Na internet se nečekaně dostala alpha verze Fennecu pro WM

Diskuze o programech pro Windows Mobile
Odpovědět
Jiří Hrma
šéfredaktor
šéfredaktor
Příspěvky: 9220
Registrován: čtv čer 16, 2005 16:44
Zařízení: ---
Bydliště: Praha

Na internet se nečekaně dostala alpha verze Fennecu pro WM

Příspěvek od Jiří Hrma »

Před několika dny jsme vás informovali o plánu Mozilly vydat v průběhu příštího týdne první testovací verzi mobilního Firefoxu pro Windows Mobile. Na internet se ale zcela nečekaně dostala velmi raná vývojová verze s označením Fennec 1.0 alpha 3 pre, kterou můžete stahovat například z tohoto odkazu (instalační CAB soubor má 22 MB).

Bleskovka

Po nainstalování se vám však nevytvoří zástupce pro spuštění v nabídce Programy. Spouštěcí EXE soubor naleznete v adresáři \Program Files\Fennec, zástupce si můžete vytvořit ručně například přes Total Commander nebo Resco Explorer. Mějte prosím na paměti, že se jedná o vývojovou verzi plnou bugů; není zaručeno, že bude správně fungovat na všech Pocket PC. Pokud se tento testovací build rozhodnete vyzkoušet, můžete nám do diskuze napsat své první dojmy a typ zařízení, na kterém jste Fenneca zkoušeli.

Pěkný článek o novém Firefoxu Mobile naleznete také na blogu Carnero.cc, který mi posloužil jako zdroj pro tuto bleskovku.
Luboš Klicpouch
smartguru
smartguru
Příspěvky: 569
Registrován: pon pro 31, 2007 14:00
Zařízení: SGN
Bydliště: Praha

Na internet se nečekaně dostala alpha verze Fennecu pro WM

Příspěvek od Luboš Klicpouch »

Stahuju... Hned vyzkouším a dám vědět. (htc touch pro)

EDIT: Nainstalováno, spuštěno, NEHORÁZNĚ POMALÉ !
EDIT 2: hláška o restartu zařízení po instalaci neviditelná (najednou vyskočila až po minutě pomalého surfování) -> restart zařízení
EDIT 3: Možná je to i ROMeOS 1.12 -> náběh telefonu taky pomalý, používám zařízení již delší dobu bez restartu. Dneska se chystám flashovat na nějakou novou romku
EDIT 4: i po restartu se Fennec spouští dlouho... cca 15 vteřin
EDIT 5: Když není aktivováno spojení k internetu, Fennec si jej neumí spojit automaticky, hlášky o restartu zařízení se objevují nadále. Bez restartu nechce Fennec dále naskočit.

Počkám asi na další verzi :arrow: víc sem napsat neumím... :cry:
Jiří Hrma
šéfredaktor
šéfredaktor
Příspěvky: 9220
Registrován: čtv čer 16, 2005 16:44
Zařízení: ---
Bydliště: Praha

Na internet se nečekaně dostala alpha verze Fennecu pro WM

Příspěvek od Jiří Hrma »

Mám naprosto stejné zkušenosti jako Bigis. Na MDA Compact IV první spuštění neskutečně pomalé, hláška se mi také zobrazila jen na pozadí. Ale to se dalo čekat, je to opravdu raná alpha verze, snad tedy příští týden se dočkáme novější :-)

edit: Po restartu a zhruba minutové prodlevě při spuštění se mi nezobrazuje softwarová klávesnice, nemám tedy možnost nikterak zadávat znaky. Asi je to opravdu lepší nezkoušet a počkat si do příštího týdne.
Luboš Klicpouch
smartguru
smartguru
Příspěvky: 569
Registrován: pon pro 31, 2007 14:00
Zařízení: SGN
Bydliště: Praha

Na internet se nečekaně dostala alpha verze Fennecu pro WM

Příspěvek od Luboš Klicpouch »

Ještě bych dodal, že Fennec až moc (jak to říct) grafický.. Možná také pro to bude trochu pomalejší. Kdyby udělali více strohý design, pomohlo by to možná.
carnero
stálý přispěvatel
stálý přispěvatel
Příspěvky: 333
Registrován: pon čer 09, 2008 14:03
Zařízení: Galaxy Nexus, Incredible S
Bydliště: Praha

Na internet se nečekaně dostala alpha verze Fennecu pro WM

Příspěvek od carnero »

Osobně se mi zdá, že tahle verze je prostě jen zkompilovaná pro WM ale jinak shodná s tou pro Maemo nebo Linux. Nespolupracuje se SIP (s HW klávesnicí a otáčení displeje však luxusně), neumí nahodit připojení k internetu a GUI počítá s rozlišením asi dvakrát větším než jaké nabízí Touch Pro. S restartem problém nemám - nesmí se jen Fennec spustit dvakrát (tj. tapnout na ikonu a čekat, nesnažit se tapat znovu). Na webu iDNES.cz to lehne, mobilní carnero.cc a mobilní aktuálně.cz zobrazí správně a nepadne.

Nicméně důležité informace, které zde vidím:
- již se to připravuje pro WM (což asi každý věděl, ale pádný důkaz se vždycky hodí)
- má to již od základu doplňky a témata (takový Greasemonkey nebo Stylish v mobilu musí být ráj)
- IMHO to má slušivé a snadno ovladatelné GUI

Jen se bojím toho, aby to nebylo na věky líné jako Minimo.
Bigis píše:Ještě bych dodal, že Fennec až moc (jak to říct) grafický.. Možná také pro to bude trochu pomalejší. Kdyby udělali více strohý design, pomohlo by to možná.
Myslím že tady jádrem pomalosti bude to, že to není ani v nejmenším optimalizované pro WM. Ta grafika v současném stavu bude naprosto nepodstatný problém.

Používej tlačítko Upravit. ziminix
Luboš Klicpouch
smartguru
smartguru
Příspěvky: 569
Registrován: pon pro 31, 2007 14:00
Zařízení: SGN
Bydliště: Praha

Na internet se nečekaně dostala alpha verze Fennecu pro WM

Příspěvek od Luboš Klicpouch »

Asi máš pravdu... Uvidíme, jak se to bude vyvýjet, protože čím toho bude více, tím bude vyšší konkurence a samozdřejmě prohlížeče se budou nadále zdokonalovat aby přežily. Dnešní explorer ve WM je pro mě osobně mrtvej. A to i v počítači...
carnero
stálý přispěvatel
stálý přispěvatel
Příspěvky: 333
Registrován: pon čer 09, 2008 14:03
Zařízení: Galaxy Nexus, Incredible S
Bydliště: Praha

Na internet se nečekaně dostala alpha verze Fennecu pro WM

Příspěvek od carnero »

Bigis: Souhlas. I kdyby to bylo pomalé, je to konkurence Opeře a trochu i NetFrontu. Já kvůli kvalitám Opery naopak začal po letech používat mobilní Internet Explorer. Sice nezobrazí weby jako na desktopu, ale je aspoň ovladatelný a rychlý (myslím GUI, vykreslování má Opera fajn).

Když to shrnu. Na použitelný Fennec se těším jako malé děcko a doufám, že mi nahradí ostatní prohlížeče. Našlápnuto má dobře.
.soul
nováček
nováček
Příspěvky: 19
Registrován: pon lis 24, 2008 21:15
Zařízení: Touch HD

Na internet se nečekaně dostala alpha verze Fennecu pro WM

Příspěvek od .soul »

Na Touchi HD stejné problémy jako na Diamondovi u pana šéfredaktora :) .
Mimochodem ve WVGA to naběhne, jen dole kouká asi centimetr programu pod tim, s WVGA fixem na VGA to samé, jen je dole 2 centimetry černo.
IkE Blaster
smartmaniak
smartmaniak
Příspěvky: 2379
Registrován: sob led 19, 2008 21:42
Zařízení:    
Bydliště: Písek
Kontaktovat uživatele:

Na internet se nečekaně dostala alpha verze Fennecu pro WM

Příspěvek od IkE Blaster »

To černo je účel WVGA fixu... Ale to asi tady nikdo nepochopí

Jinak zatím je asi NetFront nenahraditelný, občas používám Operu Mini, ale jinak fakt nevím... Už existují jen čistě fullscreen grafické aplikace.
.soul
nováček
nováček
Příspěvky: 19
Registrován: pon lis 24, 2008 21:15
Zařízení: Touch HD

Na internet se nečekaně dostala alpha verze Fennecu pro WM

Příspěvek od .soul »

ja to samozrejme chapu, jen jsem chtel rict, ze misto centimetru jsou tam s wvga fixem centimetry 2 a bez neho jen jeden, ackoliv pisou, ze to ve wvga nepojede.
Docent
přispěvatel
přispěvatel
Příspěvky: 118
Registrován: úte lis 18, 2008 20:26
Zařízení: Dell AXIM X51v, Vodafone 845
Bydliště: Kousek od Rudé záře

Na internet se nečekaně dostala alpha verze Fennecu pro WM

Příspěvek od Docent »

Dávat sem odkazy na stažení velmi rané alfa verze čehokoli mně nepřijde jako dobrý nápad... To zas bude dotazů "jak mám, co mám, mně to dělá tohle, mně to nedělá nic..." :twisted: .
carnero
stálý přispěvatel
stálý přispěvatel
Příspěvky: 333
Registrován: pon čer 09, 2008 14:03
Zařízení: Galaxy Nexus, Incredible S
Bydliště: Praha

Na internet se nečekaně dostala alpha verze Fennecu pro WM

Příspěvek od carnero »

Docent: Lidi jsou schopný se takto ptát i u bezvadně fungující aplikace, protože si zvrtají kde co. To by tu nesmělo být nic.
tslany
smartmaniak
smartmaniak
Příspěvky: 3070
Registrován: sob úno 24, 2007 9:56
Zařízení: Lumia 830, Lumia 435DS, Asus T100
Bydliště: Brno

Na internet se nečekaně dostala alpha verze Fennecu pro WM

Příspěvek od tslany »

hm, asi je to opravdu jenom pro Touch série, na moji Toshibě to ani nespustím (objeví se panel na zadávání adres a dlaždicové pozadí, ale po pár vteřinách to spadne).
Kankys
nováček
nováček
Příspěvky: 18
Registrován: sob led 03, 2009 13:10
Zařízení: BlackBerry Z10

Na internet se nečekaně dostala alpha verze Fennecu pro WM

Příspěvek od Kankys »

Na omnii běží ale děsně žere pamět.
Odpovědět

Zpět na „Aplikace“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Ahrefs [Bot] a 33 hostů