TOPlist

Začínáme s Androidem: První spuštění, základní nastavení a synchronizace (1. díl)

V novém seriálu se zaměříme na ty nejméně zkušené uživatele a pomůžeme jim využívat svůj Android naplno. V prvním díle si projdeme základní kroky po prvním spuštění a nainstalujeme první aplikaci.

Využijte všechny možnosti, které vám nabízí váš chytrý telefon

Android je zdaleka nejpoužívanějším operačním systémem, mnoho lidí ale ani neví, že jej v telefonu vůbec má. Mnohem větší procento uživatelů s touto skutečností seznámeno je, nic než naprosto základní operace se svým chytrým telefonem ale nezvládne.


Vypadali jste po prvním spuštění vašeho nového smartphonu takto?

Pokud mezi ně také patříte, jste tu správně – v několikadílné sérii článků „Začínáme s Androidem“ vás naučíme využívat všechny výhody tohoto operačního systému a váš smartphone (nebo tablet) pro vás začne být užitečným pomocníkem pro každý den. Dnes si projdeme naprosto základní věci od prvního nastavení, propojení s Google účtem, zprovoznění synchronizace dat až po stažení první bezplatné aplikace.

 
S podobnými nabídkami vás přivítá každý telefon s Androidem. Vlevo je obrázek hlavní obrazovky, vpravo pak snímek uzamčeného zařízení. V našem seriálu vám ukážeme, jak si svého Androida můžete maximálně přizpůsobit k obrazu svému. Nemusíte se bát, není to nic složitého :)

První spuštění, nastavení Google účtu

Hned v první řadě je nutno říct, že pro tento návod jsme použili telefon vybavený čistým Androidem 4.4 “KitKat”. Výrobci mají ve zvyku si operační systém upravovat pomocí různých nadstaveb a postup se tak u vás může mírně lišit. Pokud by vám bylo cokoliv nejasné, stačí se nás zeptat v komentářích pod článkem a rádi vám poradíme.

Nyní si projdeme nastavení, které doprovází první spuštění vašeho nového telefonu. Po chvilce čekání se objeví možnost zvolit si jazyk. Najděte si v seznamu češtinu a pokračujte stisknutím velké šipky ve spodní části obrazovky. V případě, že čeština není k dispozici, vaše zařízení zřejmě nepochází z české distribuce a budete se tak muset spokojit s angličtinou, němčinou nebo jiným, vámi blízkým jazykem.

  
Volba jazyka & zadání kódu PIN

Po tomto kroku je třeba zadat PIN na vaši SIM kartu (pokud používáte) a následuje připojení k WiFi síti. Před vámi je v tuto chvíli seznam sítí, které telefon vidí a pokud se na nějakou chcete připojit, je třeba na ni poklepat a popřípadě rovnou zadat heslo.

 
Připojení k WiFi – stačí vybrat síť a připojit se

Vytvořte si Google účet, usnadní vám spoustu věcí

Dalším krokem bude spárování telefonu s účtem Google. Ten je samozřejmě bezplatný a umožní vám využívání služeb jako třeba Gmail, cloudové úložiště Drive a především synchronizace dat s vaším Android zařízením, k čemuž se dostaneme dále. Budete dotázání, zdali Google účet máte nebo ne. Pokud máte založený Gmail, poté klikněte na Ano a jednoduše zadejte své přihlašovací údaje. Za předpokladu, že účet na Gmailu nevlastníte, stiskněte Ne a následně si zvole uživatelské jméno a heslo.

  
Přihlášení s Google účtem

Po odsouhlasení smluvních podmínek Googlu si budete moct vybrat, zda chcete či nechcete zálohovat svá data do účtu Google. Tuto možnost vřele doporučujeme ponechat zaškrtnutou, jelikož pokud si v budoucnosti pořídíte jiné zařízení s Androidem, svá data (kontakty, fotky, události z kalendáře…) z původního telefonu do nového dostanete stisknutím několika tlačítek. Co se týče možností u polohy, doporučujeme opět nechat zaškrtnuty obě, mnoho aplikací totiž využívá vaši polohu ve váš prospěch (například vyhledávání jízdních řádů – telefon rovnou odhadne, z jaké stanice chcete jet a tu vám nabídne jako výchozí).

  

Na dotaz, zdali chcete používat chytré karty odpovězte Ano, podrobněji se jim budeme věnovat až v druhém díle našeho seriálu. Připojení na WiFi je velmi snadnou záležitostí. Stačí vstoupit do nastavení, zvolit položku WiFi a vybrat síť, přes kterou chcete přistupovat k internetu. Je-li zaheslovaná, stačí v otevřeném dialogu napsat heslo a stisknout tlačítko Připojit. K úplnému vypnutí slouží přepínač napravo od nápisu WiFi v nastavení, popřípadě dlouhé podržení přepínače na druhé stránce notifikační lišty.

 
Chytré karty Google v úvodním průvodci aktivujte. K čemu přesně slouží, vám prozradíme v druhém díle našeho seriálu.

Základní personalizace: Vyzvánění, zvuky & tapeta na pozadí

Jakmile projdete všemi kroky provázející první spuštění, dostanete se na hlavní obrazovku. Na tu si můžete libovolně umisťovat zástupce vašich oblíbených aplikací, kontaktů či takzvané widgety (informační panely aplikací s nejrůznějšími funkcemi). Obrazovek můžete mít různý počet, způsob jejich přidávání a odebírání pak závisí na konkrétním zařízení. U Nexusu 5 to funguje tak, že pokud posunete nějakého zástupce či widget na pravý okraj poslední obrazovky, přidáte tím další.

 

U mnoha jiných smartphonů pak k tomuto účelu slouží gesto, kdy dvěma prsty směřujete proti sobě směrem ke středu obrazovky (stejné, jako třeba oddalování v internetovém prohlížeči). Tím se dostanete do jednoduchého editoru, kde lze obvykle zvolit počet obrazovek a ta výchozí (tedy ta, na níž se dostanete stisknutím domečku).

 
Přidávání widgetů a zástupců aplikací na hlavní obrazovku

Zmiňme se ještě o notifikační liště – tu vyvoláte tahem prstu odshora dolů a zobrazují se v ní veškerá upozornění z aplikací, notifikace na nové sms, hovory, e-maily a další… Pokud použijete ke stažení roletky dva prsty najednou, dostanete se do nabídky rychlých přepínačů, odkud se můžete snadno dostat třeba do nastavení WiFi či Bluetooth, případně zde lze upravit regulaci jasu nebo zapnout letadlový režim.


Notifikační obrazovka

Přidání zástupce / widgetu na plochu

Umístění zástupce aplikace na některou z ploch je velmi snadné – stačí jej najít v nabídce se všemi programy (do té se dostanete prostředním z pěti zástupců ve spodní části obrazovky, ačkoliv to se opět může dle výrobce mírně lišit), podržet na něm prst a následně vybrat, na kterou z ploch má být umístěn. Jednotlivé ikony lze pak seskupovat do složek jednoduše přetažením jedné nad druhou.

 

S widgety (miniaplikacemi – například hodiny, ovládání hudebního přehrávače, kalendář, počasí…) je to podobné, existují zde však dva způsoby. Prvním je podržení prstu na základní obrazovce, posléze výběr možnosti Widgety a zde použití stejného postupu jako v případě zástupců. Druhou variantou je záložka Widgety v nabídce s programy, kde stačí vybrat widget a opět jej na plochu dostat podržením.

Změna tapety

Chcete-li změnit tapetu, pak stačí podržet prst na libovolné obrazovce a zvolit možnost Tapety. Zde si můžete vybrat z tapet přímo od výrobce telefonu nebo použít vlastní fotografii zvolením možnosti Vybrat obrázek. Pro změnu vyzvánění je třeba ponořit se do nastavení, zde vybrat možnost Zvuk a zvolit některou z přednastavených melodií. Zvuk upozornění pak lze nastavit v té samé nabídce o několik položek níže.

 

Vlastní zvuky a vyzvánění

Pokud si chcete nastavit vlastní melodii jako vyzvánění, pak je třeba připojit telefon k počítači jako diskovou jednotku a následně otevřít složku media a zde vybrat ringtones, kam je třeba zkopírovat vámi zvolený zvukový soubor. To samé platí se zvukem upozornění, akorát vyberete složku notifications. Pokud by se zde některá z nich nenacházela, stačí ji vytvořit.

Synchronizace: Mějte svá data vždy při sobě

Hlavní důvod, proč je dobré spárovat svůj telefon s Google účtem je zálohování a synchronizace dat. Ve chvíli, kdy tak učiníte, může vaše zařízení ukládat třeba události z kalendáře, Gmail, kontakty a další. Máte-li více přístrojů s Androidem, pak docílíte toho, že potřebná data budete mít v každém z nich. To samé platí, až se rozhodnete nahradit svůj stávající telefon. Stačí jej opět spárovat s Google účtem a vaše data budou v novém zařízení během chvilky. V nastavení si můžete konkrétně vybrat, jaké věci mají či nemají být synchronizovány. Pokud aktivně používáte Gmail, po synchronizaci se vám automaticky nastaví upozorňování na nové emaily.

Důležité je dodat, že synchronizace probíhá na pozadí a pokud máte aktivní mobilní data, pak je samozřejmě využije. Zakoupení balíčku s připojením pro smartphone vřele doporučujeme, jelikož jeho využitelnost je pak výrazně větší, pokud však nechcete za internet platit, zakažte jej v Nastavení -> Další -> Mobilní sítě -> Dat. přenosy aktivovány (odškrtnout).

Stahujeme první aplikaci

Jednou z hlavních výhod operačního systému Android je obrovský počet dostupných aplikací. Pro jejich stahování je opět potřeba mít smartphone spárovaný s Google účtem. Posléze již stačí jen klepnout na ikonu Obchod Play a jednoduše procházet katalog. Zaměřme se nyní na stažení bezplatné aplikace, pro demonstraci nám poslouží třeba oblíbený Skype.

  
Spusťte aplikaci Google Play a vyhledejte požadovaný název, případně se nabízí možnost využít Googlem doporučované tituly (hry, programy…)

Na domovské stránce obchodu klepněte na lupu v pravé horní části obrazovky, zadejte název hledané aplikace (tedy Skype) a stiskněte lupu na klávesnici. Vyjede vám seznam odpovídajících aplikací, ta námi hledaná je hned první. Klepněte na kartu s ní a v dalším kroku stiskněte instalovat. Nyní se vám objeví seznam oprávnění, které program vyžaduje. Stiskněte přijmout a následně již jen sledujte v notifikační liště průběh stahování. Po dokončení instalace se vám objeví na hlavní ploše, odkud ji lze odstranit a také v nabídce aplikací.

 
Seznamu oprávnění věnujte pozornost v případě, že stahujete neznámou aplikaci

V případě, že chcete aplikaci odstranit, pak ji stačí vybrat v hlavní nabídce, podržet prst a přesunout ji na ikonu “Odinstalovat” a krok potvrdit. Připomínáme, že pro stahování z Obchodu Play je potřeba připojení k internetu.


Odinstalace aplikace

Na co se zaměříme příště?

Dnes jsme si vysvětlili naprosto základní operace, které většina z nás bude provádět hned po prvním spuštění. V příštím díle, který vyjde za týden, se naučíme více si přizpůsobovat domovskou obrazovku, podíváme se na nákup placených aplikací, zaměříme se na prohlížení internetu a v neposlední řadě si projdeme základní systémové aplikace. Ještě jednou připomínáme, že pokud máte jakýkoliv dotaz, neváhejte se nás optat v diskuzi pod článkem.

Autor článku Martin Pavlović
Martin Pavlović
O technologie se zajímám odjakživa. Kromě nich mě baví také urbanismus a městská mobilita, hudba a společenská témata. Nejraději trávím čas v sedle kola, na kulturních akcích, s analogem v ruce nebo doma u knih, filmů i videoher.

Kapitoly článku