iPad Pro - má zkušenost

Vše, co se točí okolo tabletu iPad a telefonech Apple iPhone 6, 5/5s, 4, 3GS, 3G…
Odpovědět
Standa
smartmaniak
smartmaniak
Příspěvky: 1622
Registrován: úte led 15, 2008 20:38
Zařízení: BlackBerry Z10, Samsung Galaxy Note 10.1

iPad Pro - má zkušenost

Příspěvek od Standa »

Čaute,

už jsem tu dlouho aktivně nebyl, ale pořídil jsem si Apple iPad Pro předposlední generace a chci se podělit o svůj pohled na věc. Kdo chce, čtěte:


============================================================================================================

Už nějaký čas vlastním Apple iPad Pro. Víš - přehazuji nohu přes nohu a zdvihám obočí tak, jak to dělají kuřáci při vyfouknutí dýmu - jsem člověk, co má rád mechanickou kvalitu, vypracovaný design, a dokonalou ergonomii, říkám svému příteli v kavárně. A za to jsem ochoten si adekvátně zaplatit.

Tak nějak jsem si to po vzoru zaslepených internetových applích armád představoval a tak to není. K provozu iPadu Pro totiž pravidelně potřebuju Marlenku. Vyznáte se někdo ve 3D tiskárnách? Ipad je totiž taková ta zázračná skvělá tiskárna za 3500,-Kč free shipping, která ale začne pořádně fungovat až po dokoupení lepších konektorů, káblů, řídicích desek a po vlastním vytisknutí dalších zlepšováků z internetu.

To všechno by mi přišlo nejspíš přišlo normální, kdybych zároveň nebyl býval majitelem tabletu Microsoft Surface Go v podobné cenové hladině. Můj klasický den, kdy mám volno: brzo ráno vstávám, udělám si kávu, tablet zapojím do nabíječky, protože kreslení na něm dost žere, a za ranního sluníčka si čmárám. Nuže jak to funguje?

Microsoft Surface 3/Go:
Vytáhnu tablet z pouzdra, otevřu integrovaný stojánek do libovolné polohy, ve které i při kreslení tablet překvapivě pevně drží, tablet položím na ono pouzdro, odolává proto dobře případnému nepořádku na stole. Např. v kavárně docela praktické. Připojím nabíječku dodávaným dlouhým kabelem poctivého průměru, vezmu výborně navrženou tužku v matné povrchové úpravě s ploškou po celé délce a můžu kreslit. Tužka má mimochodem i sponu, takže ji můžu kdekoli zavěsit. Tablet se takto nabíjí několik hodin, s tím se ale musí počítat.

Apple iPad Pro 10,5:
Tablet má konstrukci srovnatelnou kvalitativně i ergonomicky s tabletem za 5000,-Kč (to myslím vážně), takže sice v konstrukci najdete levný hliník, ale zato nenajdete žádný stojánek. Pro ipad proto nemůžete koupit jednoduché pouzdro, ale takový ten klátivý skládací bázmek s magnetem. V tu chvíli můžete zapomenout na pevnou mechanickou oporu pro dlaň a tužku, kterou nabízí Surface - toho prostě klasická plastová skládačka pro iPad není schopna. Další nevýhodou je, že ta část pouzdra, která vám v zavřené stavu chrání displej, se v otevřeném stavu opírá o stůl, a pokud ten není čistý, přichycené drobky a špínu si pak po zavření krásně přitisknete na displej. Což fakt chcete.

Přejděme k nabíjení, jak jednoduchý úkon… Ne tak u Applu - dodávaný tenký a krátký káblíček je totiž tak krátký, že znemožňuje nabíjení a pohodlnou práci zároveň. Řešení tu je: můžu dokoupit kábel delší. Například takový, co má Surface standardně v balení. Počítejte ovšem s tím, že certifikovaný kábel (protože Apple), který bude opravdu fungovat a nebude uměle blokován, vás vyjde minimálně na 210,-Kč plus cesta. Kabel pro Surface 3 s microUSB vás v ještě poctivější, hezčí a dlouhodobě funkční variantě vyjde na 60,-Kč s cestou.
K té Marlence: Murphyho zákon káže, že zásuvku na 230V mám samozřejmě na druhé straně, než se při vyklopeném stojánku nachází nabíjecí konektor iPadu a díky krátkému drátku, co Apple dodává, nemám jak nabíjet, a to ani když se přimáčku ke zdi. Tady přichází na pomoc Marlenka, kterou tablet místo stojánku nadzdvihnu a můžu se ergonomicky vyžívat i s oním komickým drátkem.

Další kapitolou je nabíječka. Ipad, pokud na něm při nabíjení kreslíte, se nabíjí klidně i více než pět hodin, vypnutý 3 hodiny (ano, tři). Nejdřív přemýšlíte o poruše a reklamaci. Pak ale zjistíte, že Apple v balení standardně dodává slabou a neschopnou nabíječku. Kvalitní, jakou má Surface v balení, musíte opět dokoupit. Cena kvalitní nabíječky, ať už origo či ne, je minimálně 500,-Kč.

Pak tu máme tužku. Chtěl jsem, i přes horentní sumu, koupit nejnovější generaci, jenže, protože Apple, nejnovější tužka jaksi není kompatibilní s mou předposlední verzí tabletu. Jaká smůla! Tohle se vám u konkurence vesměs nestane. Aspoň já jsem toto nezažil u Wacomu, Geniusu, Samsungu, ani Microsoftu. Musím tedy koupit starší generaci a to je ukázka jablečné ergonomie non plus ultra, přátelé. Apple je ve svých řešeních vždy podivně schizofrenní - něco má vyřešeno výborně a něco má totálně, ale totálně zprasené. Mezi tím jakoby nic nebylo, a tužka je skvělý příklad: ona totiž výborně kreslí, ale je bílá, lesklá, hladká, kulatá, bez spony a nabíjet jde jen applím konektorem. Co to vše znamená? Nedoporučuju kreslit na sluníčku. Při stínování, díky lesku a odleskům, vám bude tužka střílet ostré záblesky do očí tak dlouho, až definitivně oslepnete a dáte si raději to kafe. To vám matná tužka Surface neudělá. Občas vidívám na netu ostatní umělce, že na applí tužce mají navlečenou takovou malou ponožku. Myslel jsem, že jde o nějaký druh velmi applího fetiše, co tihle lidé požívají, ale ona je to nutnost - ta hladká tužka totiž občas v ruce klouže. Zlatá tužka od Microsoftu a její lehce zdrsnělý povrch. Tužka od Apple, protože Apple je velmi jemný, minimalistický a vytříbený, je kulatá. To znamená, že pokud ji položíte na jiný, než vodorovný povrch, tužka okamžitě odkuluje kamsi pryč. A vy nechcete, aby vám tužka za dva a půl litru někam odjížděla. Nebudu teď zmiňovat konkurenci od Microsoftu, která má na tužce plošku a tak milá tužka nikam nejede. Další věcí je spona, tužku od MS si zavěsíte bezpečně kamkoli (batoh, kufr, kapsa…) a jdete. Ne tak Apple Pencil, ta nemá nic, takže ji můžete kamsi pohodit anebo - správně - ji dokoupit pouzdro! No a nabíjení - už jste někde viděli tupě do zdi civícího applistu, majícího před sebou tablet, ze kterého podivně a bizarně trčí tužka a čtvrt hodiny se nic neděje? Nebojte, nejde o žádný tajemný jablečný okultismus, chudák pan umělec prostě jen musí tu tužku nabíjet a nemůže tudíž pracovat. V reklamních materiálech je sice psáno, že tužka se za 15 vteřin (či kolik) nabije na dlouhé minuty používání, ale realita mi ukázala, že jde o lež. Možná to funguje u lehčího psaní poznámek, ale u kreslení rozhodně ne…

Shrnuto: abych se s iPadem dostal aspoň částečně na úroveň microsoftího Surface, musím dokoupit skládací pouzdro pro tablet, které stejně nebude nikdy tak dobré a nebude tak variabilní co do počtu poloh, z důvodu špatného řešení možná i fólii na displej, ponožku a další pouzdro pro tužku, delší a kvalitnější kabel, a silnější nabíječku. Když toto všechno koupíte výhradně značkové či prověřené a kvalitní, dostáváte se s cenou dost vysoko nad původní náklady.

Proč tedy tenhle eplí kepl mám, když je celý špatně? Nu je to o té schizofrenii, ipadí ergonomie a řešení je naprosto tragické, ale přesnost a rychlost tužky při pohybu (jen při pohybu, nikoli při tlaku - tam je přesnost "jen" standardní) je špičková a protože mám iPad Pro z 95% na kreslení, tohle všechno obětuju. Jakmile (pokud vůbec) se ale Microsoft se svým Surface dostane na stejnou úroveň přesnosti jako iPad, okamžitě pouštím vše jablečné z ruky a pádím zpět tam, kde se do detailu dotažený průmyslový design nebere jako překážka na cestě k co nejnižším výrobním nákladům a "vytříbený minimalistický" vzhled.
Díky relativní svižnosti, kvalitnímu displeji a výborným repráčkům si umím iPad představit jako zařízení pro pročítání fejsbuků, koukání na videa, čtení emailů na gauči nebo v posteli. To vše, navíc díky primitivnímu ipadOS, bude skvěle splněno, ale bohužel tu chybí to, co jsem od přídomku "Pro" a od velkohubého "Vyrovná se počítači, a nic se mu nevyrovná" čekal já. Apple nejspíš těží ze silné základny svého App Store, díky čemuž je iPad jen jakýsi spouštěč aplikací, a klade téměř nulový důraz na řešení mechanické části, neboli ke všemu, co je nutno zabezpečit fyzickou konstrukcí tabletu a jeho příslušenstvím.

To, že jsem po koupi, díky dlouholeté a applem ignorované softwarové chybě, iPad nastartoval jen díky notebooku s Windows a že má iPad suverénně nejhorší wifi ze všech zařízení doma (Samsung, LG, Blackberry, Microsoft, Huawei, iPhone) a jako jedinému mu v kuchyni co chvíli padá spojení, už beru jako úsměvný folklór.
htcjirka
smartmaniak
smartmaniak
Příspěvky: 12222
Registrován: úte úno 27, 2007 21:57
Zařízení: Samsung Galaxy Note9, Samsung Galaxy Note8
Bydliště: Praha

Re: iPad Pro - má zkušenost

Příspěvek od htcjirka »

Krasne a bohate popsane zkusenosti.
Odpovědět

Zpět na „Zařízení (iPad/iPhone)“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 hostů