho jsem si vůbec nevšiml, že to vlastně není ani mobilní rozložení, tak to je o to víc legrační, protože kdo si má zvykat na nové rozložení?

2vosa: Dobře řečeno :lol:
Pacik
přispěvatel
přispěvatel
Příspěvky: 118
Registrován: čtv čer 28, 2007 20:04
Zařízení: MDA Compact V
Kontaktovat uživatele:

smallQWERTY: Zajímavě řešená mini Bluetooth klávesnice

Příspěvek od Pacik »

Já bych chtěl spíše nějakou malou QWERTZ klávesnici, na kterej by se dalo v pohodě psát.... Tohle pro mně není moc dobře použitelné...
Uživatelský avatar
bkf1
smartmaniak
smartmaniak
Příspěvky: 1525
Registrován: pon črc 03, 2006 13:38
Zařízení: TouchHD (Cloudy v2.2+CZ), SGS1 (ofic. 2.3.6 JW1)

smallQWERTY: Zajímavě řešená mini Bluetooth klávesnice

Příspěvek od bkf1 »

Me prijde obecne velmi nelogicke pouzivani na PDA a jinych zarizenich rozlozeni QWERTY apod. dyt to ma clovek zapamatovano JEN na klasicke PC klavesnici a staci aby se jen trosku design klavesnice zmenil (napr. ergonomicke klavesnice) a clovek je hned v pasti (jeste na noteboocich se to da snest, ale u netbooku mohou mit nekteri trochu problem) a pak uz to jede ty hrubky :) Podle me by bylo daleko logictejsi dat rozlozeni, ktere si neomylne pamatuje i male dite, pokud nema nejakou vadu, a neda se splest, at clovek pise na jakekoliv klavesnici. Myslim "rozlozeni" ABCDEF...
elcrys
smartguru
smartguru
Příspěvky: 541
Registrován: pát bře 14, 2008 13:05
Zařízení: Sony Ericsson Xperia mini, Nexus 7 (2013)

smallQWERTY: Zajímavě řešená mini Bluetooth klávesnice

Příspěvek od elcrys »

První psací stroje údajně rozložení ABCDEF měly, ale zjistilo se, že jsou určité úseky klávesnice (a také odpovídající prsty) využívány mnohem více než ostatní, takže se provedlo rovnoměrné rozložení kláves podle stupně používanosti (který ale může být u různých světových jazyků jiný). Potom se samozřejmě o hodně zvýšila efektivita psaní všemi deseti.
Uživatelský avatar
bkf1
smartmaniak
smartmaniak
Příspěvky: 1525
Registrován: pon črc 03, 2006 13:38
Zařízení: TouchHD (Cloudy v2.2+CZ), SGS1 (ofic. 2.3.6 JW1)

smallQWERTY: Zajímavě řešená mini Bluetooth klávesnice

Příspěvek od bkf1 »

Ty na PDA pises vsemi 10ti? To chci videt... hod to na youtube a posli odkaz :lol: :lol: :lol:
Chtel bych jenom pripomenout maly detail... NEBAVIME SE O PSANI NA PC!!!
elcrys
smartguru
smartguru
Příspěvky: 541
Registrován: pát bře 14, 2008 13:05
Zařízení: Sony Ericsson Xperia mini, Nexus 7 (2013)

smallQWERTY: Zajímavě řešená mini Bluetooth klávesnice

Příspěvek od elcrys »

Já měl za to, že ano:
bkf1 píše:Me prijde obecne velmi nelogicke pouzivani na PDA a jinych zarizenich rozlozeni QWERTY apod.
bkf1 píše:...at clovek pise na jakekoliv klavesnici
+ několik zmínek o noteboocích a netboocích.

Jinak pro malé klávesnice platí v omezené míře to samé (pokud člověk nepíše jenom jedním prstem).
Ruslan Botsyurko
redaktor
redaktor
Příspěvky: 2515
Registrován: ned dub 27, 2008 21:19
Zařízení: iPhone 7+, PlayBook, HTC Universal(128MB), MPx200
Bydliště: Plzeň

smallQWERTY: Zajímavě řešená mini Bluetooth klávesnice

Příspěvek od Ruslan Botsyurko »

Doufám, že se nechcete třeba hádat, flamů jsme měli poslední dobou dost.
Ale jinak si myslím, že má elcrys pravdu. PC už dávno není jediným zařízením, u kterého se používá QWERTY/QWERTZ a kdyz tohle rozložení vzniklo před léty, tak to nevzniklo jen tak. Na drtivé většině PocketPC s hardwarovou klávesnicí se používá QWERTY a jediné další přípustné rozložení je to z mobilních telefonů, které je řazeno abecedně, akorát je několik po sobě jdoucích písmen sloučeno na jednu klávesu.
Na qwerty je řekl bych hodně rozšířená kombinace, většina lidí už si na ní zvykla, sice ne každý píše všema deseti, ale taky se už málokdy setkávám, že někdo píše třeba dvěma prsty na PC. Já třeba na PC píšu 8mi prsty a na PDA 2ma (palci) a QWERTY / QWERTZ rozložení mi plně vyhovuje.
Uživatelský avatar
bkf1
smartmaniak
smartmaniak
Příspěvky: 1525
Registrován: pon črc 03, 2006 13:38
Zařízení: TouchHD (Cloudy v2.2+CZ), SGS1 (ofic. 2.3.6 JW1)

smallQWERTY: Zajímavě řešená mini Bluetooth klávesnice

Příspěvek od bkf1 »

elcrys píše:Jinak pro malé klávesnice platí v omezené míře to samé (pokud člověk nepíše jenom jedním prstem).
A to je ono. PC, notebooky, netbooky a vsude kde se pise deseti prsty je uplne jina kategorie zarizeni nez telefony, PDA a jina zarizeni, ktera byla koncipovana na psani jednim prstem. Ted me napada, ze dukazem toho je i klavesnice, jak ji zname z telefonu (klasicka 3x4 klavesova). Jen se podivej, jak je koncipovano rozlozeni... Uz tehdy lidi napadlo ze cpat rozlozeni klasicke PC klavesnice i na telefon, je totalni blbost, protoze jde o UPLNE jiny typ klavesnice, ktery je spise blize klavesnici nejakeho terminalu, nez klasicke PC klavesnici. A neznam nikoho, kdo by umel rozlozeni QWERTY/Z zpameti, zato abecedu umime vsichni. To neni pokus o flame spise uvaha o ruznych klavesnicich obecne (a o vhodnem rozlozeni pro konkretni typy) mezi ktere tato BT klaveska patri...
Ruslan Botsyurko
redaktor
redaktor
Příspěvky: 2515
Registrován: ned dub 27, 2008 21:19
Zařízení: iPhone 7+, PlayBook, HTC Universal(128MB), MPx200
Bydliště: Plzeň

smallQWERTY: Zajímavě řešená mini Bluetooth klávesnice

Příspěvek od Ruslan Botsyurko »

Ad flame: jj, v pohodě, dokud se tu rozebírají konkrétní argumenty a všichni jsou v klidu, tak je všechno OK. Já už to spíš píšu preventivně kvůli nedávným událostem s jistým uživatelem :grin:

Ale ono nejde o to, jestli umíš zpaměti pořadí písmenek na QWERTZ klávesnici. Jde o rozumné rozložení písmen, jak psal elcrys, podle frekvence používání. Já taky pořadí QWERTZ kláves nevyjmenuju, ale mozek si po delší době používání zapamatuje polohu jednotlivých kláves a pak se dá třeba psát i poslepu s minimálním počtem chyb. To je tosamé jako třeba když se učíš hrát na nějaký hudební nástroj, nebo když se učíš kroky nějakého tance. Ze začátku se na to taky musíš soustředit, díváš se na prsty, nebo na nohy v případě tance a přemýšlíš, kam dál, ale pak po létech už to budeš mít v podvědomí a nebudeš se na to muset soustředit. Naprosto stejné je to s klávesnicí PC nebo PDA. Já osobně dokážu psát na QWERTY na PDA mnohem rychleji, než než na mobilní ABC DEF GHI JKL... klávesnici.
nevin
nováček
nováček
Příspěvky: 46
Registrován: úte pro 01, 2009 16:32
Zařízení: HTC Touch Diamond 2, Samsung Galaxy S4 mini

smallQWERTY: Zajímavě řešená mini Bluetooth klávesnice

Příspěvek od nevin »

Pacik píše:Já bych chtěl spíše nějakou malou QWERTZ klávesnici, na kterej by se dalo v pohodě psát.... Tohle pro mně není moc dobře použitelné...
Malé QWERTY klávesnice se dělají. Jestli se na nich dá v pohodě psát, to nevím. Třeba IRXON. Prodává se za cca 25 dolarů. Musí se k tomu do telefonu nainstalovat program Blueinput, jak píšou v popisu, a mělo by to fungovat. Ale nezkoušel jsem to.
Uživatelský avatar
bkf1
smartmaniak
smartmaniak
Příspěvky: 1525
Registrován: pon črc 03, 2006 13:38
Zařízení: TouchHD (Cloudy v2.2+CZ), SGS1 (ofic. 2.3.6 JW1)

smallQWERTY: Zajímavě řešená mini Bluetooth klávesnice

Příspěvek od bkf1 »

To Farokh:
Ano samozrejme, ze clovek si to pamatuje neprimo, ale za jake situace? Kdyz ma v prstech nejake rozlozeni, ktere presne nebo aspon, co nejpresneji kopiruje naucene rozlozeni vcetne, pokud mozno, co nejpodobnejsi polohy a velikosti klaves tzn. klavesnice PC, notebooku, netbooku, popr. hardwarova klavesnice PDA (napr. HTC Kaiser), ale na te uz to psani, alespon me, funguje o hodne hure. Jinak jakou tu QWERTY klavesnici pouzivas? Hardwarovou nebo softwarovou?
Ruslan Botsyurko
redaktor
redaktor
Příspěvky: 2515
Registrován: ned dub 27, 2008 21:19
Zařízení: iPhone 7+, PlayBook, HTC Universal(128MB), MPx200
Bydliště: Plzeň

smallQWERTY: Zajímavě řešená mini Bluetooth klávesnice

Příspěvek od Ruslan Botsyurko »

Hardwarovou. Pro mě je jeden ze zásadních bodů výběru PDA právě kvalitní hardwarová klávesnice. SW klávesnice sice může občas posloužit na rychlé odepsání, ale nedokázal bych na ní dlabat maily nebo dokonce poznámky.
Uživatelský avatar
bkf1
smartmaniak
smartmaniak
Příspěvky: 1525
Registrován: pon črc 03, 2006 13:38
Zařízení: TouchHD (Cloudy v2.2+CZ), SGS1 (ofic. 2.3.6 JW1)

smallQWERTY: Zajímavě řešená mini Bluetooth klávesnice

Příspěvek od bkf1 »

jo taaaak... spisovatel :-) tak to ja jsem jenom takovy maly "poznamkovnik", ktery obcas napise SMS nebo nejakou drobnou poznamku a vsechno resi jednim palcem at uz na dotykovem displeji nebo D-Padem (stylus nepotrebuji, mozna jen kdyz si pustim internet) ;-)
Odpovědět

Zpět na „Aplikace“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 57 hostů