Windows 8.1 "Blue"

Diskuze věnovaná všemu, co se točí okolo systémů Windows 8.1 & Windows 10
mceza

Windows "Blue"

Příspěvek od mceza »

Windows 8.1 Preview je již mezi námi. Já ho používám od včerejšího zveřejnění. Zatím pár malých postřehů:

Plusy
- Systém se ještě více zrychlil, zejména spouštění apps je viditelně rychlejší
- Konečně je Metro použitelné na dvou a více monitorech, předchozí verze mě tím silně štvala. Teď to funguje přesně jak bych si představoval
- Více aplikací a různé velikosti roztažení
- Vyhledávání v celém počítači (zároveň i mínus - viz. dále)
- Možnost vypnout bezdrátovou síť přímo z charmu Networks - již se nemusí do nastavení (něco zas ubylo - viz. mínusy)
- Možnost více velikostí dlaždic (ale - viz. mínusy)
- Mnohem větší možnosti nastavení v PC Settings Modern UI, ale občas dost složité a méně přehledné - ale je tam!

Mínusy (snad často způsobené tím, že jde o Preview verzi a podobně jako v Win8 Prev bude i zde většina věcí opravena)
- Naprosto zbytečné tlačítko Start. Zabírá místo a nepřináší nic, co by tam již dávno nebylo. Navíc občas mění velikosti (v Modern UI je trochu větší)
- Logo windows v postranním charmu (ten pravý boční panel) je při vysunutí charmu animované. Kromě toho, že to je nehorázně hnusné to absolutně nezapadá do stylu Moder UI
- Tiles desktopových aplikací nyní nejsou šedé, ale berou si do pozadí barvu, která "ladí" s barvou ikony v ní. Takže například Firefox má (pro mě subjektivně) hnusnou modrou a PowerPoint dokonce zcela splývá (což je ostuda, když je to program od MS a v každé ukázkovém stroji to měli předinstalované...). Bylo by fajn, si vlastní barvu vybrat. Pak budu spokojen.
Obrázek
- občas trochu trhané "rolování v menu"
- už jsem ocenil možnost vypnout bezdrátové sítě přímo z charmu Networks, ale nyní zmizelo nastavení detailů po kliknutí pravým tlačítkem na síť (například nastavení jako metered connection, view details apod.)

- asi nejvíce mě nepotěšilo vyhledávání, přestože jsem se na něj extrémně těšil. Od dob Win 7 jsem byl zvyklý zmáčknout klávesu Windows napsat co chci a dostal jsem to. Win 8 to měly samozřejmě také, ale mezi vyhledáváním v Apps, Settings a Files bylo třeba ručně přepínat. Teď to automaticky hledá vše a to včetně internetu. Super věc (ale měla tu být už dávno). Jenže co kluci naopak u 8.1 Prev zrušili je vyhledávání přímo v Apps.
U Win 8 stačilo zmáčnou klávesu win (nebo prostě už být ve Start menu) a napsat "Praha" a pak v postranním panelu vybrat aplikaci Maps. Mapy se otevřely a vyhledala se Praha. Takto bylo možné vyhledávat ve všech aplikací, které to podporovaly. Super funkce. To už nyní ale není. Nyní musím napsat "Maps", otevřou se mapy, pak zmáčknout Ctrl+F nebo vybrat Search v charmu a až tam napsat Prahu. Pomalé, zdlouhavé, uživatelsky nepřívětivé (mě tro trvalo 3 minuty na pro přijít).
Tato věc mě zatím vadí ze všeho nejvíc a snad to ještě doladí u finální verze.

- Poslední problém se týká neúspěšného pokusu o aktualizaci některých Apps od Microsoftu, kde to skončí neúspěšně s Error code: 0x80073cfb. Prý je to plošná chyba a na odstranění se pracuje. Na vině je samozřejmě prev verze.

To je zatím vše, co se mi líbílo nebo nelíbilo. Funkcí je samozřejmě mnohem více (např. vylepšená dotyková klávesnice), ale buď jsem na to ještě nenarazil nebo mě to nezaujalo natolik, že bych o tom psal. Cokoli vás zajímá, ptejte se, otestuji.
mceza

Windows "Blue"

Příspěvek od mceza »

Tak se začínají objevovat první problémy. Ve Firefoxu mi neustále přeskakují různé barvy a mizí a objevují se ovládací prvky. Něco podobného dělá i App Kalendář. Modern UI Skype zas při otevření a nečinosti občas problikne. To by ještě šlo zkousnout.

Co je horší, tak při větší síťové zátěži se mi mění wifi připojení na limited. Nemohu si tak stáhnout update Visual Studia, podívat se online na film nebo cokoli velkého stáhnout. Toto je dost závažný problém a pokud se během několika dní neodstraní, vracím se kstabilní verzi.

Preview verze prvních osmiček byla mnohem funkčnější.
Martin Suchan
smartmaniak
smartmaniak
Příspěvky: 1138
Registrován: pát bře 11, 2011 10:48
Zařízení: Nokia Lumia 925
Bydliště: Praha

Windows "Blue"

Příspěvek od Martin Suchan »

S tim hledanim souhlas, ted je dost nepouzitelne. Vrati to dva vysledky a nemohu VUBEC hledat v aplikacich, ktere podporuji Search kontrakt. Musim je nejdriv spustit, abych v nich mohl hledat :roll:
Stejne tak jine zpusoby customizace - drive kdyz jsem chtel odinstalovat/odepnout aplikaci, stacil rightclick -> uninstall.
Ted musim rightclick -> uninstall -> opustit editacni menu.
A take jsem nenasel jak odebrat tlacitko Start, zabira misto a mysi se do rohu v pohode trefim.

Kdyztak muzete hlasovat zde, pokud vam take nova podoba Search tlacitka vadi:
http://answers.microsoft.com/en-us/wind ... 2515293366" onclick="window.open(this.href);return false;
mceza

Windows "Blue"

Příspěvek od mceza »

Kouknul jsem na to odinstalování co popisuješ a máš pravdu, naprosto zbytečná a hloupá věc.

Změnil se i způsob vybírání dlaždic dotykem (obdoba pravého kliku). Dřív se jakoby dlaždice vytáhla směrem dolů. Nyní se dlouze podrží na ní prst. Je to jen o zvyku, ale chvíli mi trvalo na to přijít.

Také "vylepšili" aplikaci Photos. A to tak, že ji sice přepracovali poměrně pěkně, ale nyní chybí fotky z jiných úložišť (Facebook, SkyDrive, Flickr) a live tile se mi rozběhla až dnes ráno.

Jedu vždy na nejaktuálnější veřejné verzi Windows, včetně všech pre-release od první bety Windows 7 a toto je zatím nejhorší pre-release verze. Jasně, že první Preview verze Windows 8 byly v podstatě jen převlečené sedmičky. Ale zatím mě to opravdu moc nenadchlo. Přidáním nových funkcí totálně rozhodili ty staré - které byly dobré, jen nedodělané...

Shovat tlačítko Start bych také uvítal. Když už tam tenhle nepotřebný nesmysl musí být (kvůli věčně nespokojeným lidem, kteří si stejně vždy něco najdou), byla by fajn možnost ho opravdu vizuálně skrýt.
mceza

Windows "Blue"

Příspěvek od mceza »

A máme tu další problém a další nestabilitu.

U Win8.1 lze prý nastavit, aby start menu bylo zobrazeno přímo na ploše (alespoň tak jsem to pochopil). Toto nastavení naleznete po kliknutí pravým klikem na taskbar a poté vybráním Properties. Bohužel mi okno s nastavením vyskočí, ale než se zobrazí celé, tak spadne explorer :D Nevím, zda je to tím, že mám dva monitory nebo nějakým jiným problémem, budu si s tím hrát, každopádně opakovaně mi to nefunguje...

Problém si wifi stále přetrvává.
SirTom
stálý přispěvatel
stálý přispěvatel
Příspěvky: 394
Registrován: pon pro 08, 2008 9:09
Zařízení: Lumia 950 / Surface RT

Windows "Blue"

Příspěvek od SirTom »

Nestrašte, dal jsem to instalovat než jsem šel do práce, a celý den se těším, až to večer vyzkouším. Přeci nebudu místo toho trávit večer zase vracením se zpět :)
spellshaper
stálý přispěvatel
stálý přispěvatel
Příspěvky: 429
Registrován: pát dub 08, 2011 19:41
Zařízení: Lumia 930, Surface Pro 3

Windows "Blue"

Příspěvek od spellshaper »

Já jsem toto vlákno přečetl včas a instalaci jsem zatím odpískal :D
Pokud tato "vylepšení" zůstanou i v release verzi, zůstávám na 8.0. MS asi až moc naslouchá věčně nespokojeným debilům, kteří imo ani neměli W8 nainstalovaný (viz. tlačítko Start - každý, kdo W8 někdy měl, musí vědět, že je to nesmysl nebo hledání, které podle mě bylo ve W8 za celou dobu Windows nejlepší). Podobný příklad je i zrušení online kolekce her Xbox One :roll:
mceza

Windows "Blue"

Příspěvek od mceza »

No že mi třeba problikává Skype beru, ale ve Firefoxu občas zmizí ovládací prvky, na stránce sem tam taky něco zmizí nebo se to začerní... :D

Může to být třeba mým počítačem, to nevylučuji. Mám ntb poměrně velmi specifické konfigurace a s půkou ovladačů zbastlených lenovem a intelem a druhou půlkou dobastlených mnou :D
Až přijdeš z práce, vyzkoušej a poreferuj :D
SirTom
stálý přispěvatel
stálý přispěvatel
Příspěvky: 394
Registrován: pon pro 08, 2008 9:09
Zařízení: Lumia 950 / Surface RT

Windows "Blue"

Příspěvek od SirTom »

Samozřejmě vyzkouším a poreferuji.
Nicméně přizám se, že jsem zůstal přeci jen při zemi - testuji to na Surface, na hlavním PC si raději nechávám stabilní systém :)
mceza

Windows "Blue"

Příspěvek od mceza »

Já mám času dost, důležité věci zazálohované, takže si mohu dovolit razit motto, že nejlépe se testuje v ostrém provozu :-)
Simon
stálý přispěvatel
stálý přispěvatel
Příspěvky: 462
Registrován: pon led 21, 2013 10:21
Zařízení: Nokia Lumia 900 Cyan + Nexus 7 II

Windows "Blue"

Příspěvek od Simon »

Predtým než som inštaloval W8, som si hovoril že to asi nebude fájn keď tam nie je tlačítko štart. No odkedy používam W8, nikdy som si nejak na neho nespomenul a pravdu povediac mi nechýba.
Vyhľadávanie - asi prvý krát čo táto funkcia plní svoju úlohu tak ako má
Na to že na internete sa našlo kopu kritikov (väčšinou takých že W8 videli akurát tak na obrázku) som spokojný a nemám v pláne sa k W7 vracať.

Snáď tými vylepšeniami nepokadia čo sa dá :)
SirTom
stálý přispěvatel
stálý přispěvatel
Příspěvky: 394
Registrován: pon pro 08, 2008 9:09
Zařízení: Lumia 950 / Surface RT

Windows "Blue"

Příspěvek od SirTom »

Hm, tak zatím to vypadá dobře. Sice občas trochu nestabilní, ale fce se zastím líbí.
Outlook RT vypadá dobře, livetiles, lepší nastavení. Hledání mne baví, Store vypadá a funguje daleko lépe.

Jen jsem zvědav jak si synchronizace účtů poradí s 8.1 na tabletu a s 8 na PC :) Zatím mi to jen cpe na PC angličtinu, protože 8.1 nemá český language pack.

Jo a našel jsem pozitivum na tlačítku start - už se vám nestane, když chcete zmáčknout první připnutý program k liště, že omylem zmáčknete neviditelný start (míněno při práci s myší).
SirTom
stálý přispěvatel
stálý přispěvatel
Příspěvky: 394
Registrován: pon pro 08, 2008 9:09
Zařízení: Lumia 950 / Surface RT

Windows "Blue"

Příspěvek od SirTom »

Nové možnosti multitaskingu v metru jsou super. Např. otvírání obrázků, odkazů apod z mailu je perfektní. Nové možnosti libovolného nastavení velikosti více programů v metru, zatím velmi dobré.
Stejně tak list všech aplikací na gesto je výborný.
mceza

Windows "Blue"

Příspěvek od mceza »

Máš pravdu v tom, co píšeš. Také se mi to líbí. Ale mělo to tu být už v první verzi :-)

Já nejvíc oceňuji, že konečně to respektuje dva monitory. Tj. otevření Start menu na jednom monitoru neshodí metro aplikaci na monitoru druhém.

Přesně takto to mělo fungovat už v první verzi :-)
martkono
přispěvatel
přispěvatel
Příspěvky: 74
Registrován: čtv lis 22, 2012 11:02
Zařízení: Nokia Lumia 820

Windows "Blue"

Příspěvek od martkono »

Ja som este neupdatoval, teraz by to bolo kriticke.

Ale mal by som otazku ci je mozne zdielat pripojenie k internetu (vytvorenie hotspotu)?
mceza

Windows "Blue"

Příspěvek od mceza »

Někde jsem toto nastavení asi viděl, ale v tuto chvíli ho nemohu najít. Takže to možná přímo z windows nepůjde. Lenovo na to má například vlastní aplikaci, ale ta se mi nelíbila, tak šla pryč.

Nepodařilo se mi ani běžnou cestou vytvořit ad-hoc síť, nastavení pro to chybí. Dost mě rozčiluje, že odstranili nastavení, které vyjelo po pravém kliku na síť. Teď třeba není možnost wifi síť zapomenout... Pěkná blbost.
SirTom
stálý přispěvatel
stálý přispěvatel
Příspěvky: 394
Registrován: pon pro 08, 2008 9:09
Zařízení: Lumia 950 / Surface RT

Windows "Blue"

Příspěvek od SirTom »

Hm, všichni říkají, že takto měly vypadat už W8, ale na druhou stranu je třeba si uvědomit, že MS přechází na jiný vývojový cyklus (a nemá jinou možnost).
Tzn budeme dostávat spoustu vylepšení rychle, ale po menších kusech.
A upřímně za sebe jsem spokojen, pokud každý rok dostanu takovouto dávku vylepšení, tak to beru. Navíc výhoda je, že MS bude schopen daleko lépe a rychleji reflektovat reálné zkušenosti a požadavky zákazníků.
martkono
přispěvatel
přispěvatel
Příspěvky: 74
Registrován: čtv lis 22, 2012 11:02
Zařízení: Nokia Lumia 820

Windows "Blue"

Příspěvek od martkono »

mceza, pred uvedenim 8.1 som o tom cital, ze by to mal vediet. Moj Samsung Ativ Smart PC na to ma appku od Samsungu, ale na mojom notebooku to nemozem robit. Jedine cez Connectify (ale ten sa nema rad s Esetom :D )
Daniel Stiegler
častý přispěvatel
častý přispěvatel
Příspěvky: 265
Registrován: čtv čer 20, 2013 11:18
Zařízení: Lumia 1520, 920, 928, 650
Bydliště: Brno, South Moravia

Windows 8.1 "Blue"

Příspěvek od Daniel Stiegler »

Tak kdo už zkoušíte Windows 8.1 RTM? Jaké jsou postřehy?
U mě asi jen ty, že jsem uchvácen zase vyšší rychlostí a celkovou odezvou, pak nový re-design apps, etc.
mceza

Windows 8.1 "Blue"

Příspěvek od mceza »

Máš je i v angličtině? Pošli link. Ty pochybný magnety z čínskejch serverů se mi nechtělo stahovat...
Odpovědět

Zpět na „Windows 8.1 & Windows 10“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 hostů