Windows Marketplace: Samá nepříjemná omezení pro vývojáře

Diskuze o programech pro Windows Mobile
Odpovědět
Jiří Hrma
šéfredaktor
šéfredaktor
Příspěvky: 9220
Registrován: čtv čer 16, 2005 16:44
Zařízení: ---
Bydliště: Praha

Windows Marketplace: Samá nepříjemná omezení pro vývojáře

Příspěvek od Jiří Hrma »

V posledních dnech se na internetu objevují další fakta o připravovaném Windows Marketplace pro Windows Mobile, bohužel ne příliš pozitivní. Microsoft zveřejnil několik bodů, které musejí aplikace splňovat, jinak je nebude možné do nabídky přidat. Příliš přátelsky není Marketplace zatím nakloněný ani českým a slovenským vývojářům, kteří se jednoduše nemohou do programu přihlásit. Snad se dočkáme později, ale vývojáři si budou muset připravit poplatek 99 USD, který je nutné uhradit při založení nového účtu. O tom, že Marketplace nebude podporovat starší systémy, ale pouze Windows Mobile 6.5, jsme psali už dříve. Opravdu nechápu, proč je to nutné, problém v kompatibilitě by snad nebyl tak velký, ale Microsoft asi 50 milionů prodaných WM zařízení (počet zákazníků) příliš nezajímá.

Obrázek Obrázek

V tomto dokumentu naleznete podmínky, které musejí aplikace splňovat, aby je bylo možné přidat do Marketplace. Zde je výběr těch nejkurióznějších:
- program nesmí propagovat žádný jiný obchod s aplikacemi (skrytá reklama, odkaz, logo...)
- velikost instalačního souboru nesmí přesahovat 10 MB (platí pro aplikace s přímou instalací do zařízení)
- aplikace nemůže využívat VoIP služby přes mobilní síť operátora (Skype přes UMTS tedy nemá šanci projít)
- programy nesmějí spouštět žádný další kód mimo základní Microsoft runtime (widgety, nativní kódy...)
- programy nemohou měnit/nahradit výchozí aplikace pro správu textových zpráv, MMS, e-mailů a ani telefonní aplikaci (proč proboha?)
- v aplikacích může být umístěna reklama, ale pouze taková, která bude splňovat podmínky podle dokumentu Microsoft Advertising Creative Acceptance Policy Guide
- aplikace nesmí bez svolení uživatele odesílat data o jeho pozici, případně kontakty, obrázky, úkoly a další údaje (to je celkem rozumné)

Zdroje: MSmobiles.com, Ce4you.cz
matelkoxxl
smartguru
smartguru
Příspěvky: 616
Registrován: ned srp 10, 2008 9:51
Zařízení: SGS2, HTC HD2, HTC Touch Diamond
Bydliště: Košice

Windows Marketplace: Samá nepříjemná omezení pro vývojáře

Příspěvek od matelkoxxl »

tak v tom pripade by som sa necudoval,keby to jednotlive firmy totalne odignorovali.potom by ten drbnuty market place nemal zmysel a mrkvosoft by sa mozno uvedomil a zmenil niektore fakt .... pravidla...
Tonda512
stálý přispěvatel
stálý přispěvatel
Příspěvky: 435
Registrován: pon dub 14, 2008 12:26
Zařízení: iPhone 6S Plus
Bydliště: Vejprnice (kousek od Plzně)
Kontaktovat uživatele:

Windows Marketplace: Samá nepříjemná omezení pro vývojáře

Příspěvek od Tonda512 »

To jsem zvědavej kolik tam bude aplikací :D

To, že kašlou na lidi s 6.1 je smůla spíš pro ně, než pro nás. Jim jde o to, aby jsme tam odsud stahovali. Já nevidím důvod své zdroje měnit.
tslany
smartmaniak
smartmaniak
Příspěvky: 3070
Registrován: sob úno 24, 2007 9:56
Zařízení: Lumia 830, Lumia 435DS, Asus T100
Bydliště: Brno

Windows Marketplace: Samá nepříjemná omezení pro vývojáře

Příspěvek od tslany »

osobně si myslím, že na ten market moc lidí chodit nebude a až MS ty podmínky trochu uvolní tak teprv možná vyjdou jejich předpoklady
Lakva
nováček
nováček
Příspěvky: 31
Registrován: ned črc 20, 2008 23:57

Windows Marketplace: Samá nepříjemná omezení pro vývojáře

Příspěvek od Lakva »

Je to uplně jednoduchý: Mrkvoni zjistili, že ohryzkům se AppStore vyplácí a chtějí rejžovat stejně... A tak opisujou... Jako vždycky, nic jinýho neumí...
Nějak jim nedochází, že na to by museli zahodit kompletně celý widle a udělat novou... z gruntu novou!!! ...platformu, uzavřenou stejně jako OSx. A i tak by jim to stejně někdo brzo háknul. Jako OSx ;-)
Uživatelský avatar
Tubuss
přispěvatel
přispěvatel
Příspěvky: 119
Registrován: pát srp 15, 2008 10:00
Zařízení: LG OO, HTC Kaiser
Bydliště: Písek
Kontaktovat uživatele:

Windows Marketplace: Samá nepříjemná omezení pro vývojáře

Příspěvek od Tubuss »

no tak tohle je teda dost velké zklamání, aspoň pro mě
4n's
častý přispěvatel
častý přispěvatel
Příspěvky: 279
Registrován: pát kvě 23, 2008 14:18
Zařízení: SE Xperia X10 mini

Windows Marketplace: Samá nepříjemná omezení pro vývojáře

Příspěvek od 4n's »

No, za chvili jeste zakazou podporu D-padu v aplikacich (protoze ho ma jen 48 milionu lidi)
Aspire
častý přispěvatel
častý přispěvatel
Příspěvky: 183
Registrován: pon úno 23, 2009 6:52
Zařízení: HTC Touch Diamond 2
Bydliště: Praha

Windows Marketplace: Samá nepříjemná omezení pro vývojáře

Příspěvek od Aspire »

Prijde mi to jako normalni chovani mrkvosoftu. Nic jineho se ani neda cekat. Velka bomba, ale velke ALE.
veduci
mám jeden příspěvek
mám jeden příspěvek
Příspěvky: 1
Registrován: úte bře 31, 2009 10:27
Zařízení: Touch Diamond

Windows Marketplace: Samá nepříjemná omezení pro vývojáře

Příspěvek od veduci »

Zbytocne to hrotite. Pri Marketplace spolupracuje Microsoft tak ako s vyvojarmi, tak s vyrobcamit MT, ci s mob. operatormi. Kazdy si vramci loby presadil trosku zo svojho. Zakazane aplikacie si stale bude mozne nainstalovat z inych zdrojov, napr Handango pripravuje tiez svoju aplikaciu (market). Keby dali do obchodu VOIP aplikacie, tak by sa operatori asi zblaznili.
Uživatelský avatar
locomachine
přispěvatel
přispěvatel
Příspěvky: 130
Registrován: stř pro 05, 2007 15:50
Zařízení: Sams. Gal. Note
Kontaktovat uživatele:

Windows Marketplace: Samá nepříjemná omezení pro vývojáře

Příspěvek od locomachine »

:tlem: Když jsem na tohle téma posledně reagoval s jistou nedůvěrou k mrkvosoftu tak padali odpovědi typu ..a proč sis teda kupoval wm.. atd. Dneska můžu s klidem říci že mne nepřekvapil a ani nezklamal. Nic jsem totiž nečekal. Snílkům přeji příjemné snění. :)
LonDat
nováček
nováček
Příspěvky: 35
Registrován: pát črc 25, 2008 19:35
Zařízení: HTC Titan
Bydliště: Pláně u Plas

Windows Marketplace: Samá nepříjemná omezení pro vývojáře

Příspěvek od LonDat »

"programy nemohou měnit/nahradit výchozí aplikace pro správu textových zpráv, MMS, e-mailů a ani telefonní aplikaci"...že by špatně formulovaná ochrana proti spyware software? :)
anywherehome
můj třetí příspěvek
můj třetí příspěvek
Příspěvky: 3
Registrován: stř kvě 06, 2009 6:57
Zařízení: nic

Windows Marketplace: Samá nepříjemná omezení pro vývojáře

Příspěvek od anywherehome »

já vám to přeložím:

"Jsem Microsoft a vy všichni si přede mnou sednete na p*d*l! My jsme oblíbení, každý nás miluje, tak nám musíte být vděční ve formě prachů, že vám vůbec dovolíme se realizovat prostřednictvím našeho marketplace"

jooooo hochu, MS je pro mě amatérština prvního stupně, nikdy tě nekoupím, bo jsi tak arogantní a monopolní (jediné ovladače na grafku mi zabraňují tě nepoužívat), že si zasloužíš, aby tě každej kradnul
mdop
přispěvatel
přispěvatel
Příspěvky: 62
Registrován: sob říj 28, 2006 9:47
Kontaktovat uživatele:

Windows Marketplace: Samá nepříjemná omezení pro vývojáře

Příspěvek od mdop »

V zadnem z techto "omezenich" nevidim problem. Narozdil od Apple aplikace mohou duplikovat funkcionalitu programu od MS jako prohlizec, prehravac ci PIM, jen se nesmi nastavit bez upozorneni jako defaultni.
Handango taky problem s ubytkem apllikaci mit nebude. Jen nebude moci na Marketplace nahrat svuj AppStore.
Nejvetsi problem spis v tom, ze se na Marketplace zatim dostanou jen firmy a nikoli jednotlivci, i pokud by chteli poskytovat treba jen freeware.
Lakva
nováček
nováček
Příspěvky: 31
Registrován: ned črc 20, 2008 23:57

Windows Marketplace: Samá nepříjemná omezení pro vývojáře

Příspěvek od Lakva »

Jenže mrkvoňum nějak nedochází, že vzhledem k rozšířenosti WM a ke složení uživatelů něco takovýho prostě nebude fungovat.
WM nejsou OSx, aby m$ mohl po vzoru ohryzků říct "Tady je dokonalej jáfón, vy všichni co ho chcete budete kupovat aplikace u nás, protože nedáváme jinou možnost a můžem si to dovolit, páč to ještě neni dostatečně háknutý. A nedovolíme nikdy jinak, takže pokud chcete na programech pro tenhle zázrak vydělat, musíte odevzdat desátek... no, spíš třetinku..."
U WM je to prostě jinak. Dávno zaběhlé nezávislé prodeje SW a hromada serverů s freewarem jsou důvodem, proč tohle chování mrkvoňum neproskočí. Ne tak, jak by si představovali.
A vzdledem ke komunitám jako je třeba XDA, kde se združujou šamani schopnostmi dalece převažující ty největší profíky od m$, je WM de-facto open source. Sice nepřehlednej, nedokumentovanej... ale pro řadu těch machrů JE to open source.

Leda že by představa m$ byla taková, že vše půjde jako při starém, akorát nově se zvětšující kategorie BFU bude mít navíc možnost si zaplatit a stáhnout aspoň omezenej výběr programů relativně jednoduše a přímo ze systému. Pak bych to chápal... A chápal bych i omezení, která BFUčkům zaručí, že zakoupený SW nebude nebude chytřejší než oni...
Ale u stávající klientely tahle snaha může mít úspěch tak u... desetiny? Nevím... Jednoduše u manažerů, co nemaj čas nebo chuť SW lovit za nízkou cenu a naopak jsou ochotni za pohodlí zaplatit víc...
No a v takovém případě to bude užitečné i pro nás, protože nás to nebude stát ani kačku a přitom m$ bude mít víc peněz (doufejme i) na další vývoj systému samotného.
Standa
smartmaniak
smartmaniak
Příspěvky: 1622
Registrován: úte led 15, 2008 20:38
Zařízení: BlackBerry Z10, Samsung Galaxy Note 10.1

Windows Marketplace: Samá nepříjemná omezení pro vývojáře

Příspěvek od Standa »

Já si právě myslím, že těch tzv. BFU bude většina a budou spokojeni. Co se stalo za poslední dva roky? Přístrojům s WM byl omezen výkon, vymýšlí se velmi jednoduchá prostředí (např. TouchFLO) aby WM zvládl obsluhovat i obyčejný člověk, výrazně se omezují funkce. Naopak se výrobci více zaměřují na vzhled. Celá tato proměna nemá za následek odpad celé platformy WM (jak bych si třeba já myslel), naopak vzrůstá oblíbenost. U Apple se tento model osvědčil a myslím, že u WM bude fungovat také. Pro některé z nás, co chceme kapesní počítač, ne obyčejný telefon, tedy bohužel :-).
PD
nováček
nováček
Příspěvky: 12
Registrován: stř říj 22, 2008 9:17
Zařízení: E71 Night Edition

Windows Marketplace: Samá nepříjemná omezení pro vývojáře

Příspěvek od PD »

Je dobře že sem dávaj fotky toho Marketplacu, protože je to jediný co z něj většina uživatelů WM uvidí.
mdop píše:V zadnem z techto "omezenich" nevidim problem. ........ . Jen nebude moci na Marketplace nahrat svuj AppStore.
Možná ti uniklo to nejzásadnější omezení "program...a musí být distribuován exkluzivně přes mobilní Marketplace"

MS je zvyklej mít monopol ve všech oblastech, ale tady to znamená gól do vlastní brány :tlem:
miki
nováček
nováček
Příspěvky: 26
Registrován: pát zář 19, 2008 7:49
Zařízení: iPhone 5S, HTC Touch Pro, SE k750i
Bydliště: Praha

Windows Marketplace: Samá nepříjemná omezení pro vývojáře

Příspěvek od miki »

Omezení mají svá určitá opodstatnění z hlediska strategie Microsoftu. To celkem chápu, bez ohledu na to, že jejich podmínky jsou fakt ustřelené. Stačí se podívat na původní strategii "iStore" (App Store), kde byly jen profesionální a stabilní aplikace - nebo se mýlím?

Jen v rámci testování vlastní aplikace mě napadl projekt podobného ražení, orientovaný na freeware (protože se mi nechce řešit platební kanály). Pokud by byl zájem, začal bych službu rozšiřovat. Klientská aplikace pošle na server svou identifikaci (verze WM, rozlišení displeje, výbava - GSM, GPS, akcelerometr...) a z databáze se vypíše seznam vhodných programů. Tohle je zejména kvůli tomu, že mě nebaví zkoušet, jestli daný program bude fungovat nebo ne :) Přímé stažení CABu s následnou instalací je samozřejmost, důraz je kladen na pohodlí.

Přidání nového freeware: http://ppcsw.q3x.net/new.php, klientská aplikace na http://www.q3x.net/. Děkuji za případné připomínky a komentáře.
Uživatelský avatar
Tubuss
přispěvatel
přispěvatel
Příspěvky: 119
Registrován: pát srp 15, 2008 10:00
Zařízení: LG OO, HTC Kaiser
Bydliště: Písek
Kontaktovat uživatele:

Windows Marketplace: Samá nepříjemná omezení pro vývojáře

Příspěvek od Tubuss »

2standa: tak s tím se nedá jinak než souhlasit, kde jsou ty doby MPX200 :(
mdop
přispěvatel
přispěvatel
Příspěvky: 62
Registrován: sob říj 28, 2006 9:47
Kontaktovat uživatele:

Windows Marketplace: Samá nepříjemná omezení pro vývojáře

Příspěvek od mdop »

PD píše:Možná ti uniklo to nejzásadnější omezení "program...a musí být distribuován exkluzivně přes mobilní Marketplace"

MS je zvyklej mít monopol ve všech oblastech, ale tady to znamená gól do vlastní brány :tlem:
Doporucuji prokonzultovat originalni verzi s nejakym anglictinarem... Skutecne aplikace na Marketplace byt exkluzivni byt nemusi. Ostatne ani nemuze, jinam by se take nedostala k uzivatelum nizsich verzi.
IkE Blaster
smartmaniak
smartmaniak
Příspěvky: 2379
Registrován: sob led 19, 2008 21:42
Zařízení:    
Bydliště: Písek
Kontaktovat uživatele:

Windows Marketplace: Samá nepříjemná omezení pro vývojáře

Příspěvek od IkE Blaster »

Na začátku threadu byla zmínka o Appstore a o opičení se po Apple - řekl bych, že by MS musel být slepý - protože tady je zásadní rozpor. Do iPhone jinak aplikace dá se říct nedostaneš, zatímco na WM je to vybudováno na rozdílných způsobech získávání software dle výrobců. Žádná centrála dosud nebyla (takže se dá říct, že alespon nemoho zakázat prodej od samostatných výrobců).
Odpovědět

Zpět na „Aplikace“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 26 hostů