Marvell ARMADA: Nové mobilní procesory s taktem až 1.2 GHz

Diskuze o programech pro Windows Mobile
Jiří Hrma
šéfredaktor
šéfredaktor
Příspěvky: 9220
Registrován: čtv čer 16, 2005 16:44
Zařízení: ---
Bydliště: Praha

Marvell ARMADA: Nové mobilní procesory s taktem až 1.2 GHz

Příspěvek od Jiří Hrma »

Třikrát hurá, společnost Marvell představila světu zbrusu novou sérii mobilních ARM procesorů ARMADA, které mohou pracovat až na frekvenci 1.2 GHz. Tyto procesory jsou určeny především pro mobilní zařízení, komunikátory, navigace, netbooky ale třeba i blu-ray přehrávače nebo set-top boxy. Procesory ARMADA si snadno poradí se zpracováním HD videa, akcelerací 3D grafiky, samozřejmě při zachování příznivých energetických nároků; i když více než slovům z tiskové zprávy v tomto případě věřím reálným testům, na ty si ale ještě nějaký ten měsíc budeme muset počkat, protože první zařízení s těmito procesory se na trhu objeví až v prvním čtvrtletí roku 2010.

Marvell na vývoji spolupracoval také se společností Adobe, takže tyto procesory mají dokonalou optimalizaci pro práci s Flashem. Počítá se také s podporou Silverlightu a formátu Real Video. SoC procesory ARMADA jsou rozděleny do několika kategorií:
ARMADA 100 - elektronické čtečky knih, digitální rámečky...
ARMADA 500 - MID zařízení, netbooky...
ARMADA 600 - smartphone a Pocket PC zařízení, komunikátory...
ARMADA 1000 - Blu-ray přehrávače, televize, set-top boxy...


Bleskovka

Nás bude zajímat především ARMADA 600. Tato rodina procesorů je vybavena čipem Marvell Sheeva ARMv7, který pracuje na frekvenci 1 GHz. K dispozici je 256 kB L1/L2 cache, technologie Wireless MMX2, hardwarová akcelerace 2D/3D grafiky, podpora pro přehrávání videa v WUXGA, HD1080p rozlišení (1920×1080 px). Nechybí ani podpora pro hardwarové zabezpečení zařízení nebo speciální režim s nízkou spotřebou energie, při kterém procesor pracuje na nižších frekvencích.

Zdroj: AnandTech, za tip na bleskovku děkuji našemu čtenáři s přezdívkou pk.
Uživatelský avatar
permar
přispěvatel
přispěvatel
Příspěvky: 135
Registrován: ned pro 30, 2007 10:08
Zařízení: SGS 5
Bydliště: Frýdek-Místek
Kontaktovat uživatele:

Marvell ARMADA: Nové mobilní procesory s taktem až 1.2 GHz

Příspěvek od permar »

Že by se objevilo světýlko na konci tunelu? No to né Jirko třikrát hurááá ,ale tísíceré díky této zprávě :grin: . Už aby tu něco s těmito procesory bylo, už se upřímně těším.....,ale hlavně bude důležité ,aby výrobci PDA měli o tyto procesory zájem.
Jiří Hrma
šéfredaktor
šéfredaktor
Příspěvky: 9220
Registrován: čtv čer 16, 2005 16:44
Zařízení: ---
Bydliště: Praha

Marvell ARMADA: Nové mobilní procesory s taktem až 1.2 GHz

Příspěvek od Jiří Hrma »

Děkujte uživateli pk, ten mě na tuhle skvělou informaci upozornil :-) Já jsem velmi rád, Xscale procesory byly vždy velmi výkonné a Marvell zkrátka umí, takže se také těším, snad o zařízení s tímto řešením nebude na trhu nouze.
AtoM.
stálý přispěvatel
stálý přispěvatel
Příspěvky: 406
Registrován: čtv kvě 28, 2009 15:11
Zařízení: Samsung Galaxy S II

Marvell ARMADA: Nové mobilní procesory s taktem až 1.2 GHz

Příspěvek od AtoM. »

Vono nejde ani tak o výrobce, ale spíš o lidi, aby se nekoukali jen na megapixely, ale zajímali se i o ostatní parametry.
KVARK
stálý přispěvatel
stálý přispěvatel
Příspěvky: 424
Registrován: stř črc 01, 2009 18:44
Zařízení: LG Optimus 2X

Marvell ARMADA: Nové mobilní procesory s taktem až 1.2 GHz

Příspěvek od KVARK »

Marvell se opět probouzí. A vypadá to na pořádnou nakládačku. :grin: Už to chtělo zásah někoho, kdo konečně HTCčku ukáže, že nechat si platit za ten hnus, co dává do svých zařízení je prostě zlodějna. :evil:
Uživatelský avatar
Jiří Hanč
smartguru
smartguru
Příspěvky: 553
Registrován: pon bře 19, 2007 14:47
Zařízení: HTC HD2 NANDroid

Marvell ARMADA: Nové mobilní procesory s taktem až 1.2 GHz

Příspěvek od Jiří Hanč »

1 zařízení v prvním čtvrtletí roku 2010?
Je na co se těšit? :grin:
Standa
smartmaniak
smartmaniak
Příspěvky: 1622
Registrován: úte led 15, 2008 20:38
Zařízení: BlackBerry Z10, Samsung Galaxy Note 10.1

Marvell ARMADA: Nové mobilní procesory s taktem až 1.2 GHz

Příspěvek od Standa »

Ona by to ani zlodějina nebyla. Kvalita a výkon byly srovnatelné s cenou. Nové pda za 16 tisíc není drahé, i když to budou říkat čtyři socičky z pěti. A podle ceny samozřejmě vypadá i výkon a výbava. Spíš mi vadí, že se tyhle ekonomické telefony s dosavadním Qualcommem nazývaly v reklamách a v bulváru jako Mobilmania top, špička, král a podobně.
A to čest recenzím na Smartmanii, protože ty byly vždycky střízlivé a případné drobnosti byly kritizovány. Pár hlupáčků v komentářích, kteří mají telefon jen coby náhradu svého téměř zmizelého sebevědomí, to sice nemůže občas přenést přes srdce, ale takový je život :-).
P.S.: a dám krk na to, že jeden z občasných redaktorů na Mobilmánii, který vlastní Touch HD a všude křičí jak je dokonalý a jak už nejde víc vylepšit, tak bude jeden z prvních, co si poběží koupit HD2, a bude křičet tutéž písničku znova :-D.
Docent
přispěvatel
přispěvatel
Příspěvky: 118
Registrován: úte lis 18, 2008 20:26
Zařízení: Dell AXIM X51v, Vodafone 845
Bydliště: Kousek od Rudé záře

Marvell ARMADA: Nové mobilní procesory s taktem až 1.2 GHz

Příspěvek od Docent »

Standa píše:i když to budou říkat čtyři socičky z pěti.
Definice "socičky" by nebyla? Nejspíš lidi, kteří si koupí PDAčko za svoje peníze vydělané při studiu někde na brigádě, protože nemají fotříka, který by jim koupil poslední výkřik techniky a dal to do daní na firmu, že :evil: ?
matelkoxxl
smartguru
smartguru
Příspěvky: 616
Registrován: ned srp 10, 2008 9:51
Zařízení: SGS2, HTC HD2, HTC Touch Diamond
Bydliště: Košice

Marvell ARMADA: Nové mobilní procesory s taktem až 1.2 GHz

Příspěvek od matelkoxxl »

akoze naco do pda,ppc davat podporu HD videa ked maju max. rozlisenie 480x800???zasa dalsi vyrobca,co xce ohurit vysokymi cislami?

ad standa - mohol si si take nieco odpustit...suhlas s docent-om...
Bartyx
častý přispěvatel
častý přispěvatel
Příspěvky: 237
Registrován: čtv úno 12, 2009 16:28
Zařízení: Honor 8

Marvell ARMADA: Nové mobilní procesory s taktem až 1.2 GHz

Příspěvek od Bartyx »

Já Standu chápu. Nemyslel to tak, že by bylo 16k za PDA málo. Myslí to tak, že za 16k nemůžem chtít žádný zázraky. Přecejen kdyby se do PDA dal dát procesor 5x5cm s aktivním chladičem, taky by stálo míň a bylo mnohem výkonější :-)
Svestka
smartguru
smartguru
Příspěvky: 734
Registrován: čtv črc 23, 2009 18:40
Zařízení: Lumia 800

Marvell ARMADA: Nové mobilní procesory s taktem až 1.2 GHz

Příspěvek od Svestka »

Matelkoxx: máš pravdu vesměs je to téměř nepoužitelné ale někdo může namítnout, že má TV out a chce si pouštět filmy v plném rozlišení na TV.

Bartyx: To je kravina aktivní chladič, který by tam mohl být je prozatím jen ionizátor vzduchu a prozatím není chladič vůbec třeba, stačí zapracovat na optimalizacích a nebude třeba ani větších výkonů.
Standa
smartmaniak
smartmaniak
Příspěvky: 1622
Registrován: úte led 15, 2008 20:38
Zařízení: BlackBerry Z10, Samsung Galaxy Note 10.1

Marvell ARMADA: Nové mobilní procesory s taktem až 1.2 GHz

Příspěvek od Standa »

Docent, matelkxxl: Hele, pro mě je taky Lexus LS v cenové kategorii, kterou nejsem schopen zaplatit. A stěžuju si že je drahý? Ne. Je to zkrátka vyšší třída než na kterou mám a tak to beru. Za kvalitu, případně vyjímečnost se vždycky platí.

Nebo chcete-li, příklad z oblasti pda. HTC Universal - ve své oblasti naprostý kmet a měl by být dávno morálně zastaralý. Ovšem používá se dodnes. Ona jeho cena 30 tisíc při uvedení totiž měla smysl. A jak čekáte že dopadne takzvaný "špičkový a dokonalý" Touch HD (cca 16 tisíc při uvedení?) po pěti letech? Nikdo po něm ani neštěkne. Ne že by byl špatný, ale jeho některé vlastnosti byly "podšpičkové" už v době uvedení na trh a další model ho ve všem překonal cca rok potom...

P.S.: Já neříkám, že ten, kdo není schopen něco zaplatit je socka. Sockou je ten člověk, který opravdu na něco nemá prachy, ovšem nesnaží se problém řešit u sebe (makat a šetřit), ale naopak brečí, že je všechno drahé a on chudák na to nemá.
IkE Blaster
smartmaniak
smartmaniak
Příspěvky: 2379
Registrován: sob led 19, 2008 21:42
Zařízení:    
Bydliště: Písek
Kontaktovat uživatele:

Marvell ARMADA: Nové mobilní procesory s taktem až 1.2 GHz

Příspěvek od IkE Blaster »

Docent: Přesně, platíš za to odpovídající cenou (no, možná ne odpovídající, ale jinou ti nikdo nenabídne). A pojem drahé je irelevantní, protože pro každého znamená pojem drahý něco jiného. Pro mě je třeba 16 tis. dost, ale rozhodně bych neřekl, že jsou ta zařízení předražená. Tedy 16 tis. je dost, ale ne moc. A jako student si na něj vydělám za poměrně i krátkou dobu (když se budu snažit, tak za 3 měsíce na to mám z domova... samozřejmě, jde o šikovnost, ale hlavně o chtíč)... pak pro mě je pojem socka někdo, kdo něco chce a není schopný si na to vydělat, tak se začne ohánět přemrštěnou cenou.


Jinak k tématu - jako zastánce XScale/Marvell nové procesory vítám, ale tak trochu s křížkem po funuse a osobně mi jsou nyní sympatičtější snapdragon platformy...
KVARK
stálý přispěvatel
stálý přispěvatel
Příspěvky: 424
Registrován: stř črc 01, 2009 18:44
Zařízení: LG Optimus 2X

Marvell ARMADA: Nové mobilní procesory s taktem až 1.2 GHz

Příspěvek od KVARK »

Mě se třeba zdá, že momentálně je v průměru nejdražší HTC, ačkoli do svých zařízení integruje ten 500MHz výsměch.
Asus, Acer ale i Samsung si za svá zařízení počítá daleko méně. A to i přesto, že se v dané cenové hladině nedají tyto stroje srovnávat. Podívejte se třeba na OmniiPRO (u O2 za necelých 12.700) a TouchPro2 za cenu stejnou nebo vyšší.
Omnia snad ve všech ohledech HTCčko převálcuje. Výkon CPU je dle testů dokonce 3x vyšší. A přesto se HTC nestydí tohle prodávat za takové peníze... U Uniho to beru, ale dnešní ceny neodpovídají téhle kategorii....
RDT
VIP
VIP
Příspěvky: 450
Registrován: úte dub 10, 2007 21:59
Zařízení: HTC HD7, Sony Vaio UX380N (100GB) a P92KS
Kontaktovat uživatele:

Marvell ARMADA: Nové mobilní procesory s taktem až 1.2 GHz

Příspěvek od RDT »

Tady někdo nepochopil Qualcommy.

Lidi, tohle je fakt hrůza. Jste vůbec schopni pochopit, že na plochu jednoho Marvel procesoru nacpe Qualcomm celé zařízení? Výrobci nebudou vyrábět zařízení velikosti Universala se sedmdesáti sedmi chipy o tloušťce BigMacu s výdrží půl dne, protože je nikdo nebude chtít. Teď se budou používat Snapdragody a až uplyne 10 let od představení Tegry (to bude tak za pět let), začne se používat v mobilních zařízeních i nVidia Tegra, protože je všechno potřebné na jednom chipu.

Prosím, vzpomeňte na OMAP 4. Opravdu vůbec mi nepřipomíná specifikace Marvell ARMADA. Počkat. Že to zní úplně stejně? A že se OMAP 4 nepoužívá? Jen se podívejte na první testovací zařízení: Je veliké jako 4 dlaně.

Ať je to jakkoliv smutné, klasickým výkonným procesorům u mobilních zařízení s Windows Mobile je konec. Chcete-li výkon, velikost a malou výdrž, kupte si UMPC, MID nebo microPC zařízení.

Za nějakou dobu se dočkáme nástupce Atheny, který samozřejmě poběží na Snapdragonu. Že je 2x výkonnější než původní Xcale bude všem jedno. Přece je to Qualcomm, fuj. Že i Universal je slabší než moje HD, koho to zajímá. HD přece běží na Qualcommu, takže musí být zákonitě slabší. Mohl bych pokračovat ve vypisování předsudkových vysazených vět, které se stále omílají. Ale už mě to nebaví. Vlastně si každý může myslet, co chce. Trh s Windows Mobile zařízeními stejně nezměníme, je to jenom křičení do tmy.

Maximálně mě štvou příspěvky těch, co za život vyzkoušeli tři Windows Mobile zařízení*, a používají výrazy typu „500MHz výsměch“, aniž by rozuměli tomu, o čem vůbec Qualcomm chipy jsou. Nehledě na to znovu zopakuji, že takový Universal s nejlepším, nejdokonalejším a nejrychlejším Xcalem nepřehrával ani video s takovým rozlišením, bitrate a obrázkováním, jako poslední zařízení s „500MHz výsměchem“. Prostě žádná grafická akcelerace (dalších 7 chipů se už nevešlo).

*Tak teď jsem se zasmál :-D. Ono to nejspíš nebylo ani jedno.
KVARK
stálý přispěvatel
stálý přispěvatel
Příspěvky: 424
Registrován: stř črc 01, 2009 18:44
Zařízení: LG Optimus 2X

Marvell ARMADA: Nové mobilní procesory s taktem až 1.2 GHz

Příspěvek od KVARK »

Že si akorát zmínil jen toho Uniho...
Mám takový dojem, že Marvella mají v sobě i mobilnější zařízení, která se mi rozhodně přerostlá nezdají.
A pochybuji, že Armadu v sobě ponesou nějaké cihly. :wink:
Třeba Samsungy mají v sobě 3x rychlejší procík něž dnešní HTC. A at´ mi nikdo nevykládá opak, jelikož to mám osobně ověřené mnoha testy. Ale to, že jsou poslední Omnie o dost levnější než nesrovnatelně slabší HTC, asi taky nikoho nezajímá, že? :lol:
IkE Blaster
smartmaniak
smartmaniak
Příspěvky: 2379
Registrován: sob led 19, 2008 21:42
Zařízení:    
Bydliště: Písek
Kontaktovat uživatele:

Marvell ARMADA: Nové mobilní procesory s taktem až 1.2 GHz

Příspěvek od IkE Blaster »

Jenže problém je, že ten Qualcomm je opravdu slabý. Třeba to HD je nyní už vyladěné a docela solidní, ale měl jsem v ruce jedno, které nepřehrálo vlastní video... A dost her, které jsou částečně 3D se na Qualcommech nesmyslně seká, nejsou hratelné. Jako video ano - ale to je ono. Je to jednosměrné a ne univerzální, psal jsem to již jednou. Qualcomm je o akcelerátorech, které jsou zaměřené na část, jinde jsou nanic, XScale je třeba v těch částech horší, ale jede na hrubou sílu, která funguje všude.

A HTC Universal je výkonově imho srovnatelný jako dnešní HD. Každý je v něčem lepší. Rozhodně je ale jako celek výkonnější (výpočetně) XScale, ikdyž ve výsledku bude při používání pokulhávat.

Jinak když jsi tak chytrý - XDA Flame nebo i ta Toshiba nebyli tak příšerné velikostí (no, váha 180g je docela dost...) a mají i grafický čip. Dnes by byl o velikosti 1/10. To je to takový problém? My chápeme, že Qualcomm se používá kvůli komplexnosti, ale ne kvůli místu, ale kvůli ceně. Je to levnější. On by vůbec nebyl problém dát tam XScale, GoForce a Qualcomm na komunikaci. Viz zmíněná G900 :wink: A co teprve všechny Asusy - co povíš tam, milý pane? :)


// doplňuji ještě ten post předtím - HTC jsou do HD myslím za svůj výkon trochu cenově nadhodnocené. To je věc i pro Standu, takhle to ber. Co když přijde člověk a řekne na HD, že je předražené? Ono za to, co nabízí to není tak k podivu, ne?
blondes
přispěvatel
přispěvatel
Příspěvky: 104
Registrován: sob říj 10, 2009 12:22
Zařízení: HD2:-)
Bydliště: Pardubice

Marvell ARMADA: Nové mobilní procesory s taktem až 1.2 GHz

Příspěvek od blondes »

RDT :Souhlas.
KVARK
stálý přispěvatel
stálý přispěvatel
Příspěvky: 424
Registrován: stř črc 01, 2009 18:44
Zařízení: LG Optimus 2X

Marvell ARMADA: Nové mobilní procesory s taktem až 1.2 GHz

Příspěvek od KVARK »

blondes:
Souhlas, že HTC jako jediné dokáže vyrobit malá zařízení a proto mají tak slabá CPU? :lol:
To mě podrž...
MINICOOPER
přispěvatel
přispěvatel
Příspěvky: 144
Registrován: stř pro 17, 2008 23:30
Zařízení: iPhone 6+
Kontaktovat uživatele:

Marvell ARMADA: Nové mobilní procesory s taktem až 1.2 GHz

Příspěvek od MINICOOPER »

Souhlas s RDT a pro všechny ostatní: Pánové, když jste takový inženýři a všeználci, tak neseďte u svých multimediálních PC a běžte to HTC a tomu 500mhz výsměchu od Qualcommu ukázat jak se to dělá.
Jste fakt banda tupounů, nebo co čekáte od zařízení typu HD? Integrovanou barevnou tiskárnu i se skenerem a grafikou hraní 3D her? Rád bych Připomněl k čemu povětšinou PPC jsou a to především pracovní nástroje a tuto funkci plní naprosto skvěle. Pokud hledáte dobrou grafiku na hry atd, jděte třeba do iBlbouna.
Kritiku beru ale to co tu fanaticky vedete proti tomu šílenému Qualcommu se už fakt nedá číst!
Odpovědět

Zpět na „Aplikace“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 32 hostů