Hudební možnosti iTunes?

Diskuze o zajímavých programech a nástrojích pro iOS (iPad/iPhone)
Odpovědět
Standa
smartmaniak
smartmaniak
Příspěvky: 1622
Registrován: úte led 15, 2008 20:38
Zařízení: BlackBerry Z10, Samsung Galaxy Note 10.1

Hudební možnosti iTunes?

Příspěvek od Standa »

Od jablíčkářů čtu na iTunes jenom chválu, tak mě, zatím teoreticky do budoucna, zajímají možnosti tohoto programu (pro Windows):

1) dá se v iTunes nakoupit veškerá hudba v bezeztrátovém formátu?
2) umí iTunes přehrát FLAC (nebo existuje možnost konveze FLACu do bezeztrátového formátu pro iTunes)?
3) podporuje iTunes ASIO?
4) je všechna hudba bez DRM?
5) předpokládám dobře, že vzhledem k absenci DRM můžu se zakoupenou hudbou svobodně nakládat?
6) hodně se chválí katalogizace, co dalšího nabízí kromě standardních možností seřazení dle adresářů, dle umělce, alba, žánru nebo abecedy či okamžitý filtr dle psaní na klávesnici?
7) dá se např. klasická hudba najít ve více verzích podle dirigenta nebo je jen jedna verze díla?
8) Mohl by se někdo prosím podívat, jestli na iTunes existují např. tito umělci Collapsar, Don Caballero, Felix Kubin, Jaga Jazzist, Magyar Posse, Miss Kittin?
Ruslan Botsyurko
redaktor
redaktor
Příspěvky: 2515
Registrován: ned dub 27, 2008 21:19
Zařízení: iPhone 7+, PlayBook, HTC Universal(128MB), MPx200
Bydliště: Plzeň

Hudební možnosti iTunes?

Příspěvek od Ruslan Botsyurko »

Nejsem tak vášnivý audiofil jako ty, takže se přiznám, že bych ASIO a DRM z fleku nepřeložil ,ale používám iTunes a před časem jsem převáděl veškerou hudební sbírku do lossless formátu, takže odpovím alespoň na něco.

2) FLAC si převádím na Apple Lossless formát (M4A), bitrate i kvalita zůstává zachována.
4 a 5) Koupené skladby jsem mohl bez problému kopírovat na jiná zařízení, upravovat tagy atd.
6) Nevím, na jaký soft jsi zvyklý teď, já jsem přecházel na itunes z WinAmp a donutil mě udělat si pořádek v ID3, protože dřív jsem měl hudbu tříděnou do složek, nikoliv podle tagů. Někdo nadává, že je kvůli takovému řazení iTunes omezený, ale když si s tim jednou člověk dá tu práci, tak pak nemusí řešit žádné playlisty a podobně. Po reinstalaci systému nebo programu stačí natáhnout složku s hudbou do itunes a je vystaráno. iT řadí podle kategorií Albums/Artists/Genres/Composers + když máš například CD, které vydal jeden konkrétní interpret, ale je to nějaký výběr od různých autorů, tak itunes v seznamu autorů řadí podle kolonky "Album artist", kam napíšeš interpreta, který dal sbírku dokupy a pak v samotné kolonce "Artist" zůstanou původní skladatelé, kteří se pak i zobrazují při přehrávání. Možná to vysvětluju moc chaoticky, ale snad to půjde pochopit. Další věc, která se mi na iTunes líbí je Genius mixes. Někdy mám třeba náladu na jednu konkrétní skladbu, tak si ji pustím, kliknu na ikonku Genius a vytvoří se mi seznam 25/50/100 skladeb dá se říct v podobné náladě. Nezjišťoval jsem podle jakých aspektů to vytváří tyhle Genius mixy, ale je to bezva věc. Pak si můžeš vytvořit takzvané chytré playlisty, kde si nastavíš různé kvantum pravidel jako třeba bitrate nad 1000 kbps a tenhle playlist se bude automaticky obnovovat a doplňovat podle aktuálního obsahu hudební sbírky. Těch podmínek je tam celkem dost, uvedl jsem jenom jeden příklad.

7) Dá se sehnat v různých verzích, TADY třeba namátkou různá podání Prodané nevěsty od Smetany:

8) Výsledky hledání:
Collapsar
Don Caballero
Felix Kubin
Jagga Jazzist
Magyar Posse (nenalezeno)
Miss Kittin
Standa
smartmaniak
smartmaniak
Příspěvky: 1622
Registrován: úte led 15, 2008 20:38
Zařízení: BlackBerry Z10, Samsung Galaxy Note 10.1

Hudební možnosti iTunes?

Příspěvek od Standa »

Díky Ruslane za odpovědi. Je zajímavé, že všichni applisti, co mají spoustu slov při plivání na vše nejablkovské zde, nějak ztrácí slova při faktických dotazech vyžadujících i jen základní znalosti, a odpoví mi jen místní ostružinář. Zajímavé, leč ne překvapivé :-).

Tak mě potěšily dvě věci: volba skladeb dle nálady... nehledal jsem to, ale mám dojem, že můj foobar2000 tuto funkci nemá (a často se hodí), a rozsah hudební nabídky, ten by byl pro mě ze 70% uspokojující (čekal jsem míň :-D).
Zbytek vypadá tak, že hudba v iTunes se dá nakoupit max. v bitrate 256, což je nevyhovující a iTunes nepodporuje ovladače ASIO, což je taky bohužel limit.

Díky Ruslane za obsáhlý popis a snímky obrazovek.
IkE Blaster
smartmaniak
smartmaniak
Příspěvky: 2379
Registrován: sob led 19, 2008 21:42
Zařízení:    
Bydliště: Písek
Kontaktovat uživatele:

Hudební možnosti iTunes?

Příspěvek od IkE Blaster »

Ptáš se "jen tak", nebo tě něco tlačí/bude tlačit do přechodu? Ještě by mě zajímala jedna věc - jakou máš aparaturu? (komplet cesta zvuku)

Jinak na první pohled máš dost divný hudební vkus, většinu věcí považuju za skoro neposlouchatelnou :lol: Ale spousta lidí to říká i o mém vkusu. Nicméně Magyar Posse zní zajímavě, díky za nepřímý tip.
Standa
smartmaniak
smartmaniak
Příspěvky: 1622
Registrován: úte led 15, 2008 20:38
Zařízení: BlackBerry Z10, Samsung Galaxy Note 10.1

Hudební možnosti iTunes?

Příspěvek od Standa »

Ptám se jak do budoucna, tak i pro rozšíření obzorů. Jablíci si iTunes hodně chválí, tak jsem ho chtěl po splnění výše uvedených požadavků vyzkoušet. I přes riziko jeho známého prasení na Windows. Bohužel požadavky nesplňuje.

Audio:
1) "velká" cesta: Notebook s FLAC (a další) - AudioTrak Prodigy Cube - předzesilovač DIY tranzistorová konstrukce - koncák DIY TDA7250 + výstupní darlington (vím, nic moc, ale pomalounku se chystám na stavbu staré klasiky DPA380) - repro poctivé 65kg těžké DIY na kanál. Ty zatím nebudu upgradeovat, protože by to chtělo investici okolo 100 tisíc, což plánuju nedřív tak za tři roky
2) "malá" cesta: Notebook s FLAC (a další) - AudioTrak Prodigy Cube - repro M-Audio BX5a

Já poslouchám dost věcí... mám hodně rád operu a metal, stejně jako tvrdý rap a balkánskou dechovku. Nepatřím mezi hloupé metalisty a rockery smějící se, že hiphop není hudba, a taky nejsem nadutý posluchač opery a klasiky odsuzující vše ostatní :-). Jediné co opravdu nemůžu je hudba ve stylu Evropy 2 a podobných rádií, z toho bliju :-D. Do výběru jsem cíleně zahrnul okrajovější hudbu abych viděl, kam až iTunes zabíhá.
IkE Blaster
smartmaniak
smartmaniak
Příspěvky: 2379
Registrován: sob led 19, 2008 21:42
Zařízení:    
Bydliště: Písek
Kontaktovat uživatele:

Hudební možnosti iTunes?

Příspěvek od IkE Blaster »

Já jen že pro přenos hudby do iOS stačí i ten fb2k (měl by - foobar používám ho, ale iOS nikde nemám). Jinak ještě vím o MediaMonkey. Ačkoliv dnes už argument o nenažranosti iTunes není tak aktuální, paměti začíná být čím dál víc, takže jestli je jinak funkčně ok :) proč ne.

Právě trochu pochybuji o větším smyslu ASIO v té první kombinaci, ASIO by mělo především zlepšovat zpoždění/odezvu zvuku oproti systému (obvzlášť při takovéto externí "zvukovce"). Jinak hezká výbava, celkem i závidím :) sice jsem také na poměrně kvalitním DIY repru, ale odešel mi zesilovač, tak jedu přes jeden mizerně odladěný a nemám možnost šetřit na nový - pak půjdu na komplet výměnu i s repro, je to teď zbytečně předimenzované.

Operu či dechovku teda nemusím, ale metal mě "živil" dlouhou dobu výhradně (nyní částečně), jen to je hrozně rozsáhlá oblast, takže říct obecně "mám rád všechen metal" nemůžu. K tomu dlouhodobě vážná hudba, new age, poslední dobou asijská lidová i popová (no, v podstatě to je rock). Výjímečně můžu nějaké electro (protíná se to s new age). Pro své okolí holt trochu exot :lol:

Nějak jsem si odvodil, že uvedení interpreti budou spíš rarita, ale i tak mi přišel styl Felixe Kubina totálně šílený.
Standa
smartmaniak
smartmaniak
Příspěvky: 1622
Registrován: úte led 15, 2008 20:38
Zařízení: BlackBerry Z10, Samsung Galaxy Note 10.1

Hudební možnosti iTunes?

Příspěvek od Standa »

U iTunes mi jde o to, že pokud bych chtěl výrobek Applu, budu nucen jej používat. A pokud jej mám používat, musí být holt perfektní i on.

Ohledně té výbavy, mám velkou slabost pro audio od Accuphase, tak pořád bojuju, jestli si postavit kvalitní zesilovač sám, nebo si koupit již hotový klenot (použitý... na nový nemám) :-). Jinak mám doma luxusní tišťáky pro zesilovač s LM4780 (s více obvody i stereo/můstek/paralel...). kdybys chtěl stavět. Pokud bys měl časem zájem, ozvi se do pošty.

Všechen metal taky rozhodně neposlouchám... jako v každém stylu je tam jak spousta kvality, tak i hodně s*aček. Z asijské hudby občas můžu Keiji Haino, ale to je už hodně na pomezí. Jo, Kubin je šílený, ale má strašně moc hudebních nápadů, spousta posluchaču ho bohužel odsoudí jen proto, že nejsou zvyklí na 8-bit style :-).
barberry.pha
smartstar
smartstar
Příspěvky: 977
Registrován: ned kvě 31, 2009 13:08
Zařízení: iPhone 4 16GB fw 4.3.1
Bydliště: Praque

Hudební možnosti iTunes?

Příspěvek od barberry.pha »

Ono jde spisemo to ze spousta jablickaru ma pouze cz ucet, a pres ten v itunes hudbu nekoupis, takze vetsinu tvych dotazu nezodpovi, protoze s tim nemaji zkusenost.
Ja osobne jsem laik co se tyka formatu hudby. Posloucham hlavne dj sety a ty si tridim v itunes do playlistu a kdyz uz mam nejaky cd tak ho taky hodim se zvyku do playlisty,ktery si pojmenuji nazvem te skupiny a nazvem cd, a potom si dane playlisty pouze sync do sveho iphonu.
Jsem tady v tom asi barbar, ale zkratka tagy a podobne veci jsem nikdy neresil a asi barbarsky to hazel do playlistu v itunes a ty pak synch. do iphonu.
V iphonu se mi pak ty playlisty ukazou a ja presne vim kde co mam.
Jako vyhodu playlistu beru, ze kdyz ho mam zaskrnuty na synch do ip, a pridam do neho nejaky treba dalsi set,tak se mi po pripojeni automaticky nahraje do iphonu.
Jinak je ti asi znama vec, ze pokud by sis chtel pres itunes kupovat hudbu, musis mit US ucet a dobijet ho pomoci gift card, pokud tedy nezijes v USA a nemas jejich kreditku ;)
IkE Blaster
smartmaniak
smartmaniak
Příspěvky: 2379
Registrován: sob led 19, 2008 21:42
Zařízení:    
Bydliště: Písek
Kontaktovat uživatele:

Hudební možnosti iTunes?

Příspěvek od IkE Blaster »

No, Apple nyní údajně chystá českou lokalizací Mac OS-X (iMac atd.), tak je možné, že se nějaké změny konečně objeví.
barberry.pha
smartstar
smartstar
Příspěvky: 977
Registrován: ned kvě 31, 2009 13:08
Zařízení: iPhone 4 16GB fw 4.3.1
Bydliště: Praque

Hudební možnosti iTunes?

Příspěvek od barberry.pha »

Tam bych spise videl problem v tom jestli cz vydavatele hudby, pristoupi u nas na prodej hudby pres net amv konktetnim pripade pres itunes.
Nevidel bych tady problem u applu, ten by urcite chtel a nemel by s tim problem,ale spise v tom ze u nas nechteji. Protoze obchod s app normalne funguje, takze problem nebude v cesku jako zemi, jako spise v tom kdo to musi schvalit a povolit a tady bych to videl u cz hudebnich vydavatelu.

Jinak je pravda ze OSX lion uz by mel obsahovat ceskou lokalizaci. Ale nemyslim si ze lokalizace OSX by byl ten problem proc u nas nejde kupovat hudba, kdyz app normalne jdou pres cz ucet.
Standa
smartmaniak
smartmaniak
Příspěvky: 1622
Registrován: úte led 15, 2008 20:38
Zařízení: BlackBerry Z10, Samsung Galaxy Note 10.1

Hudební možnosti iTunes?

Příspěvek od Standa »

barberry.pha: Mě to překvapuje z toho důvodu, že většinou jablkoví uživatelé velmi silně hájí svůj iTunes, a z toho důvodu jsem čekal i fundované odpovědi a znalosti. A nakonec jediný applista co mi odpoví, jsi ty (a za to díky), a to ještě vyjde najevo, že u nás si bezoklikovou cestou hudbu do iTunes nekoupím a proto ani nejsou zkušenosti. To jsem ani nevěděl a je to bohužel další minus.
Jinak zaškrtávací/synchronizovací způsob kopírování hudby do telefonu se mi líbí. Budu se muset poohlédnout po podobném pluginu do foobaru :-).
S prodejem hudby nemá problém jen Apple. Paradoxně společnosti "vyrábějící" hudbu, které čím dál hlasitěji křičí, jak stahovači zabíjí hudbu, ji vlastně zabíjí sami svými kladenými překážkami.
barberry.pha
smartstar
smartstar
Příspěvky: 977
Registrován: ned kvě 31, 2009 13:08
Zařízení: iPhone 4 16GB fw 4.3.1
Bydliště: Praque

Hudební možnosti iTunes?

Příspěvek od barberry.pha »

No on itunes neni vyhoda u iDevice jenom kvuli hudbe, jde spise o celek na zpravovani zarizeni. Vytvareni automaticke zalohy pri kazdem pripojeni, moznost nastavit si synch obrazky s pc. Zvolim si slozku, a pak do ni muzu nahravat slozky s fotkami a ty se pri pripojeni automaticky nahraji do obrazku do iphonu i v tech slozkach. Moznost si zaskrtavani playlistu hudby, tak samo to funguje i u app, co stahnu do ip se po pripojeni nahraje do pc a obracene, kdyz tomu clovek prijde nachut tak si to oblibi ;)
Jinak k te hudbe, jsou urcite vetsi moznosti, trideni atd. Ale ja to zatim nepotreboval a vystacim si s playlisty, i kvuli tem dj setum ktere se mi takhle tridi lepe.
Ale pokud mas doma, knihovnu s cd, a budes mit cas tak si to nekdy zkus ;) posledni verze itunes uz na win nejsou tak hrozne.
Zapnes itunes, vlozis cd a uz ti pak v itunes samo nabidne co s danym cd udelat ;)
Je to delane pro amiky, takze zadny slozitosti netreba hledat :)

Jinak tvuj topic jsem cetl drive, ale s ohledem na zkusenosti jake jsem psal ze mam s tou hudbou, jsem nevedel co napsat pac jsem nevedel.
Tak jsem rad ze Ruslan ma takove zkusenosti a mohl ti odpovedet, jak jsem psal, jsem asi ohledne poslechu hudby barbar a nikdy neresil v jakem to bylo formatu atd :)
Ruslan Botsyurko
redaktor
redaktor
Příspěvky: 2515
Registrován: ned dub 27, 2008 21:19
Zařízení: iPhone 7+, PlayBook, HTC Universal(128MB), MPx200
Bydliště: Plzeň

Hudební možnosti iTunes?

Příspěvek od Ruslan Botsyurko »

Kdyz uz tu resime nakup hudby, nemas Stando tip na nejaky market s vetsim vyberem hudby v lossless formatu? Protoze vzdycky kdyz si neco chci poridit, tak je porod sehnat to ve flac. Naposled jsem shanel skladbu Panic od Goon (asi rok 95) a nakonec jsem musel na eBay koupit fyzicke CD, protoze se proste nikde lip nez v MP3 sehnat nedala.
Standa
smartmaniak
smartmaniak
Příspěvky: 1622
Registrován: úte led 15, 2008 20:38
Zařízení: BlackBerry Z10, Samsung Galaxy Note 10.1

Hudební možnosti iTunes?

Příspěvek od Standa »

barberry.pha: všechno co píšeš, umí např. software pro BlackBerry taky (nejsem si jistý jen u té hudby), ale přijde mi to jako standard, ne něco, co bych měl chválit (to je spíš obecně, ne na tebe). Ovšem díky mass storage není BlackBerry vázán jen na počítače se speciálním softwarem. Jinak jasně, každý posloucháme hudbu jiným způsobem, takže máme jiné požadavky na software.
Ruslan Botsyurko: to bohužel nevím... naposledy jsem se marně pídil asi před třičtvrtě rokem, ale zlomil jsem nad tím hůl. Nechtějí prodávat, nebudou mít ode mně keš, jejich věc. Kdysi býval dobrý allofmp3.com, kde se dala hudba online nakupovat a většina (pokud ne všechna), byla i bezeztrátově. Měli ale nějaké problémy s legalitou, tak jim to zatrhli :-). Ovšem že by se z jejich obchodního modelu tehdy poučily samy vydavatelství, to ne... :-)
Tom Vysoudil
častý přispěvatel
častý přispěvatel
Příspěvky: 169
Registrován: pát led 02, 2009 14:24
Zařízení: Xperia X1 a iPhone 4

Hudební možnosti iTunes?

Příspěvek od Tom Vysoudil »

Ja ti tedy taky napisi. Napriklad u me se diky iTunes konecne prestal hromadit bordel v podobe ruznych bitrate, neotagovane hudby apod. Od te doby si postupne sbirku aktualizuji na min 320kbs, artworky, tagy (Ikdyz na itunes store je stejne hudba v 256kbs, takze nic moc. Presto si myslim, ze na cesty to tak nejak staci. Uprimne, v dopravnim prostredku ti zvuk stejne przni okolni ruch.) iTunes FLAC nebere a jedina moznost je pouzit FLAC Player (8€) a pote hudbu nahazet do iDevice a prehravat pres nej.

Zadny hudebni nadsenec nejsem, ale rad si poslechnu kvalitnejsi zvuk. Ale ja osobne se jako jako student musim smirit s iPhone 4 + AKG Q460 a 320kbs mp3. Ono vuci tomu co mas ty to neni snad ani orezavatko, navic mam ten pocit, ze moje usi by kvalitnejsi zvuk nepoznaly na necem lehce lepsim. Beru hudbu spise jako doprovod na cestach ci v posteli (zni to divne, ale mam na mysli poslech hudby pred spanim :-)), nez konicek.

Nejvetsi problem vidim v tom, ze se u nas neda sehnat temer jina, nez komercni hudba. Nevidim problem koupit si CD, ale prominte, v dnesni digitalni dobe kupovat jen CD, rekl bych, ze to je spise vysmech. Ale co bysme po nasi vlade nechteli. Zadny poradny online obchod tu neni a ty spolecnosti se stale divi, proc se hudba u nas "krade". Proc take ne? Kdyz jen legislativy vyspelych zemi nehazi klacky pod nohy. Penez maji dosti na to, aby vyvinuly tlak tam, kde je treba i v jinych zemich, nez je USA, VB, Nemecko apod. Ale co, penize utikaji jim, ne nam.

PS: Takze se pridavam k barberrymu a priznavam, jsem audiofilni barabar, ale alespon s tagy :-) Osobne netusim, kdo tyhle myty kolem Apple stale vytvari. Ale podle me uzivatele iTunes haji program jako takovy, nebot je od Apple. Nekteri skalni maji proste tendenci hajit cokoliv, i kdyby to stalo za prd. A tohle existuje napric platforem. iTunes mi dokonale neprijde, zvlaste na Windowsech. Neni urcite nejlepsi, ale v ramci ekosystemu vsech iDevice tvori jednu z nejlepsich sluzeb. Predevsim proto, ze se vse soustreduje pod jednen program. Aplikace, Hudba (ne u nas), Fotky, Filmy + Serialy (opet ne u nas, mam na mysli nakup - pokud nemas zkonvertovane vlastni filmy), Knihy (opet muze byt problem, pokud nevis, kde nakupovat), Podcasty a taky Radio (slusny vyber stanic).
Standa
smartmaniak
smartmaniak
Příspěvky: 1622
Registrován: úte led 15, 2008 20:38
Zařízení: BlackBerry Z10, Samsung Galaxy Note 10.1

Hudební možnosti iTunes?

Příspěvek od Standa »

Já samozřejmě nemám jen FLAC, APE apod., mám i ztrátové formáty, a některé dokonce ve 128kbps :-). Na venek taky nepotřebuju vysokou kvalitu, tam je pro mě těch 256kbps ideální kompromis. Řešit pro chůzi, běh nebo MHD, kde nemáš klid, externí DA převodníky, sluchátkové zesilovače a bezeztrátové formáty mi přijde jako příliš silný kalibr.

Jinak často lepší kvalitu nepoznáš při vylepšení zařízení, ale naopak když si třeba po měsíci poslechneš to horší, co jsi měl předtím. To pak zíráš, co všechno jsi byl schopen strpět :-).

Hudba je o emocích a to je její primární účel. Takže z mého pohledu nic jako hudební barbar neexistuje. Pokud je někdo spokojený s levnou popovou hudbou přehrávanou z plastového telefonu, pak není co namítat, protože účel byl splněn :-). Ale pro vážný poslech určitá technická úroveň musí být splněna, fyzika bohužel obelhat nejde.

Díky za další konkrétní informace ohledně iTunes.
Odpovědět

Zpět na „iOS aplikace“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 53 hostů