QEMU x86 emulátor pro ARM: Je libo Windows 95 na HTC HD2?

Diskuze věnovaná komunikátoru HD2 s 1GHz procesorem
Odpovědět
Jiří Hrma
šéfredaktor
šéfredaktor
Příspěvky: 9220
Registrován: čtv čer 16, 2005 16:44
Zařízení: ---
Bydliště: Praha

QEMU x86 emulátor pro ARM: Je libo Windows 95 na HTC HD2?

Příspěvek od Jiří Hrma »

Jak jistě dobře víte, na ARM procesorech nelze spustit aplikace napsané pro stolní Windows (architektura x86). Už od roku 2008 však existuje x86 emulátor pro ARM procesory, díky kterému můžete na Windows Mobile spustit třeba systém Windows 95. QEMU Emulator funguje tak, že dynamicky rekompiluje originální x86 kód programu do podoby srozumitelné pro ARM architekturu. Je na to potřeba celkem dost procesorového výkonu, ale na takovém HTC HD2 s 1 GHz procesorem Qualcomm Snapdragon to už funguje celkem použitelně a je na něm dokonce možné spustit systém Windows 95, o čemž se můžete přesvědčit z přiloženého videa.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=JK-vwCsFwvE[/youtube]

QEMU je samozřejmě možné používat i na starších Qualcommech, tam ale nečekejte žádný závratný výkon. Pokud vás tahle zpráva zaujala a chcete si s emulátorem trochu zaexperimentovat, mrkněte se na tohle ruské fórum (link je s překladem přes Google Translate do angličtiny). Další potřebné informace a soubory pro rozjetí Windows 95 na HTC HD2 naleznete v tomto vlákně na Xda-developers. Emulace Windows 95 na Windows Mobile není žádnou novinkou, už v minulosti se s tím celkem dost "řádilo" na starších Pocket PC jako například HTC Universal (jak jsem psal, QEMU je několik let stará aplikace), ale HD2 je teď celkem v kurzu, takže si myslím, že stojí za to si o tom napsat.

obrázek

Zdroj: WMPowerUser
Ruslan Botsyurko
redaktor
redaktor
Příspěvky: 2515
Registrován: ned dub 27, 2008 21:19
Zařízení: iPhone 7+, PlayBook, HTC Universal(128MB), MPx200
Bydliště: Plzeň

QEMU x86 emulátor pro ARM: Je libo Windows 95 na HTC HD2?

Příspěvek od Ruslan Botsyurko »

:lol: Mně to nedá, já se musím stejně pokaždý smát když vidím to video jak desetkrát klepe prstem do displaye než se trefí tam, kam chce. Bez stylusu a HW klávesnice to musí být fakt požitek :)
Svestka
smartguru
smartguru
Příspěvky: 734
Registrován: čtv črc 23, 2009 18:40
Zařízení: Lumia 800

QEMU x86 emulátor pro ARM: Je libo Windows 95 na HTC HD2?

Příspěvek od Svestka »

Farokh mě předběhl :) taky mě to rozesmálo ale hlavně si opět neodpustím otázku: K čemu to je ? :D
Uživatelský avatar
Lupik
častý přispěvatel
častý přispěvatel
Příspěvky: 159
Registrován: sob lis 01, 2008 12:29
Zařízení: Iphone 4S

QEMU x86 emulátor pro ARM: Je libo Windows 95 na HTC HD2?

Příspěvek od Lupik »

je to fakt:D vyzkoušel jsem to no a než jsem myší najel na start:D tak ubehl snad den a pres noc jsem se to snazil nastavit na celou obrazovku:D jinak nevidim duvod to v telefonu mit.. jen takova ukazka ze to jde.:)
Jiří Hrma
šéfredaktor
šéfredaktor
Příspěvky: 9220
Registrován: čtv čer 16, 2005 16:44
Zařízení: ---
Bydliště: Praha

QEMU x86 emulátor pro ARM: Je libo Windows 95 na HTC HD2?

Příspěvek od Jiří Hrma »

A přesně v tom duchu je myšlena i bleskovka, protože si myslím, že takové věci jsou minimálně zajímavé. Ale co se týče přesnosti ovládání na kapacitním displeji... to zas bude flamewar :-)
IkE Blaster
smartmaniak
smartmaniak
Příspěvky: 2379
Registrován: sob led 19, 2008 21:42
Zařízení:    
Bydliště: Písek
Kontaktovat uživatele:

QEMU x86 emulátor pro ARM: Je libo Windows 95 na HTC HD2?

Příspěvek od IkE Blaster »

Vyzkoušeno na S200, to je o něčem jinym :) Trošku to občas laguje a nevím jak zmizet horní lištu. Škoda, že nejde nastavit jiný rozlišení (menší na výšku)
vykupitel
mám jeden příspěvek
mám jeden příspěvek
Příspěvky: 1
Registrován: ned bře 14, 2010 16:19
Zařízení: OmniaII

QEMU x86 emulátor pro ARM: Je libo Windows 95 na HTC HD2?

Příspěvek od vykupitel »

Moc to nesleduji, ale kdyby se s temi Win95 podarilo rozchodit i USB host. To by pak z komunikatoru a nejakeho trosku lepsiho Metexu mohl stat treba osciloskop.
IkE Blaster
smartmaniak
smartmaniak
Příspěvky: 2379
Registrován: sob led 19, 2008 21:42
Zařízení:    
Bydliště: Písek
Kontaktovat uživatele:

QEMU x86 emulátor pro ARM: Je libo Windows 95 na HTC HD2?

Příspěvek od IkE Blaster »

No, pochybuji, protože ani propojení netu tuším není. Přidat virtuální síťovku a napojit na QEMU je asi ještě složitější než celé QEMU :)


// díky. Ještě jestli jde udělat myš tak aby fungovala "normálně", ne emulaci trackpointu (nevím jak lépe vystihnout... prostě aby fungovala jako ve WM, tapnu na start = otevře se start). Asi nelze
Qaz
častý přispěvatel
častý přispěvatel
Příspěvky: 156
Registrován: pon lis 17, 2008 20:34
Zařízení: Acer neoTouch S200, Qtek 8310
Bydliště: HK
Kontaktovat uživatele:

QEMU x86 emulátor pro ARM: Je libo Windows 95 na HTC HD2?

Příspěvek od Qaz »

IkE Blaster píše:Vyzkoušeno na S200, to je o něčem jinym :) Trošku to občas laguje a nevím jak zmizet horní lištu. Škoda, že nejde nastavit jiný rozlišení (menší na výšku)
fullscreen bez horní lišty dáš tak, že na té klávesnici klikneš na tlačítko (s takovými čtyřmi šipkami) v pravém horním rohu.
Uživatelský avatar
honefr
častý přispěvatel
častý přispěvatel
Příspěvky: 194
Registrován: pát lis 21, 2008 16:47
Zařízení: HTC Desire HD
Bydliště: Praha 8

QEMU x86 emulátor pro ARM: Je libo Windows 95 na HTC HD2?

Příspěvek od honefr »

Neví někdo jak do toho emulovanýho "kompu" dostat soubor?
Já nevím třeba kam mám xxx.txt zkopírovat aby se oběvil v emulátoru.

A druhý dotaz, jde aby nějak fungovalo internetové připojení? Asi ne, ale s tím počítám :wink:
bananpro
už mám dva příspěvky
už mám dva příspěvky
Příspěvky: 2
Registrován: sob črc 31, 2010 0:36
Zařízení: HTC HD2

QEMU x86 emulátor pro ARM: Je libo Windows 95 na HTC HD2?

Příspěvek od bananpro »

prý k čemu to je :D tákže :

1. přes bluetooth s drivery od Teksoftu si připojíte bluetoothovou myš a zase jiným program klávesnici. S 1GB procesorem máte plnohodnotný desktopový operační systém akorát s menším monitorem...

2. pomocí USBH driverů které brzy Cotulla na fóru xda uvolní si přes USB host připojíte libovolné USB zařízení (klávesnici, myš, čtečku atd...). Opět máte plnohodnotný systém...

mimochodem zapomeňte na 95ky a stáhněte si 98 ... běží to jak po másle
Uživatelský avatar
honefr
častý přispěvatel
častý přispěvatel
Příspěvky: 194
Registrován: pát lis 21, 2008 16:47
Zařízení: HTC Desire HD
Bydliště: Praha 8

QEMU x86 emulátor pro ARM: Je libo Windows 95 na HTC HD2?

Příspěvek od honefr »

A k čemu je mi operační systém když z něho ani do něho nedostanu soubor a ani není připojenej k netu.
Takže pokud si chci do něj něco nainstalovat (klidně piškvorky) tak nevím jak do toho "kompu" dostanu instalační .exe
bananpro
už mám dva příspěvky
už mám dva příspěvky
Příspěvky: 2
Registrován: sob črc 31, 2010 0:36
Zařízení: HTC HD2

QEMU x86 emulátor pro ARM: Je libo Windows 95 na HTC HD2?

Příspěvek od bananpro »

ale dostaneš ... všechny .img soubory jdou rozbalit a když si najdeš nějaký program který to dokáže tak zjistíš, že uvnitř je v podstatě celý systém jak ho známe včetně program files atd ... hodíš si tam už nainstalovaný program a máš vyhráno ... pak to musíš jenom zase zabalit
Uživatelský avatar
honefr
častý přispěvatel
častý přispěvatel
Příspěvky: 194
Registrován: pát lis 21, 2008 16:47
Zařízení: HTC Desire HD
Bydliště: Praha 8

QEMU x86 emulátor pro ARM: Je libo Windows 95 na HTC HD2?

Příspěvek od honefr »

To je supr, ale teďka jsem si to chtěl stáhnout a všechny odkazy na xda co jsem zkoušel tak jsou mrtvé a hledal jsem i na googlu, nehodíš mi sem prosím odkaz na stažení těh windows 9x (je mi jedno jestli 98 nebo 95)

-- doplnění předchozího příspěvku (ned srp 01, 2010 19:03) --

Fakt to odnikud nejde :?: ;oI :-(
Jeena
mám jeden příspěvek
mám jeden příspěvek
Příspěvky: 1
Registrován: pát led 18, 2013 20:50
Zařízení: HTC Touch diamond

QEMU x86 emulátor pro ARM: Je libo Windows 95 na HTC HD2?

Příspěvek od Jeena »

Funguje to skvěle, jen bych se chtěl zeptat jestli někdo neumíte pracovat s QEMU, potřeboval bych nakompilovat jednu dosovskou hru (color lines), aby mi v tomto fungovala předem děkuji za odpovědi.
Odpovědět

Zpět na „HTC HD2“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 19 hostů