Domů » Články » Aplikace mVitakarta: První zdravotní pojišťovna v iPhone

Aplikace mVitakarta: První zdravotní pojišťovna v iPhone

V App Store se objevila nová aplikace OZP, díky které můžete mít neustále při sobě svůj zdravotní přehled a další potřebné informace. V testu vám představíme její hlavní přednosti.

Uživatelé iPhonů, iPadů a dalších “iZařízení” mi jistě dají za pravdu, že ať si vymyslím téměř cokoli, tak na to pravděpodobně existuje aplikace v App Store. Pozadu nezůstávají ani instituce z České republiky a tak zde máme kromě zábavných aplikací také spoustu užitečných nástrojů – nejrůznější vyhledávače, aplikace pro přístup k bankovním účtům, elektronické verze časopisů a novin a spoustu dalších. Jedna oblast ale zůstávala až donedávna zcela nepovšimnuta a přitom se týká každého z nás – mám na mysli veřejné zdravotní pojištění a zdravotnictví vůbec. 

-

Z řady ale vybočila Oborová pojišťovna zaměstnanců bank, pojišťoven a stavebnictví (OZP), když se 14. října 2011 objevila v App Store její aplikace mVITAKARTA

O co vlastně jde a co aplikace umí?

mVITAKARTA je nativní aplikací pro iOS 4.0 a vyšší. Instalace má 6 MB, takže se její stažení bez problémů povede i přes mobilní datové připojení. Po prvním spuštění si zvolím heslo, které bude chránit moje osobní data ukládaná přímo v iPhonu, a to v zašifrované podobě. 

-

Jelikož jsem klientem OZP a využívám její internetovou aplikaci Vitakarta (což je webová aplikace pro přístup k mým zdravotnickým údajům evidovaným zdravotní pojišťovnou), tak zadávám svoje číslo pojištěnce (moje rodné číslo) a aplikace odesílá požadavek na autorizaci mého iPhone do serveru OZP. Teď se musím přihlásit na www.ozp.cz do webové aplikace Vitakarta a zaškrtnout, že souhlasím se synchronizací mého iPhonu. Abych neautorizoval někoho jiného, tak se na webu zobrazuje i název mého iPhonu a mnohoznakový unikátní řetězec. Autorizaci mohu kdykoliv zrušit (např. při ztrátě telefonu).

-

Znovu se vracím ke svému iPhonu a startuji aplikaci mVITAKARTA. Aplikace vyžaduje zadání hesla, což ostatně vyžaduje kdykoli z ní odejdu nebo se přepnu do jiné aplikace. Zkouším třikrát zadat nesprávné heslo a jsem informován, že všechna lokální data byla smazána a že si mám znovu zařízení autorizovat (díky pravidelné synchronizaci s webovou Vitakartou ale nepřicházím o pracně vyplněná data či soubory definitivně, po opětovné autorizaci se synchronizují zpět do iPhonu). OK, provedeme tedy znovu autorizaci a podíváme se, co aplikace umí. 

-

Po úspěšném přihlášení se mi v záhlaví aplikace již zobrazuje moje jméno a několik ikonek s popisy. Projdeme velmi stručně jednu po druhé:

Léky – vidím seznam léků, které užívám a mohu si zaznamenávat další spolu s dávkováním a navíc zde vidím i veškeré léky proplacené kdy pojišťovnou, včetně jejich ceny (bez mého případného doplatku) a lékárny, kde jsem je vyzvedl. 

-

Aktuální stav – výška, váha, tlak, rosný bod (to byl vtip – ten tam není), krevní skupina, kontakt na blízkou osobu – vše můžu měnit. 

-

Chronické obtíže – na výběr mám z řady přepínačů, kde si nastavuji, jestli jsem diabetik nebo mám vysoký tlak, alergie apod.. Z toho, co tam vidím, nemám naštěstí nic, ale uznávám, že spousta mých blízkých by tam své potíže našla. Vidím ale položku “jiné”. Zkouším si poznamenat, že jsem chronický lenoch. Aplikace to akceptovala a jsem zvědav, co na to řekne moje praktická lékařka…   

- -

Zdravotní plán – klasický plánovací kalendář. Co je zajímavé, že typy událostí jsou rozdělené podle toho, zda se jedná o mou soukromou akci nebo o návštěvu lékaře nebo o akci, kterou spolupořádá zdravotní pojišťovna. Události je možné přenášet do nativního  iPhone kalendáře, což je pro mne nutnost, protože co na mne “nezapípá”, to neudělám… 

-

Vykázaná péče – tady vidím zdravotní péči, léky a další položky, které za mne pojišťovna zaplatila. Některé částky jsou docela zajímavé. Nad seznamem je pole pro fulltextové vyhledávání. Zkouším napsat různé texty a zjišťuji, že filtruje podle všeho, co vidím – podle názvu, lékaře, data… 

-

Nemocnice – tohle je jen podmnožina vykázané péče. Mám tu vyfiltrované moje pobyty v nemocnici. 

-

Očkování – seznam očkování, která jsem prodělal. Seznam si doplňuji sám. Ještě si tak vzpomenout, kdy mi naposled dávali tu tetanovku. Opravdu nevím. Ale až to zjistím, tak si to sem zapíšu a příště už to nebude problém zjistit (nebývalo to dřív napsané v občance?). Do exotických krajin moc necestuji, ale kdyby ano, tak bych si ta očkování zapsal určitě také sem – kdo si to má jinak pamatovat. 

-

Osobní deník – můj milý deníčku… opravdu! Můžu si sem zapsat cokoli. Asi bych si sem zapsal “kouslo mě klíště tehdy a tehdy”… 

-

Soubory – úložiště souborů. No, dvouhodinový film bych sem asi nedával, ale vyfotit si iPhonem zprávu od lékaře, doplnit slovo – dvě popisu a zmáčknout Uložit, to opravdu není problém. Až po mně budou příště chtít vědět, jaký jsem měl cholesterol loni při kontrole, tak nebudu muset telefonovat domů manželce nebo shánět bůhvíkde bůhvíjaké papíry. Zkouším odeslat větší soubor přes webové rozhraní v různých formátech. Soubory se mi objevily v mVITAKARTĚ bez zpoždění – ponejprv jen jako ikona s popisem, po prvním klepnutí na ni se soubor do iPhonu chvíli stahuje, ale  příště už se otevírá okamžitě. Zjišťuji, že integrovaný prohlížeč dokáže otevřít cokoli, s čím si poradí Safari v iPhone, což je téměř vše myslitelné pro účely uchovávání mých zdravotnických záznamů. 

-

Komunikace – zvláštní záložka se čtyřmi tlačítky: asistenční služba, lékaři, zdravotní pojišťovna a blízká osoba. Po kliknutí na tlačítko mi dává aplikace na výběr, zda chci telefonovat, SMSkovat nebo psát e-mail. Kupodivu to ví, ke kterým lékařům chodím, resp. kterým jsem dal právo přístupu k mojí Vitakartě a stačí si jednoho z nich vybrat (nemusím hledat v telefonním seznamu nebo na internetu). Blízkou osobu to neznalo, ale když jsem si ji v nastavení vyplnil, tak už to úspěšně volá manželce. Naštěstí jsem jí zavolal dřív, než jsem vyzkoušel další tlačítko. 

-

SOS tlačítko na úvodní stránce – tohle tlačítko je dostupné komukoli, kdo spustí aplikaci i když nezná heslo. Když ho zmáčknu, tak mi aplikace nabídne, jestli chci SMSkovat, e-mailovat nebo volat na kontakt, který je označený pro případ emergentních situací nebo jen zobrazit nejdůležitější údaje, které by mohly pomoci třeba záchranářům. Zkouším SMSku a manželka mi za chvíli volá, že ji přišla zpráva, že jsem v nouzi a že tam proklikla odkaz a vidí na mapě, kde jsem.

-

 

Nastavení – tuhle část doporučuji také projít. Kromě jiného je tu sekce pro nastavení emergentních údajů (což je mimochodem dostupné i pro “ne-klienty OZP” a také je možné ručně spustit synchronizaci s webovou Vitakartou (která jinak probíhá automaticky a nevidím tudíž důvod, proč bych ji chtěl spustit ručně. I když jeden důvod mě napadá – kdybych neměl neomezený datový tarif a vypnul bych si automatickou synchronizaci, tak bych si chtěl asi synchronizovat jenom když budu na WiFi… A pozor! Je tu nápověda! Škoda, že jsem se k ní dostal až úplně nakonec, když jsem si už celou aplikaci prošel – je přehledně zpracovaná funkce po funkci i s obrázkama. Ale možná je dobře, že jsem si aplikaci nejdřív prošel bez nápovědy – kdo z nás nakonec někdy čte návod, že?

- -

Mimo výše uvedených funkcí na aplikaci oceňuji, že funguje i na mém iPadu (bez 3G) a iPodu Touch a stačí, že se do aplikace přihlásím doma a ona si “natáhne” data do vnitřní paměti a pak už nemusím být online v ordinaci (jak jsem zjistil, tak v některých ordinacích zejména v nemocnicích je někdy problém s mobilním signálem, takže nějaká online webová aplikace by nebyla moc užitečná). 

Bezpečnost

Zjišťoval jsem u autorů softwaru nějaké technické informace zejména ke způsobu zabezpečení mých dat. Neřekli mi “úplně všechno”, ale něco jsem se dozvěděl: Data jsou ve vnitřním úložišti šifrovaná symetrickou kryptografií a klíčem je mimo jiné heslo uživatele, jednoznačný identifikátor iPhonu a tajemství, které získá můj iPhone během autorizace. Synchronizace se serverem OZP probíhá také šifrovaně.

Tak to jdeme vyzkoušet: Autorizuji si mVITAKARTU ještě na iPadu. Zkusím jailbreak (začátečníkům nedoporučuji, ale pro nás dobrodruhy je to zábava k pohledání) a jdeme se podívat do filesystému. Obě zařízení (iPhone i iPad) mají teď synchronizována stejná data. Prohlížím soubory, které jsou u aplikace. Vyhledávám řetězce, které vím, že jsem do aplikace napsal. Nic nenacházím. Porovnávám soubory na iPadu vůči iPhonu a to, co vypadá jako úložiště dat, je zašifrované a navíc na každém zařízení jinak. Tak to asi opravdu funguje tak, jak říkali páni programátoři… 

Pro koho je aplikace určena

Nedovedu si nějak představit, jaká cílová skupina je typickým uživatelem mVITAKARTY. Obecně se iPhony vybavují především mladší a střední generace, ale dovedu si docela dobře představit, že by děti vybavili touhle aplikací své starší rodiče, kteří by mohli v případě nouze využít SOS tlačítko – iPhone považuji osobně za nejsnáze ovladatelný smartphone (možná dokonce nejsnáze ovladatelný telefon).

Jako zajímavou vidím také možnost, že si mohou rodiče nezletilých dětí mVITAKARTU “nastavit” právě na své dítě – mohou si zde plánovat očkování, zaznamenávat co si dítě kdy “udělalo”, jakou mělo teplotu a vůbec spoustu dalších informací, které právě pro malé děti rodič často potřebuje vědět při návštěvě u dětského lékaře. 

Pro ty z nás, kdo trpí obavami, že se naše zdravotní informace dostanou do nepovolaných rukou, mám ujištění, že je mnohem snazší přečíst diagnózu z papíru, který jsem “vytrousil” v čekárně u lékaře než ze zašifrované databáze uvnitř mobilního telefonu. 

Pozice na trhu

Jak již bylo řečeno v úvodu, neexistuje dnes v ČR jiné řešení iPhone aplikace (nebo jiné mobilní nativní aplikace) pro přístup do zdravotní pojišťovny, takže je těžko porovnávat. Některé zdravotní pojišťovny mají ale své webové systémy pro přístup k datům nebo sdílení dat mezi lékařem, pojišťovnou a pacientem (což je ostatně i webová Vitakarta OZP). Všechny tyhle systémy ale byly dosud svázány různými motivacemi pojišťoven a především lékařů k tomu, aby někam něco zapisovali nebo něco od někud vyhledávali.

Aplikace mVITAKARTA je první (a momentálně možná jediný smysluplný) způsob, jak zdravotní data přenášet spolu s pacientem alespoň trochu elektronicky a záleží jen na pacientovi, jestli té možnosti využije nebo ne.

OZP je tak dnes jediná pojišťovna, která má systém přístupný přes webové rozhraní pro lékaře i pacienty a navíc pro pacienty ještě přes nativní aplikaci v iPhonu. 

Uvidíme, jak se zachová konkurence a jak se mVITAKARTA rozšíří. Podle informace z OZP se připravuje také verze pro Android, takže se spektrum potenciálních uživatelů ještě rozšíří. 

Celkový dojem z aplikace

Pokud bych měl říct jedním slovem, jaký dojem na mne aplikace udělala, tak bych asi řekl “solidní”. Zřejmě to vychází z celé image OZP, která byla od začátku svého působení zaměřená na klienty, kteří se pohybují v bankovním, pojistném a vůbec finančním sektoru a tudíž i její aplikace musí budit především pocit důvěry a bezpečí.

Aplikace nepadá, je svižná, neobtěžuje zbytečnostmi a data uvnitř jsou zpracována přehledně. Ovládání je standardní “ajfounovské”, takže netápu a nápovědu ani nemusím otevírat. 

Když chci zadat větší množství informací a nechci se “tísnit” na malé klávesnici na displeji iPhonu, tak si otevřu webovou aplikaci Vitakarta a zadám vše přes webové rozhraní. Za pár vteřin mám informace i v iPhonu aniž bych musel něco s něčím propojovat.

mVitakarta je tedy téměř rovnocenným rozhraním webové Vitakarty (nabízí se dořešit např. vyhledání lékaře, nalézt na mapě nejbližší pobočku OZP apod. – to ale dobře vědí i v OZP a v některé z příštích verzí se jistě dočkáme). 

A pokud jde o účel celé aplikace? Kdybych bych měl vsadit na některé ze současných řešení v rámci českých systémů přenášení informací mezi lékaři a pacientem, tak bych zvolil jednoznačně toto, protože já mám prostě lepší pocit, když si informace nosím s sebou. 

Aplikace mVITAKARTA je zdarma v AppStore.

Václav Čech

10 komentářů

 1. Petr B. (neregistrovaný)

  To nevypadá špatně, možná to bude fungovat, ne jako IZIP.

 2. stáhnul jsem si a funguje to. Jde to i pro ne-klienty OZP?

 3. Ano, jde, jen se nesynchronizují data s webem. Na to je třeba být u OZP a zaregistrovat se do Vitakarty na webu.

 4. Brenno79 (neregistrovaný)

  Taky mi to nedalo a stahl jsem to (mam sice americky ucet App Store, ale tam to je nastesti taky). Vubec sem o te aplikaci nevedel a co jsem si to tak zbezne proklikal, tak je to hezky udelane. Hodim to otcovi do iPhone, docela to uzije. Jen teda nejsem klientem ty pojistovny, takze trochu omezeba funkcionalita. Snad se casem inspiruji i konkurencni pojistovny.

 5. Jindřich Veselý

  Tak na zaklade teto recenze sem se dozvedel o teto moznosti. Cestou za mladou jdu zaskocit do OZP se registrovat do portalu :)

  • Jindřich Veselý

   Tak sice OT ale nejde nenapsat zkusenost s OZP vzhledem k tomu ze sem tam kuli teto aplikaci dnes jel. Behem tydne sem musel kuli odcizenejm dokladum pritelkyne obihat mraky uradu a vsude trvalo vse dlouho (napr. vyrizeni nove obcanky trvalo 40min!!! a to sem dotoho nezapocital cekani nez prijdu na radu). Ted sem si sel do OZP se zaregistrovat na portal. Moje cislo vyvolali hned jak sem ho vytahl z pristroje. Chlapek si vzal moji obcanku a behem 3minut mi dal obalku s heslem a rozloucil se. Tudiz chvalim ne jenom aplikaci ale zaroven profi personal a pristup OZP ke klientum

 6. pepin1989 (neregistrovaný)

  Jen jsem zvědavej, jestli mě záchranáři budou šacovat aby se dozvěděli krevní skupinu :) Ale jina fajn :)

 7. Michal Javůrek

  Nápad výborný, realizace taky… že bych dědovi konečně pořídil iPhone? Nevíte, jestli to bez problémů běhá i na 3Gčkovým iPhonu?

  • Tachi (neregistrovaný)

   Ano, aplikace běhá i na iPhonu 3G, mám to vyzkoušené :-) Rozhodující je iOS 4.0 a vyšší.

 8. Simon (neregistrovaný)

  Jsem pojistence OZP ale mam telefon cti Android ne I mrzak Phone. Mam tedy smulu? Nebylo by lepsi programovat aplikaci i pro Android kdyz ho ma vic lidi nez I mrzak Phone?

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).