Proč zvolit Windows Phone či nezvolit ? (volná diskuze)

Všeobecná diskuze o systému Windows Phone 8.1 (vlastnosti, jádro, buildy...)
Odpovědět
blanicky
častý přispěvatel
častý přispěvatel
Příspěvky: 150
Registrován: pát zář 27, 2013 13:04
Zařízení: Lumia 820

Re: Proč zvolit Windows Phone či nezvolit ? (volná diskuze)

Příspěvek od blanicky »

WP jsou na telefonech hlavně stabilní, takže se ti nestane že se nedovoláš a to je u mobilního telefonu dnešní doby hlavni :-D:-D:-D:-D
Kormoran
přispěvatel
přispěvatel
Příspěvky: 107
Registrován: stř pro 25, 2013 21:03
Zařízení: iPhone 5

Re: Proč zvolit Windows Phone či nezvolit ? (volná diskuze)

Příspěvek od Kormoran »

S Androidem nebo iOS jsem se zatím taky vždy dovolal tohle mám chápat výsadu WP nebo jak tomu rozumět?
I ty dva zmíněné jsou stabilní pokud člověk neudělá Root či JB a nezačne se v nich vrtat, u WP to zatím nehrozí, pokud nepočítám interlop unlock u samsungu ativ.
Kormoran
přispěvatel
přispěvatel
Příspěvky: 107
Registrován: stř pro 25, 2013 21:03
Zařízení: iPhone 5

Re: Proč zvolit Windows Phone či nezvolit ? (volná diskuze)

Příspěvek od Kormoran »

Tak souhlasím ze díky své jednoduchosti jsou wp8 tak stabilní.
steelspace
smartmaniak
smartmaniak
Příspěvky: 1094
Registrován: stř lis 24, 2010 22:29
Zařízení: L920, L930, L950 XL, iPhone 7 Plus
Bydliště: Líbeznice

Re: Proč zvolit Windows Phone či nezvolit ? (volná diskuze)

Příspěvek od steelspace »

Simon píše:
dkdkdk píše:Je to na straně uživatele, ne systému obecně nebo hardwaru.
Skús to vysvetliť XXX užívatelom v jednotlivých topicoch že sú de.... a zle používajú svoje telefóny. Pokiaľ viem dokonalá kontrola MS by mala zabezpečiť že všetky aplikácie budú v pohode a naviac užívatelia napísali aké aplikácie používajú a nič extra to nebolo. Takže určite za to môže XXX ľudí ktorý každý inak používajú svoj Telefón.
Už sa zmierte s tým že je to aktuálny problém Lumií.
Kontrola aplikací MS neslouží k jejich testování, to musí dělat vývojář. MS kontroluje, zda aplikace splňuje požadavky na zařazení do Store.
Druhá věc je, že skutečně za některých okolností dochází k "samovybíjení" telefonů, čemuž by měl OS zabránit zákazem problematické aplikaci běžet na pozadí. Mě to dělal jeden z kalendářů, sledování baterie a Facebook beta. Ty aplikace jsem odisntaloval a od té doby (4 měsíce) je vše naprosto v pořádku.
geronimoo
přispěvatel
přispěvatel
Příspěvky: 107
Registrován: pon zář 16, 2013 7:29
Zařízení: Lumia 1020

Proč zvolit Windows Phone či nezvolit ? (volná diskuze)

Příspěvek od geronimoo »

mceza píše:Aplikace jsou suspended - při přechodu jinam se aplikace uspí - tj. je zmrazeno její vlákno na procesoru, ale paměť alokovaná na RAM zůstává, dokud se nezaplní natolik, že je třeba ji uvolnit. Při zaplnění RAM začne OS aplikace postupně vypínat (od nejstarší). Aplikace ještě dostane šanci uložit rozpracovanou práci a je ukončena.

Je to kompromis mezi během více aplikací současně a co nejmenší výkonostní náročností.

Některé aplikace mají výjimky. Např. lze použít geolokační API, které může běžet právě i na pozadí. Podmínkou je, že nesmí příliš zatěžovat telefon (takže například aplikace, která bude sledovat polohu a hledat zároveň nejvyšší neobjevené prvočíslo opravdu neprojde).

Tak jsem začal aplikace jen "uspávat", místo toho abych je zavíral tlačítekm zpět.
Co mě překvapilo byl WhatsApp, na výdrži baterie se to skoro neprojevilo, pořád den a půl celkem v pohodě.
Nemilé překvapení je třeba Angry Birds Go, když jsem je jen uspal, teda jestli neběží na pozadí pořád, protože přes noc mě baterie spadla o 50% !! což mě dost udivuje.. :(
uni
smartmaniak
smartmaniak
Příspěvky: 1327
Registrován: čtv říj 16, 2008 9:56
Zařízení: Samsung Galaxy S8+ DS, Apple iPad Air Wi-Fi

Proč zvolit Windows Phone či nezvolit ? (volná diskuze)

Příspěvek od uni »

geronimoo: No když ono je to samozřejmě složitější, než jak MCEZA často popisuje (přijde mi, že WP platformu opravdu posuzuje jen v nějakém ideálním světě, kam my ostatní nějak nezapadáme, resp. v něm nejsme).

WhatApp, tam si myslím, že je aplikace uspaná, možná dostává občas prioritu řízenou systémem (např. co 30minut, jako např. kalendář pro synchronizaci), ale především ji probudí povel ze serveru, že je nějaká aktivita (zpráva). Tedy by neměl být důvod žrát baterku.

AB Go! je záhada, může být prasácky napsaná, zbytečně si říká o aktivitu příliš často (kdo ví jakým API) a možná i plně odporuje právě tomu, co psal MCEZA.
"Podmínkou je, že nesmí příliš zatěžovat telefon (takže například aplikace, která bude sledovat polohu a hledat zároveň nejvyšší neobjevené prvočíslo opravdu neprojde)."
Aneb onen růžový svět.

V nastavení aplikací je pak obrazovka, kde určuješ, jaký aplikace má mít povolený běh na pozadí, AB GO! si očividně říká o zákaz:-)
geronimoo
přispěvatel
přispěvatel
Příspěvky: 107
Registrován: pon zář 16, 2013 7:29
Zařízení: Lumia 1020

Proč zvolit Windows Phone či nezvolit ? (volná diskuze)

Příspěvek od geronimoo »

No jo o to si říkají :)
ale já je ani v ulohách na pozadí nemám uvedené..
Takže je prostě musíte zavírat "ručně"
Uživatelský avatar
Daniel Fibikar
smartmaniak
smartmaniak
Příspěvky: 1482
Registrován: pon úno 12, 2007 10:54
Zařízení: Microsoft Lumia 950
Bydliště: Liberec

Proč zvolit Windows Phone či nezvolit ? (volná diskuze)

Příspěvek od Daniel Fibikar »

Rozhodl jsem se opět vlákno trošku oživit. Rád bych zde opět trošku objektivně napsal informace ohledně Windows Phone 8 z pohledu dlouhodobého uživatele.

Spousta uživatelů se systému Windows Phone 8 bojí. Proč ?
Bojí se podpory, nedostatku aplikací, chybějících funkcí, na které jsou zvyklý z jiných platforem. A ano, je pravda, že systém má své nedostatky, omezení a neduhy. Je to ale oprávněné ?

Z části určitě ano.
Jak tedy dlaždicový systém funguje, co jsou jeho omezení a proč mu nemůže spoustu lidí přijít na chuť ?

1. start obrazovka a dlaždice

Je to vlastně hlavní gró celého systému, na tom MS staví svoji představu jak by mobilní systém měl vypadat. Dlaždice na startovní obrazovce jsou živé (odtud "live tiles"), dokáží zobrazit notifikace, informace, schůzky, náhledy na aplikace/hry. Dlaždice je možné upravovat ve třech různých velikostech. Nejmenší dlaždice zobrazí ikonu aplikace a malou notifikaci číslem, střední dlaždice dokáží zobrazit informace o počasí, části článků, notifikační číslo a část zprávy v notifikaci, velké dlaždice umí samozřejmě to co předchozí, ale jsou obsáhlejší. Dlaždice se mohou obracet a zobrazovat další informace přímo z aplikace.

Fungují ale tak jak inženýři v MS plánovali ?
Bohužel ne. Částečně za to mohou i vývojáři aplikací, ale nelze na ně svalovat veškerou vinu, notifikace občas dlaždice prostě nezobrazí, což je problém vzhledem k absenci pokročilého notifikačního systému. Občas se stane, že dlaždice přestane informace zobrazovat úplně. Být v ideálním světě, kde tento systém dlaždic funguje, tak by nebyl žádný problém, ale není tomu tak. Rozložení dlaždic je další problém, pokud nevlastníte zařízení s 5" a více máte k dispozici pouze 2 řady středních dlaždic, což znamená, že své aplikace si musíte na startovací obrazovce uspořádat tak, abyste měli nejdůležitější aplikace první na řadě, aby jste nemuseli celou obrazovku rolovat až dolu, musíte pečlivě vybírat, která aplikace kde bude. Chceme všechny své notifikace mít tak aby na první pohled byli viditelné, ne abychom rolovali nabídkou níže. Obrazovku si samozřejmě lze přizpůsobit jak chceme, ale jsme limitováni, protože důležité aplikace chceme mít na první pohled viditelné i s notifikací, ale chceme vidět i ty méně důležité a v tom nastává problém, protože rolovat startovací obrazovku je velmi otravné.

2. seznam aplikací

Je shluk ikon aplikací, nabídka je rolovatelná pouze na výšku a nelze nijak pohled změnit. Při vyšším počtu aplikací systém chytře zobrazí vždy seznam seřazený abecedně a na první písmeno vždy lze kliknout, otevře se seznam s písmeny a můžeme se rychle přesouvat mezi abecedním pořadím aplikací. Co když ale máte 15 aplikací pod písmenem např. "n", pak bychom jistě uvítali i rychlejší hledání podle názvu aplikace, i toto nám systém umožní, hned v aplikačním seznamu máme lupu a při stisknutí můžete začít psát název aplikace, vše se aktualizuje ihned a zobrazuje aplikace ihnedpodle názvu co píšete. Co zde je problém je plýtvání místem, kdyby systém uměl nabídku zobrazit např. ve dvou sloupcích bylo by to rozhodně lepší, považuji to taktéž za nedostatek, ačkoliv jinak nemůžeme na seznam aplikací říct ani půl slova.

3. aplikace

Ať chceme jak chceme nemůžeme tvrdit, že systém Windows Phone se rovná konkurenci nebo jí rychle dohání, pořád je to systém s nejmenším počtem uživatelů ve srovnání s matadory Android/iOS. Kvalita aplikací rozhodně nedohání konkurenci. Důležité aplikace ale už máme. Např. Instagram, Whatsapp, Viber, Skype, Facebook, Twitter, Tapatalk a další. Jejich kvalita je ale rozhodně nižší než na ostatních platformách. Chybějící funkce, často není aplikace úplně spolehlivá (např. viber a skype v zobrazování nových notifikacích, zpráv, apod.) . Na druhou stranu máme plnohodnotné Office, které fungují výborně a jsou zadarmo.

4. funkce

Často se všude omýlá, že Windows Phone neumí základní funkce, nicméně co je základní funkce pro chytrý telefon a co je nadstandard ? Systém Windows Phone nemá žádné notifikační centrum, tuto službu měli nahradit dlaždice, které ale nefungují úplně spolehlivě, toto je největší nedostatek. Přístup k vypínačům WiFi/Bluetooth/Sítě/Rotace obrazovky bohužel systém taktéž chytře neumí. Systém v základu neumí stahovat např. vložený obrázek přímo v těle emailu, neumí stáhnout v prohlížeči MP3 soubory, videa, soubory. Systém není upravitelný, tak jako Android, žádné jiné launchery apod. nečekejte. Co dále systém neumí ? Vlastně mě teď nic nenapadá. Jsou tu omezení, jsou tu někdy horší přístupy k různým vypínačům funkcí, ale vlastně se to vcelku dá zkousnout a zvyknout se. Odměnou za to máme stabilní, rychlý systém, který prostě funguje, když to potřebujete.

5. můj osobní závěr

Z čeho by měl mít nový uživatel strach ? Co by měl zvážit ? Měl by zvážit, zda-li mu jsou po chuti dlaždice, které ho budou celým systémem provázet a nelze nijak vzhled systému změnit. Nedostatek kvalitních aplikací a her, které vždy vyjdou na majoritní systému (Android, iOS) a na WP budou zatím vycházet vždy se zpožděním.

Nemůžeme ale být jen kritičtí, nakolik se situace s aplikacemi zlepšuje, aplikace se zlepšují každou aktualizací, stejně tak hry vycházejí s menším zpožděním. Systém je velmi rychlý a stabilní a to i po ročním využívání. Bezpečnost WP je velmi dobře známa, nemusíte se bát škodlivých aplikací apod. Systémové aktualizace MS dohánějí ostatní platformy, ale ne na úkor stability a bezpečnosti. Pokud volíte Nokii dostanete řadu vylepšení, které jsou specifické pouze pro Nokii a to včetně aplikací, dostanete navíc kvalitní navigaci zdarma. Každý by si měl obrázek udělat sám a systém prvně vyzkoušet, tenhle text má být takový bubák a hlavně potvrzení toho, že WP nejsou dokonalé, jak se snaží často uživatelé tohoto systému vnutit ostatním, ale má své výhody, kvůli kterým se vyplatí systému dát šanci.
htcjirka
smartmaniak
smartmaniak
Příspěvky: 12222
Registrován: úte úno 27, 2007 21:57
Zařízení: Samsung Galaxy Note9, Samsung Galaxy Note8
Bydliště: Praha

Proč zvolit Windows Phone či nezvolit ? (volná diskuze)

Příspěvek od htcjirka »

maxxz: +1
Flynn
smartmaniak
smartmaniak
Příspěvky: 1591
Registrován: pon říj 31, 2011 15:35
Zařízení: HTC Radar WP 7.8 - Dynamics 2.0, myPhone Next

Proč zvolit Windows Phone či nezvolit ? (volná diskuze)

Příspěvek od Flynn »

Hezky zpracováno (až na několik gramatických chyb :-) ). Pro neznalé dobré vodítko při rozhodování, jaký přístroj si v současné džungli zvolí. A dlužno říci, že žádný z gigantů, kteří se vývojem smartphonů zabývají, neusíná, až se nestačíme divit.
Uživatelský avatar
mimonaut
smartmaniak
smartmaniak
Příspěvky: 2935
Registrován: pát srp 26, 2011 9:53
Zařízení: Nokia Lumia 950XL
Bydliště: Internet (a občas Praha)

Proč zvolit Windows Phone či nezvolit ? (volná diskuze)

Příspěvek od mimonaut »

Je to hezky sepsané, mám k tomu jen jedno drobné, leč pro nezasvěcené hodně důležité doplnění: Občasná nefunkčnost některých dlaždic se NIKDY netýká těch nejdůležitějších, systémových. Tzn. nikdy se nestane, že byste na dlaždici včas neviděli zmeškaný hovor, email, SMS, zprávu z messengeru (o FB se to bohužel říci nedá, i když poslední dobou mi vše funguje spolehlivě), vestavěného kalendáře či aktualizací (zde je to závislé na připojení a aktualizačním serveru, nikoliv na WP)
A pro uplnost ještě dodávám subjektivní dojem, že dlaždice po GDR3, pokud jsou aplikace dobře napsané fungují alespoň v mém případě spolehlivě. Problém je v tom "dobře napsané aplikace" a ani se nedivím - vývojáři musí naprogramovat obnovení dlaždice tak, aby proběhlo ve velmi krátké době několika sekund a to bývá často problém. K ideální variantě, kdy by se dlaždice aplikací (podobně jako systémové) budou moci aktualizovat okamžitě (určitě to technologicky nějak vyřešit jde i bez dopadu na spotřebu, věřím tomu), to ale má opravdu ještě kus cesty. :)
steelspace
smartmaniak
smartmaniak
Příspěvky: 1094
Registrován: stř lis 24, 2010 22:29
Zařízení: L920, L930, L950 XL, iPhone 7 Plus
Bydliště: Líbeznice

Proč zvolit Windows Phone či nezvolit ? (volná diskuze)

Příspěvek od steelspace »

Dlaždice fungují spolehlivě. Pokud je chyba v aplikaci, systém s tím nic nenadělá. Nikdo mi nenamluví, že aplikace na Androidu nebo iOS, která má chybu, notifikaci zobrazí správně. Zobrazování na dlaždicích má svá pravidla a omezení - jediné, co bych dodal, by bylo zobrazení nějaké informace, že systém dlaždici zastavil.
Uživatelský avatar
Cheetah007
smartmaniak
smartmaniak
Příspěvky: 1099
Registrován: úte úno 09, 2010 15:28
Zařízení: Sony Xperia M2, iPad Mini 32GB

Re: Proč zvolit Windows Phone či nezvolit ? (volná diskuze)

Příspěvek od Cheetah007 »

Maxxz - Za me take palec nahoru,
vyborne sepsano.
mceza

Proč zvolit Windows Phone či nezvolit ? (volná diskuze)

Příspěvek od mceza »

Dlaždice mi fungují a vždy fungovaly naprosto spolehlivě. Nevyužívám ale zas nějaké velké množství živých dlaždic. Každopádně systémový problém to není. Je to problém konkrétních aplikací.
Možnost rychlého vypínání a přenínání mi sice chybí, ale tak nějak jsem se to naučil nevyužívat. Mám vše zaplé. Telefon tak i tak každou noc dávám do nabíječky, takže úsporu energie neřeším. A kdybych přecijen něco potřeboval, nastavení mám přinuté na HS.
Změny v seznamu aplikací bych uvítal. Ale rozhodně ne dva sloupce. To by bylo extrémně nepřehledné. Mohli by se inspirovat Win 8.1, kde je možné je řadit podle jména, data instalace, nejčastějšího použití nebo kategorie.

Více sloupců na HS mi přijde u malých displejů krok k nepřehlednosti. Každopádně možnost volby by asi nebyla na škodu (přepínač v nastavení by bohatě stačil). Já osobně bych zůstal u stávajícího provedení.

S aplikacemi se to zlepšuje každým dnem. Např. právě Whats App je teď na WP minimálně stejně dobrý, jako jinde. Je to jen o vývojářích a jejich zájmu o platformu. Každým dnem se to zlepšuje. Už začínají vycházet i velké herní tituly. Každopádně samozřejmě jsou zde problémy (třeba GTA San Adreas - kde sakra je?). Je to dáno malým počtem uživatelů. Ale jak říkám - každým dnem je to lepší a firmy si začínají všímat nadpisů jako "druhá nejprodávanější platforma" a podobně.

Rozhodně nepatřím mezi ty, co by tvrdili, že WP nemá chyby. Má jich spoustu. Některé malé, některé velké. V součtu je to pro mně osobně ale zcela nejlepší mobilní OS, jaký v současné době mohu používat.
A že se občas ozývám proti nějakým trollům, co vytíkají WP věci, které třeba ani nefungují tak, jak oni tvrdí? To ano, štve mě to, že lidé, kteří ten systém nepoužívají ho jen kritizují. Mám pocit, jako kdyby měli strach, že možná ten jejich iOS nebo Android není nejlepším systémem na trhu...
Uživatelský avatar
chytil123
častý přispěvatel
častý přispěvatel
Příspěvky: 247
Registrován: pon srp 19, 2013 13:51
Zařízení: Lumia 920

Proč zvolit Windows Phone či nezvolit ? (volná diskuze)

Příspěvek od chytil123 »

Pěkně vše sepsané...za mě bych zas řekl, že přítelkyně na mobilu nejčastěji píše SMS, ale drtivou dobu ho používá výhradně na FB a FB chat...z tohoto důvodu bych jí WP rozhodně nedoporučil, protože funkčnost FB aplikace je zatím na míle vzdálená oproti jiným OS a o chatu se ani nebavím. Poslední dobou funguje alespoň ten integrovaný v Lidé...ale ten zas nezvládne poslat obrázek a ty samolepky co teď frčí taky neumí. Třeba mě osobně to až tak nevadí, ale byl bych spokojenější kdyby celosvětově snad nejpoužívanější aplikace nefunguje jak má...
mceza

Proč zvolit Windows Phone či nezvolit ? (volná diskuze)

Příspěvek od mceza »

S integrovaným FB je to těžké, protože jakákoli změna ze strany FB se do systému obtížně začleňuje. A že FB velmi rád a velmi často všechno překopává...
Oficiální FB aplikace je pak kapitola sama pro sebe. V posledních verzích dosáhla dobré použitelnosti, ale nynějším updatem byla navrácena nějaká ze starých verzí ještě pro WP 7.5. Chyba Storu, Microsoftu, Facebooku? Kdo ví... Já to moc nevyužívám, ale tohle by měla být prioritní věc, tohle lidé chtějí a hodně řeší.
Uživatelský avatar
Cheetah007
smartmaniak
smartmaniak
Příspěvky: 1099
Registrován: úte úno 09, 2010 15:28
Zařízení: Sony Xperia M2, iPad Mini 32GB

Re: Proč zvolit Windows Phone či nezvolit ? (volná diskuze)

Příspěvek od Cheetah007 »

chytil123
Měl jsem za to ze z lide jde v chatu odesílat fotky, takže stale ne? aspoň ze to jde v té aplikaci.
mceza

Proč zvolit Windows Phone či nezvolit ? (volná diskuze)

Příspěvek od mceza »

Mě osobně jde z chatu poslat jen poloha. Ostatní položky mám zašedlé.
Uživatelský avatar
chytil123
častý přispěvatel
častý přispěvatel
Příspěvky: 247
Registrován: pon srp 19, 2013 13:51
Zařízení: Lumia 920

Proč zvolit Windows Phone či nezvolit ? (volná diskuze)

Příspěvek od chytil123 »

Stále jde připojit pouze Moje poloha...alespoň to odesílání a zobrazování fotek by tam mohli začlenit no. :-)
Uživatelský avatar
Cheetah007
smartmaniak
smartmaniak
Příspěvky: 1099
Registrován: úte úno 09, 2010 15:28
Zařízení: Sony Xperia M2, iPad Mini 32GB

Proč zvolit Windows Phone či nezvolit ? (volná diskuze)

Příspěvek od Cheetah007 »

Odpovědi na název tématu, ve "stručnosti" :grin: :

PROČ ZVOLIT:
:arrow: Rychlost i na slabším HW= DualCore CPU a 512MB RAM, třeba android má na této konfiguraci v případě mizerné odladěnosti systému, problémy...v případě QC a 1GB RAM je to naprosto v pohodě.
To že běží lépe na čtyřjádru nikomu nemusí vadit....pořizovací náklady jsou tak dvě třetiny oproti lumiím možná i menší.
:arrow: Odladěnost a uzavřenost, přísně stanovené požadavky na hw Microsoftem, podobně to má pod kontrolou i apple u iphonů s iOS, telefony s androidem dělá kde kdo a díky otevřenosti nechává G výrobcům prakticky volnou ruku.
:arrow: Podpora výrobce Nokia/Microsoft

PROČ zatím? NEZVOLIT:
Někomu střídmé GUI nemusí vyhovovat, můj případ a změna formou motivů třeba z dlaždic na ikony a pod. není zatím možná.

Některé app stále chybí, ale to je otázka času, až se systém ještě více rozšíří.
Stávající aplikace třetích stran, většinou nedosahují kvality těch na konkurenčních platformách, příkladem může být FB...kdyby tohle v MS který je tvůrce aplikace dopilovali, lidé na FB závislí by si telefony možná kupovali víc.

Nabídka telefonů není příliš pestrá hlavní výrobce je Nokia, ostatní s představení telefonu s WP zatím váhají...dříve měli Samsung i htc ještě za dob WP7/7.5 poměrně dost modelů, s WP8 představili jen pár stejně tak HTC...dál bych uvítal něco od sony,lg a dalších asiatů.

Takhle nějak to vidím já.
Odpovědět

Zpět na „Windows Phone 8.x“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Ahrefs [Bot] a 46 hostů