Desire Z: Vaše postřehy, tipy a zkušenosti + HW klávesnice

Diskuze o HTC Desire Z se systémem Android a vlastní hardwarovou klávesnicí
mi38k
nováček
nováček
Příspěvky: 12
Registrován: pon říj 25, 2010 9:28
Zařízení: HTC Desire Z

Desire Z: Vaše postřehy, tipy a zkušenosti + HW klávesnice

Příspěvek od mi38k »

Celkem povedená recenze Desire Z: http://www.slashgear.com/htc-desire-z-review-02111799/
Osobně mě především velice potěšilo tvrzení, že i při solidním vytížení dokázala baterie podržet Desire Z skoro dva dny :)

Aktualizováno: Přečtěte si naši recenzi HTC Desire Z na SmartMania.cz.

Obrázek
Jiří Hrma
šéfredaktor
šéfredaktor
Příspěvky: 9220
Registrován: čtv čer 16, 2005 16:44
Zařízení: ---
Bydliště: Praha

HTC Desire Z - Recenze, zkušenosti...

Příspěvek od Jiří Hrma »

To je dobrá informace ohledně té výdrže, u Desire HD to žádná sláva není (a u aktuálně testovaného HTC 7 Trophy také ne). Jsem zvědavý hlavně na ten mechanismus klávesnice, ale snad bude bytelný a něco vydrží. Jinak v ČR se Desire Z od tohoto týdne už také oficiálně prodává a je možné si jej osahat třeba ve značkové prodejně HTC v Praze.

edit: nedávno vyšla recenze také na CNetu. Na SmartManii ji také chystáme :)
All.Os
smartguru
smartguru
Příspěvky: 529
Registrován: pon led 05, 2009 21:20
Zařízení: Nokia Lumia 920

HTC Desire Z: Recenze, postřehy a zkušenosti

Příspěvek od All.Os »

Taky jsem obě recenze četl a je zajímavé, jak se občas liší :) Například konkrétně u výdrže, kde CNet v podstatě píše, že při plném využívání telefon nevydrží ani den a je potřeba mít vždy po ruce nabíječku.

Nebo pokud jde o hodnocení optického joysticku, CNet jej zavrhuje jako zbytečnost bez užiku, Slashgear naopak chválí. Tady se přikláním spíš ke Slashgearu.

I v dalších detailech, jako je hodnocení dipleje, se mi zdá lepší recenze Slashgearu. Tak jsem zvědavý na testování Smartmanie :-)
Lukas Kosik

HTC Desire Z: Recenze, postřehy a zkušenosti

Příspěvek od Lukas Kosik »

Včera 2.11. jsem si tento velice zajímavý přístroj v HTC Brand shopu Praha koupil a kupodivu jsem byl úplně první.
Proto bych se teď s vámi rád podělil o první postřehy a dojmy.

Co asi nejvíce bude potencionální zájemce zajímat je určitě mechanismus vysouvání klávesnice. Konstrukčně je řešen novým způsobem. Pohyb displeje připomíná otevírání dveří autobusu Karosa. Hned na začátku musím přiznat, že mechanizmus není tak jistý jak bych čekal. V obou krajních polohách je aretace poměrně slabá. Vysouvání je sice bleskové, ale pokud držíte při chůzi telefon pouze za klávesnici, může displej nadskakovat. Stejně tak při používání displejem dolů (stačí telefon v landscape naklonit 45°od vertikály) se vám začne přístroj zavírat a displej zůstane viset někde uprostřed, nebo se zaklapne úplně. Musí se tedy stále přidržovat. Pružiny by tedy mohly být trochu silnější. Avšak otevírání by pak asi nebylo tak pohodlné. Tento typ vysouvání by měl být konstrukčně více náchylný na vyklání (displej je s tělem spojen pouze ve třech bodech) nicméně na mě působí celkem pevným dojmem a nikde (zatím) vůli necítím.

Samotná klávesnice je opravdu komfortní a dobře se na ní píše. Je srovnatelná s Touch Pro2. Tlačítka jsou dostatečně velká a příjemné je i jejich vzájemné odsazení. Jen mi na ní zpočátku chyběla směrová tlačítka. Ale místo nich můžete použít optický trackpad. Když to srovnám s T-Mobile G1, který je považován za jeho přímého předchůdce, je to obrovský rozdíl. Ač jsou oba přístroje stejně vysoké, klávesnice je tak o 25% větší. I na hodně podobném Aceru M900, se píše o poznání hůře.

V telefonu najdete 2. generaci procesoru Snapdragon od Qualcommu, který je taktovaný na 800 Mhz a vyráběný 45nm technologií oproti 65nm u 1. generace. Při srovnání s klasickým Desire, který jsem testoval před měsícem je rychlost hodně podobná. Pohyb v systému je plynulý a nezasekává se ani při velkém vytížení. Rozdíl jsem poznal jedině u flash videí přehrávaných přímo v prohlížeči. Tady Zetko na 1. generaci poněkud ztrácí. Ani po poslední aktualizaci Flash playeru, nebylo přehrávání youtube videí v rozlišení 360p úplně plynulé a některá se dost sekala. V 480p už se sekají všechna videa. V klasickém Desire jsem po aktualizaci Flash playeru přímo v Chrome přehrál bez větších problémů i videa v 720p (Až to jednomu příznivci Applu a odpůrci "pomalého a žravého" Flashe může připadat neuvěřitelné).
Přeci jenom je tu trochu znát nižší takt procesoru, protože např. 1080p video klasické Desire přehrávalo stejně trhaně jako Desire Z to samé video v 480p. Zkoušel jsem např toto video.

To je sice nemilé, ale na druhou stranu díky tomu je na tom Zetko s výdrží baterie o něco lépe.
Mám ho jen jeden den, což zatím na nějaké objektivní testy výdrže není moc průkazné, zvláště když ho za tuto dobu nedáte prakticky z ruky. Ale subjektivně se výdrž zdá oproti klasickému Desire lepší minimálně o třetinu. Ale ani tak nečekejte žádné zázraky. Zvláště pokud často používáte datová připojení. Reálná výdrž by se mohla pohybovat okolo 3. dnů. To ale ukážou až další testy. Samozřejmě taky hodně záleží jak telefon používáte...

Celkově na mě Desire Z působí velice dobrým dojmem. Dílenské zpracování je tradičně na velmi dobré úrovni. Nikde nic nevrže, ani nepraská. Slícování se zdá být v pořádku a ani o mechanizmus klávesnice bych neměl strach - musí si na něho zkrátka člověk trochu zvyknout. Práce je na něm stejně svižná, jako na 1GHz Snapdragonu, ale s o poznání lepší výdrží (která je pro mě rozhodující) a výbornou hardwarovou klávesnicí. K čemu vám pak je drahý telefon s tolika funkcemi, když se je díky slabé výdrži ani neopovážíte vůbec používat?

Zatím jediný problém nastal při kopírování hudby na SD kartu, která má mimochodem příjemnou kapacitu 8GB. Kartu jsem vložil přímo do PC, ale při vrácení do telefonu se posunula softwarová tlačítka. A tak jsem při odemykání karty SIM mačkal např. šestku místo čtyřky a i senzorová tlačítka pod displejem byla přehozená. Nepomohl ani reset přístroje. Zabralo až úplné vypnutí.
All.Os
smartguru
smartguru
Příspěvky: 529
Registrován: pon led 05, 2009 21:20
Zařízení: Nokia Lumia 920

HTC Desire Z: Recenze, postřehy a zkušenosti

Příspěvek od All.Os »

Diky za minirecenzi, prehravani videi z YouTube me tolik nepali, ale co me trochu mrzi, je ten volnejsi mechanismus. Vetsinou sice telefon pouzivam v horizontalni poloze, ale nekdy bych chtel neco napsat vleze a to asi uplne nepujde, co?

Ale co, od koupe me to neodradi :-)
carnero
stálý přispěvatel
stálý přispěvatel
Příspěvky: 333
Registrován: pon čer 09, 2008 14:03
Zařízení: Galaxy Nexus, Incredible S
Bydliště: Praha

HTC Desire Z: Recenze, postřehy a zkušenosti

Příspěvek od carnero »

Jen bych doplnil o vlastní drobnosti (snad nebude vadit).

Je uplně přesnou kopií dveří staré karosy. Dva klouby jsou hlavní a na nich displej drží, třetí zajišťuje aby byly oba díly mobilu vždy rovnoběžné. A mezi tím je flex kabel. A neobsahuje žádnou aretaci ani pružinky. Takže zavřený nebo otevřený drží jen díky gravitaci. Pokud si tedy lehnete do postele s otevřeným mobilem (a mobil budete držet vertikálně), spadne displej přes prsty. Má to ale výhodu, na otevírání buďto stačí lehce zatlačit jedním prstem nebo prostě jen chytnout mobil za spodek a lehce s ním mávnout nebo jej naklopit, otevře se sám. Ale ač jsem k tomu přistupoval dost s odporem, kvalita toho mechanismu mě přesvědčila. Je sice zvláštní jak tím stylem otevírání, tak chybějící aretací, ale jinak vypadá docela bytelně a i přes trochu kroucení a tahání držel jak má.

Ty ramínka držící oba díly u sebe se mi zdály z hliníku, ale jistý si tím nejsem. Vklínit mezi oba díly byť jen malíček jde dost špatně :D Klávesnice je super, ale u Touch Pro2 byla o chloupek lepší (nemyslím rozměry, myslím mechanickou odevzu kláves). Hodně pozitivně jsem hodnotil signalizaci aktivního přepínače (Shift, Caps Lock, Fn, Fn Lock) a jazyka klávesnice ve status-baru systému. Potěšily taky dvě funkční klávesy s možností na ně nastavit zkratku/aplikaci a tlačítko "menu" na klávesnici. Naopak jsem nepochopil, proč na klávesnici není tlačítko "zpět" (nebo jsem ho nenašel a lovil jsem vždy to u displeje).

Oproti Desire HD disponuje Z-ko mnohem lepším dílenským zpracováním. Třeba i protože neobsahuje tak debilní věci jako je plastový kryt nasazený na kovovém těle. Přeci jen udržet rozměrovou shodnost u kovového a plastového dílu je skoro nemožné.

Pro jistotu dodávám, že nejsem majitelem. Pouze jsem si tu věcičku pořádně osahal.
mist
přispěvatel
přispěvatel
Příspěvky: 143
Registrován: čtv lis 19, 2009 13:06
Zařízení: Galaxy Nexus
Bydliště: Praha

HTC Desire Z: Recenze, postřehy a zkušenosti

Příspěvek od mist »

prave si ho vezu domu. Udajne si ho koupil 1 clovek predemnou (nepocitam zapujcky) Vice informaci podam az po chvili pouzivani. Rok a pul jsem ted mel Touch Pro2 a na chvili Desire, takze budu srovnavat s temito telefony.
Lukas Kosik

HTC Desire Z: Recenze, postřehy a zkušenosti

Příspěvek od Lukas Kosik »

Což o to, přehrávání videí z Youtube jistě není primárním úkolem takovéhoto přístroje... Jen to cosi napovídá o hrubém výkonu procesoru, který zkrátka není úplně srovnatelný s 1Ghz Snapdragonem 1.generace. MSM7230 má sice lepší grafický subsystém, ale flash (pokud se nepletu) nemá (zatím) hardwarovou akceleraci, a tudíž ho musí počítat samotný procesor.

Syntetické testy jsem sice nedělal (nějaké T-Mobile G2 jsem viděl na netu a dopadly výborně, ale myslím že grafika do nich hodně promluvila), ale myslím, že v porovnání hrubého výkonu na tom bude oproti 1. generaci o něco hůře.
Psát se na něm v leže dá celkem normálně, protože si displej přidržujete ukazováčky po obou stranách. Nepotřebujete na to vyvíjet žádný velký tlak. Ostatně je to celkem normální úchop i pro přístroje s klasickým mechanizmem. Mechanizmus nějakou minimální aretaci přeci jenom má. Když přístroj držíte otevřený na výšku a zatlačíte na displej, má tendenci se sám vracet. Nicméně v opačné poloze už tomu tak není. (Sám se nezavře)
Více na videích
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=C50aTSHh1HM[/youtube]

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=BP2OUCqBzcY[/youtube]

mist píše: Udajne si ho koupil 1 clovek predemnou (nepocitam zapujcky)
To jsem byl já! :D

Ramínka jsou černě lakovaná a zběžně vypadají jako z plastu. Ale jsou kovová. Na koncích to je dobře patrné. Ale nejsem si jistý jestli je to hliník, spíše mi to přijde jako uhlíková litina, nebo něco podobného.
All.Os
smartguru
smartguru
Příspěvky: 529
Registrován: pon led 05, 2009 21:20
Zařízení: Nokia Lumia 920

HTC Desire Z: Recenze, postřehy a zkušenosti

Příspěvek od All.Os »

Aha, je mi to jasne, moc diky za videa.
Uživatelský avatar
aeon101
stálý přispěvatel
stálý přispěvatel
Příspěvky: 478
Registrován: úte zář 25, 2007 17:21
Zařízení: Z Ultra, BB 9800
Bydliště: Kamenice u Prahy

HTC Desire Z: Recenze, postřehy a zkušenosti

Příspěvek od aeon101 »

Pokud jsou opravdu oficialni kusy tohoto pristroje funkcne podobne jako na uvedenych videich, osobne by se mi s tim pracovalo velice, ale velice spatne. Pri psani prece muzu menit ruzne polohy a mel bych pocit, ze se mi to rozpadne v ruce...

Dan
Kato
stálý přispěvatel
stálý přispěvatel
Příspěvky: 352
Registrován: sob zář 17, 2005 19:11
Zařízení: HTC Desire (AOS 4.2.2),Nokia Lumia 800, Apple iPad
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

HTC Desire Z: Recenze, postřehy a zkušenosti

Příspěvek od Kato »

Sice klavesnice je mozna vetsi (resp. ma vetsi tlacitka a je sirsi), nez u G1, ale zase ji chybi cela jedna rada tlacitek :( Ale aspon tam je FŇ, ktery se da zaroven drzet a psat cisla (vec, ktera me na klasicke virtualni klavesnici Desira stve asi uplne nejvic (paklize pominu fakt, ze mi na displeji proste zavazi)).
A na vydrz jsem zvedavej hodne - ale to driv, jak po 14 dnech od vybaleni vubec nema smysl resit. Ja svyho Desira ze zacatku nabijel 3x!!! denne. Az jsem z toho byl spatnej.
Lukas Kosik

HTC Desire Z: Recenze, postřehy a zkušenosti

Příspěvek od Lukas Kosik »

Desire Z na videu pochází z oficiální české distribuce a byl zakoupen přímo u HTC. Takto se chovají všechna Desire Z. To není vada, to je vlastnost. :)

Jinak momentálně provádím srovnávací power test. Postavil jsem proti sobě Desire Z (T-Mobile G2) a T-Mobile G1 (HTC Dream)
Desire je po 3,5 hodinách právě na 15%. G1 je na 15% po 3 hodinách provozu.
Test probíhá za podobných podmínek. Podsvícení 100%, zaplá Wi-Fi, telefonní modul přihlášen do sítě O2, aktualizace gmailu, facebooku a Twiteru v nejkratších možných intervalech. U Desire navíc aktualizace RSS, počasí, akcií, Flickeru a HTC Sense.

Tak Desire Z se odporoučelo po 3:57 hod a G1 po 4:07. Nejdříve to vypadalo nadějně pro Zetko, ale G1 se drželo od 5% ještě cca půl hodiny.
asahi
přispěvatel
přispěvatel
Příspěvky: 73
Registrován: úte srp 31, 2010 11:27
Zařízení: Xperia X1, Xperia Arc

HTC Desire Z: Recenze, postřehy a zkušenosti

Příspěvek od asahi »

Hm, tak ta "vlastnost" mechanismu klavesnice se mi ale vubec nelibi. :???:
Ach jo, ja uz chci ten ekvivalent Dell Venue Pro.
me2d09
nováček
nováček
Příspěvky: 18
Registrován: pát říj 16, 2009 11:24
Zařízení: Kaiser, DesireZ, Trophy, Lumia800
Bydliště: Řevnice, Grenoble

HTC Desire Z: Recenze, postřehy a zkušenosti

Příspěvek od me2d09 »

Po shlédnutí videa jsem byl skoro přesvědčen, že se mi ta konstrukce nelíbí. Přesto jsem se dnes do HTC stavil Ztko vyzkoušet a zapůsobilo na mě opravdu dobrým dojmem. Ve vertikální poloze se rozevřený telefon nezavírá, takže nebylo třeba ho při psaní přidržovat. Konstrukce navíc působila velice kvalitním dojmem.
Sumasumárum: kdybych si nenechal v kanceláři firemní kartu tak už ho mám doma :).
A statistika na závěr: zatím se prodalo 9 kusů z 50ti, takže zbývá 41 a dle prodavače by se nemělo otálet :).
mist
přispěvatel
přispěvatel
Příspěvky: 143
Registrován: čtv lis 19, 2009 13:06
Zařízení: Galaxy Nexus
Bydliště: Praha

Re: HTC Desire Z: Recenze, postřehy a zkušenosti

Příspěvek od mist »

Dnes prvni den s telefonem. Obecne spokojenost. Par postrehu:

- tlacitka na klavesnici bych udelal povolnejsi - asi zvyk z tp2
- pokud na klavesnici podrzim klavesu, ukazi se dalsi volby. Napriklad u 2ky je volba jenom jedna, takze by se mi libilo kdyby se rovnou pouzila
- co se tyce me baterky … zadna revoluce se nekona. Telefon jsem pouzival hodne, coz je muj standard a ted se vracim domu s 20ti procenty. Z nabijecky se dostal v 8:55. Rozhodne vydrzel daleko vic nez muj tp2 (rok a pul stary). Prijde mi, ze dost zere gpska, tak ji widgetem vypinam.
- na klavesnici si porad zvykam. TP2 ji ma holt lepsi. Je o neco mensi a klavesy jsou casto jinde. Jako nejvetsi nezvyk vnimam fn misto leveho shiftu a fakt, ze kolem klavesnice jsou jina tlacitka jako tab, delete... Na tp2 jsem mel na kraji klavesnice pismena, takze se snadno pri rychlem psani "nachazely". Porad mackam tab misto a. To je holt zvyk.
- co se tyce jeste te konstrukce, tak obcas kdyz zandavam klavesnici, tak se mi cast s displayem jakoby skrizi s vystouplou klavesnici ... moc se to nestava, ale vsim sem si :-)
- posledni vytku mam k hw tlacitkum - tlacitko power, fotak a trochu i tlacitko na ovladani hlasitosti se mi dost kyve a ubira na jinak pevnem vzheldu zarizeni. To bych urcite zmenil.
- opticky touchpad by mohl v textu skakat rychleji :-)
Qual
nováček
nováček
Příspěvky: 4
Registrován: čtv lis 04, 2010 20:12
Zařízení: Samsung Galaxy Nexus (PAC 4.3)

HTC Desire Z: Recenze, postřehy a zkušenosti

Příspěvek od Qual »

Škoda, že mechanismus nedrží tak dobře. Trochu jsem o Desire Z uvažoval, ale vůli tomuhle bych nemohl posílat maily i v posteli :tlem:
mist
přispěvatel
přispěvatel
Příspěvky: 143
Registrován: čtv lis 19, 2009 13:06
Zařízení: Galaxy Nexus
Bydliště: Praha

Re: HTC Desire Z: Recenze, postřehy a zkušenosti

Příspěvek od mist »

Co se tyce me, tak s psanim v posteli nemam problem. Jsem zvykly si o horni cast opirat ukazovacek.... vlastne si tak telefon pridrzuju, takze se mi Zko nezavira.
Lukas Kosik

HTC Desire Z: Recenze, postřehy a zkušenosti

Příspěvek od Lukas Kosik »

Take nemam pocit, ze bych nemohl v leze psat. Jde to stejne dobre, jako na klasicke konstrukci.
Kkozi
nováček
nováček
Příspěvky: 5
Registrován: čtv lis 04, 2010 21:06
Zařízení: htc wildfire

HTC Desire Z: Recenze, postřehy a zkušenosti

Příspěvek od Kkozi »

Neee, mi nerikejte,ze je to vlastnost, vzdyt je to pruser:-) Na netu se to hromadne resi jako problem. Mozna prvni serie. Nekdo s tim problem ma a nekdo ne.

Asi takhle by to melo vypadat
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=YUf8sKPUz48[/youtube]
asahi
přispěvatel
přispěvatel
Příspěvky: 73
Registrován: úte srp 31, 2010 11:27
Zařízení: Xperia X1, Xperia Arc

HTC Desire Z: Recenze, postřehy a zkušenosti

Příspěvek od asahi »

Dneska (zaboha si nevzpomenu uz kde) jsem v jedne recenzi cetl, ze ten mechanismus byl pruzny a pevny a ve vertikalni poloze to drzelo, oproti prvnimu kusu, ktery dostali na testovani o nejaky tyden driv. Ze by to opravdu byla vada?
Odpovědět

Zpět na „HTC Desire Z“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 19 hostů