Kalkulačka v HD2: Počítá správně?

Diskuze věnovaná komunikátoru HD2 s 1GHz procesorem
IkE Blaster
smartmaniak
smartmaniak
Příspěvky: 2379
Registrován: sob led 19, 2008 21:42
Zařízení:    
Bydliště: Písek
Kontaktovat uživatele:

Kalkulačka v HD2: Počítá správně?

Příspěvek od IkE Blaster »

Takže když někdo pracuje na 50%, tak vypracuje 50? Ne, nikdy když se řeknou jen procenta bez základu, tak se neví, kolik to má být. Proto to každý počítá jinak.

Jinak ze života - každý ví, že 50% = 1/2. A 1/2 = 0.5. Pak tedy 10% = 1/10 = 0,01 :wink: Proč by to mělo být 1?

Když už jsme šli do hloubky, tak si dovolím přepsat wikipedii
Procenta jsou způsobem, jak vyjádřit část celku (setiny, tzn. zlomek) pomocí celého čísla.
Zápis např. „45 %“ (45 procent) je ve skutečnosti jenom zkratkou pro zlomek 45/100, tzn. desetinné číslo 0,45. Jméno pochází z per cento, znamenajícího na sto.

40% alkohol – V každém litru této tekutiny je 0,4 litru alkoholu (a zbytek jiných látek)
15% nárůst ceny – Po tomto nárůstu stojí daná věc 1,15násobek původní ceny; pokud byla předtím cena 100 Kč, po nárůstu bude stát 115 Kč.
15% sleva – Po slevě stojí věc 0,85násobek (= 1 − 0,15) původní ceny; pokud před slevou stála 100 Kč, po slevě stojí 85 Kč.
125 % průměru – Daný parametr má hodnotu rovnou 1,25násobku průměrné hodnoty; pokud je průměr 200, má tento parametr hodnotu 250.
10 % lidí … – Na každých 100 lidí připadá 10 lidí, kteří …
100% jistota – Úplná jistota, sto ze sta pokusů dopadne podle očekávání.
50 % – 50/100 = 1/2 = polovina
200 % – 200/100 = dvojnásobek
Mimochodem na ZŠ jsme nikdy neměli příklady 10-10%. Vždyk šlo o vyjádření hodnoty procentuální části z nějakého základu (zboží po slevě 20% apod. - neboli "nová cena" = "stará cena" - "stará cena"*0,2)
Termiks
přispěvatel
přispěvatel
Příspěvky: 119
Registrován: stř pro 24, 2008 16:19
Zařízení: SGSII

Kalkulačka v HD2: Počítá správně?

Příspěvek od Termiks »

Přesně tak, tohle je učivo základní školy, nevím šesté možná sedmé třídy...Slovo procento znamená setina. Setina = 0,01. Tudíž 10% = (10*0,01). A to jest 0,1. Takže ze zápisu 10-10% = 10-0,1=9,9. Jestli by ste chtěli výsledek 9 zápis, takového výpočtu musí být 10-(10%*10)...To "*" nahrazuje písmeno "z". Tak je to vlastně 10-(10% z 10). A to, že nějaká kalkulačka spočíta 9 a některá 9,9 vůbec neberte v potaz. Je to to samé jako když zadáte příklad 2+3*2...Některá kalkulačka vám spočíta výsledek 10 a některá 8. Samozřejmě správně je 8.
psychopat
přispěvatel
přispěvatel
Příspěvky: 82
Registrován: čtv srp 14, 2008 10:58

Kalkulačka v HD2: Počítá správně?

Příspěvek od psychopat »

Děkuji Termikovi a IKE Blaster, konečně někdo kdo přemýšlí a kdo to snad popsal tak že už to chápe každý. Také díky za krásné vyčerpávající vysvětlení na to já už neměl sílu.
BINY1
nováček
nováček
Příspěvky: 24
Registrován: stř lis 18, 2009 20:19
Zařízení: HTC HD 2

Kalkulačka v HD2: Počítá správně?

Příspěvek od BINY1 »

to je sranda :D no jo no tak každej ma svoji pravdu...
medved.m
nováček
nováček
Příspěvky: 15
Registrován: stř lis 04, 2009 12:19
Zařízení: HTC Rhodium (uz :-)

Kalkulačka v HD2: Počítá správně?

Příspěvek od medved.m »

Teda já koukám, jak se tu kalkulačkové téma rozjelo :grin:
Ještě si dovolím přičinit malou poznámku: zajímavé to začne být, až budu chtít spočítat "deset mínus deset procent z patnácti". Zde se dělí kalkulačky na hloupé a chytřejší (BTW ty většinou ani tlačítkem % neoplývají a naopak mají tlačítka závorek). Zkusil jsem to na "standardní" Calc.exe z WXP a vyšlo mi buď 10-10%*15=135 nebo 10-15*10%=2,5, po přepnutí na "vědeckou" správně 10-15*10/100=8,5.
Tož nedá se i ta v HD2 přepnout na nějaký "vědecký" mód?
EDIT: užuž jsem se radoval, když se na tom calcu po zadání 10*85% objevilo 8.5... ouha! Mínus 1 a už je to 84 :tlem:
martinf
nováček
nováček
Příspěvky: 36
Registrován: stř lis 11, 2009 22:23
Zařízení: HTC HD2

Kalkulačka v HD2: Počítá správně?

Příspěvek od martinf »

Pánové ohánějící se matematikou mají sice pravdu, nicméně snad všechny kalkulačky co znám, počítají tak, že v případě, když nemají číslo, ze kterého by měly % spočítat vezmou poslední vloženou nebo vypočtenou hodnotu. To je normání už z dob, kdy bylo potřeba šetřit každý byte operační paměti a kdy lidi přemýšleli nad kódem. Pánové od HTC (nebo od Mrchosoftu) evidentně něco zanedbali. Nechápu, proč 40 let zažité vlastnosti nejsou nějak tak respektovány... :-(

-- doplnění předchozího příspěvku (pon lis 23, 2009 10:46) --
medved.m píše: Tož nedá se i ta v HD2 přepnout na nějaký "vědecký" mód?
Překlop mobila na placato, už mi to taky tady poradili ... :-)
vendaf
nováček
nováček
Příspěvky: 13
Registrován: čtv led 15, 2009 13:39
Zařízení: HTC TOUCH HD2

Kalkulačka v HD2: Počítá správně?

Příspěvek od vendaf »

Já se musím zastat obou názorů. Avšak jako ekonom používám různé kalkulačky každý den a prakticky všechny řeší tuto úlohu jako počet procent z předcházející hodnoty (100+10%=110 apod...). Tím nechci tvrdit, že výsledek z HD2 je špatně. Jen se jedná ze strany výrobců kalkulaček (nejen z Číny) o zjednodušení operace.Na druhou stranu je to problém pro ty, kteří potřebují vyjádřit procento jako podíl ze základní hodnoty - tedy ze 100 a to je 0,01.
Majesty
přispěvatel
přispěvatel
Příspěvky: 101
Registrován: pon lis 30, 2009 10:11
Zařízení: Nokie řady N --> HTC HD2
Bydliště: pod Blaníkem

Kalkulačka v HD2: Počítá správně?

Příspěvek od Majesty »

V dnešní době bohužel není moc kalkulaček, co by počítaly správně. Jak už tu někdo psal, málo která bere v potaz správné pořadí operací. Jinak co se týká procent, tak je to vždy vyjádření části nějakého celku, který musíme pro určení správné velikosti té části znát. Pokud vám někdo řekne, že pracujete na 50% a vy neznáte vaší normu, pak nevíte jestli pracujete správně nebo špatně. Ovšem v obecné rovině víte, že bez ohledu na normu děláte tak na půl protože obecně je celek 100%. Ovšem za určitých podmínek může 50% znamenat práci na plné obrátky. To potom musíte znát správná pravidla a hlavně fakta o té určité práci. A ne jen obecně zažité dojmy. Stejné to je i s výpočtem. V obecné rovině se vždy procenta počítají ze 100 a tudíš 10% je 0,1. Ovšem 10% z 10 je zkrátka jedna. Zrovna tak, jako 50% ze 70 je 35. Jestliže do kalkulačky zadám 10 mínus 10% předpokládám, že výsledek je 9 a to je taky jediný správný výsledek. Jestliže někdo naprogramuje kalkulačku jinak, pak výsledek je jiný a nesprávný. Neexistuje nic takového, že je správně obojí. Matematika jsou totiž fakta a jasná pravidla. Tam neexistuje něco jako že záleží na tom, jak to zadáš. Jestliže mi taková kalkulačka vyplivne jiný výsledek, pak ji pro takové výpočty nepoužívám, nemůžu mít jistotu, že počítá správně. Potom si vezmu papír a vzorečky na výpočet procentuální části. Tam se to potom počítá přes 100% a tudíš se vždy výsldné číslo násobí, tak jak už tu někdo popisoval.
fojťan
nováček
nováček
Příspěvky: 11
Registrován: úte pro 01, 2009 16:58
Zařízení: telefon

Kalkulačka v HD2: Počítá správně?

Příspěvek od fojťan »

zadávat 10-10% je matematicky nesmysl, protoze fakticky odecitat procenta od jednotek nelze. je to pouze jakysi prepis slovniho popisu dane operace. nedivim se kalkulacce v hd2, ktera to chape jako 9,9, coz je z hlediska matematickeho zapisu zcela jiste spravne, byt podle selskeho usudku mozna nikoliv. 10% je v jednotkach odjakziva 0,1, tzn. procenta jsou pouze vyjadrenim podilu z celku. a to je 0,1. vypocet 10-10%=9 je nesmysl, matematicka (nikoliv ekonomicka, kde se to tak treba v ramci zjednoduseni a zrychleni vypoctu pouziva (!)) kalkulacka to nemuze takto nikdy vyhodit.

kazda kalkulacka pocita podle sveho, nicmene tohle je chyba mezi "klavesnici" a zidli.
Lutri
přispěvatel
přispěvatel
Příspěvky: 76
Registrován: čtv lis 27, 2008 11:15
Zařízení: Samsung Note2 =o)

Kalkulačka v HD2: Počítá správně?

Příspěvek od Lutri »

Tak to je fakt mazec!!! :-D Když jsem psal první info o této "chybě", netušil jsem, že se to tu bude takto řešit. Dle mého názoru a dlouholetého používání obyčejné kalkulačky pro výpočet slev ze zboží si rozhodně nemyslím, že by byla chyba mezi klávesnicí a židlí. Mě spíš připadá, že pánové, co tvrdí, že se má používat zápis 10-(10% x 10) používají tu kalkulačku na "ležato" - vědeckou /prosím, netvrdím, že je to špatně,ale bohužel je to zdlouhavé/ a my ze staré školy používáme kalkulačku na "stojáka"- obecnou /a tu v případě HTC HD2 ořízly o procenta/ a v tom je ten problém :-( Když vám 99,9% obyčejných kalkulaček dvacet let počítá po zadání 10-10%=9 , tak se ptám, proč...???
Děkuji tedy všem, co nás /starší/ poučili, jak se to má dělat správně a od teď budu muset zadávat tento dlouhý vzorec. ;-( a nebo najít nějaký soft s obyčejnou kalkulačkou, jako je ve většině ostatních HTC!
fojťan
nováček
nováček
Příspěvky: 11
Registrován: úte pro 01, 2009 16:58
Zařízení: telefon

Kalkulačka v HD2: Počítá správně?

Příspěvek od fojťan »

nevím, proč ta ironie, když to jsi ty, kdo si pouze z důvodu "že je na něco zvyklý" stěžuje na objektivně správný výpočet.
Lutri
přispěvatel
přispěvatel
Příspěvky: 76
Registrován: čtv lis 27, 2008 11:15
Zařízení: Samsung Note2 =o)

Kalkulačka v HD2: Počítá správně?

Příspěvek od Lutri »

to Fojťan: Kde jsi přišel na to, že je v mém příspěvku ironie :-) Já pouze konstatuji a shrnuji něco, co jsem tu načal. Pokud ovšem chápeš můj příspěvek za ironický, pak já bych musel považovat tvé vyjádření o "židli a klávesnici" přinejmenším za nesmyslné, ba přímo urážející, ale to asi nemá cenu řešit, co? Toto forum není o tom se hádat, ale o tom informovat,řešit a pomáhat si navzájem. Tak prosím zkus vložit taky příspěvek, který bude přínosem i pro ostatní.
Uživatelský avatar
jacek
smartmaniak
smartmaniak
Příspěvky: 1145
Registrován: stř lis 28, 2007 10:19
Zařízení: Samsung Galaxy Note
Bydliště: Frýdlant

Kalkulačka v HD2: Počítá správně?

Příspěvek od jacek »

Tak vážení diskutéři, v příspěvku najdete TOP Kalkulačku :!: :wink:
- k mání ve všech dobrých obchodech s PDA !
Přílohy
NEW_TOP_KAKULACKA_HTC.jpg
NEW_TOP_KAKULACKA_HTC.jpg (14.91 KiB) Zobrazeno 3786 x
Filip.díky
mám jeden příspěvek
mám jeden příspěvek
Příspěvky: 1
Registrován: stř pro 02, 2009 18:10
Zařízení: SE w880i

Kalkulačka v HD2: Počítá správně?

Příspěvek od Filip.díky »

ahoj všem, začal jsem si pročítat toto férum a dík všem, je to fajn :D

Ted jsem se regnul, a to hlavne proto, že jsem se chtel podelit o vysledek z mojí kalkulacky. mám Casio fx350es kalkulačka asi za 500?... do školy a po napsání 10-10% vysledek 9.9
Uživatelský avatar
sikula05
nováček
nováček
Příspěvky: 39
Registrován: čtv čer 04, 2009 7:59
Zařízení: HTC Diamond2

Kalkulačka v HD2: Počítá správně?

Příspěvek od sikula05 »

Sice mám HTC Topaz...ale i tam je výsledek 9,9...pak mám ještě Panoramic calc pro a tam je výsledek 9:-)
cinch
nováček
nováček
Příspěvky: 31
Registrován: pát lis 13, 2009 19:07
Zařízení: HTC 8x

Kalkulačka v HD2: Počítá správně?

Příspěvek od cinch »

Nedalo mi to a zkusil sem to na kalkulacce CASIO fx-991ES a vyslo mi to 9,9... takze se tady muzeme hadat jak chceme, ale je to spatnym zapisem :-)
IkE Blaster
smartmaniak
smartmaniak
Příspěvky: 2379
Registrován: sob led 19, 2008 21:42
Zařízení:    
Bydliště: Písek
Kontaktovat uživatele:

Kalkulačka v HD2: Počítá správně?

Příspěvek od IkE Blaster »

Kdo ví, jestli to nezaokrouhlilo 9,99, což je podle mě správný výsledek. (100% = 1, 1% = 0,01; 10-0,01=9,99)
Standa
smartmaniak
smartmaniak
Příspěvky: 1622
Registrován: úte led 15, 2008 20:38
Zařízení: BlackBerry Z10, Samsung Galaxy Note 10.1

Kalkulačka v HD2: Počítá správně?

Příspěvek od Standa »

Moje kalkulačka Texas instruments TI-92+ příklad 10-10% vypočítala jako 99/10, což je 9.9.
HP 30S - 9.9

Každá kalkulačka může mít jinou interpretaci zadání a tomu pak odpovídají výsledky.
Odpovědět

Zpět na „HTC HD2“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 64 hostů