Windows 10 - jak udělat...?

Diskuze věnovaná všemu, co se točí okolo systémů Windows 8.1 & Windows 10
Odpovědět
Sandra
smartstar
smartstar
Příspěvky: 893
Registrován: ned črc 13, 2014 11:16
Zařízení: iPhone SE

Windows 10 - jak udělat...?

Příspěvek od Sandra »

Ahojky, potřebovala bych poradit s pár věcma, jak udělat.

1. zálohování. Ve Windows 10 je zabudované zálohování, které zálohuje, ale nepřišla jsem na to, jak z toho data obnovit, protože i když adresářová struktura zůstává zachována, tak soubor se přejmenuje takhle - P_20160228_233420 (2016_03_21 21_14_43 UTC).jpg. No a tohle obnovit nemá smysl. Takže kopírováním to nejde. Jakým způsobem z této zálohy jde dostat data v původním stavu? Tedy správný název o nic nedoplněný? A dá se to udělat i poté, co se Windows 10 zhroutí a je nutné je obnovit? Jak? Případně pokud to nejde, tak prosím o radu s externím programem, který tohle udělá a bude to umět kdykoliv obnovit. Pokud možno aby to fungovalo stejně jednoduše a spolehlivě jako Time Machine v OS X (záloha každou hodinu, po zaplnění disku nejstarší zálohy mazat). Může jít klidně i o placený program, hlavně aby byl funkční a spolehlivý.

2. existuje jakákoliv (klidně neoficiální) možnost jak zálohovat a následně obnovit rozložení nabídky Start? Synchronizace pár věcí funguje, ale zrovna tohle, co považuji za poměrně důležité, možné není.

3. je nějaká možnost, jak po připojení konkrétního externího disku spustit kopírování předem zadaných dat z interního HDD na externí? A to tak, aby se v adresáři (třeba Data) vytvořil podadresář s aktuálním datem (2016 03 29 např.) a do něj se zkopírovalo to, co bych si předem určila.

Díky moc.
iljusin66
častý přispěvatel
častý přispěvatel
Příspěvky: 294
Registrován: ned črc 29, 2012 11:27
Zařízení: Lumia 950 -> Samsung S7

Windows 10 - jak udělat...?

Příspěvek od iljusin66 »

Ad 1) Velmi dorbé zkušenosti mám s Cobian Backup. Milion možností, je spolehlivý a je zdarma.
Ad 2) nevím
Ad 3) Co třeba přes autorun.inf spouštět právě Cobian Backup, nebo nějaký jednoduchý kopírovací script?
Sandra
smartstar
smartstar
Příspěvky: 893
Registrován: ned črc 13, 2014 11:16
Zařízení: iPhone SE

Windows 10 - jak udělat...?

Příspěvek od Sandra »

Podívám se na něj, děkuji.
iljusin66
častý přispěvatel
častý přispěvatel
Příspěvky: 294
Registrován: ned črc 29, 2012 11:27
Zařízení: Lumia 950 -> Samsung S7

Windows 10 - jak udělat...?

Příspěvek od iljusin66 »

Dnes jsem ještě našel toto, to vypadá taky hodně zajímavě: https://www.bvckup2.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Radek Jahoda
smartguru
smartguru
Příspěvky: 629
Registrován: úte pro 06, 2005 8:50
Zařízení: Lumia 950
Bydliště: Bukovany a Brno

Windows 10 - jak udělat...?

Příspěvek od Radek Jahoda »

Záloha souborů jde jednoduše nastavuit ve Windows 10, mám to anglicky tak kdyžtak musíš pohledat český název:
pravým na start, vybrat systém, vpravo na rozšířená nastavení, čtvrtá záložka System protection, a tady si můžeš nastavit pro každý disk velikost jakou to bude používat.
Potom s pomocí Shadow Exploreru si můžeš zobrazit jednotlivé soubory ze záloh a obnovit. Nebo stačí kliknout na soubor pravým,vybrat vlastnosti a záložku Previous versions. Shadow explorer je super že ti dovolí rychle exportovat ze zálohy celé složky.

Bohužel toto nefunguje na zálohování proti pádu systému. K tomu totiž potřebuješ něco kam to budeš zálohovat. To je ale stejný asi se všemi programy co bys našla.

Pokud ale máš více pevných disků, nebo flash disk natrvalo, můžeš v ovládacích panelech nastavit File History to zazálohuje plochu a dokumenty na ten externí disk nebo flash disk a to podle nastavenýho intervalu anebo v případě flash disku v momentě kdy ho vložíš.

Pokud chceš řešit zálohu celého systému tak asi jedině ovládací panely a Backup and recovery Windows 7 a nastavit bitovou kopii na externí disk.
Sandra
smartstar
smartstar
Příspěvky: 893
Registrován: ned črc 13, 2014 11:16
Zařízení: iPhone SE

Windows 10 - jak udělat...?

Příspěvek od Sandra »

Shadow copy neřeší můj problém a zabudované zálohování přejmenuje soubory, což je také k ničemu. Stáhla jsem si ten Cobian Backup, tak snad bude dělat to, co má. Jinak mám na zálohu samotný externí disk, který se může využít celý (1 TB), horší je, že ve výchozím stavu není jak zálohovat resp. následně obnovit. Zkusila jsem tu zálohu obnovit na jiném počítači a nepřišla jsem na to, jak to udělat. A ručně přejmenovat na původní název několik desítek tisíc souborů je taky nesmysl. Chtělo by to jednoduchou a funkční Time Machine, nechápu, že MS něco takového nedokáže udělat.
Proky_cze
přispěvatel
přispěvatel
Příspěvky: 149
Registrován: stř čer 11, 2014 21:27
Zařízení: L950, L930, L920

Windows 10 - jak udělat...?

Příspěvek od Proky_cze »

Tak asi na Zive.cz ctou toto forum, vyšel tento článek o zálohování ve win 10:
http://www.zive.cz/clanky/nejlepsi-prog ... fault.aspx
Sandra
smartstar
smartstar
Příspěvky: 893
Registrován: ned črc 13, 2014 11:16
Zařízení: iPhone SE

Windows 10 - jak udělat...?

Příspěvek od Sandra »

Ještě se vrátím k zálohování a opět potřebuji radu :-) Zjistila jsem, že Windows Home Server 2011 podporuje zálohování klientských počítačů a nastavila jsem si to, jde o dva počítače s Windows 10 (notebook a desktop) a dokonce to funguje i s OS X (tam ale používám mnohem lepší Time Machine). Notebook je asi 4 roky starý Dell Vostro V130, desktop je Intel NUC 5i3RYH. Zálohování notebooku je absolutně bez problémů. Ovšem problém je u desktopu, kde to po spuštění nějakou dobu vydrží u 1% a pak to napíše chybu, viz příloha. V nápovědě jsem zjistila, že není možné obnovit zálohu počítače v kombinaci UEFI a GUID pro HDD, což mi je upřímně jedno, jde mi jen o dva adresáře v Users, které jsem taky jako jediné vybrala.
Netušíte někdo, co s tím? Jak to rozběhnout, aby se data zálohovala?

A ještě jedna věc. K serveru jsem připojila přes USB externí disk, který naprosto bez problémů funguje až do restartu. Jenže po restartu se v systému hlásí jako neznámé zařízení a je nutné ho vypnout a znovu zapnout, pak opět normálně funguje až do příštího restartu. USB portem to není, vyzkoušela jsem čtyři a diskem to také není, na jakémkoliv jiném počítači se po restartu normálně připojí a dále funguje.

Děkuji předem za rady.
whs11 zálohování.png
whs11 zálohování.png (21.28 KiB) Zobrazeno 5089 x
Uživatelský avatar
mato289
smartguru
smartguru
Příspěvky: 535
Registrován: sob čer 22, 2013 11:07
Zařízení: Xiaomi Mi Max
Bydliště: Slovakia

Windows 10 - jak udělat...?

Příspěvek od mato289 »

Zdravím, chcel by som sa pýtať, ako docieliť to, aby ked dám obnoviť továrenské nastavenia na pc s W10, to neobnovilo na W8, s ktorým som pc kúpil, ale na čistú verziu W10, ďakujem.
Odpovědět

Zpět na „Windows 8.1 & Windows 10“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů